Zasady i tryb przyznawania, wstrzymywania i cofania oraz wysokość stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej i olimpijskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 4 stycznia 2001 r.
w sprawie zasad i trybu przyznawania, wstrzymywania i cofania oraz wysokości stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej i olimpijskiej.

Na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 25, poz. 113 i Nr 137, poz. 639, z 1997 r. Nr 106, poz. 680, Nr 121, poz. 769 i 770 i Nr 160, poz. 1078, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 96, poz. 1106 i Nr 101, poz. 1178, z 2000 r. Nr 9, poz. 117, Nr 72, poz. 839 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 5, poz. 43) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do stypendiów sportowych przyznawanych dla członków kadry narodowej i olimpijskiej, w tym kadry paraolimpijskiej, finansowanych ze środków budżetu państwa, będących w dyspozycji Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu.
2.
Przez użyte w rozporządzeniu określenie polski związek sportowy - rozumie się także związek sportowy zrzeszający sportowców niepełnosprawnych.
§  2.
1.
Stypendium sportowe może otrzymać zawodnik kadry narodowej, jeżeli:
1)
został powołany do składu kadry narodowej,
2)
zajął pierwsze, drugie lub trzecie miejsce w mistrzostwach świata lub Europy w kategorii seniorów, bezpośrednio poprzedzających przyznanie stypendium sportowego, w których brało udział co najmniej:
a)
8 zawodników w danej konkurencji sportowej,
b)
6 drużyn, osad lub załóg,
3)
zobowiązał się do realizacji programu przygotowań do mistrzostw świata lub Europy opracowanego przez właściwy polski związek sportowy i do udziału w tych zawodach.
2.
Przepisu ust. 1 pkt 2 lit. a) nie stosuje się w przypadku, gdy występuje naturalna niższa frekwencja w najlżejszych i najcięższych kategoriach wagowych.
3.
Przepisu ust. 1 pkt 2 lit. a) i b) nie stosuje się także w przypadku, gdy regulamin zawodów ogranicza minimalną liczbę zawodników, drużyn, osad lub załóg.
§  3.
Stypendium sportowe może otrzymać zawodnik kadry olimpijskiej, jeżeli:
1)
został powołany do składu kadry olimpijskiej,
2)
zobowiązał się do realizacji programu przygotowań olimpijskich opracowanego przez właściwy polski związek sportowy oraz do udziału w igrzyskach olimpijskich.
§  4.
1.
Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu przyznaje, wstrzymuje i cofa stypendia sportowe, o których mowa w § 2 i 3, na uzasadniony wniosek polskiego związku sportowego lub z własnej inicjatywy.
2.
Dokumenty stanowiące podstawę przyznania, wstrzymania lub cofnięcia stypendium sportowego przechowuje polski związek sportowy, o którym mowa w ust. 1.
§  5.
1.
Stypendium sportowe przyznaje się na okres realizacji programów przygotowań oraz na okres udziału w zawodach, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 i w § 3 pkt 2, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Jeżeli program przygotowań obejmuje okres dłuższy niż rok kalendarzowy, stypendium sportowe przyznaje się na okres do końca danego roku kalendarzowego z możliwością przedłużenia okresu pobierania stypendium sportowego na następny okres.
§  6.
1.
Stypendium sportowe wstrzymuje się, jeżeli:
1)
zostało stwierdzone przez organ, o którym mowa w § 4 ust. 1, że zawodnik zaniedbuje realizację programu przygotowań, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 lub w § 3 pkt 2, lub
2)
zawodnik został zawieszony w prawach zawodnika przez organ statutowy właściwego polskiego związku sportowego zgodnie z regulaminem sportowym.
2.
Wstrzymane stypendium wypłaca się zawodnikowi:
1)
po stwierdzeniu przez organ, o którym mowa w § 4 ust. 1, że zawodnik realizuje program przygotowań, lub
2)
któremu zostały przywrócone prawa zawodnika przez organ wymieniony w ust. 1 pkt 2.
3.
Wypłata stypendium następuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ustały przyczyny jego wstrzymania.
4.
W przypadku stwierdzenia przez organ, o którym mowa w § 4 ust. 1, że wstrzymanie stypendium nastąpiło z przyczyn niezawinionych przez zawodnika, stypendium może być wypłacone za cały okres wstrzymania.
§  7.
Stypendium sportowe cofa się zawodnikowi, jeżeli:
1)
zostało stwierdzone przez organ, o którym mowa w § 4 ust. 1, że zawodnik nie realizuje programu przygotowań, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 lub w § 3 pkt 2, lub
2)
utracił prawa zawodnika na okres przygotowań, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 lub w § 3 pkt 2, lub
3)
utracił zdolność do uprawiania sportu stwierdzoną orzeczeniem wydanym przez lekarza Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej w Warszawie, z zastrzeżeniem § 8 ust. 2, lub
4)
odmówił udziału w zawodach, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 lub w § 3 pkt 2.
§  8.
1.
Zawodnikowi, który jest czasowo niezdolny do uprawiania sportu, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem wydanym przez lekarza Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej w Warszawie, może być wypłacane stypendium sportowe przez okres tej niezdolności, nie dłużej jednak niż przez trzy miesiące.
2.
Zawodnikowi, o którym mowa w § 7 pkt 3, stypendium sportowe wypłaca się przez okres 3 miesięcy od dnia utraty przez zawodnika zdolności do uprawiania sportu.
§  9. 1
 
1.
Podstawę ustalenia wysokości stypendium sportowego stanowi kwota 2.300,00 zł, zwana dalej "podstawą".
2.
Wysokość stypendium sportowego wynosi miesięcznie:
1)
do trzykrotności podstawy dla członka kadry olimpijskiej,
2)
do jednokrotności podstawy dla:
a)
członka kadry narodowej,
b)
członka kadry paraolimpijskiej.
§  10.
Zawodnicy kadry narodowej lub olimpijskiej, którym przyznano stypendia sportowe na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują uprawnienia do ich pobierania przez okres, na jaki zostały przyznane, z zastrzeżeniem § 6 i 7.
§  11.
Traci moc zarządzenie Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki z dnia 18 grudnia 1996 r. w sprawie zasad i trybu przyznawania, wstrzymywania i cofania oraz wysokości stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej i olimpijskiej (Monitor Polski Nr 85, poz. 761).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 9 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 16 grudnia 2004 r. (Dz.U.04.283.2819) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2005 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.5.48

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb przyznawania, wstrzymywania i cofania oraz wysokość stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej i olimpijskiej.
Data aktu: 04/01/2001
Data ogłoszenia: 24/01/2001
Data wejścia w życie: 01/02/2001