Centralna ewidencja pojazdów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 19 września 2001 r.
w sprawie centralnej ewidencji pojazdów.

Na podstawie art. 80e ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, Nr 123, poz. 779 i Nr 160, poz. 1086, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 133, poz. 872, z 1999 r. Nr 106, poz. 1216, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 43, poz. 483 i Nr 53, poz. 649 oraz z 2001 r. Nr 27, poz. 298 i Nr 106, poz. 1149) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób prowadzenia centralnej ewidencji pojazdów, zwanej dalej "ewidencją",
2)
warunki i sposób współdziałania podmiotów, które przekazują dane lub informacje do ewidencji,
3)
rodzaj danych lub informacji zgromadzonych w ewidencji, które mogą być udostępnione podmiotom, o których mowa w art. 80c ust. 1 i ust. 3-5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, zwanej dalej "ustawą",
4)
wysokość opłat za udostępnienie danych lub informacji zgromadzonych w ewidencji oraz warunki i sposób ich wnoszenia.
2. 1
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o teletransmisji danych i informacji, należy przez to rozumieć przekazywanie i wymianę danych i informacji, o których mowa w art. 80b ust. 1 i 1a ustawy, w formie dokumentu elektronicznego przy wykorzystaniu sieci łączy teleinformatycznych.
3. 2
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o systemie teleinformatycznym, należy przez to rozumieć zespół współpracujących ze sobą urządzeń komputerowych wyposażonych w odpowiednie oprogramowanie, połączonych siecią łączy teletransmisji danych, służący przetwarzaniu danych i informacji, o których mowa w art. 80b ust. 1 i 1a ustawy, oraz obsłudze teleinformatycznej punktów rejestracji pojazdów w zakresie czynności wykonywanych w związku z rejestracją pojazdów.
§  2.
1.
Ewidencja prowadzona w systemie teleinformatycznym stanowi uporządkowany i całościowy układ, który obejmuje:
1)
bazę centralną, w której gromadzi się dane i informacje określone w ustawie,
2)
kopie bezpieczeństwa bazy centralnej, stanowiące kopie awaryjne,
3)
urządzenia komputerowe służące do udostępniania i teletransmisji danych w formie elektronicznej.
2.
W ewidencji wykorzystuje się:
1)
katalog marek i typów pojazdów oraz klasyfikację rodzajów i podrodzajów pojazdów,
2)
klasyfikacje Głównego Urzędu Statystycznego ujęte w rejestrach TERYT i REGON, określone w przepisach odrębnych.
3. 3
Do kopii bezpieczeństwa, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się przepisów § 16 pkt 4 i 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 czerwca 1998 r. w sprawie określenia podstawowych warunków technicznych i organizacyjnych, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych (Dz. U. Nr 80, poz. 521 oraz z 2001 r. Nr 121, poz. 1306).
4. 4
Kopie bezpieczeństwa są przetwarzane w sposób umożliwiający udostępnianie danych i informacji z tych kopii w drodze teletransmisji.
§  3. 5
System teleinformatyczny służący do prowadzenia ewidencji, dla bezpieczeństwa danych i informacji zawartych w bazie danych, powinien spełniać warunki określone w przepisach rozporządzenia, o którym mowa w § 2 ust. 3.
§  4. 6
 
