Bezpieczeństwo i higiena pracy przy produkcji masy celulozowej, papieru i wyrobów z papieru.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 29 maja 2001 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji masy celulozowej, papieru i wyrobów z papieru.

Na podstawie art. 23715 § 2 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji mas włóknistych, papieru i tektury oraz wyrobów z papieru, zwanej dalej "produkcją".
§  2.
Instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy wydawane przez pracodawcę powinny zawierać, oprócz uregulowań zawartych w odrębnych przepisach, informacje i wymagania dotyczące postępowania, wynikające ze specyfiki zagrożeń występujących podczas produkcji.
§  3.
Powierzchnie maszyn i urządzeń, z którymi mogą mieć kontakt pracownicy, a ich temperatury w czasie pracy przekraczają 320 K (47°C), powinny być osłonięte w sposób uniemożliwiający poparzenie.
§  4.
1.
Sposób układania surowców drzewnych do produkcji oraz materiałów, półfabrykatów i wyrobów gotowych powinien uniemożliwiać ich przemieszczanie się w czasie składowania.
2.
Wysokość stosów surowców drzewnych formowanych przy użyciu urządzeń powinna być dostosowana do metod i warunków składowania oraz możliwości technicznych tych urządzeń. Wysokość składowania określi pracodawca w stanowiskowej instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy.
3.
Ręczne ładowanie surowców drzewnych na środki transportu dopuszczalne jest do wysokości 1,5 m od poziomu terenu (podłogi).
§  5.
1.
Ściany i podłogi pomieszczeń produkcyjnych, w których wykonywana jest produkcja z wykorzystaniem wody oraz odbywają się procesy chemiczne, powinny być przystosowane do ich zmywania.
2.
Pomieszczenia produkcyjne, w których może wystąpić rozlanie w szczególności masy włóknistej lub papierniczej, cieczy warzelnych i innych, powinny być wyposażone w punkty czerpalne wody i oznakowane informacją o mokrej nawierzchni. Podłogi w tych pomieszczeniach powinny być wykonane ze spadkiem w kierunku kanałów ściekowych oraz z materiału zabezpieczającego przed poślizgiem.
3.
Otwory i zagłębienia w podłogach powinny być zakryte lub zabezpieczone oznakowanymi barierkami.
§  6.
Miejsca, w których znajdują się wyłączniki urządzeń elektrycznych i sprzęt przeciwpożarowy, powinny być łatwo dostępne i oznakowane.
§  7.
Pomieszczenia produkcyjne, w szczególności te, w których usytuowane są warzelnie, bielarnie i kotłownie sodowe, powinny posiadać co najmniej dwa dodatkowe wyjścia ewakuacyjne.
§  8.
1.
Pyły gromadzące się w pomieszczeniach produkcyjnych powinny być systematycznie usuwane w sposób wykluczający zagrożenia wybuchowe i pożarowe.
2.
Niedopuszczalne jest używanie sprężonego powietrza do usuwania pyłów z pomieszczeń, o których mowa w ust. 1.
§  9.
1.
Pomieszczenia produkcyjne, w których podczas procesu technologicznego wydzielają się szkodliwe pary, dymy, cuchnące i drażniące wyziewy, powinny być wyposażone w urządzenia wentylacyjne, zgodnie z odrębnymi przepisami.
2.
W pomieszczeniach, o których mowa w ust. 1, powinny być zainstalowane urządzenia kontrolno-pomiarowe do monitorowania i sygnalizowania przekroczeń stężeń substancji szkodliwych w powietrzu.
3.
W toku przeprowadzania procesów technologicznych, w szczególności w warzelniach, bielarniach i rębalniach, w których może wystąpić przekroczenie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, kierowanie tymi procesami powinno odbywać się z kabin lub pomieszczeń klimatyzowanych i wyciszanych.
§  10.
Połączenia rurociągów nie powinny znajdować się nad trasami komunikacyjnymi i stanowiskami pracy, a jeżeli nie jest to możliwe ze względów technicznych, należy zastosować urządzenia chroniące przed wyciekami z tych rurociągów.
§  11.
Przelewy zbiorników powinny być wyposażone w zabezpieczenia chroniące pracowników przed oblaniem płynami znajdującymi się w tych zbiornikach.
§  12.
Górne krawędzie otwartych zbiorników, kadzi i mieszalników powinny być zabezpieczone barierką, zgodnie z odrębnymi przepisami.
§  13.
1.
