Szczegółowa organizacja Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 24 grudnia 2001 r.
w sprawie szczegółowej organizacji Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o bezpieczeństwie morskim (Dz. U. Nr 109, poz. 1156) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia określają szczegółową organizację Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, zwanej dalej "Służbą SAR", zakres odpowiedzialności dyrektora Służby SAR, wzory oznak służbowych SAR, oznakowanie jednostek ratowniczych SAR oraz jednostek współdziałających ze Służbą SAR.
§  2.
1.
Służba SAR jest państwową jednostką organizacyjną przeznaczoną do wykonywania:
1)
zadań poszukiwania i ratowania życia na morzu,
2)
zadań w zakresie zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń na morzu.
2.
Służba SAR wykonuje także inne zadania związane z bezpieczeństwem morskim.
§  3.
1.
W skład Służby SAR wchodzą:
1)
pion ogólny - zapewniający obsługę administracyjną, finansowo-księgową i techniczną, złożony z funkcjonalnych komórek organizacyjnych i samodzielnych stanowisk pracy; pion ogólny podlega bezpośrednio dyrektorowi Służby SAR,
2) 1
pion operacyjny - realizujący zadania poszukiwania i ratowania życia na morzu oraz zwalczania zanieczyszczeń środowiska morskiego, w tym związane z odbiorem alertu o zagrożeniu ochrony statku, a także zapewniający funkcjonowanie Polskiej Platformy Informatycznej Administracji Morskiej; pion operacyjny podlega zastępcy dyrektora Służby SAR do spraw operacyjnych.
2.
Pion ogólny obejmuje:
1)
Biuro Służb Pracowniczych,
2)
Biuro Rachunkowości Finansowej,
3)
Biuro Techniki i Zaopatrzenia,
4)
Biuro Administracyjne,
5)
samodzielne stanowiska pracy bezpośrednio podległe dyrektorowi Służby SAR, w szczególności do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej, przetargów publicznych oraz stanowisko radcy prawnego.
3.
Pion operacyjny obejmuje:
1) 2
Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni, w którego skład wchodzi Punkt Odbioru Alertu o Zagrożeniu Ochrony Statku oraz Pomocnicze Centrum Koordynacyjne w Świnoujściu,
2)
Wydział Poszukiwania i Ratownictwa Morskiego, w którego skład wchodzą:
a)
morskie statki ratownicze,
b)
brzegowe stacje ratownicze,
3)
Wydział Zwalczania Zagrożeń i Zanieczyszczeń na Morzu, w którego skład wchodzą:
a)
specjalne statki morskie do zwalczania zanieczyszczeń,
b)
lądowe bazy sprzętowo-magazynowe,
4) 3
Centrum Informatyczne Polskiej Platformy Informatycznej Administracji Morskiej.
§  4.
1.
Biura dzielą się na działy, sekcje i samodzielne stanowiska pracy.
2.
Biurem Rachunkowości Finansowej kieruje główny księgowy.
§  5.
Zakres zadań komórek organizacyjnych, tryb pracy Służby SAR oraz tabelę stanowisk pracy i wymagania kwalifikacyjne niezbędne do zajmowania poszczególnych stanowisk określa regulamin organizacyjny Służby SAR, który podlega zatwierdzeniu przez ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej.
§  6.
1.
Służbą SAR kieruje dyrektor Służby SAR przy pomocy zastępcy dyrektora do spraw operacyjnych, głównego księgowego i kierujących komórkami organizacyjnymi, o których mowa w § 3.
2.
Do zakresu odpowiedzialności dyrektora Służby SAR należy:
1)
utrzymywanie sił i środków w pełnej i ciągłej gotowości do akcji poszukiwawczych i ratowniczych oraz do likwidacji skutków zagrożeń i zanieczyszczeń na morzu,
2)
racjonalne gospodarowanie środkami finansowymi,
3)
przygotowanie projektów planów: akcji poszukiwawczych i ratowniczych oraz zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń środowiska morskiego i ich aktualizacja,
4)
opracowywanie regulaminów: organizacyjnego Służby SAR oraz pogotowia Służby SAR,
5)
współdziałanie z krajowymi systemami ratowniczymi, a także z odpowiednimi służbami ratowniczymi innych państw,
6)
planowanie rozwoju i doskonalenia Służby SAR oraz realizowanie inwestycji wynikających z tych planów,
7)
inicjowanie prac naukowo-badawczych z zakresu ratownictwa morskiego,
8)
współpraca z organami administracji rządowej, samorządu terytorialnego i izbami morskimi,
9)
prowadzenie spraw wynikających z odrębnych przepisów,
10)
wykonywanie w stosunku do pracowników Służby SAR obowiązków pracodawcy wynikających z przepisów Kodeksu pracy,
11)
określanie wymagań kwalifikacyjnych i liczby członków ochotniczych drużyn ratowniczych oraz trybu ich przyjmowania.
3.
Dyrektor Służby SAR może upoważnić osoby, o których mowa w ust. 1, a także innych pracowników Służby SAR do podejmowania w jego imieniu decyzji w określonych sprawach.
§  7.
1. 4
Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni, Pomocnicze Centrum Koordynacyjne w Świnoujściu, Punkt Odbioru Alertu o Zagrożeniu Ochrony Statku, Centrum Informatyczne Polskiej Platformy Informatycznej Administracji Morskiej, morskie statki ratownicze, specjalne statki morskie do zwalczania zanieczyszczeń i brzegowe stacje ratownicze pełnią całodobową służbę pogotowia zgodnie z regulaminem pogotowia Służby SAR.
2.
Regulamin pogotowia Służby SAR oraz zmiany w tym regulaminie podlegają zatwierdzeniu przez ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej.
3.
W czasie pełnienia całodobowej służby pogotowia statki, o których mowa w ust. 1, podnoszą flagę określoną odrębnymi przepisami dla statków specjalnej służby państwowej.
§  8.
1.
Statki morskie Służby SAR powinny być oznaczone oznaką armatorską Służby SAR, której wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Niezależnie od postanowień ust. 1 morskie statki ratownicze Służby SAR powinny być oznakowane czerwonymi literami SAR i znakiem krzyża maltańskiego koloru czerwonego na białym polu otoczonym czerwoną obwódką.
3.
Litery SAR i znak krzyża maltańskiego powinny być umieszczone na obu burtach statku ratowniczego, a jeżeli konstrukcja statku na to nie pozwala - umieszcza się je po obu stronach nadbudówki oraz dodatkowo znak krzyża maltańskiego na szczycie nadbudówki lub na pokładzie w taki sposób, aby był widoczny z powietrza.
4.
W czasie prowadzenia akcji poszukiwawczych i ratowniczych statki, o których mowa w ust. 1, mogą używać niebieskich świateł błyskowych.
§  9.
1.
Pojazdy i specjalistyczne środki transportu lądowego Służby SAR są oznakowane czerwonymi literami SAR i znakiem krzyża maltańskiego po obu stronach nadwozia oraz na dachu pojazdu.
2.
Jednostki pływające, statki powietrzne oraz inne środki transportu należące do jednostek współdziałających ze Służbą SAR zachowują podczas wykonywania zadań poszukiwania i ratownictwa oznakowanie właściwe ze względu na ich przynależność i przeznaczenie.
§  10. 5
Pracownicy Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Gdyni, Pomocniczego Centrum Koordynacyjnego w Świnoujściu, Punktu Odbioru Alertu o Zagrożeniu Ochrony Statku, Centrum Informatycznego Polskiej Platformy Informatycznej Administracji Morskiej, członkowie załóg statków, o których mowa w § 7 ust. 1, oraz pracownicy brzegowych stacji ratowniczych noszą oznakę Służby SAR wraz z imiennym identyfikatorem określającym stanowisko służbowe. Wzory oznaki służbowej oraz identyfikatora określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  11.
Ochotnicze drużyny ratownicze, wchodzące w skład brzegowych stacji ratowniczych, składają się z członków czynnych i kandydatów.
§  12.
Członkiem czynnym ochotniczej drużyny ratowniczej może być pełnoletnia osoba fizyczna, mająca dobry stan zdrowia oraz pełną zdolność do czynności prawnych.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR ZNAKU ARMATORSKIEGO SŁUŻBY SAR

