Ustalenie taryf dla paliw gazowych do dystrybucji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 grudnia 1998 r.
w sprawie ustalenia taryf dla paliw gazowych do dystrybucji.

Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. z 1988 r. Nr 27, poz. 195, z 1990 r. Nr 34, poz. 198, z 1991 r. Nr 100, poz. 442, z 1993 r. Nr 11, poz. 50, z 1994 r. Nr 111, poz. 536, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 54, poz. 348 i Nr 160, poz. 1085 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668), w związku z art. 69 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54, poz. 348 i Nr 158, poz. 1042 oraz z 1998 r. Nr 94, poz. 594, Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1126) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wysokość stawek opłat za dostarczanie odbiorcom siecią gazową, zgodnie z umową i wskazaniami urządzeń pomiarowych, następujących paliw gazowych:
a)
gazu ziemnego wysokometanowego,
b)
gazu ziemnego zaazotowanego,
2)
wysokość stawek opłat za dostarczanie bądź pobór paliw gazowych w ilości niezgodnej z umową,
3)
zasady stosowania stawek opłat za dostarczane paliwa gazowe,
4)
zasady udzielania bonifikat w związku ze zmianą jakości paliw.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
przedsiębiorstwo gazownicze - przedsiębiorstwo energetyczne prowadzące działalność gospodarczą w zakresie wydobycia, magazynowania, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami gazowymi,
2)
dostawca (sprzedawca) - przedsiębiorstwo gazownicze zajmujące się sprzedażą i dostarczaniem paliw gazowych do miejsca odbioru, a także odbiorcę, który za zgodą i wiedzą przedsiębiorstwa gazowniczego odsprzedaje z sieci wewnętrznej paliwa gazowe innym odbiorcom,
3)
przyłącze - odcinek gazociągu od gazociągu zasilającego do kurka głównego włącznie, służący do przyłączania instalacji gazowej znajdującej się w obiekcie odbiorcy, wyposażony w układ pomiarowy,
4)
sieć gazowa - połączone i współpracujące ze sobą instalacje, służące do przesyłania i dystrybucji paliw gazowych, należące do przedsiębiorstwa gazowniczego,
5)
okres umowny - czas obowiązywania umowy,
6)
metr sześcienny normalny (m3) - jednostkę rozliczeniową, do której odnoszą się ceny ustalone w rozporządzeniu, oznaczającą ilość suchego gazu zawartą w objętości 1 m3 przy ciśnieniu 101,325 kPa i temperaturze 0°C,
7)
moc umowna - moc ustaloną w umowie jako:
a)
maksymalna godzinowa możliwość odbioru paliwa gazowego, zgłoszona przez odbiorcę i przyjęta przez dostawcę lub
b)
maksymalna godzinowa możliwość odbioru paliwa gazowego, skorygowana w wyniku wprowadzenia ograniczeń, lub
c)
zdolność poboru gazu, wynikająca z nominalnej godzinowej przepustowości gazomierza lub nominalnej godzinowej przepustowości kryzy ograniczającej, zainstalowanej w uzgodnieniu z dostawcą na przyłączu, lub
d)
zdolność poboru gazu, wynikająca z sumy nominalnych godzinowych poborów wszystkich zainstalowanych odbiorników gazowych, przyjęta na podstawie ekspertyzy wykonanej na wniosek oraz koszt odbiorcy przez jednostkę zaakceptowaną przez dostawcę, jeżeli suma ta jest mniejsza od nominalnej godzinowej przepustowości gazomierza,
8)
układ pomiarowy - gazomierze i inne urządzenia pomiarowe lub rozliczeniowo-pomiarowe, a także układy połączeń między nimi, służące do pomiaru ilości pobieranych paliw gazowych i dokonywania rozliczeń.

