Szczegółowe zasady i tryb pokrywania należności i opłat mieszkaniowych osobom spełniającym powszechny obowiązek obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz członkom ich rodzin.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 września 2001 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu pokrywania należności i opłat mieszkaniowych osobom spełniającym powszechny obowiązek obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz członkom ich rodzin. *

Na podstawie art. 131 ust. 1 pkt 1 lit. d) oraz art. 132 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 43, poz. 165, z 1996 r. Nr 7, poz. 44, Nr 10, poz. 56 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 6, poz. 31, Nr 28, poz. 153, Nr 80, poz. 495, Nr 88, poz. 554, Nr 121, poz. 770 i Nr 141, poz. 944, z 1998 r. Nr 146, poz. 961 i Nr 162, poz. 1114 i 1126, z 1999 r. Nr 50, poz. 500, z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 109, poz. 1156 oraz z 2001 r. Nr 48, poz. 506, Nr 81, poz. 877, Nr 85, poz. 925, Nr 88, poz. 961, Nr 110, poz. 1189 i Nr 111, poz. 1194) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb pokrywania należności mieszkaniowych i opłat oraz wysokość ryczałtu stosowanego przy pokrywaniu należności z tytułu zajmowania lokalu mieszkalnego na podstawie umowy cywilnoprawnej, uznanym za posiadających na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny lub samotnym:
1)
żołnierzom:
a)
odbywającym zasadniczą służbę wojskową,
b)
absolwentom szkół wyższych, odbywającym przeszkolenie wojskowe,
c)
rezerwy, odbywającym ćwiczenia wojskowe trwające co najmniej trzydzieści dni,
d)
pełniącym czynną służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, jeżeli odrębne przepisy na czas wojny nie stanowią inaczej

- zwanym dalej "żołnierzami", oraz

2)
poborowym:
a)
odbywającym służbę zastępczą,
b)
odbywającym zasadniczą służbę w obronie cywilnej

- zwanym dalej "poborowymi".

