Szczegółowe zasady, tryb i terminy opracowywania planów finansowych zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami oraz przekazywania jednostkom samorządu terytorialnego dotacji celowych na realizację tych zadań.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 listopada 2000 r.
w sprawie szczegółowych zasad, trybu i terminów opracowywania planów finansowych zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami oraz przekazywania jednostkom samorządu terytorialnego dotacji celowych na realizację tych zadań.

Na podstawie art. 126 ust. 5 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014, z 1999 r. Nr 38, poz. 360, Nr 49, poz. 485, Nr 70, poz. 778 i Nr 110, poz. 1255 oraz z 2000 r. Nr 6, poz. 69, Nr 12, poz. 136, Nr 48, poz. 550 i Nr 95, poz. 1041) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
jednostce samorządu terytorialnego - rozumie się przez to odpowiednio: gminę, powiat oraz samorząd województwa, realizujące zadania z zakresu administracji rządowej oraz inne zadania zlecone tym jednostkom na podstawie odrębnych ustaw,
2)
dysponentach części budżetowej - rozumie się przez to dysponentów tych części wymienionych w § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 września 1999 r. w sprawie klasyfikacji części budżetowych oraz określenia ich dysponentów (Dz. U. Nr 78, poz. 880 oraz z 2000 r. Nr 72, poz. 841 i Nr 93, poz. 1032), w których zaplanowane zostały dotacje celowe dla jednostek samorządu terytorialnego na zadania z zakresu administracji rządowej oraz na inne zadania zlecone tym jednostkom ustawami, a także dochody związane z realizacją tych zadań,
3)
planie finansowym - rozumie się przez to plan finansowy zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostce samorządu terytorialnego ustawami, o którym mowa w art. 126 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014, z 1999 r. Nr 38, poz. 360, Nr 49, poz. 485, Nr 70, poz. 778 i Nr 110, poz. 1255 oraz z 2000 r. Nr 6, poz. 69, Nr 12, poz. 136, Nr 48, poz. 550 i Nr 95, poz. 1041), zwanej dalej "ustawą o finansach publicznych",
4) 1
jednostkach organizacyjnych - rozumie się przez to jednostki organizacyjne jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podległe jej jednostki, które realizują zadania z zakresu administracji rządowej oraz inne zadania zlecone jednostkom samorządu terytorialnego ustawami.
§  2.
1.
Dysponenci części budżetowych ujmują w projekcie swojego budżetu, we właściwych działach, rozdziałach i paragrafach, odpowiednie kwoty:
1)
dotacji celowych na realizację zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych ustawami,
2)
dochodów, które podlegają przekazaniu do budżetu państwa, związanych z realizacją zadań, o których mowa w pkt 1.
2.
Kwoty dotacji celowych określane są przez dysponentów części budżetowych według zasad przyjętych w budżecie państwa do określenia wydatków podobnego rodzaju, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.
3.
Dysponenci części budżetowych dokonują podziału kwot dotacji celowych oraz kwot dochodów, o których mowa w ust. 1, i przekazują jednostce samorządu terytorialnego informacje o kwotach wynikających z podziału, w terminie do dnia 25 października roku poprzedzającego rok, na który opracowywana jest ustawa budżetowa.
4.
W terminie 21 dni od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej na dany rok dysponenci części budżetowych informują jednostki samorządu terytorialnego o kwotach dotacji celowych i kwotach dochodów, wynikających z podziału kwot określonych w ustawie budżetowej i ujętych w układzie wykonawczym budżetu, o którym mowa w art. 89 ust. 1 i 2 ustawy o finansach publicznych.
5. 2
Informacje, o których mowa w ust. 3 i 4, dysponenci części budżetowych przekazują w szczegółowości: dział, rozdział, paragraf.
§  3.
1. 3
Jednostka samorządu terytorialnego, po poinformowaniu jej w terminie określonym w § 2 ust. 3 o kwotach dotacji celowych, planuje je w projekcie swojego budżetu jako dochody i w tej samej wysokości planuje wydatki w szczegółowości nie mniejszej niż określona w art. 124 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o finansach publicznych.
2. 4
Zarząd jednostki samorządu terytorialnego opracowuje projekt planu finansowego, przyjmując za podstawę do tego planu kwoty dotacji celowych i kwoty dochodów określone w informacjach, o których mowa w § 2 ust. 3.