Urządzenia stosowane do korowania surowców drzewnych powinny być wyposażone w osłony chroniące pracowników przed odpryskami kory i kawałkami drewna.
2.
Odbiór i transport kory z urządzeń, o których mowa w ust. 1, powinien być zmechanizowany.
3.
Linie mechanicznej obróbki surowców włóknistych powinny być wyposażone w urządzenia do wykrywania metali.
§  14.
Maszyny i urządzenia, w szczególności: krajarki, kalandry, bobiniarki, przekrawacze, maszyny drukujące, formujące, nagniatające, wycinające i odcinające, zszywarki, tygle dociskowe, powlekarki, ścieraki brzegów, wielooperacyjne agregaty liniujące, powinny odpowiadać wymaganiom odrębnych przepisów.
§  15.
Górna krawędź rynny zsuwowej rębaka powinna znajdować się na wysokości co najmniej 1,25 m od poziomu podłogi lub podestu.
§  16.
Transport surowców drzewnych z zasobnika rębaka powinien odbywać się w sposób płynny niepowodujący zatorów.
§  17.
Wykonywanie w pomieszczeniach i przestrzeniach zamkniętych prac uznanych za szczególnie niebezpieczne, w rozumieniu ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, wymaga pisemnego pozwolenia pracodawcy.
§  18.
Pomosty i zabezpieczenia przy odwadniarkach mas włóknistych, maszynach papierniczych i maszynach do produkcji tektury powinny być wykonane zgodnie z Polskimi Normami. Przy pomostach poprzecznych dopuszczalne jest jednostronne zabezpieczenie poręczami.
§  19.
Walce odwadniarek mas włóknistych, maszyn papierniczych, tekturniczych i przetwórczych powinny być wyposażone w osłony.
§  20.
Niedopuszczalne jest ręczne zaprowadzanie wstęgi papieru w maszynie papierniczej, jeżeli prędkość maszyny przekracza 90 m/min, a odległość wałków prowadzących suszniki od cylindrów suszących w miejscach wejścia wynosi mniej niż 0,12 m.
§  21.
1.
Stan techniczny kotła sodowego powinien być na bieżąco kontrolowany przez osoby sprawujące kierownictwo i dozór nad eksploatacją kotła, niezależnie od badań wynikających z przepisów o dozorze technicznym.
2.
Wyniki kontroli, o której mowa w ust. 1, powinny być ewidencjonowane w książce eksploatacji kotła sodowego.
3.
Urządzenie odprowadzające stop sodowy powinno być wyposażone w zabezpieczenie chroniące pracowników przed poparzeniem odpryskami tego stopu.
§  22.
1.
W zakładach wykorzystujących do produkcji chlor i jego związki oraz dwutlenek siarki i substancje chemiczne w postaci gazowej, uznane za niebezpieczne, powinno być zorganizowane pogotowie ratownictwa chemicznego.
2.
W zakładach, o których mowa w ust. 1, powinny być opracowane instrukcje dotyczące zasad postępowania podczas pożaru lub innego zagrożenia chemicznego, ze szczególnym uwzględnieniem wymagań w zakresie akcji ratowniczej przy usuwaniu skutków awarii z chloranem sodu.
3.
W zakładach, w których znajdują się instalacje technologiczne zawierające chlor, dwutlenek chloru i dwutlenek siarki, powinny znajdować się w oznaczonym i łatwo dostępnym miejscu sprzęt, narzędzia i materiały niezbędne do usuwania i unieszkodliwiania skutków awarii tych instalacji, a środki ochrony indywidualnej przeznaczone dla ratowników należy umieścić poza strefą możliwego zagrożenia.
§  23.
1.
Zbiorniki z ługami i kwasami powinny być przykryte pokrywami.
2.
Kondensaty z wyparek powinny być odprowadzane w sposób uniemożliwiający przedostawanie się zawartych w nich substancji szkodliwych do pomieszczeń produkcyjnych.
§  24.
1.
Transport, dozowanie i inne czynności z użyciem wapna powinny odbywać się w sposób zapobiegający skutkom pylenia.
2.
Odprowadzanie z gaśników niegaszących się części wapna powinno być zmechanizowane.
§  25.
Traci moc rozporządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 22 marca 1983 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w przemyśle papierniczym (Dz. U. Nr 20, poz. 91).
§  26.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.64.651

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Bezpieczeństwo i higiena pracy przy produkcji masy celulozowej, papieru i wyrobów z papieru.
Data aktu: 29/05/2001
Data ogłoszenia: 23/06/2001
Data wejścia w życie: 24/07/2001