Szczegółowe warunki i tryb przyjmowania na studia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, przebieg immatrykulacji oraz studiów, a także organy właściwe w tych sprawach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 15 kwietnia 1999 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyjmowania na studia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, przebiegu immatrykulacji oraz studiów, a także organów właściwych w tych sprawach.

Na podstawie art. 22 ust. 2 w związku z art. 52 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o wyższym szkolnictwie wojskowym (Dz. U. z 1992 r. Nr 10, poz. 40, z 1996 r. Nr 7, poz. 44, z 1997 r. Nr 96, poz. 590, Nr 107, poz. 688, Nr 115, poz. 741 i Nr 121, poz. 770 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
O przyjęcie na studia w Wyższej Szkole Policji, zwanej dalej "Szkołą", mogą ubiegać się:
1)
policjanci w służbie stałej,
2)
funkcjonariusze innych służb,
3)
osoby cywilne.
2.
Przez funkcjonariuszy, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się w szczególności:
1)
funkcjonariuszy Straży Granicznej,
2)
żołnierzy jednostek wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji,
3)
funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa.
§  2.
O przyjęcie na studia w Szkole mogą ubiegać się policjanci w służbie stałej, którzy:
1)
posiadają świadectwo dojrzałości,
2)
mają dobrą opinię służbową,
3)
w roku ubiegania się o przyjęcie nie przekroczą 36 roku życia,
4) 1
ukończyli szkolenie zawodowe specjalistyczne.
§  3.
1.
Policjant ubiegający się o przyjęcie na studia składa w terminie do dnia 15 kwietnia raport do komendanta wojewódzkiego Policji o skierowanie na studia.
2.
W raporcie należy określić kierunek i specjalność studiów.
3.
Do raportu należy dołączyć oryginał świadectwa dojrzałości i dwie fotografie.
4.
Policjant pełniący służbę w Komendzie Głównej Policji składa raport, o którym mowa w ust. 1, do Komendanta Głównego Policji, a policjant pełniący służbę w szkole policji - do komendanta szkoły.
5.
Funkcjonariusze innych służb ubiegający się o przyjęcie na studia składają dokumenty, o których mowa w ust. 1 i 3, do właściwych dla tych służb kierowników jednostek organizacyjnych.
6.
Kierownicy jednostek organizacyjnych w terminie do dnia 30 kwietnia przekazują raporty komendantowi Szkoły - rektorowi, dołączając ostatnią opinię służbową oraz dokumenty wymienione w ust. 3.
§  4.
O przyjęcie na studia w Szkole mogą się ubiegać osoby cywilne, które:
1)
spełniają warunki określone dla kandydatów do służby w Policji,
2)
w roku ubiegania się o przyjęcie nie przekroczą 22 roku życia.
§  5.
Osoba cywilna ubiegająca się o przyjęcie na studia składa do właściwego miejscowo komendanta wojewódzkiego Policji do dnia 31 marca następujące dokumenty:
1)
podanie o przyjęcie na studia i podanie o przyjęcie do służby w Policji,
2)
zaświadczenie lekarskie stwierdzające zdolność do podjęcia studiów w szkole wyższej,
3)
oryginał świadectwa dojrzałości lub zaświadczenie, że jest uczniem klasy maturalnej i jest dopuszczona do egzaminu dojrzałości,
4)
dwie fotografie.
§  6.
1.
Komendant Szkoły - rektor powołuje i ustala skład Uczelnianej Komisji Kwalifikacyjnej, która organizuje testy wstępne i egzaminy wstępne oraz sprawuje merytoryczny nadzór nad ich przebiegiem.
2.
Testom wstępnym z zakresu wiedzy przewidzianej programem ogólnokształcącej szkoły średniej z języka polskiego i historii poddawane są osoby określone w § 4. Testy przeprowadzane są w komendach wojewódzkich Policji wskazanych przez Komendanta Głównego Policji, na wniosek komendanta Szkoły - rektora.
3.
Szczegółowy zakres i minimum punktowe testu wstępnego określa komendant Szkoły - rektor.
§  7.
