Zakres, tryb składania i sposób weryfikacji raportów połowowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 20 stycznia 2000 r.
w sprawie zakresu, trybu składania i sposobu weryfikacji raportów połowowych.

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 34, poz. 145 i z 1999 r. Nr 70, poz. 778) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kapitanowie (szyprowie) statków rybackich o polskiej przynależności państwowej wykonujących rybołówstwo i kapitanowie (szyprowie) statków rybackich o obcej przynależności państwowej wykonujących rybołówstwo w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej zobowiązani są do sporządzania i składania raportów połowowych, które stanowią:
1)
karty dziennika okrętowego statku rybackiego wykonującego rybołówstwo poza polskimi obszarami morskimi, zwane dalej "dalekomorskimi raportami połowowymi",
2)
karty dziennika okrętowego statku rybackiego wykonującego rybołówstwo na obszarze Morza Bałtyckiego i Bełtów, zwane dalej "kutrowymi raportami połowowymi",
3)
miesięczne raporty połowowe łodzi rybackiej,
4)
dwutygodniowe informacje serwisowe z połowów dalekomorskich, zwane dalej "informacjami serwisowymi ",
5)
informacje połowowe wynikające z międzynarodowych umów dwustronnych i wielostronnych dotyczących rybołówstwa morskiego.
2.
Szczegółowe dane podlegające wpisowi do raportów połowowych oraz wzory tych raportów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, określone są w przepisach dotyczących prowadzenia dzienników na statkach morskich o polskiej przynależności państwowej.
3.
Dane podlegające wpisowi do miesięcznego raportu połowowego łodzi rybackiej określa załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Za czytelne i prawidłowe sporządzanie i składanie raportów połowowych, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-3, oraz za ich terminowe składanie odpowiadają kapitanowie (szyprowie) statków rybackich, a za składanie raportów połowowych, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 4 i 5 - armatorzy statków rybackich.
§  3.
1.
Dalekomorskie raporty połowowe sporządza się codziennie i składa w Okręgowym Inspektoracie Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie po zakończeniu rejsu.
2.
Kutrowy raport połowowy sporządza się po każdym zaciągu i składa się:
1)
w najbliższym kapitanacie (bosmanacie) portu lub inspektorowi rybołówstwa morskiego, bezpośrednio po zawinięciu do portu,
2)
raz na 10 dni do kapitanatu (bosmanatu) portu macierzystego statku w przypadku niezawijania w tym okresie do polskich portów.
3.
Wpisu w miesięcznym raporcie połowowym łodzi rybackiej dokonuje się przed upływem 24 godzin, każdorazowo po powrocie z łowiska i dokonaniu wyładunku. Po zakończeniu połowów w danym miesiącu miesięczny raport połowowy łodzi rybackiej składa się do właściwego terytorialnie kapitanatu (bosmanatu) portu lub inspektorowi rybołówstwa morskiego, nie później jednak niż do 5 dnia następnego miesiąca.
4.
Informacje serwisowe, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 4, armatorzy dalekomorskich statków rybackich przesyłają co 14 dni do Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie.
5.
Informacje połowowe, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 5, sporządza się i składa zgodnie z postanowieniami dwustronnych lub wielostronnych umów dotyczących rybołówstwa morskiego, w braku zaś takich postanowień informacje połowowe sporządza się i składa co miesiąc, nie później jednak niż do 10 dnia następnego miesiąca. Informacje połowowe armatorzy składają w Okręgowym Inspektoracie Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie.
§  4.
1.
Dane zawarte w raportach połowowych podlegają kontroli i weryfikacji przez właściwego okręgowego inspektora rybołówstwa morskiego.
2.
Fakt przeprowadzenia kontroli, wraz z uwagami dotyczącymi, między innymi, zgodności zapisów z ilością i składem gatunkowym połowu i wyładunku, odnotowuje się w raporcie połowowym.
§  5.
Traci moc rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 26 czerwca 1998 r. w sprawie zakresu, trybu składania i sposobu weryfikacji raportów połowowych (Dz. U. Nr 93, poz. 591).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

MIESIĘCZNY RAPORT POŁOWOWY ŁODZI RYBACKIEJ

1. Oznaka łodzi ...........................

2. Rok ............ miesiąc ...............

3. Nazwisko i imię kierownika łodzi .......

........................................

4. Adres kierownika łodzi - telefon .......

........................................

5. Port-przystań...........................

6. Załoga (liczba rybaków) ................

Belona GAR

Certa VIM

Closa FSC

Gładzica PLE

Jazgarz GYM

Karaś FCC

Krąp BLI

Lin FTE

Łosoś SAL

Miętus FBU

Minog LAR

Pstrąg TRR

Rozpiór BAL

Sieja PLN

Skarp TUR

Stynka SME

Szczupak FPI

Troć TRS

Ukleja ALB

Węgorzyca ELP

Inne słodkowodne FRE

Inne morskie MZZ

Włok denny 01

Włok pelagiczny 02

Tuka pelagiczna 03

Tuka denna 04

Pławnice 05

Haki 08

Mance 09

Nety 10

Niewody 11

Żaki 12

Kratownice 13

Inne stawne 14

Wontony-siatki 15

.............. 16

Data wyładunku Narzędzie połowu Miejsce połowu (kwadrat) Czas połowu (w dobach) Skład gatunkowy połowów w relacji pełnej w kg Razem
kod ilość/ sztuk dorsz COD śledź HER stornia FLE węgorz ELE sandacz FPP leszcz FBM płoć FRO okoń FPE
Data wyładunku Narzędzie połowu Miejsce połowu (kwadrat) Czas połowu (w dobach) Skład gatunkowy połowów w relacji pełnej w kg Razem
kod ilość/ sztuk dorsz COD śledź HER stornia FLE węgorz ELE sandacz FPP leszcz FBM płoć FRO okoń FPE

.............................

(podpis kierownika łodzi)

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.6.82

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres, tryb składania i sposób weryfikacji raportów połowowych.
Data aktu: 20/01/2000
Data ogłoszenia: 31/01/2000
Data wejścia w życie: 31/01/2000