3.
Projekt planu finansowego, o którym mowa w ust. 2, obejmuje kwoty:
1)
dochodów z tytułu przyznanych z budżetu państwa dotacji na realizację zadań, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, w pełnej szczegółowości klasyfikacji dochodów,
2)
wydatków - w układzie dział, rozdział klasyfikacji wydatków, z wyodrębnieniem:
a)
wydatków bieżących, w tym w szczególności wynagrodzeń i pochodnych od wynagrodzeń,
b)
wydatków majątkowych,
3)
dochodów związanych z realizacją zadań, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, w szczegółowości dział, rozdział i paragraf klasyfikacji dochodów, w podziale na dochody, które podlegają przekazaniu do budżetu państwa, oraz - o ile odrębne przepisy tak stanowią - na dochody jednostki samorządu terytorialnego.
4. 5
Zarząd jednostki samorządu terytorialnego, w terminie 7 dni od dnia przekazania organowi stanowiącemu tej jednostki projektu uchwały budżetowej, przekazuje jednostkom organizacyjnym - w szczegółowości określonej w ust. 3 - wynikające z projektu planu finansowego, informacje o:
1)
projektowanych kwotach wydatków na realizację poszczególnych zadań, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1,
2)
projektowanej kwocie dochodów związanych z realizacją zadań, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1.
5. 6
W terminie 21 dni od dnia uchwalenia uchwały budżetowej zarząd jednostki samorządu terytorialnego opracowuje plan finansowy i informuje o kwotach z niego wynikających jednostki organizacyjne.
§  4.
1.
Jednostka organizacyjna opracowuje w zakresie swojej właściwości projekt planu finansowego w szczegółowości: dział, rozdział, paragraf klasyfikacji dochodów i wydatków - z uwzględnieniem źródła powstania dochodów - i przekazuje zarządowi jednostki samorządu terytorialnego w terminie 30 dni od dnia otrzymania informacji, o których mowa w § 3 ust. 4, nie później jednak niż do dnia 22 grudnia roku poprzedzającego rok, na który opracowywany jest plan finansowy.
2.
Zarząd jednostki samorządu terytorialnego weryfikuje otrzymane projekty planów finansowych pod względem ich zgodności z projektem uchwały budżetowej i w przypadku stwierdzenia rozbieżności wprowadza odpowiednie zmiany, informując o ich dokonaniu kierownika jednostki organizacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania projektu planu finansowego, nie później jednak niż do dnia 27 grudnia roku poprzedzającego rok budżetowy.
§  5.
1.
Projekt planu finansowego jednostki organizacyjnej, zweryfikowany przez zarząd jednostki samorządu terytorialnego w trybie i terminie określonym w § 4 ust. 2, stanowi podstawę gospodarki finansowej jednostki organizacyjnej w okresie od dnia 1 stycznia roku budżetowego do dnia opracowania planu finansowego na podstawie informacji o ostatecznych kwotach dochodów i wydatków wynikających z uchwały budżetowej.
2. 7
Jednostki organizacyjne po uzyskaniu informacji, o której mowa w § 3 ust. 5, dostosowują projekty planów finansowych do uchwały budżetowej w szczegółowości określonej w § 4 ust. 1.
3. 8
Zarząd jednostki samorządu terytorialnego, w terminie 14 dni od otrzymania informacji, o której mowa w § 2 ust. 4, informuje jednostki organizacyjne o kwotach dochodów i wydatków.
4. 9
Plan finansowy jednostki organizacyjnej zawierający kwoty dochodów i wydatków, wynikające z podziału kwot ujętych w ustawie budżetowej, zarząd jednostki samorządu terytorialnego przekazuje niezwłocznie do wiadomości właściwym dysponentom części budżetowych.
§  6. 10
 
1.
Dotacje celowe, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, są przekazywane jednostce samorządu terytorialnego przez wojewodów w okresach miesięcznych, na podstawie harmonogramu realizacji dochodów i wydatków budżetu państwa, w terminie umożliwiającym pełne i terminowe wykonywanie zadań.
2.
Dotacje celowe, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, mogą również być przekazywane - w terminach określonych w odrębnych przepisach - przez:
1)
Kierownika Krajowego Biura Wyborczego lub działających z jego upoważnienia dyrektorów zespołów i delegatur Krajowego Biura Wyborczego na finansowanie zadań związanych z prowadzeniem rejestru wyborców oraz organizacją i przeprowadzaniem wyborów i referendów,
2)
dyrektorów urzędów statystycznych na finansowanie zadań związanych z organizacją spisów powszechnych i rolnych.