Do egzaminu wstępnego mogą przystąpić:
1)
policjanci i funkcjonariusze innych służb - po spełnieniu wymagań określonych w § 2 i 3,
2)
osoby cywilne - po spełnieniu wymagań określonych w § 5 i 6.
§  8.
1.
Komendant Główny Policji zatwierdza przedstawione przez komendanta Szkoły - rektora obwieszczenie określające zakres, sposób i termin przeprowadzenia egzaminu wstępnego.
2.
Protokół z egzaminu wstępnego i postępowania kwalifikacyjnego sporządza Uczelniana Komisja Kwalifikacyjna.
§  9.
1.
Uczelniana Komisja Kwalifikacyjna zawiadamia osoby ubiegające się o przyjęcie o wynikach egzaminu wstępnego i postępowania kwalifikacyjnego.
2.
Policjantów i osoby cywilne zawiadamia się za pośrednictwem właściwych komend wojewódzkich Policji.
3.
Osoby zakwalifikowane na studia zawiadamia się o terminie rozpoczęcia studiów w sposób określony w ust. 1 i 2.
§  10.
1.
Osoby cywilne zakwalifikowane na studia przechodzą postępowanie kwalifikacyjne przewidziane dla kandydatów do służby w Policji.
2.
Osoby cywilne, o których mowa w ust. 1, przyjmuje się do służby w Policji z dniem 20 sierpnia, według zasad określonych w odrębnych przepisach.
§  11.
Komendant Główny Policji określa corocznie limity przyjęć na studia w terminie do dnia 1 marca.
§  12.
1.
Przed rozpoczęciem studiów wyższych zawodowych policjantom udziela się urlopu wypoczynkowego oraz innych przysługujących im urlopów w danym roku kalendarzowym.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do funkcjonariuszy innych służb.
§  13.
Osoby cywilne, zakwalifikowane na studia i przyjęte do służby w Policji przed rozpoczęciem studiów, odbywają szkolenie podstawowe i podoficerskie na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§  14.
1.
Przyjęcie do Szkoły na studia wyższe zawodowe następuje z chwilą immatrykulacji i złożenia ślubowania.
2.
Immatrykulacja odbywa się w sposób uroczysty zgodnie z ceremoniałem Policji.
§  15.
1.
Czas trwania i przebieg studiów określają ramowe plany studiów oraz programy kształcenia.
2.
Studia dzielą się na lata i semestry oraz obejmują:
1)
zajęcia programowe w Szkole,
2)
praktyki i zajęcia programowe prowadzone w jednostkach Policji lub innych jednostkach organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych i administracji,
3)
szkolenia i ćwiczenia w warunkach terenowych,
4)
wykonanie pracy dyplomowej,
5)
sesje egzaminacyjne,
6)
egzamin dyplomowy,
7)
urlopy.
3.
Szczegółowy przebieg studiów, praktyk oraz składania egzaminów i uzyskiwania zaliczeń określa regulamin studiów Szkoły.
§  16.
Decyzję o zwolnieniu lub wydaleniu słuchacza ze Szkoły z przyczyn określonych w art. 24 ust. 2 i ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o wyższym szkolnictwie wojskowym (Dz. U, z 1992 r. Nr 10, poz. 40, z 1996 r. Nr 7, poz. 44, z 1997 r. Nr 96, poz. 590, Nr 107, poz. 688, Nr 115, poz. 741 i Nr 121, poz. 770 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668) podejmuje komendant Szkoły - rektor.
§  17.
1. 2
Studia w Szkole kończą się złożeniem egzaminu dyplomowego przed komisją powoływaną przez komendanta Szkoły - rektora. Pozytywny wynik jest podstawą do wydania dyplomu nadającego absolwentowi tytuł zawodowy licencjata.
2.
Wzór dyplomu określają odrębne przepisy.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.126.1060) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lipca 2005 r.
2 § 17 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.126.1060) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lipca 2005 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.37.359

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb przyjmowania na studia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, przebieg immatrykulacji oraz studiów, a także organy właściwe w tych sprawach.
Data aktu: 15/04/1999
Data ogłoszenia: 24/04/1999
Data wejścia w życie: 09/05/1999