wzór

Znakiem armatorskim Służby SAR jest czerwony krzyż maltański na tle symbolu kotwicy koloru niebieskiego umieszczone w białym kole z pomarańczową obwódką. Całość nałożona na opaskę kominową koloru białego z czerwonymi poziomymi pasami, szerszymi zewnętrznymi i wąskimi wewnętrznymi.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR OZNAKI I IDENTYFIKATORA SŁUŻBY SAR

wzór

Oznaką służbową Służby SAR jest znak czerwonego krzyża maltańskiego na białym polu otoczony czerwoną obwódką, na której umieszczony jest biały napis "MORSKA SŁUŻBA POSZUKIWANIA I RATOWNICTWA". W dolnej części obwódki znajduje się biało-czerwona wstęga z wcięciami z obu stron. Środkowa część wstęgi stanowi białą tarczę z czerwonym napisem "SAR". Krawędzie wstęgi, tarczy i liter tworzących napis "SAR" są koloru złotego.

wzór1

wzór2

Identyfikator o wymiarach 6 x 10 cm, koloru białego. W lewym górnym rogu umieszczony jest rysunek oznaki służbowej Służby SAR, a w prawym górnym rogu - zdjęcie posiadacza identyfikatora.

Pomiędzy rysunkiem oznaki a zdjęciem umieszczony jest napis "MORSKA SŁUŻBA POSZUKIWANIA I RATOWNICTWA", a poniżej imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe pracownika Służby SAR. Napisy koloru czarnego.

1 § 3 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.165.1376) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 września 2005 r.
2 § 3 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.165.1376) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 września 2005 r.
3 § 3 ust. 3 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) tiret drugie rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.165.1376) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 września 2005 r.
4 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.165.1376) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 września 2005 r.
5 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.165.1376) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 września 2005 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.157.1845

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowa organizacja Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.
Data aktu: 24/12/2001
Data ogłoszenia: 31/12/2001
Data wejścia w życie: 01/01/2002