1.
Dane i informacje, o których mowa w art. 80b ust. 1 pkt 1-5 i pkt 6 lit. a) i c) oraz ust. 1a ustawy, przekazują do ewidencji, poprzez teletransmisję, organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów, zwane dalej "organami rejestrującymi", niezwłocznie po dokonaniu odpowiednio rejestracji pojazdu, zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym albo uzyskaniu informacji o utracie dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych, pozwolenia czasowego, tablic tymczasowych lub karty pojazdu, a także ich odnalezieniu.
2. 7
Stacje kontroli pojazdów przekazują niezwłocznie po dokonaniu badania technicznego, nie później jednak niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia jego wykonania, do ewidencji, poprzez teletransmisję:
1)
dane o terminie badania technicznego,
2)
informację o dodatkowym badaniu technicznym przeprowadzonym po naprawie wynikającej ze zdarzenia powodującego odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia określonego w grupie 3 działu II załącznika do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 2010 r. Nr 11, poz. 66 i Nr 81, poz. 530),
3)
informacje o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego w następstwie badania technicznego,
4)
informacje o zatrzymaniu pozwolenia czasowego w następstwie badania technicznego.
2a. 8
W przypadku pojazdów wymienionych w art. 73 ust. 3 ustawy dane, o których mowa w ust. 2 pkt 1-3, są przekazywane do ewidencji za pośrednictwem ich organów rejestrujących w ciągu 3 dni roboczych od dnia uzyskania przez organ rejestrujący informacji o wykonaniu badania, przy czym stacje kontroli pojazdów przekazują dane do organu rejestrującego niezwłocznie po dokonaniu badania, nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia jego wykonania.
3.
Informacje o kradzieży pojazdu przekazuje właściwa jednostka organizacyjna Policji do ewidencji poprzez teletransmisję za pośrednictwem jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Policji właściwej do spraw informatyki niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 godzin po zawiadomieniu o zdarzeniu.
4.
Informacje o odnalezieniu pojazdu, zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego albo pozwolenia czasowego przekazuje właściwa jednostka organizacyjna Policji do ewidencji poprzez teletransmisję za pośrednictwem jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Policji właściwej do spraw informatyki niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin od ich uzyskania.
4a.
Informacje o zatrzymaniu przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego dowodu rejestracyjnego pojazdu albo pozwolenia czasowego zawierającego dane, o których mowa w ust. 4, przekazuje właściwa jednostka organizacyjna Inspekcji Transportu Drogowego poprzez teletransmisję niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od ich uzyskania.
5.
Informacje o zatrzymaniu przez funkcjonariusza Żandarmerii Wojskowej dowodu rejestracyjnego albo pozwolenia czasowego zawierające dane, o których mowa w ust. 4, przekazuje Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej do ewidencji poprzez teletransmisję niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin od ich uzyskania.
6.
Informacje o zawartej umowie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu zakłady ubezpieczeń przekazują do ewidencji poprzez teletransmisję niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia zawarcia bądź rozwiązania umowy.
§  5.
1. 9
Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, Wojskowym Służbom Informacyjnym, sądom, prokuraturze, Szefowi Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych udostępnia się dane lub informacje, o których mowa w art. 80b ust. 1 i 1a ustawy.
2. 10
Organom kontroli skarbowej, organom celnym i wywiadowi skarbowemu, Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, Polskiemu Biuru Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, starostom, komornikom sądowym, administracyjnym organom egzekucyjnym oraz organom podatkowym udostępnia się dane i informacje, o których mowa w art. 80b ust. 1 i 1a ustawy, z wyjątkiem danych lub informacji o pojazdach, o których mowa w art. 73 ust. 3 ustawy.
2a. 11
Strażom gminnym (miejskim) udostępnia się dane lub informacje, o których mowa w art. 80b ust. 1 i 1a ustawy, z wyjątkiem danych lub informacji o pojazdach, o których mowa w art. 73 ust. 3 ustawy.
3.
Właścicielowi lub posiadaczowi pojazdu powierzonego przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną udostępnia się dane lub informacje, o których mowa w art. 80b ust. 1 pkt 1-5 i pkt 7 ustawy.
4.
Podmiotom, o których mowa w art. 80c ust. 4 ustawy, mogą być udostępnione następujące dane i informacje:
1)
dane o pojeździe,
2)
seria i numer dowodu rejestracyjnego albo pozwolenia czasowego oraz data ich wydania,
3)
seria i numer karty pojazdu, jeżeli została wydana,
4)
nazwa organu, który dokonał rejestracji pojazdu,
5)
dane o właścicielu oraz posiadaczu pojazdu powierzonego przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną.
5.
Do celów komercyjnych, statystycznych lub badawczych mogą być udostępnione następujące dane i informacje:
1) 12
dane o pojeździe obejmujące:
a)
markę, typ i model,
b)
rodzaj,
c)
podrodzaj,
d)
rodzaj paliwa,
e)
rok produkcji,
f)
datę pierwszej rejestracji,
g)
przeznaczenie,
h)
pojemność i moc silnika,
i)
dopuszczalną masę całkowitą,
j)
dopuszczalną ładowność,
k)
liczbę osi,
2)
nazwa organu, który dokonał rejestracji pojazdu,
3)
dane o właścicielu oraz posiadaczu pojazdu powierzonego przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną, obejmujące:
a)
identyfikator jednostki podziału terytorialnego i nazwę miejscowości z rejestru TERYT prowadzonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego,
b)
numer identyfikacyjny REGON,
4)
informacje o:
a)
nadaniu i wybiciu numeru nadwozia (podwozia) lub numeru silnika,
b)
kradzieży pojazdu oraz jego odnalezieniu,
c)
utracie dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych, pozwolenia czasowego i tablic oraz karty pojazdu, a także ich odnalezieniu,
d)
zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego albo pozwolenia czasowego,
e) 13
wyrejestrowaniu pojazdu - data i przyczyna wyrejestrowania,
5)
informacje o zawartej umowie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu, z wyłączeniem:
a)
imienia i nazwiska (nazwy lub firmy) ubezpieczonego i jego adresu zamieszkania (siedziby),
b)
nazwy, serii i numeru dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy.
§  6.
1.
Opłatę za udostępnianie jednostkowych danych lub informacji z ewidencji ustala się w wysokości 4% kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników, określonego w przepisach odrębnych.
2.
Opłatę za udostępnianie danych lub informacji dla celów komercyjnych, statystycznych lub badawczych oblicza się według następującego wzoru:

