Sposób i warunki prowadzenia wszczętych i niezakończonych postępowań kwalifikacyjnych na stopnie specjalizacji zawodowej nauczycieli.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU
z dnia 22 listopada 2001 r.
w sprawie sposobu i warunków prowadzenia wszczętych i niezakończonych postępowań kwalifikacyjnych na stopnie specjalizacji zawodowej nauczycieli.

Na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 23 sierpnia 2001 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy - Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego, ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 111, poz. 1194) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do nauczycieli, w odniesieniu do których przed dniem 6 kwietnia 2000 r. wszczęto i nie zakończono postępowań kwalifikacyjnych na stopnie specjalizacji zawodowej, zwanych dalej "postępowaniami kwalifikacyjnymi", prowadzonych na podstawie zarządzenia nr 65 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 grudnia 1989 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków oraz trybu uzyskiwania przez nauczycieli stopni specjalizacji zawodowej (Dz. Urz. MEN Nr 7, poz. 67), zwanego dalej "zarządzeniem".
§  2.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne prowadzi się na wniosek zainteresowanego nauczyciela, złożony nie później niż do dnia 31 stycznia 2002 r. do kuratora oświaty:
1)
właściwego dla siedziby jednostki, która przed dniem wskazanym w § 1 prowadziła postępowanie kwalifikacyjne - w przypadku ubiegania się o pierwszy lub drugi stopień specjalizacji zawodowej,
2)
właściwego dla miejsca zamieszkania nauczyciela - w przypadku ubiegania się o trzeci stopień specjalizacji zawodowej,

zwanego dalej "właściwym kuratorem oświaty".

2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien w szczególności wskazywać jednostkę, w której wszczęto postępowanie kwalifikacyjne, stopień i kierunek specjalizacji zawodowej, o jaki ubiegał się nauczyciel, a także aktualne miejsce pracy nauczyciela.
§  3.
Jednostki, przy których przed dniem 6 kwietnia 2000 r. działały komisje do spraw stopni specjalizacji zawodowej nauczycieli powołane na podstawie zarządzenia, są zobowiązane do przekazania dokumentacji wszczętych i niezakończonych postępowań kwalifikacyjnych do właściwego kuratora oświaty, nie później niż do dnia 31 grudnia 2001 r.
§  4.
Nauczycielowi wymienionemu w § 1, który złożył wniosek o prowadzenie postępowania kwalifikacyjnego na pierwszy, drugi lub trzeci stopień specjalizacji zawodowej, przyznaje się ten stopień, jeżeli:
1)
z dokumentacji, o której mowa w § 3, wynika, że przed dniem 6 kwietnia 2000 r. spełnił warunki przewidziane w zarządzeniu dla przyznania danego stopnia specjalizacji zawodowej, z wyjątkiem wymogu uzyskania pozytywnej opinii zespołu specjalistycznego (przedmiotowego) sporządzonej w wyniku obserwacji zajęć pedagogicznych oraz pozytywnej oceny w wyniku rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej przez komisję do spraw stopni specjalizacji zawodowej nauczycieli powołaną na podstawie zarządzenia,
2)
uzyskał akceptację komisji kwalifikacyjnej, o której mowa w § 5, w wyniku przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej.
§  5.
1.
Wszczęte i niezakończone postępowania kwalifikacyjne prowadzą komisje kwalifikacyjne do spraw stopni specjalizacji zawodowej nauczycieli, zwane dalej "komisjami", powołane przez właściwych kuratorów oświaty.
2.
W skład komisji wchodzi 5 członków powoływanych spośród przedstawicieli środowisk oświatowych i naukowo-dydaktycznych, w tym co najmniej dwie osoby wpisane na listę ekspertów ustaloną przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania na podstawie przepisów dotyczących uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
W przypadku prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego na wniosek nauczyciela szkoły artystycznej, w skład komisji wchodzi przedstawiciel Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.
4.
Właściwy kurator oświaty powołuje i odwołuje członków komisji oraz jej przewodniczącego, a także zapewnia obsługę administracyjno-biurową prac komisji.
§  6.
1.
Do zadań komisji należy:
1)
ocena spełnienia przez nauczyciela wymogów wymienionych w § 4 pkt 1, na podstawie analizy dokumentacji, o której mowa w § 3,
2)
udzielenie albo nieudzielenie nauczycielowi akceptacji w wyniku przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której nauczyciel ubiegający się o pierwszy, drugi lub trzeci stopień specjalizacji zawodowej:
a)
prezentuje zgromadzony dorobek zawodowy i przedstawia dotychczasowe osiągnięcia,
b)
odpowiada na pytania członków komisji z zakresu tematycznego specjalizacji, o którą się ubiega,
3)
przyznanie nauczycielowi odpowiednio pierwszego, drugiego lub trzeciego stopnia specjalizacji zawodowej.
2.
Komisja podejmuje uchwały w sprawie przyznania stopnia specjalizacji zawodowej zwykłą większością głosów w obecności co najmniej 3/5 składu komisji.
3.
Z przebiegu prac komisji sporządza się protokoły.
4.
Protokoły i dokumentacja prac komisji są przechowywane w kuratorium oświaty.
§  7.
1.
Nadzór nad zgodnością przebiegu postępowań kwalifikacyjnych z przepisami rozporządzenia sprawuje właściwy kurator oświaty.
2.
Koszty działania komisji oraz wydatki związane z obsługą administracyjno-biurową jej prac pokrywa się ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest wojewoda.
§  8.
Właściwy kurator oświaty:
1)
wydaje nauczycielowi, który uzyskał odpowiednio pierwszy, drugi lub trzeci stopień specjalizacji zawodowej, dyplom według wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia,
2)
prowadzi ewidencję wydanych dyplomów.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

DYPLOM

Kuratorium Oświaty

w ...........................

Pan/Pani ...................................................

urodzony/a .................. w ............................

zatrudniony/a w ............................................

na stanowisku ..............................................

na podstawie przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego

uzyskał/a ................................................ *

STOPIEŃ SPECJALIZACJI ZAWODOWEJ w zakresie

........................................................

Podstawa: rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu

z dnia 22 listopada 2001 r. w sprawie sposobu i warunków

prowadzenia wszczętych i niezakończonych postępowań

kwalifikacyjnych na stopnie specjalizacji zawodowej

nauczycieli (Dz. U. Nr 140, poz. 1579).

...................

Kurator Oświaty

(pieczęć okrągła)

Numer w ewidencji ..............

* Wpisać odpowiednio: PIERWSZY/DRUGI/TRZECI.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.140.1579

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i warunki prowadzenia wszczętych i niezakończonych postępowań kwalifikacyjnych na stopnie specjalizacji zawodowej nauczycieli.
Data aktu: 22/11/2001
Data ogłoszenia: 11/12/2001
Data wejścia w życie: 19/12/2001