Tryb i warunki oddelegowania pracowników jednostek i organów podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych do pracy w jednostce organizacyjnej Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 17 października 2001 r.
w sprawie trybu i warunków oddelegowania pracowników jednostek i organów podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych do pracy w jednostce organizacyjnej Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Na podstawie art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł (Dz. U. Nr 116, poz. 1216 i z 2001 r. Nr 63, poz. 641) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb i warunki oddelegowania pracowników jednostek i organów podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych do pracy w jednostce, o której mowa w art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł, zwanej dalej "ustawą",
2)
dane, jakie powinien zawierać wniosek, z którym Generalny Inspektor Informacji Finansowej, zwany dalej "Generalnym Inspektorem", występuje o oddelegowanie,
3)
rodzaje uprawnień i świadczeń przysługujących pracownikowi oddelegowanemu,
4)
zasady wypłacania pracownikowi oddelegowanemu wynagrodzenia i innych należności pieniężnych.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
jednostka delegująca - jednostkę organizacyjną podległą organowi, o którym mowa w § 3,
2)
jednostka oddelegowania - jednostkę organizacyjną, o której mowa w art. 3 ust. 4 ustawy.
§  3.
Minister właściwy do spraw wewnętrznych po uzgodnieniu odpowiednio z dyrektorem generalnym ministerstwa obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych, Komendantem Głównym Policji, Komendantem Głównym Straży Granicznej albo Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej może oddelegować pracownika jednostek im podległych do pracy w jednostce oddelegowania.
§  4.
Wniosek o oddelegowanie pracownika jednostek i organów podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, zwany dalej "wnioskiem o oddelegowanie", Generalny Inspektor przekazuje ministrowi właściwemu do spraw instytucji finansowych, który kieruje ten wniosek do ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
§  5.
Wniosek o oddelegowanie powinien zawierać co najmniej następujące dane:
1)
proponowaną datę początku i końca oddelegowania,
2)
zobowiązanie Generalnego Inspektora do wypłacania pracownikowi oddelegowanemu w okresie oddelegowania wynagrodzenia, które nie może być niższe niż otrzymywane przez pracownika przed oddelegowaniem, z uwzględnieniem powstałych w czasie oddelegowania zmian mających wpływ na wysokość wynagrodzenia, oraz innych świadczeń, o których mowa w § 11 ust. 2,
3)
wymagania w zakresie rodzaju poświadczenia bezpieczeństwa upoważniającego do dostępu do informacji niejawnych i okres jego ważności,
4)
stanowisko, wydział i departament lub biuro, w którym proponuje się pracę w okresie oddelegowania,
5)
kwalifikacje wymagane do zajmowania proponowanego stanowiska,
6)
zakres wykonywanych zadań i obowiązków na proponowanym stanowisku,
7)
informację o ilości godzin pracy z użyciem monitora ekranowego.
§  6.
1.
Minister właściwy do spraw wewnętrznych zawiera z ministrem właściwym do spraw instytucji finansowych porozumienie o oddelegowaniu.
2.
Porozumienie o oddelegowaniu, o którym mowa w ust. 1, powinno określać:
1)
datę porozumienia,
2)
datę początku i końca oddelegowania,
3)
imię, nazwisko, imię ojca, datę i miejsce urodzenia pracownika oddelegowanego,
4)
dotychczasowe miejsce zatrudnienia i stanowisko zajmowane przez pracownika oddelegowanego,
5)
zobowiązanie Generalnego Inspektora do wypłacania pracownikowi oddelegowanemu w okresie oddelegowania wynagrodzenia, które nie może być niższe niż otrzymywane przez pracownika przed oddelegowaniem, z uwzględnieniem powstałych w czasie oddelegowania zmian mających wpływ na wysokość wynagrodzenia, oraz innych świadczeń, o których mowa w § 11 ust. 2,
6)
numer poświadczenia bezpieczeństwa wydanego pracownikowi oddelegowanemu, a także określenie pełnomocnika do spraw ochrony informacji niejawnych lub służby ochrony państwa, która je wydała, datę wydania i okres jego ważności,
7)
stanowisko, wydział i departament lub biuro, w którym pracownik oddelegowany będzie pracować w okresie oddelegowania,
8)
zakres zadań i obowiązków pracownika oddelegowanego.