§  7. 11
 
1.
Jednostka organizacyjna przekazuje na rachunek podstawowy właściwej jednostki samorządu terytorialnego pobrane dochody budżetowe związane z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostce samorządu terytorialnego ustawami, dwukrotnie w miesiącu, według stanu środków na:
1)
10 dzień miesiąca - w terminie do dnia 13 danego miesiąca,
2)
20 dzień miesiąca - w terminie do dnia 23 danego miesiąca.
2.
Zarząd jednostki samorządu terytorialnego przekazuje - zgodnie z art. 129 ust. 2 ustawy o finansach publicznych - pobrane dochody budżetowe związane z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostce samorządu terytorialnego ustawami, pomniejszone o określone w odrębnych przepisach dochody przysługujące jednostce samorządu terytorialnego z tytułu wykonywania tych zadań, na rachunek bieżący subkonto dochodów dysponenta części budżetowej przekazującego dotację, według stanu środków określonego w ust. 1, w terminach odpowiednio do 15 i 25 dnia danego miesiąca.
3.
Pobrane do dnia 31 grudnia i nieprzekazane w terminach, o których mowa w ust. 1 i 2, dochody związane z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostce samorządu terytorialnego ustawami są przekazywane odpowiednio przez:
1)
jednostkę organizacyjną - na rachunek podstawowy właściwej jednostki samorządu terytorialnego w terminie do dnia 5 stycznia roku następującego po roku budżetowym, a gdy ten dzień jest dniem wolnym od pracy - do pierwszego dnia roboczego po tym terminie,
2)
zarząd jednostki samorządu terytorialnego - na rachunek bieżący subkonto dochodów dysponenta części budżetowej przekazującego dotację w terminie do dnia 8 stycznia roku następującego po roku budżetowym, a gdy ten dzień jest dniem wolnym od pracy - do pierwszego dnia roboczego po tym terminie.
4.
Dochody, o których mowa w ust. 1-3, są przekazywane wraz z należnymi odsetkami z tytułu nieterminowo regulowanych należności, stanowiących dochód budżetu państwa.
5.
Zasady sporządzania sprawozdań z wykonania dochodów, o których mowa w ust. 1-3, określają odrębne przepisy.
§  8.
1.
W przypadku gdy projekt planu finansowego, o którym mowa w § 3 ust. 2, nie został przekazany łącznie z projektem uchwały budżetowej na rok 2001, zarząd jednostki samorządu terytorialnego przekazuje ten projekt organowi stanowiącemu tej jednostki, w terminie 15 dni od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia.
2.
Zarząd jednostki samorządu terytorialnego, w terminie 21 dni od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia, przekazuje podległym jednostkom organizacyjnym oraz jednostkom powiatowych służb, inspekcji i straży realizującym zadania, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, wynikające z projektu planu finansowego na rok 2001, informacje o:
1)
projektowanych kwotach wydatków na realizację poszczególnych zadań, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1,
2)
projektowanej kwocie dochodów związanych z realizacją zadań, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma po raz pierwszy zastosowanie do opracowania planów finansowych na rok 2001 oraz przekazywania dotacji celowych w roku 2001.
1 § 1 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.12.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 marca 2002 r.
2 § 2 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.12.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 marca 2002 r.
3 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 23 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.12.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 marca 2002 r.
4 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 23 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.12.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 marca 2002 r.
5 § 3 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 23 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.12.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 marca 2002 r.
6 § 3 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. d) rozporządzenia z dnia 23 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.12.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 marca 2002 r.
7 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 23 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.12.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 marca 2002 r.
8 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 23 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.12.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 marca 2002 r.
9 § 5 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 4 lit. c) rozporządzenia z dnia 23 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.12.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 marca 2002 r.
10 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.12.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 marca 2002 r.
11 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.12.113) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 marca 2002 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.100.1077

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady, tryb i terminy opracowywania planów finansowych zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami oraz przekazywania jednostkom samorządu terytorialnego dotacji celowych na realizację tych zadań.
Data aktu: 10/11/2000
Data ogłoszenia: 21/11/2000
Data wejścia w życie: 21/11/2000