Rozdział  2

Ogólne zasady stosowania stawek opłat

§  3.
Ustalone w rozporządzeniu:
1)
zasady rozliczeń i stawki opłat za paliwa gazowe obowiązują wszystkich sprzedawców paliw gazowych pochodzących z własnej produkcji lub nabytych,
2)
stawki opłat obowiązują dla każdego zespołu urządzeń odbiorczych zasilanych z jednego przyłącza, tj. ze stacji redukcyjno-pomiarowej lub punktu zasilania wyposażonego w rozliczeniowe przyrządy pomiarowe,
3)
stawki opłat zawierają podatek od towarów i usług w wysokości 22%.
§  4.
1.
Stawki opłat ustalone w rozporządzeniu obowiązują przy dostawach paliw gazowych o jakości określonej w PN-87/C-96001 "Paliwa gazowe rozprowadzane wspólną siecią i przeznaczone dla gospodarki komunalnej" (Dz. Norm. i Miar z 1987 r. Nr 4, poz. 12) i następującym nominalnym cieple spalania:
-
gaz ziemny wysokometanowy 38,147 MJ/m3,
-
gaz ziemny zaazotowany 24,190 MJ/m3.
2.
Przy dostawie paliw gazowych o cieple spalania obliczonym metodą średniej ważonej, niższym lub wyższym o więcej niż 5% od wartości nominalnych określonych w ust. 1, należność za gaz z tytułu opłaty za ilość pobranego gazu podlega obniżeniu lub podwyższeniu współczynnikiem korygującym, obliczanym według wzoru:

Hs śr

X = ----

Hs n

gdzie:

X - współczynnik korygujący,

Hs śr - ciepło spalania dostarczonego gazu,

Hs n - nominalne ciepło spalania (w wysokości określonej w ust. 1).

3.
Pomiarów rzeczywistego ciepła spalania, z częstotliwością zgodną z Polską Normą, o której mowa w ust. 1, lub wynikającą z umowy, dokonuje dostawca, z zastrzeżeniem ust. 4.
4.
W przypadku gdy odbiorca zainstaluje aparaturę uzgodnioną z dostawcą i przez niego sprawdzaną, umożliwiającą określenie ciepła spalania gazu dostarczonego w okresie obrachunkowym, wówczas do obliczenia współczynnika korygującego przyjmowane są wskazania tej aparatury.
5.
Przepisy ust. 2-4 nie mają zastosowania do odbiorców zakwalifikowanych do grup taryfowych Z5 i Za5, o których mowa w rozdziale 6.
6.
Przy dostawie paliw gazowych o zawartości zanieczyszczeń przekraczających wielkości określone w Polskiej Normie, o której mowa w ust. 1, dostawca udziela odbiorcy bonifikaty, której wysokość określa umowa stron.
7.
W przypadku dostarczania jednego rodzaju paliwa gazowego do instalacji gazowej odbiorcy zasilającej, zespół urządzeń odbiorczych zgrupowanych na zwartym, określonym granicami terenie, za pomocą więcej niż jednego przyłącza, wielkość parametrów za dostarczane paliwo ustala się sumarycznie dla całej dostawy, z zastrzeżeniem ust. 8.
8.
Przy przekroczeniu ustalonych przez dostawcę maksymalnych poborów dla poszczególnych przyłączy opłaty za przekroczenie tych poborów stosuje się odrębnie dla każdego przyłącza, zgodnie z ustalonym w umowie sposobem rozliczeń.
§  5.
1.
W przypadku zawarcia, z inicjatywy odbiorcy lub dostawcy, umowy związanej ze szczególnymi warunkami dostawy i poboru paliw gazowych, w szczególności związanej z poborem gazu przez odbiorcę, o technologii pracy w ruchu ciągłym, bezpośrednio z sieci przesyłowej wysokiego ciśnienia - możliwe jest stosowanie innych stawek opłat niż zawarte w rozporządzeniu.
2.
Dostawy gazu ziemnego wysokometanowego i gazu ziemnego zaazotowanego do jednego odbiorcy rozlicza się odrębnie.
3.
Dla celów rozliczeniowych wielkość godzinowego poboru paliwa gazowego oblicza się na podstawie poboru w czasie godziny zegarowej. Przepis ten nie dotyczy dostaw paliw gazowych do odbiorców zakwalifikowanych do grup taryfowych Z5 i Za5, o których mowa w rozdziale 6.
4.
W przypadku gdy z przyczyn niezależnych zarówno od dostawcy, jak i odbiorcy nastąpiło uszkodzenie urządzenia pomiarowego, na skutek czego określenie ilości paliwa gazowego odebranego w okresie rozliczeniowym nie jest możliwe, w celu ustalenia należności za odebrane przez odbiorcę paliwo, przyjmuje się ilość paliw gazowych zużytych w analogicznych warunkach roku poprzedniego. Dla odbiorcy, któremu nie można określić porównywalnych warunków, przyjmuje się ilości wynikające z przemnożenia czasu w okresie rozliczeniowym oraz mocy umownej określonej w umowie dostawy gazu.
5.
Rozliczenie, o którym mowa w ust. 4, obejmuje okres pobierania paliw gazowych od początku okresu obrachunkowego, w którym zgłoszono nieprawidłowość wskazań lub zażądano sprawdzenia układu pomiarowego. Jeśli zostanie udowodnione, że błędne określenie należności trwało dłużej, to korekta obejmuje cały okres, w którym występowały nieprawidłowości.
6.
Odczyty wskazań przyrządów pomiarowo-rozliczeniowych dokonywane są z dokładnością do 1 m3. Jeżeli pomiar gazu odbywa się przy ciśnieniu nie wyższym niż 2,5 kPa nadciśnienia, to dla celów rozliczeniowych 1 m3 gazu odczytany na gazomierzu zrównany jest taryfowo z 1 m3 normalnym.