3.
Jeżeli we wniosku o oddelegowanie Generalny Inspektor nie zawarł wymagań co do rodzaju poświadczenia bezpieczeństwa, przepisu ust. 2 pkt 6 nie stosuje się.
§  7.
1.
Minister właściwy do spraw wewnętrznych oddelegowuje pracownika do pracy w jednostce oddelegowania za jego zgodą na warunki oddelegowania określone w porozumieniu, o którym mowa w § 6 ust. 1, wyrażoną na piśmie.
2.
Przed wyrażeniem zgody, o której mowa w ust. 1, zapoznaje się pracownika z treścią wniosku o oddelegowanie, co potwierdza on własnoręcznym podpisem.
§  8.
1.
Pracownik może zostać oddelegowany na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.
2.
Za każdorazową zgodą pracownika oddelegowanego, wyrażoną na piśmie, oraz po uzgodnieniu, o którym mowa w § 3, minister właściwy do spraw wewnętrznych po porozumieniu z ministrem właściwym do spraw instytucji finansowych może przedłużyć okres, o którym mowa w ust. 1. Przedłużenia można dokonać każdorazowo na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.
§  9.
1.
Generalny Inspektor może przenieść pracownika oddelegowanego na inne stanowisko niż wskazane w porozumieniu, o którym mowa w § 6 ust. 1, jeżeli minister właściwy do spraw wewnętrznych i pracownik oddelegowany wyrażą na to zgodę.
2.
Minister właściwy do spraw wewnętrznych, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami odpowiednio ministerstwa obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych, Policji, Straży Granicznej albo Państwowej Straży Pożarnej, może odwołać pracownika tych jednostek z jednostki oddelegowania bez zgody pracownika i Generalnego Inspektora, zawiadamiając ich o tym co najmniej z dwumiesięcznym wyprzedzeniem.
§  10.
1.
Pracownikowi oddelegowanemu udziela urlopu Generalny Inspektor, w wymiarze przysługującym mu w jednostce delegującej i według planu urlopów sporządzonych w jednostce oddelegowania.
2.
Po upływie okresu oddelegowania pracownik wraca na stanowisko w jednostce delegującej, jakie zajmował przed oddelegowaniem, na warunkach, jakie dotyczyłyby go, gdyby nie został oddelegowany.
§  11.
1.
Pracownik oddelegowany wykonuje obowiązki i korzysta z uprawnień, jakie przysługują pracownikom jednostki oddelegowania na porównywalnym stanowisku.
2.
Pracownikowi oddelegowanemu przysługują premie pieniężne, nagrody oraz inne dodatkowe świadczenia na zasadach, jakie obowiązują pracowników jednostki oddelegowania.
3.
Jednostka oddelegowania wypłaca z własnych środków wynagrodzenie i inne należności, o których mowa w ust. 2, jakie przysługują pracownikowi oddelegowanemu, z wyjątkiem nagród jubileuszowych, które są mu wypłacane przez jednostkę delegującą.
§  12.
1.
Oddelegowany pracownik ma prawo kontynuować naukę na warunkach, na jakich pracownik pobierał naukę przed oddelegowaniem.
2.
Koszty dofinansowania oddelegowanego pracownika, do których zobowiązała się jednostka delegująca, pokrywa jednostka oddelegowania proporcjonalnie do okresu oddelegowania.
3.
Jednostka delegująca informuje jednostkę oddelegowania przed zawarciem porozumienia o oddelegowaniu, o którym mowa w § 6 ust. 1, o warunkach, na jakich pracownik pobiera naukę.
§  13.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne, w rozumieniu ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. Nr 160, poz. 1080, z 1998 r. Nr 155, poz. 1014 oraz z 1999 r. Nr 72, poz. 802 i Nr 110, poz. 1255) jest wypłacane pracownikowi przez jednostkę delegującą oraz jednostkę oddelegowania proporcjonalnie do okresu oddelegowania.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.131.1470

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb i warunki oddelegowania pracowników jednostek i organów podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych do pracy w jednostce organizacyjnej Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.
Data aktu: 17/10/2001
Data ogłoszenia: 16/11/2001
Data wejścia w życie: 01/12/2001