2.
Przepisy rozporządzenia stosuje się również do żołnierzy uznanych za posiadających na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny, odbywających ćwiczenia wojskowe trwające poniżej trzydziestu dni.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o "należnościach mieszkaniowych", należy przez to rozumieć wymienione w art. 131 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "ustawą":
1)
należności z tytułu najmu lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie decyzji administracyjnej,
2)
należności z tytułu zajmowania spółdzielczego lokalu mieszkalnego typu lokatorskiego,
3)
bieżące opłaty eksploatacyjne z tytułu zajmowania spółdzielczego lokalu mieszkalnego typu własnościowego,
4)
należności z tytułu zajmowania lokalu mieszkalnego na podstawie umowy cywilnoprawnej w formie ryczałtu,
5)
bieżące należności z tytułu zajmowania lokalu mieszkalnego stanowiącego przedmiot odrębnej własności, w rozumieniu przepisów o własności lokali, albo domu mieszkalnego stanowiącego przedmiot własności żołnierza lub poborowego.
§  3.
1.
Decyzję o pokrywaniu należności mieszkaniowych, na udokumentowany wniosek żołnierza lub poborowego, wydaje wójt lub burmistrz (prezydent miasta), właściwy dla miejsca położenia lokalu (domu) mieszkalnego żołnierza lub poborowego.
2. 1
 Należności mieszkaniowe pokrywa się za okres od dnia powołania do zasadniczej służby wojskowej.
3.
 Należności mieszkaniowych za żołnierza lub poborowego nie pokrywa się od następnego dnia po dniu, w którym:
1)
przestał być samotnym lub posiadającym na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny,
2)
nastąpiła zmiana tytułu prawnego żołnierza lub poborowego do lokalu (domu) mieszkalnego, a w szczególności gdy:
a)
ustało prawo do najmu lub zajmowania lokalu (domu) mieszkalnego,
b)
wyzbył się on prawa do zajmowania lub własności lokalu (domu) mieszkalnego,
c)
wynajmuje on (podnajmuje) lokal (dom) mieszkalny osobom trzecim albo oddał go do bezpłatnego używania.
4.
Należność mieszkaniową za okres krótszy niż miesiąc ustala się w wysokości 1/30 kwoty miesięcznej za każdy dzień.
5.
Żołnierz lub poborowy jest obowiązany do zwrotu nadpłaty wynikłej z powodu niedopełnienia obowiązku, o którym mowa w § 7 ust. 2.
§  4.
Do wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 1, należy załączyć odpowiednio:
1)
zaświadczenie organu administracji budynku lub spółdzielni budownictwa mieszkaniowego stwierdzające, że żołnierz lub poborowy jest najemcą lokalu mieszkalnego na podstawie decyzji administracyjnej albo zajmuje spółdzielczy lokal mieszkalny, oraz określające wysokość należności mieszkaniowych, z podaniem rachunku bankowego, na który należy dokonywać wpłat,
2)
cywilnoprawną umowę najmu lokalu mieszkalnego ze wskazaniem wysokości należności mieszkaniowych oraz oświadczenie wynajmującego, określające formę płatności należności mieszkaniowych,
3)
akt notarialny (potwierdzoną kopię) ustanawiający lokal mieszkalny albo dom mieszkalny jako przedmiot odrębnej własności żołnierza lub poborowego, a także decyzje właściwych organów o zobowiązaniach pieniężnych z tytułu jego posiadania,
4)
zaświadczenie właściwego wojskowego komendanta uzupełnień stwierdzające pełnienie (odbywanie) służby przez żołnierza lub poborowego oraz podające okres, na jaki został on powołany do pełnienia (odbycia) służby,
5)
decyzję o uznaniu żołnierza lub poborowego za posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny,
6)
oświadczenie żołnierza lub poborowego, że jest osobą samotną i nie ma innych osób zobowiązanych do pokrywania należności mieszkaniowych za lokal (dom) mieszkalny,
7)
oświadczenie żołnierza lub poborowego, że lokal (dom) mieszkalny nie zostanie oddany w najem, podnajem lub do bezpłatnego używania.
§  5.
1.
Należności mieszkaniowe są pokrywane organom administracji budynku, spółdzielni budownictwa mieszkaniowego albo innemu organowi właściwemu do pobierania opłat - w drodze przelewu, a w przypadku cywilnoprawnej umowy najmu - przelewem lub przekazem pocztowym do wskazanego odbiorcy.
2.
Należności mieszkaniowe przekazuje się w okresach miesięcznych lub innych ustalonych przez organy administracji budynku, spółdzielni budownictwa mieszkaniowego albo przez organy, o których mowa w § 4 pkt 3, lub określonych w umowie najmu lokalu mieszkalnego, z zachowaniem terminów płatności tych należności.
3.
W przypadku gdy należności mieszkaniowe z tytułu zajmowania lokalu mieszkalnego na podstawie umowy cywilnoprawnej są ustalone na poziomie niższym niż ryczałt, o którym mowa w § 6, należności te pokrywa się w wysokości określonej w umowie.
§  6.
1.
Ryczałt, o którym mowa w art. 131 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy, ustala się w kwocie odpowiadającej trzykrotnej wysokości czynszu ustalonego przez zarząd gminy dla lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, w trybie określonym w przepisach o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy.
2.
Jeżeli właścicielem mieszkaniowego zasobu jest inna jednostka samorządu terytorialnego, do ustalenia ryczałtu, o którym mowa w ust. 1, przyjmuje się wysokość czynszu ustalonego przez zarząd tej jednostki, w trybie określonym w przepisach o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy.
3.
W celu ustalenia kwoty ryczałtu, o którym mowa w ust. 1, wysokość czynszu przyjmuje się dla lokalu mieszkalnego o takiej samej powierzchni użytkowej z uwzględnieniem czynników podwyższających lub obniżających jego wartość użytkową.
§  7.
1.
Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) pokrywający należności mieszkaniowe zawiadamia organ administracji budynku, spółdzielni budownictwa mieszkaniowego lub inny właściwy organ, o którym mowa w § 4 pkt 3, albo wynajmującego lokal mieszkalny - o przejęciu obowiązku pokrywania tych należności, podając adres lokalu, imię i nazwisko żołnierza lub poborowego oraz okres, przez który należności będą pokrywane, a także o ustaniu obowiązku pokrywania tych należności. Odpis zawiadomienia doręcza się żołnierzowi lub poborowemu.
2.
Żołnierz lub poborowy jest obowiązany do powiadomienia organu pokrywającego należności mieszkaniowe o zwolnieniu z pełnienia (odbywania) służby przed upływem okresu podanego w zaświadczeniu, o którym mowa w § 4 pkt 4, oraz o każdym innym przypadku powodującym utratę prawa do pokrywania należności mieszkaniowych - w terminie siedmiu dni od dnia zaistnienia tej okoliczności.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 listopada 1992 r. w sprawie szczególnych uprawnień żołnierzy i osób spełniających zastępczo obowiązek służby wojskowej oraz członków ich rodzin (Dz. U. Nr 85, poz. 430, z 1994 r. Nr 82, poz. 376 i z 2001 r. Nr 90, poz. 998) w części dotyczącej pokrywania należności mieszkaniowych i opłat oraz wysokości ryczałtu stosowanego przy pokrywaniu należności z tytułu zajmowania lokalu mieszkalnego na podstawie umowy cywilnoprawnej.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 13 stycznia 2005 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie uregulowanym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2004 r. w sprawie ryczałtu z tytułu zajmowania lokalu mieszkalnego przez żołnierzy odbywających czynną służbę wojskową oraz ich małżonków (Dz.U.04.279.2756), w związku z art. 17 ustawy z dnia 29 października 2003 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.03.210.2036).
1 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 25 marca 2003 r. (Dz.U.03.70.640) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 maja 2003 r., z tym że ust. 2, w brzmieniu nadanym rozporządzeniem zmieniającym, stosuje się odpowiednio do żołnierzy i poborowych powołanych do służby w 2002 r. przed wejściem w życie rozporządzenia zmieniającego, którym nie zostały pokryte należności mieszkaniowe za okres poprzedzający złożenie wniosku o pokrywanie należności mieszkaniowych, jeżeli spełnili pozostałe warunki do ich pokrywania - zob. § 2 rozporządzenia zmieniającego.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.116.1238

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb pokrywania należności i opłat mieszkaniowych osobom spełniającym powszechny obowiązek obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz członkom ich rodzin.
Data aktu: 18/09/2001
Data ogłoszenia: 12/10/2001
Data wejścia w życie: 27/10/2001