Nadawanie Medalu Wojska Polskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 30 listopada 1999 r.
w sprawie nadawania Medalu Wojska Polskiego.

Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 3 września 1999 r. o ustanowieniu Medalu Wojska Polskiego (Dz. U. Nr 84, poz. 936) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb postępowania w sprawach o nadanie Medalu Wojska Polskiego, w tym organy uprawnione do występowania z wnioskiem o nadanie Medalu oraz terminy rozpatrzenia wniosku,
2)
wzór wniosku o nadanie Medalu Wojska Polskiego oraz wzór legitymacji potwierdzającej jego nadanie,
3)
sposób wręczania i zasady noszenia Medalu Wojska Polskiego,
4)
sposób ewidencjonowania osób wyróżnionych Medalem Wojska Polskiego.
§  2.
1.
Medal Wojska Polskiego, zwany dalej "Medalem", nadaje Minister Obrony Narodowej z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
sekretarza lub podsekretarzy stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej,
2)
Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego,
3)
dowódców rodzajów Sił Zbrojnych.
2.
W stosunku do obywatela polskiego zamieszkałego poza granicami Polski z wnioskiem o nadanie Medalu może wystąpić również attaché wojskowy polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego.
§  3.
1.
Wniosek o nadanie Medalu składa się do dyrektora departamentu w Ministerstwie Obrony Narodowej właściwego do spraw kadrowych, nie później niż na cztery miesiące przed przewidywanym terminem jego wręczenia.
2.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4.
Dyrektor departamentu, o którym mowa w § 3 ust. 1:
1)
przedstawia Ministrowi Obrony Narodowej wniosek o nadanie Medalu do wstępnej akceptacji,
2)
po zaakceptowaniu wniosku przez Ministra Obrony Narodowej zwraca się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o uzyskanie zgody odpowiednich władz obcego państwa na przyjęcie Medalu przez osobę przewidzianą do uhonorowania.
§  5.
1.
Wniosek o nadanie Medalu powinien być rozpatrzony przez Ministra Obrony Narodowej nie później niż w ciągu trzech miesięcy od jego złożenia przez wnioskodawcę, chyba że dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe z uwagi na konieczność oczekiwania na zgodę odpowiednich władz obcego państwa, o której mowa w § 4 pkt 2.
2.
O negatywnym rozpatrzeniu wniosku wnioskodawcę informuje się pisemnie.
3.
Nadanie Medalu następuje w drodze decyzji Ministra Obrony Narodowej.
§  6.
1.
Odznakę Medalu, wraz z legitymacją potwierdzającą jego nadanie, wręcza Minister Obrony Narodowej lub, w jego imieniu, osoba uprawniona do występowania z wnioskiem o nadanie, a poza granicami kraju - także kierownik polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub kierownik urzędu konsularnego.
2.
Wręczenia należy dokonać w sposób i w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter tego aktu.
3.
Wręczenie poprzedza się odczytaniem wyciągu z decyzji Ministra Obrony Narodowej o nadaniu Medalu i wypowiedzeniem formuły "W imieniu Ministra Obrony Narodowej wręczam ................................".
4.
Wzór legitymacji, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Odznakę Medalu nosi się na lewej stronie piersi, po orderach i odznaczeniach państwowych, chyba że przepisy państwa, z którego pochodzi osoba uhonorowana, określają to inaczej.
2.
Zamiast odznaki Medalu można nosić baretkę. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  8.
Ewidencja osób wyróżnionych Medalem jest prowadzona w departamencie Ministerstwa Obrony Narodowej właściwym do spraw kadrowych i obejmuje dane dotyczące osoby, zawarte we wniosku, o którym mowa w § 2.
§  9.
W przypadku zgubienia lub zniszczenia odznaki Medalu albo legitymacji potwierdzającej jego nadanie, na wniosek osoby wyróżnionej, można wydać odznakę Medalu lub wtórnik legitymacji. Ponowne wydanie odznaki następuje za zwrotem kosztów jej wytworzenia. Wydanie wtórnika legitymacji następuje nieodpłatnie.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK O NADANIE

...............................

(nazwa jednostki sporządzającej

wniosek)

MEDALU WOJSKA POLSKIEGO

..........................

(nazwa stopnia medalu)

1. Stopień wojskowy i nazwisko 2. Imiona
3. Imię ojca 4. Data urodzenia
5. Obywatelstwo 6. Zajmowane stanowisko

Strona druga

7. Uzasadnienie wniosku

m.p.

Data .............. ......................

(podpis wnioskodawcy)

8. Dodatkowe opinie

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR LEGITYMACJI

(format A6)

wzór

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024