Warunki posiadania, ewidencjonowania i przechowywania broni palnej oraz środków przymusu bezpośredniego przez Straż Marszałkowską.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 18 października 2001 r.
w sprawie warunków posiadania, ewidencjonowania i przechowywania broni palnej oraz środków przymusu bezpośredniego przez Straż Marszałkowską.

Na podstawie art. 129 ust. 4 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. Nr 27, poz. 298 i Nr 106, poz. 1149) zarządza się, co następuje:
§  1.
Straż Marszałkowska posiada broń palną, zwaną dalej "bronią", oraz środki przymusu bezpośredniego w postaci chemicznych środków służących do obezwładniania bądź konwojowania osób na podstawie pozwolenia wydawanego przez Komendanta Stołecznego Policji.
§  2.
1.
Broń i amunicja oraz środki przymusu bezpośredniego podlegają zewidencjonowaniu w "Książce ewidencji broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego".
2.
Wydanie i zwrot broni palnej i amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego ewidencjonuje się w "Książce wydawania i przyjęcia broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego".
3.
Poszczególne karty książek, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny być ponumerowane, przeszyte i opatrzone na ostatniej stronie odciśniętą pieczęcią Kancelarii Sejmu, zabezpieczoną przezroczystą taśmą samoprzylepną.
4.
Książki, o których mowa w ust. 1 i 2, prowadzi i przechowuje w magazynie broni magazynier będący strażnikiem, wyznaczony przez Komendanta Straży Marszałkowskiej.
5.
Wzór książki, o której mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
6.
Wzór książki, o której mowa w ust. 2, stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  3.
Broń, amunicję oraz środki przymusu bezpośredniego przechowuje się w pomieszczeniu, zwanym dalej "magazynem broni", prowadzonym przez Straż Marszałkowską na terenie obiektów Kancelarii Sejmu pozostających w jej zarządzie.
§  4.
1.
Magazyn broni powinien stanowić odrębne pomieszczenie wewnętrzne bez otworów okiennych:
1)
usytuowane w budynku murowanym, którego konstrukcja i położenie utrudnia możliwość włamania,
2)
otoczone ze wszystkich stron strefą administracyjną, w której wszystkie wejścia do pomieszczeń podłączone są do systemu kontroli dostępu, a znajdujące się w tej strefie szyby i okna naprzeciwko wejścia do magazynu broni są odporne na ostrzał z broni automatycznej,
3)
wyposażone w wejście prowadzące z pomieszczenia Dowódcy Zmiany Straży Marszałkowskiej, w którym nieprzerwanie jest pełniony całodobowy dyżur.
2.
Magazyn, o którym mowa w ust. 1, powinien ponadto być wyposażony w:
1)
osadzone w metalowej futrynie metalowe drzwi wejściowe o grubości powyżej 4 cm z blokadami przeciwwyważeniowymi i zamkiem posiadającym minimum 100 tysięcy kombinacji oraz odpowiednie świadectwo kwalifikacyjne,
2)
urządzenie do kontroli bezpiecznego ładowania i rozładowywania broni posiadające odpowiednie świadectwo kwalifikacyjne,
3)
podręczny sprzęt gaśniczy oraz w apteczkę pierwszej pomocy zawierającą również krople do oczu na wypadek porażenia gazem.
§  5.
1.
Broń i amunicję przechowuje się w szafach stalowych lub sejfach zamykanych na atestowe zamki, plombowanych, znajdujących się w magazynie broni.
2.
Broń na czas przechowywania powinna być wyjęta z futerału i rozładowana, ze zwolnionym kurkiem i odłączonym magazynkiem, technicznie sprawna, kompletna, czysta i zakonserwowana.
3.
Warunki przechowywania broni i amunicji powinny uwzględniać wymagania określone przez jej producenta.
4.
Amunicja do broni powinna znajdować się w pudełkach lub pojemnikach, do których powinna być włożona w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju.
§  6.
Protokolarnego przyjęcia przydatności magazynu broni pod względem technicznym dokonuje komisja powołana przez Szefa Kancelarii Sejmu, w skład której wchodzi również przedstawiciel Komendy Stołecznej Policji.
§  7.
Strażnik, po zakończeniu pracy lub wykonaniu powierzonego w jej ramach zadania, zdaje do magazynu wydaną broń i amunicję oraz środki przymusu bezpośredniego.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

KSIĄŻKA EWIDENCJI BRONI, AMUNICJI I ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO

Lp. Nazwa broni i pozostałych środków przymusu bezpośredniego Kaliber Seria i numer Rok produkcji Ilość magazynków Ilość amunicji i rodzaj Seria i nr świadectwa Wyposażenie dodatkowe Podstawa zakupu lub przydziału Uwagi
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

KSIĄŻKA WYDAWANIA I PRZYJĘCIA BRONI, AMUNICJI I ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO

Lp. Potwierdzenie wydania z magazynu broni Potwierdzenie przyjęcia do magazynu broni Uwagi
data godz. nazwa broni i pozostałych środków przymusu bezpośredniego seria i nr broni ilość magazynków ilość i rodzaj amunicji wyposażenie dodatkowe pozostały sprzęt podpis wydającego (czytelny) podpis pobierającego (czytelny) data godz. podpis zdającego podpis przyjmującego
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.131.1473

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki posiadania, ewidencjonowania i przechowywania broni palnej oraz środków przymusu bezpośredniego przez Straż Marszałkowską.
Data aktu: 18/10/2001
Data ogłoszenia: 16/11/2001
Data wejścia w życie: 01/12/2001