Tryb sporządzania informacji, gromadzenie i udostępnianie danych o sieci dróg publicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 28 lutego 2000 r.
w sprawie trybu sporządzania informacji, gromadzenia i udostępniania danych o sieci dróg publicznych. *

Na podstawie art. 18 ust. 11 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. Nr 14, poz. 60, z 1988 r. Nr 19, poz. 132, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1990 r. Nr 34, poz. 198, z 1991 r. Nr 75, poz. 332, z 1993 r. Nr 47, poz. 212, z 1994 r. Nr 127, poz. 627, z 1997 r. Nr 6, poz. 31, Nr 80, poz. 497, Nr 106, poz. 677 i Nr 123, poz. 780, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1126 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych gromadzi dane dotyczące dróg publicznych, sporządzane zgodnie z przepisami o numeracji i ewidencji dróg oraz obiektów mostowych, oraz sporządza informacje o sieci tych dróg, dla celów:
1)
statystycznych,
2)
określenia kwoty przeznaczonej na część drogową subwencji ogólnej dla powiatów, miast na prawach powiatu i województw,
3)
obronności.
2.
Dane, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, gromadzone są poprzez wypełnienie formularza danych o sieci dróg publicznych. Wzory formularzy określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Dane, o których mowa w ust. 1 pkt 3, gromadzone są poprzez wypełnienie karty obiektu mostowego oraz poprzez sporządzenie i prowadzenie mapy techniczno-eksploatacyjnej dróg publicznych, określonych w przepisach, o których mowa w ust. 1.
4.
Dane, o których mowa w ust. 1, Generalny Dyrektor Dróg Publicznych udostępnia każdorazowo na żądanie uprawnionych do ich otrzymania organów administracji publicznej.
§  2.
1.
Zarządca dróg w granicach miasta na prawach powiatu oraz inni zarządcy dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych gromadzą dane wyszczególnione w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 i przekazują je Generalnemu Dyrektorowi Dróg Publicznych.
2.
Dane przekazywane są raz w roku w terminie do końca jego pierwszego kwartału według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego.
§  3.
1.
Zarządcy dróg publicznych gromadzą i udostępniają dane o parametrach techniczno-eksploatacyjnych zarządzanych przez siebie dróg publicznych i obiektów mostowych na potrzeby:
1)
przejazdów pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i państw członkowskich NATO,
2)
przejazdów pojazdów, których masa, naciski osi lub gabaryty przekraczają wielkości określone w odrębnych przepisach,
3)
prowadzenia akcji ratunkowych podczas klęsk żywiołowych oraz udzielania pomocy związanej z likwidacją jej skutków.
2.
Dane, o których mowa w ust. 1, gromadzone są poprzez wypełnienie karty danych techniczno-eksploatacyjnych dotyczących użytkowania dróg i obiektów mostowych. Wzór karty określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Dane, o których mowa w ust. 1, udostępnia się każdorazowo na żądanie uprawnionych do wydawania odpowiednich zezwoleń i decyzji organów administracji publicznej, w terminie do 7 dni od dnia otrzymania wniosku w tej sprawie.
§  4.
1.
Zarządca dróg krajowych i wojewódzkich w granicach miasta na prawach powiatu oraz inni zarządcy dróg wojewódzkich przekazują dane wyszczególnione w § 3 Generalnemu Dyrektorowi Dróg Publicznych.
2.
Dane dróg publicznych i obiektów mostowych przekazuje się w następujących terminach:
1)
dla dróg publicznych i obiektów mostowych użytkowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia - jednorazowo do dnia 31 grudnia 2000 r.,
2)
dla dróg publicznych i obiektów mostowych nowo wybudowanych - w terminie 14 dni od dnia uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego,
3)
w przypadku zmiany danych dotyczących użytkowania dróg publicznych i obiektów mostowych:
a)
co najmniej 28 dni przed dokonaniem zaplanowanej zmiany,
b)
do 7 dni po zaistnieniu nieplanowanej zmiany,
c)
do 7 dni po ustaniu zmian.
3.
W przypadku wystąpienia zmian w użytkowaniu dróg publicznych i obiektów mostowych wskutek awarii stwarzających zagrożenia zdrowia i ludzi, określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, dane przekazywane są w następujących terminach:
1)
do 24 godzin od zaistnienia zmiany,
2)
do 7 dni po ustaniu zmiany.
§  5.
1.
Mapy techniczno-eksploatacyjne, o których mowa w § 1 ust. 3, przekazują corocznie w jednym egzemplarzu w następującym terminie:
1)
do dnia 10 kwietnia - zarządca dróg powiatowych i wszystkich dróg w granicach miasta na prawach powiatu, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych do zarządcy dróg wojewódzkich,
2)
do dnia 20 kwietnia - zarządca dróg wojewódzkich i koncesjonariusz autostrady płatnej do Generalnego Dyrektora Dróg Publicznych.
2.
Zarządcy dróg aktualizują sporządzone i prowadzone przez siebie mapy techniczno-eksploatacyjne dróg publicznych w zakresie dotyczącym dróg zarządzanych przez innych zarządców, na podstawie map techniczno-eksploatacyjnych otrzymanych od tych zarządców.
3.
Aktualizacja map techniczno-eksploatacyjnych dróg publicznych polega na wprowadzeniu zmian danych w nich zawartych.
4.
Mapy przekazane zgodnie z ust. 1 podlegają zwrotowi niezwłocznie po ich wykorzystaniu.
§  6.
Zarządcy dróg przekazują cztery egzemplarze kart obiektów mostowych, o których mowa w § 1 ust. 3, do Generalnego Dyrektora Dróg Publicznych w terminie 14 dni od dnia uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego.
§  7.
Generalny Dyrektor Dróg Publicznych udostępnia uprawnionym do ich otrzymania organom administracji publicznej:
1)
prowadzoną przez siebie mapę techniczno-eksploatacyjną dróg publicznych, aktualizowaną w trybie § 5 - corocznie,
2)
karty obiektów mostowych - każdorazowo po ich otrzymaniu od zarządców dróg zgodnie z § 6.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Formularz danych o sieci dróg publicznych poza granicami administracyjnymi miasta

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Wzór

Karta danych techniczno - eksploatacyjnych dotyczących użytkowania dróg i obiektów mostowych

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Zmiany w użytkowaniu dróg i obiektów mostowych wskutek awarii stwarzających zagrożenia zdrowia i życia ludzi

* Z dniem 1 kwietnia 2002 r. nin. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U.00.71.838), w brzmieniu ustalonym przez art. 17 pkt 3 ustawy z dnia 1 marca 2002 r. o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.02.25.253) - zob. art. 77 tej ustawy.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.17.225

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb sporządzania informacji, gromadzenie i udostępnianie danych o sieci dróg publicznych.
Data aktu: 28/02/2000
Data ogłoszenia: 16/03/2000
Data wejścia w życie: 31/03/2000