Szczegółowe zasady postępowania konkursowego przy wyłanianiu kandydatów na funkcję dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI
z dnia 10 września 2001 r.
w sprawie szczegółowych zasad postępowania konkursowego przy wyłanianiu kandydatów na funkcję dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej.

Na podstawie art. 21 ust. 7 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 388) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Postępowanie konkursowe przy wyłanianiu kandydatów na funkcję dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej, zwane dalej "konkursem", zarządza organ sprawujący nadzór nad tą jednostką.
2.
Konkurs zarządza się nie później niż w terminie 14 dni, licząc od dnia, w którym powstała przyczyna wymagająca powołania dyrektora.
§  2.
Postanowienie o ogłoszeniu konkursu powinno zawierać w szczególności:
1)
określenie składu osobowego komisji konkursowej, zgodnie z art. 21 ust. 6 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych, zwanej dalej "ustawą",
2)
ustalenie kryteriów doboru kandydatów na funkcję dyrektora, zgodnie z art. 21 ust. 3 ustawy, oraz sposób dokumentowania kwalifikacji kandydatów,
3)
ustalenie dodatkowych wymagań niezbędnych do sprawowania funkcji dyrektora,
4)
określenie terminu rozpoczęcia i zakończenia postępowania konkursowego.
§  3.
1.
Postanowienie o ogłoszeniu konkursu jednostka badawczo-rozwojowa podaje do wiadomości wszystkim pracownikom w sposób zwyczajowo przyjęty w tej jednostce oraz przekazuje je do opublikowania w dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym.
2.
Ogłoszenie w dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym zawiera w szczególności:
1)
określenie wymagań, o których mowa w § 2 pkt 2 i 3,
2)
określenie wymaganych dokumentów oraz sposobu ich składania,
3)
wskazanie terminu i miejsca składania zgłoszeń.
§  4.
1.
Zadaniem komisji konkursowej jest:
1)
określenie szczegółowych kryteriów oceny przydatności kandydata,
2)
ustalenie szczegółowego trybu przeprowadzenia konkursu, a zwłaszcza etapów konkursu i sposobu kwalifikowania kandydatów do kolejnych etapów,
3)
podjęcie rozstrzygnięcia w sprawie dopuszczenia kandydata do konkursu na podstawie dokumentów przez niego złożonych,
4)
przeprowadzenie konkursu.
2.
Komisja konkursowa obraduje na posiedzeniach.
3.
Pracami komisji kieruje przewodniczący wyznaczony spośród jej członków przez organ zarządzający konkurs.
4.
Z posiedzenia komisji jest sporządzany protokół. Protokół podpisują członkowie komisji obecni na posiedzeniu.
5.
Komisja podejmuje rozstrzygnięcia w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, w obecności przewodniczącego oraz co najmniej trzech członków komisji.
§  5.
1.
Komisja konkursowa na podstawie przedstawionych dokumentów stwierdza, czy kandydat spełnia warunki, o których mowa w art. 21 ust. 3 ustawy, oraz decyduje o dopuszczeniu go do konkursu.
2.
W przypadku odmowy dopuszczenia kandydata do konkursu ze względu na niespełnienie warunków, o których mowa w ust. 1, kandydat może, w terminie 3 dni od dnia podjęcia tego rozstrzygnięcia, zwrócić się za pośrednictwem komisji konkursowej do organu, który powołał komisję konkursową, o rozstrzygnięcie zasadności tej odmowy.
3.
W przypadku gdy organ, o którym mowa w ust. 2, uzna bezzasadność odmowy dopuszczenia kandydata do konkursu, komisja konkursowa dopuszcza kandydata do konkursu.
§  6.
Każdemu kandydatowi dopuszczonemu do konkursu jednostka badawczo-rozwojowa udostępnia ustalony przez komisję konkursową jednakowy zestaw materiałów informacyjnych o stanie prawnym, organizacyjnym i ekonomicznym tej jednostki.
§  7.
1.
Konkurs może składać się z jednego lub wielu etapów.
2.
W przypadku konkursu jednoetapowego na posiedzeniu komisji konkursowej kandydaci prezentują swoje umiejętności, a zwłaszcza przedstawiają koncepcję kierowania jednostką oraz plany dotyczące działania i rozwoju tej jednostki.
3.
W konkursie wieloetapowym posiedzenie komisji konkursowej może być poprzedzone:
1)
zasięgnięciem dodatkowych pisemnych opinii o osiągnięciach zawodowych kandydatów; opinie te udostępnia się kandydatom,
2)
przeprowadzeniem przez wyspecjalizowane jednostki, na wniosek komisji konkursowej, odpowiednich testów mających na celu ocenę predyspozycji kandydatów do organizowania pracy naukowej i kierowania jednostką badawczo-rozwojową.
4.
Komisja konkursowa podejmuje rozstrzygnięcie w sprawie zakwalifikowania kandydatów do kolejnego etapu.
§  8.
1.
Po zakończeniu konkursu komisja konkursowa wyłania kandydata na funkcję dyrektora, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W przypadku stwierdzenia, że więcej niż jeden kandydat spełnia wymagania do objęcia funkcji dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej, komisja konkursowa ustala kolejność kandydatów na podstawie wyników osiągniętych przez nich w trakcie konkursu.
3.
Komisja konkursowa przekazuje wyniki konkursu wraz z jego dokumentacją organowi sprawującemu nadzór nad jednostką badawczo-rozwojową.
4.
Organ, o którym mowa w ust. 3, powiadamia kandydatów o wynikach konkursu w terminie 14 dni od dnia otrzymania wyników konkursu.
§  9.
1.
W przypadku stwierdzenia przez komisję konkursową, że żaden z kandydatów nie spełnia warunków do objęcia funkcji dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej, lub stwierdzenia naruszenia zasad przeprowadzenia konkursu, organ sprawujący nadzór nad tą jednostką zarządza ponowne przeprowadzenie konkursu.
2.
Kandydatów, wobec których komisja konkursowa podjęła rozstrzygnięcie o niespełnianiu przez nich warunków do objęcia funkcji dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej, nie dopuszcza się do ponownego konkursu.
§  10.
Komisja konkursowa ulega rozwiązaniu z dniem powołania dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej.
§  11.
Jednostka badawczo-rozwojowa zapewnia środki finansowe i warunki do przeprowadzenia konkursu oraz obsługę administracyjno-techniczną komisji konkursowej.
§  12.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych z dnia 20 września 1991 r. w sprawie szczegółowych zasad postępowania konkursowego na funkcję dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej (Monitor Polski Nr 32, poz. 230).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.101.1101

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady postępowania konkursowego przy wyłanianiu kandydatów na funkcję dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej.
Data aktu: 10/09/2001
Data ogłoszenia: 20/09/2001
Data wejścia w życie: 01/01/2002