Stany zdrowia oraz szczegółowe zasady, warunki i tryb wydawania zaświadczeń będących podstawą uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego dla dziecka.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 26 stycznia 1998 r.
w sprawie stanów zdrowia oraz szczegółowych zasad, warunków i trybu wydawania zaświadczeń będących podstawą uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego dla dziecka.

Na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych i pielęgnacyjnych (Dz. U. z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 138, poz. 681 oraz z 1997 r. Nr 93, poz. 569) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do osób, o których mowa w art. 14 ust. 3 pkt 1 i ust. 4 ustawy z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych i pielęgnacyjnych:
1)
w wieku do lat 16,
2)
powyżej 16 lat do czasu ukończenia nauki w szkole, nie dłużej niż do 24 lat, jeżeli zasiłek pielęgnacyjny przysługiwał tej osobie przed ukończeniem 16 lat

- wymagających ze względu na stan zdrowia stałej opieki ze strony innej osoby, zwanych dalej "dzieckiem".

§  2.
Stany zdrowia, ze względu na które dziecko wymaga ze strony innej osoby stałej opieki polegającej na pielęgnacji lub na systematycznym współdziałaniu w postępowaniu leczniczym lub rehabilitacyjnym, obejmują:
1)
wrodzone wady rozwojowe z porażeniem lub niedowładami kończyn, upośledzające w znacznym stopniu zdolność chwytną rąk lub utrudniające samodzielne poruszanie się, oraz wady rozwojowe twarzoczaszki, przewodu pokarmowego, odbytu, narządu rodnego i inne wady wrodzone wymagające pomocy pielęgnacyjnej rodziców w trakcie leczenia i rehabilitacji,
2)
wrodzone lub nabyte ubytki anatomiczne kończyny górnej lub dolnej upośledzające w znacznym stopniu zdolność chwytną rąk lub utrudniające samodzielne poruszanie się,
3)
zespoły chorobowe będące następstwem urazów okołoporodowych,
4)
zespoły chorobowe upośledzające w znacznym stopniu zdolność chwytną rąk lub utrudniające samodzielne poruszanie się,
5)
upośledzenia umysłowe począwszy od upośledzenia w stopniu umiarkowanym (iloraz inteligencji około 50 i poniżej według klasyfikacji międzynarodowej),
6)
psychozy i zespoły psychotyczne, w których okres leczenia przekracza 6 miesięcy,
7)
padaczkę z wyraźnymi następstwami psychoneurologicznymi,
8)
wrodzone lub nabyte wady narządu wzroku powodujące znaczne ograniczenie jego sprawności (obniżenie ostrości wzroku w oku lepszym do 5/25 lub 0,2 według Snellena po wyrównaniu wady wzroku szkłami korekcyjnymi lub ograniczenie pola widzenia do przestrzeni zawartej w granicach 30 stopni),
9)
głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu wymagające aparatowania,
10)
niemotę lub bardzo znaczne zaburzenia mowy wymagające współdziałania drugiej osoby w procesie uczenia się,
11)
wrodzone lub nabyte wady układu krążenia i oddechowego znacznie upośledzające sprawność organizmu, w tym mukowiscydozę oraz astmę o ciężkim przebiegu,
12)
cukrzycę,
13)
fenyloketonurię,
14)
celiaklię i inne zespoły złego wchłaniania wymagające długotrwałego stosowania diet eliminacyjnych,
15)
hemofilię,
16)
chorobę nowotworową,
17)
inne stany chorobowe lub po przebytych chorobach, lub po urazach powodujących w takim samym stopniu jak choroby wymienione w pkt 1-16 upośledzenie sprawności ogólnej, utrudniające możliwość samodzielnego poruszania się, lub stany wymagające opieki i pomocy innej osoby w leczeniu i rehabilitacji, a także w ochronie dziecka przed możliwością doznania urazu.
§  3.
Zaświadczenie będące podstawą uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego dla dziecka, zwane dalej "zaświadczeniem", wydaje lekarz publicznego zakładu opieki zdrowotnej lub lekarz, który wykonuje zadania publicznego zakładu opieki zdrowotnej w związku z zamówieniem przyjętym na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408, z 1992 r. Nr 63, poz. 315, z 1994 r. Nr 121, poz. 591, z 1995 r. Nr 138, poz. 682, z 1996 r. Nr 24, poz. 110 oraz z 1997 r. Nr 104, poz. 661 i Nr 121, poz. 769).
§  4.
1.
Warunkiem wydania zaświadczenia jest stwierdzenie przez lekarza, o którym mowa w § 3, stanu zdrowia dziecka określonego w § 2.
2.
Stwierdzenie stanu zdrowia w celu wydania zaświadczenia może być dokonane po uprzednim osobistym zbadaniu dziecka przez lekarza lub na podstawie dokumentacji medycznej, z której w sposób jednoznaczny wynika zasadność wydania tego zaświadczenia.
§  5.
Zaświadczenie wydaje się na wniosek osoby ubiegającej się o przyznanie uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego.
§  6.
1.
Zaświadczenie jest wydawane niezwłocznie, na formularzu "Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dziecka dla ustalenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego", którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.
2.
O fakcie i dacie odmowy wydania zaświadczenia należy:
1)
dokonać adnotacji w dokumentacji medycznej dziecka,
2)
poinformować na piśmie osobę ubiegającą się o przyznanie uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego.
§  7.
Przy ustalaniu okresu, na który wydaje się zaświadczenie, należy uwzględnić rokowanie co do możliwości zmiany stanu zdrowia dziecka.
§  8.
1.
W razie odmowy wydania zaświadczenia przysługuje prawo wystąpienia odpowiednio do kierownika publicznego zakładu opieki zdrowotnej albo do podmiotu udzielającego zamówienia, o którym mowa w § 3, z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania stanu zdrowia.
2.
Kierownik publicznego zakładu opieki zdrowotnej albo podmiot, o którym mowa w ust. 1, wyznacza miejsce i termin ponownego badania stanu zdrowia dziecka. Badanie przeprowadza się nie później niż w terminie miesiąca od złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1.
§  9.
1.
Lekarz przeprowadzający badanie, o którym mowa w § 8 ust. 1, wydaje zaświadczenie albo odmawia jego wydania, dokonując odpowiedniego wpisu do dokumentacji medycznej i powiadamiając podmiot, który zlecił przeprowadzenie badania.
2.
Przepisy § 4, 6 ust. 1 i § 7 stosuje się odpowiednio.
§  10.
W razie wydania zaświadczenia na podstawie § 9 ust. 1 należy uwzględnić w nim okres od daty odmowy, o której mowa w § 6 ust. 2.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 25 lutego 1995 r. w sprawie stanów zdrowia, ze względu na które przysługuje zasiłek pielęgnacyjny dziecku w wieku do 16 lat (Dz. U. Nr 20, poz. 107).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