Rozdział  3

Ogólne zasady taryfikacji i rozliczeń

§  6.
1.
Grupy taryfowe stosowane przez dostawcę paliw gazowych w rozliczeniach z odbiorcami zależą od:
1)
mocy umownej,
2)
rodzaju urządzenia pomiarowego.
2.
W oparciu o kryteria określone w ust. 1 stosowane są, z zastrzeżeniem ust. 3, następujące grupy taryfowe:
1)
przy odbiorze gazu ziemnego wysokometanowego w ilości powyżej 10 m3/h:
a)
grupa Z1 dla odbiorców wyposażonych w gazomierz wraz z urządzeniem rejestrującym przebieg godzinowego poboru gazu,
b)
grupa Z2 dla odbiorców wyposażonych w gazomierz bez urządzenia rejestrującego przebieg godzinowego poboru gazu,
2)
przy odbiorze gazu ziemnego zaazotowanego w ilości powyżej 25 m3/h:
a)
grupa Za1 dla odbiorców wyposażonych w gazomierz wraz z urządzeniem rejestrującym przebieg godzinowego poboru gazu,
b)
grupa Za2 dla odbiorców wyposażonych w gazomierz bez urządzenia rejestrującego przebieg godzinowego poboru gazu,
3)
przy odbiorze gazu ziemnego wysokometanowego w ilości nie przekraczającej 10 m3/h - grupa Z5,
4)
przy odbiorze gazu ziemnego zaazotowanego w ilości nie przekraczającej 25 m3/h - grupa Za5.
3.
Przy odbiorze paliw gazowych (bez względu na rodzaj gazu) w ilości nie przekraczającej 65 m3/h odbiorca, na swój wniosek, może być zakwalifikowany do grupy taryfowej Z2 lub Z5 bądź odpowiednio Za2 lub Za5. Odbiorca może wystąpić o zmianę grupy taryfowej, nie częściej niż raz na 12 miesięcy.
§  7.
1.
Dla grup taryfowych Z1, Za1 oraz Z2 i Za2 opłata za dostarczone paliwo gazowe stanowi sumę:
1)
opłaty stałej za moc umowną,
2)
opłaty zmiennej za pobrane paliwo gazowe.
2.
Dla grup taryfowych Z5 i Za5 opłata za dostarczone paliwo gazowe stanowi sumę:
1)
miesięcznej stałej opłaty eksploatacyjnej,
2)
opłaty zmiennej za dostarczone paliwo gazowe.
§  8.
Dla odbiorców z obiektami nieprzemysłowymi wyposażonymi w urządzenia grzewcze, zakwalifikowanych do:
1)
grup taryfowych Z2 i Za2 opłatę stałą za moc rozlicza się w sposób następujący:
a)
w miesiącach od maja do września włącznie - na podstawie ilości rzeczywistego poboru paliwa gazowego w tym okresie, podzielonej przez czas kalendarzowy (nominalną liczbę godzin maja, czerwca, lipca, sierpnia i września), nie mniej niż za 1 m3/h,
b)
w miesiącach od października do kwietnia według zasad określonych w rozdziale 5,
2)
grup taryfowych Z1 i Za1 opłatę stałą rozlicza się według maksymalnej mocy rocznej.
§  9.
1.
Opłaty stałe za moc umowną dla odbiorców zakwalifikowanych do grup taryfowych Z1 i Za1 oraz Z2 i Za2 w przypadku:
1)
poboru paliw gazowych wyłącznie w miesiącach II i III kwartału lub,
2)
poboru całorocznego, jeśli zgłoszona przez odbiorcę moc umowna na II i III kwartał lub jeden z tych kwartałów jest wyższa co najmniej o 20% od mocy umownej na I kwartał,

ulegają obniżeniu według zasad określonych w ust. 2 i 3.