O = K x (A + B) + M

gdzie:

O - łączna kwota opłaty za udostępnienie danych i informacji dla celów komercyjnych, statystycznych lub badawczych,

K - współczynnik wynoszący:

a)
1,0 - dla celów badawczych lub statystycznych,
b)
1,5 - dla celów komercyjnych,
A - opłata za prace informatyczne,

gdzie A = 0,5H1 x Z + 0,5H2 x Z + 0,75H3 x Z + 10H4 x Z + H5 x Z

B - opłata za prace eksploatacyjne,

gdzie B = 1,5H6 x 10Z + H7 x 10Z + 1,5H8 x 10Z + 0,6H9 x 10Z + 0,5H10 x 10Z

M - koszt materiałów eksploatacyjnych doliczany w przypadku, gdy przekroczy 5% wartości usługi,

a poszczególne symbole oznaczają:

H - ilość godzin przeznaczonych na realizację zadania:

H1 - czas trwania prac programowo-projektowych,

H2 - czas opracowania dokumentacji programowej,

H3 - czas trwania prac analitycznych i projektowych,

H4 - czas opracowania nowego programu,

H5 - czas opracowania programu z gotowych modułów,

H6 - czas wyboru podzbioru z bazy danych,

H7 - czas przetwarzania wybranych danych,

H8 - czas wykonania tablicy statystycznej,

H9 - czas drukowania wykazów z wybranego podzbioru zawierającego do 300 danych jednostkowych,

H10 - drukowanie wykazów z wybranego podzbioru zawierającego powyżej 300 danych jednostkowych,

Z - opłata za udostępnienie jednostkowych danych, o których mowa w ust. 1.

3.
Do wniosku o udostępnienie danych lub informacji zgromadzonych w ewidencji dołącza się dowód dokonania opłaty, o której mowa w ust. 1.
4.
Opłatę, o której mowa w ust. 2, wnosi się w terminie 7 dni od dnia udostępnienia danych lub informacji, o których mowa w § 5 ust. 5.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.232.2338) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.
2 § 1 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.232.2338) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.
3 § 2 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.232.2338) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.
4 § 2 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.232.2338) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.
5 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 30 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.232.2338) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.
6 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 30 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.232.2338) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.
7 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 22 czerwca 2010 r. (Dz.U.10.118.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lipca 2010 r.
8 § 4 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 22 czerwca 2010 r. (Dz.U.10.118.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lipca 2010 r.
9 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.232.2338) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.
10 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.232.2338) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.
11 § 5 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.232.2338) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2004 r.
12 § 5 ust. 5 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 22 czerwca 2010 r. (Dz.U.10.118.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lipca 2010 r.
13 § 5 ust. 5 pkt 4 lit. e) dodana przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 22 czerwca 2010 r. (Dz.U.10.118.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lipca 2010 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.106.1166

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Centralna ewidencja pojazdów.
Data aktu: 19/09/2001
Data ogłoszenia: 29/09/2001
Data wejścia w życie: 14/10/2001