Zezwolenia indywidualne na obrót towarami o znaczeniu strategicznym oraz wzór certyfikatu importowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 1 lutego 2001 r.
w sprawie zezwoleń indywidualnych na obrót towarami o znaczeniu strategicznym oraz wzoru certyfikatu importowego.

Na podstawie art. 9 ust. 6 i art. 22 ust. 7 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 119, poz. 1250) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wzór wniosku o wydanie zezwolenia indywidualnego na eksport, import lub tranzyt towarów o znaczeniu strategicznym, usługi pośrednictwa, doradztwa handlowego, pomocy w zawieraniu umów, a także uczestnictwo w czynnościach polegających na wszelkiego rodzaju przemieszczaniu przez granicę Rzeczypospolitej Polskiej towarów o znaczeniu strategicznym,
2)
wzory zezwoleń indywidualnych na dokonywanie obrotu towarami o znaczeniu strategicznym,
3)
wzór certyfikatu importowego,
4)
inne dane, jakie powinien zawierać wniosek o wydanie zezwolenia indywidualnego,
5)
inne niż wymienione w art. 9 ust. 4 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz o zmianie niektórych ustaw, zwanej dalej "ustawą", dokumenty, które powinny być dołączone do wniosku o wydanie zezwolenia indywidualnego.
§  2.
Określa się wzór:
1)
wniosku o wydanie zezwolenia indywidualnego na:
a)
eksport towarów o znaczeniu strategicznym,
b)
import towarów o znaczeniu strategicznym,
c)
tranzyt towarów o znaczeniu strategicznym,
d)
świadczenie usługi dotyczącej towarów o znaczeniu strategicznym

- stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia,

2)
zezwolenia indywidualnego na:
a)
eksport towarów o znaczeniu strategicznym - stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia,
b)
import towarów o znaczeniu strategicznym - stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia,
c)
tranzyt towarów o znaczeniu strategicznym - stanowiący załącznik nr 4 do rozporządzenia,
d)
świadczenie usługi dotyczącej towarów o znaczeniu strategicznym - stanowiący załącznik nr 5 do rozporządzenia,
3)
certyfikatu importowego - stanowiący załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  3.
Wniosek o wydanie zezwolenia indywidualnego na dokonanie obrotu towarami o znaczeniu strategicznym, oprócz danych, o których mowa w art. 9 ust. 3 ustawy, powinien zawierać następujące dane:
1)
dotyczące przedsiębiorcy:
a)
numer telefonu i faksu,
b)
adres poczty elektronicznej,
c)
numer REGON,
d)
numer koncesji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, zwanej dalej "koncesją MSWiA",
2)
dotyczące eksportera, importera i producenta:
a)
numer telefonu i faksu,
b)
adres poczty elektronicznej,
c)
numer REGON,
d)
numer koncesji MSWiA,
e)
numer w rejestrze przedsiębiorców,
3)
dotyczące końcowego użytkownika:
a)
numer telefonu i faksu,
b)
adres poczty elektronicznej,
c)
numer REGON,
d)
numer w rejestrze przedsiębiorców,
4)
wskazanie innych partnerów handlowych, którzy w ramach wnioskowanego zezwolenia realizują czynności na rzecz przedsiębiorcy z podaniem:
a)
nazwy,
b)
adresu,
c)
numeru telefonu i faksu,
d)
adresu poczty elektronicznej,
e)
numeru REGON,
f)
numeru w rejestrze przedsiębiorców,
g)
charakteru realizowanych czynności,
5)
planowany termin dokonania transakcji,
6)
rodzaj transportu,
7)
nazwę polskiego przejścia granicznego,
8)
wskazanie miejsca, w którym zostanie dokonany przeładunek,
9)
imię i nazwisko, stanowisko oraz numer telefonu, faksu i poczty elektronicznej osoby odpowiedzialnej u przedsiębiorcy za koordynację kontroli obrotu towarami o znaczeniu strategicznym,
10)
informacje przedsiębiorcy dotyczące możliwości zastosowania towarów o znaczeniu strategicznym objętych wnioskiem do wykorzystania nuklearnego, wojskowego lub do produkcji towarów o zastosowaniu wojskowym, w badaniach, produkcji, obsłudze, konserwacji, transporcie, wykrywaniu, magazynowaniu broni jądrowej, chemicznej, biologicznej lub środków do jej przenoszenia,
11)
informacje przedsiębiorcy, czy istnieją uzasadnione podstawy do przypuszczeń, że importer lub deklarowany końcowy użytkownik dokona reeksportu towarów lub technologii wymienionych we wniosku lub nastąpi zmiana ich końcowego wykorzystania,
12)
informacje przedsiębiorcy, czy zagraniczni partnerzy handlowi są uprawnieni do udziału w obrocie towarami i technologiami wymienionymi we wniosku,
13)
oświadczenie przedsiębiorcy dotyczące prawdziwości informacji zawartych we wniosku oraz w dokumentach do niego dołączonych,
14)
oświadczenie przedsiębiorcy dotyczące obowiązków informacyjnych wobec stron wymienionych we wniosku i Ministra Gospodarki.
§  4.
Do wniosku o wydanie zezwolenia indywidualnego na dokonanie obrotu towarami o znaczeniu strategicznym, oprócz dokumentów, o których mowa w art. 9 ust. 4 ustawy, należy dołączyć następujące dokumenty:
1)
odpis z rejestru przedsiębiorców,
2)
kopię dokumentu o nadaniu przedsiębiorcy numeru identyfikacji podatkowej,
3)
kopię dokumentu właściwego urzędu statystycznego o nadaniu przedsiębiorcy numeru identyfikatora statystycznego REGON,
4)
oświadczenie przedsiębiorcy o niezaleganiu z opłatami należności budżetowych,
5)
oświadczenie przedsiębiorcy o niezaleganiu z uiszczeniem cła,
6)
pełnomocnictwo do reprezentowania przedsiębiorcy,
7)
poświadczoną notarialnie licencję zagranicznego eksportera w przypadku tranzytu,
8)
kopię świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego, jeżeli taki obowiązek wynika z przepisów rozdziału 11 ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 11, poz. 95 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 39, poz. 462).
§  5.
Dokumentów, o których mowa w § 4 pkt 1-5, nie dołącza się do składanego po raz kolejny wniosku o wydanie zezwolenia indywidualnego na obrót towarami o znaczeniu strategicznym, chyba że dane i informacje zawarte w dołączonych uprzednio dokumentach uległy zmianie.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

CZĘŚĆ A

WNIOSEK O WYDANIE ZEZWOLENIA INDYWIDUALNEGO NA:

(dotyczy: obrotu z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa)

str.1

str.2

str.3

CZĘŚĆ B

WNIOSEK O WYDANIE ZEZWOLENIA INDYWIDUALNEGO

(dotyczy: towarów, technologii i usług o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa)

str.1

CZĘŚĆ C

WNIOSEK O WYDANIE ZEZWOLENIA INDYWIDUALNEGO

(dotyczy: innych partnerów niż określeni w pkt 8, 9 i 10 części A wniosku, biorących udział w obrocie towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa)

str.1

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZEZWOLENIE INDYWIDUALNE NA EKSPORT

ZAŁĄCZNIK Nr  3

ZEZWOLENIE INDYWIDUALNE NA IMPORT

ZAŁĄCZNIK Nr  4

ZEZWOLENIE INDYWIDUALNE NA TRANZYT

ZAŁĄCZNIK Nr  5

ZEZWOLENIE INDYWIDUALNE NA ŚWIADCZENIE USŁUGI

ZAŁĄCZNIK Nr  6

CERTYFIKAT IMPORTOWY

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.10.78

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zezwolenia indywidualne na obrót towarami o znaczeniu strategicznym oraz wzór certyfikatu importowego.
Data aktu: 01/02/2001
Data ogłoszenia: 09/02/2001
Data wejścia w życie: 09/02/2001