2.
W przypadku poboru paliw gazowych wyłącznie w miesiącach II i III kwartału opłaty za moc zamówioną ulegają obniżeniu o 50%.
3.
W przypadku całorocznego poboru paliw gazowych - jeśli moc umowna na II i III kwartał lub na jeden z tych kwartałów jest większa w stosunku do mocy umownej na I kwartał:
1)
o ponad 50%, to obniżenie opłaty stałej o 50% przysługuje od nadwyżki w poborze w tym kwartale, na który moc umowna została zwiększona,
2)
w granicach od 20% do 50%, to proporcjonalne obniżenie opłaty stałej przysługuje od nadwyżki między mocą zwiększoną a mocą umowną na I kwartał, za okres wyszczególniony w umowie.

Rozdział  4

Zasady rozliczeń i wysokość stawek opłat dla grup taryfowych Z1 i Za1

§  10.
1.
Opłatę stałą oblicza się jako iloczyn mocy zamówionej przez odbiorcę na dany kwartał, liczby godzin nominalnych w okresie rozliczeniowym i stawki opłaty za moc umowną, w następującej wysokości:
Rodzaj opłaty Jedn. miary Grupa taryfowa
Z1 Za1
Stawka opłaty stałej za moc umowną zł/m3/h 0,1150 0,0908
2.
Opłatę zmienną oblicza się jako iloczyn ilości pobranego paliwa gazowego i stawki opłaty za pobrane paliwo, w następującej wysokości:
Rodzaj opłaty Jedn. miary Grupa taryfowa
Z1 Za1
Stawka opłaty za pobrane paliwa gazowe zł/m3 0,4320 0,2693
3.
Odbiorca zgłasza dostawcy, z wyprzedzeniem określonym w umowie, wielkość mocy umownej dla poszczególnych kwartałów roku, nie mniej niż 1 m3/h.
4.
Odbiorca ma prawo zmiany wielkości mocy umownej dla poszczególnych kwartałów przy zachowaniu następujących zasad:
1)
zwiększenie mocy umownej może nastąpić tylko w drodze dwustronnego uzgodnienia dostawcy z odbiorcą, przy czym w ramach tego uzgodnienia dopuszcza się zwiększenie mocy na okresy krótsze niż kwartał; rozliczenie, za okres uzgodnionego poboru, zwiększonej mocy następuje według stawki opłaty stałej ustalonej w ust. 1; naliczone opłaty za przekroczenie poboru umownego nie podlegają korekcie,
2)
obniżenie mocy umownej może nastąpić w drodze uzgodnienia między dostawcą i odbiorcą z wyprzedzeniem:
a)
co najmniej 30-dniowym lub
b)
co najmniej 90-dniowym, lub
c)
co najmniej 180-dniowym;

rozliczenie, za okres uzgodnionego poboru, zmniejszonej mocy następuje według stawek zależnych od wielkości obniżenia mocy wyrażonej w %, w wysokości:

Poz. Rodzaj opłaty Jedn. miary Grupa taryfowa
Z1 Za1
Stawka opłaty stałej za moc umowną obniżoną z wyprzedzeniem: zł/m3/h
1 co najmniej 30-dniowym

% obniżenia w granicach

1.1 do 20 0,1311 0,1036
1.2 od 21 do 40 0,1472 0,1162
1.3 od 41 do 60 0,1656 0,1308
1.4 powyżej 60 0,1840 0,1453
2 co najmniej 90-dniowym

% obniżenia w granicach

2.1 do 20 0,1271 0,1003
2.2 od 21 do 40 0,1392 0,1099
2.3 od 41 do 60 0,1529 0,1208
2.4 powyżej 60 0,1668 0,1317
3 co najmniej 180-dniowym

