Organizacja roku szkolnego w szkołach, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 23 maja 2001 r.
w sprawie organizacji roku szkolnego w szkołach, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.

Na podstawie art. 22 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 28, poz. 153 i Nr 141, poz. 943, z 1998 r. Nr 117, poz. 759 i Nr 162, poz. 1126 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 19, poz. 239, Nr 48, poz. 550, Nr 104, poz. 1104, Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1320) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach, w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, zwanych dalej "zakładami dla nieletnich", rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, z wyjątkiem soboty, a kończą w ostatni piątek czerwca.
§  2.
1.
Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym dzielą się na dwa okresy:
1)
I okres - od dnia rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych we wrześniu do ostatniego powszedniego dnia stycznia, z wyjątkiem soboty,
2)
II okres - od pierwszego powszedniego dnia lutego, z wyjątkiem soboty, do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
2.
W szkołach w zakładach dla nieletnich nie przewiduje się ferii szkolnych.
3.
Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze są realizowane w ciągu sześciu dni tygodnia w wymiarze do 7 godzin lekcyjnych dziennie i do 42 godzin tygodniowo dla danego oddziału szkolnego łącznie z zajęciami praktycznymi.
4.
W uzasadnionych przypadkach, ze względu na warunki miejscowe i organizację pracy zakładu dla nieletnich, organ prowadzący szkołę może wyrazić zgodę na realizację zajęć w ciągu pięciu dni tygodnia.
§  3.
Ustala się następujące terminy przerw świątecznych:
1)
zimowa przerwa świąteczna trwa od dnia 23 grudnia do dnia 31 grudnia albo od dnia 22 grudnia do dnia 31 grudnia, jeżeli dzień 22 grudnia wypada w poniedziałek,
2)
wiosenna przerwa świąteczna rozpoczyna się w czwartek poprzedzający święta i kończy w pierwszy wtorek po świętach.
§  4.
Dla wychowanków, przebywających w dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w zakładach dla nieletnich, nauczyciele powinni w szczególności:
1)
prowadzić różne formy zajęć wychowawczo-opiekuńczych, zapewnić udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych oraz imprezach organizowanych przez poszczególne zakłady dla nieletnich,
2)
prowadzić zajęcia kulturalno-oświatowe oraz organizować pracę społecznie użyteczną,
3)
dla wychowanków ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi organizować zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze,
4)
organizować prace porządkowe na terenie szkoły i porządkowo-usługowe w warsztatach szkolnych lub gospodarstwach pomocniczych.
§  5.
W przypadkach uzasadnionych względami bezpieczeństwa zakładu dla nieletnich, dyrektor zakładu lub schroniska, w porozumieniu z dyrektorem szkoły, może na czas określony:
1)
zarządzić zamykanie pomieszczeń, w których wychowankowie uczą się lub pracują,
2)
wstrzymać lub ograniczyć zajęcia na terenie szkoły i warsztatów.
§  6.
Wychowankowi umieszczonemu w izbie przejściowej zakładu dla nieletnich, a także w grupie schroniska interwencyjnego, szkoła zapewnia udział w zajęciach dydaktyczno-wychowawczych organizowanych dla ogółu nieletnich, a w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa - w zajęciach indywidualnych, według ustalonego przez dyrektora szkoły tygodniowego rozkładu zajęć.
§  7.
1.
W przypadku zmieniającej się liczby wychowanków w ciągu roku szkolnego w zakładzie dla nieletnich, liczbę oddziałów szkolnych i zasady podziału na grupy w przypadku realizowania zajęć praktycznych należy dostosować do stanu faktycznego uczniów uczęszczających na zajęcia.
2.
Dyrektor szkoły wprowadza zmiany w tygodniowym rozkładzie zajęć oraz w arkuszu organizacyjnym szkoły, które zatwierdza organ prowadzący szkołę.
§  8.
W Dniu Edukacji Narodowej należy organizować dla wychowanków zajęcia, o których mowa w § 4 pkt 1 i 2.
§  9.
Egzaminy wstępne do liceum zawodowego w zakładach dla nieletnich odbywają się:
1)
w pierwszym tygodniu po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych,
2)
w pierwszym tygodniu września po rozpoczęciu zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2001 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.56.592

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja roku szkolnego w szkołach, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.
Data aktu: 23/05/2001
Data ogłoszenia: 06/06/2001
Data wejścia w życie: 01/09/2001