ZAŚWIADCZENIE LEKARSKIE

o stanie zdrowia dziecka dla ustalenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego

Pieczątka publicznego zakładu opieki

zdrowotnej lub lekarza, który wykonuje

zadania publicznego zakładu opieki

zdrowotnej na podstawie ustawy z dnia

30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki

zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408,

z 1992 r. Nr 63, poz. 315, z 1994 r. Nr 121,

poz. 591, z 1995 r. Nr 138, poz. 682,

z 1996 r. Nr 24, poz. 110 oraz z 1997 r.

Nr 104, poz. 661 i Nr 121, poz. 769)

Stwierdzam, że:

imię i nazwisko ...............................................

data urodzenia ................................................

zamieszkały(a) ................................................

(ulica, numer domu i mieszkania, miejscowość)

ze względu na stan zdrowia wymaga stałej opieki pielęgnacyjnej

lub systematycznego współdziałania w postępowaniu leczniczym

lub rehabilitacyjnym

na okres od ..................... do ..........................

............................

(pieczęć i podpis lekarza)

Data wystawienia zaświadczenia

..............................

(dzień, miesiąc, rok)

Mz/L-1b

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.15.70

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Stany zdrowia oraz szczegółowe zasady, warunki i tryb wydawania zaświadczeń będących podstawą uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego dla dziecka.
Data aktu: 26/01/1998
Data ogłoszenia: 03/02/1998
Data wejścia w życie: 18/02/1998