% obniżenia w granicach

3.1 do 20 0,1231 0,0971
3.2 od 21 do 40 0,1311 0,1036
3.3 od 41 do 60 0,1403 0,1107
3.4 powyżej 60 0,1495 0,1180
5.
W przypadku ograniczenia wielkości mocy umownej, wprowadzonego w trybie określonym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 5 maja 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych lub ciekłych, w dostarczaniu i poborze paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła oraz określenia organów uprawnionych do kontroli przestrzegania wprowadzonych ograniczeń (Dz. U. Nr 60, poz. 386) lub w przypadku doraźnych ograniczeń mocy umownej, wynikających z pracy systemu gazowniczego, o których odbiorca został uprzedzony zgodnie z umową sprzedaży gazu, opłata stała za moc zamówioną, ustalona w ust. 3, ulega obniżeniu proporcjonalnie do wielkości i czasu trwania ograniczenia.
6.
Odbiorcy, którzy nie dostosowali się do ograniczenia wprowadzonego na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, o którym mowa w ust. 5, oraz ograniczeń wprowadzonych na podstawie umowy sprzedaży, na skutek naruszenia tej umowy, uiszczają oprócz opłaty, stałej i zmiennej, dodatkowo, opłatę za nadwyżkę ponad dopuszczalny pobór według następujących stawek:
Rodzaj opłaty Jedn. miary Grupa taryfowa
Z1 Za1
Stawka opłaty za pobór gazu ponad pobór dopuszczalny zł/m3 0,8431 0,5237
7.
W przypadku niedostarczenia przez dostawcę umownych wielkości paliw gazowych, na skutek:
1)
ograniczenia wielkości mocy umownej w związku z prowadzonymi pracami przyłączeniowymi i konserwacyjno-remontowymi,
2)
innych przyczyn doraźnego ograniczenia wielkości mocy umownej bądź spadku ciśnienia (na dopływie przed reduktorem) w sieci poniżej ciśnienia minimalnego ustalonego w umowie na czas dłuższy niż 30 minut,

o którym odbiorca nie został uprzedzony, dostawca jest obowiązany do zapłaty odbiorcy kwoty wynikającej z iloczynu ilości m3 nie dostarczonego gazu i stawek opłat, w następującej wysokości:

Rodzaj opłaty Jedn. miary Grupa taryfowa
Z1 Za1
Stawka opłaty za nie dostarczone, w wyniku ograniczeń, paliwa gazowe zł/m3 0,3698 0,2297

Ilość nie dostarczonego gazu ustala się jako iloczyn różnicy między wielkością mocy umownej a poborem nakazanym przez dostawcę i czasu trwania tego ograniczenia. Zasada ta dotyczy ograniczeń, które nie powodują wyłączeń z ruchu urządzeń i instalacji produkcyjnych odbiorcy.

8.
W przypadku niedostarczenia przez dostawcę umownych wielkości paliw gazowych na skutek spadku ciśnienia, zwrot kwoty, o której mowa w ust. 7, przysługuje odbiorcom, którzy posiadają na dopływie przed reduktorem urządzenia do ciągłej rejestracji ciśnienia oraz aparaturę rejestrującą godzinowy pobór gazu. Zwrot tej kwoty nie przysługuje, jeżeli odbiorca przekroczył moc umowną, a w okresie wprowadzenia ograniczeń przekroczył wielkość poboru nakazaną przez dostawcę.
9.
W przypadku przekroczenia przez odbiorcę wielkości mocy umownej lub mocy wynikającej z wprowadzonych przez dostawcę ograniczeń, w związku z prowadzonymi pracami przyłączeniowymi lub konserwacyjno-remontowymi bądź innymi przyczynami doraźnego ograniczenia mocy umownej, wynikającymi z pracy systemu gazowniczego, odbiorcy uiszczają dodatkowe opłaty za każdy 1 m3 paliwa gazowego stanowiący nadwyżkę poboru ponad obowiązujący pobór lub pobór wynikający z ograniczeń w każdej godzinie zegarowej, według następujących stawek:
Rodzaj opłaty Jedn. miary Grupa taryfowa
Z1 Za1
Stawka opłaty za nadwyżkę poboru przy ograniczeniach zł/m3 0,6888 0,4278

Rozdział  5

Zasady rozliczeń i wysokość stawek opłat dla grup taryfowych Z2 i Za2

§  11.
1.
Opłatę stałą oblicza się jako iloczyn zamówionej mocy, liczby godzin nominalnych okresu rozliczeniowego i stawki opłaty stałej, w następującej wysokości:
Rodzaj opłaty Jedn. miary Grupa taryfowa
Z2 Za2
Stawka opłaty stałej za moc umowną zł/m3/h 0,1093 0,0859
2.
Opłatę zmienną oblicza się jako iloczyn ilości pobranego paliwa gazowego i stawki opłaty za pobrane paliwo, w następującej wysokości:
Rodzaj opłaty Jedn. miary Grupa taryfowa
Z2 Za2
Stawka opłaty za pobrane paliwa gazowe zł/m3 0,4320 0,2693
3.
Opłata stała obliczana jest za moc umowną zgłoszoną przez odbiorcę w oparciu o:
1)
nominalną godzinową przepustowość gazomierza lub nominalną godzinową przepustowość zainstalowanej na przyłączu w uzgodnieniu z dostawcą - kryzy ograniczającej pobór lub
2)
sumę nominalnych godzinowych poborów wszystkich zainstalowanych odbiorników gazowych, ustaloną na podstawie ekspertyzy wykonanej na wniosek oraz koszt odbiorcy przez jednostkę zaakceptowaną przez dostawcę, jeżeli suma ta jest mniejsza od nominalnej godzinowej przepustowości gazomierza.
4.
Odbiorcy, dla których wielkość opłaty stałej obliczana jest na podstawie nominalnego godzinowego poboru odbiorników gazowych, obowiązani są do uzgodnienia z dostawcą terminu przyłączenia nowych odbiorników w celu skorygowania wysokości opłaty stałej.
5.
Korektę, o której mowa w ust. 3, przeprowadza się od dnia, w którym nastąpiło przyłączenie. Jeżeli przyłączenie nowych odbiorników nie zostało uzgodnione z dostawcą, korektę przeprowadza się od daty nabycia przyłączonych odbiorników, a w razie braku tych danych - za okres jednego roku wstecz.
6.
Wysokość opłaty stałej podlega korekcie, jeżeli w jakimkolwiek okresie wielkość godzinowego poboru obliczona na podstawie zużycia paliw gazowych według zapisu w dzienniku zużycia bądź też obliczona na podstawie dorywczego pomiaru z poboru gazu w którejkolwiek godzinie zegarowej (iloraz ilości pobranego gazu i czasu poboru tej ilości wyrażonego w godzinach) jest wyższa od godzinowego poboru paliwa gazowego stanowiącego podstawę obliczenia opłaty stałej. Korektę przeprowadza się przyjmując za podstawę pobór godzinowy obliczony z ilości pobranego gazu, powiększony o 10%.
7.
Dla odbiorców zakwalifikowanych do grup taryfowych Z2 i Za2 stosuje się przepisy § 10 ust. 5-9.

Rozdział  6

Zasady rozliczeń i wysokość stawek opłat dla grup taryfowych Z5 i Za5

§  12.
1.
Miesięczne stałe opłaty eksploatacyjne dla odbiorców paliw gazowych zakwalifikowanych do grup taryfowych Z5 i Za5 wynoszą:
1)
w przypadku odbiorców, którzy zawarli umowę na dostawę paliw gazowych, z uwzględnieniem celów grzewczych - 4,40 zł,
2)
w przypadku odbiorców, którzy zawarli umowę na dostawę paliw gazowych, z wyłączeniem celów grzewczych - 2,70 zł.
2.
Obsługa eksploatacyjna, o której mowa w ust. 1, obejmuje handlową i techniczną obsługę odbiorców, polegającą na:
1)
założeniu, kontroli i konserwacji gazomierza,
2)
odczytach rozliczeniowych i kontrolnych poboru paliw gazowych,
3)
wystawianiu i doręczaniu rachunków,
4)
prowadzeniu stosownej ewidencji rozliczeniowej odbiorców.
3.
Miesięczne opłaty eksploatacyjne naliczane są w pełnej wysokości, niezależnie od dnia miesiąca, w którym nastąpiło zawarcie lub rozwiązanie umowy. Opłaty eksploatacyjne dolicza się do bieżących rachunków za pobrane paliwa gazowe.
4.
Opłatę zmienną oblicza się jako iloczyn ilości pobranego paliwa gazowego i stawki opłaty za pobrane paliwo, w następującej wysokości:
Rodzaj opłaty Jedn. miary Grupa taryfowa
Z5 Za5
Stawka opłaty za obrane paliwa gazowe zł/m3 0,82 0,52

Rozdział  7

Przepisy końcowe

§  13.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 1997 r. w sprawie zatwierdzenia cennika nr 6-Z/98 "Paliwa gazowe do dystrybucji" (Dz. U. Nr 157, poz. 1035).
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.164.1171

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalenie taryf dla paliw gazowych do dystrybucji.
Data aktu: 21/12/1998
Data ogłoszenia: 31/12/1998
Data wejścia w życie: 01/01/1999