Grecja-Polska. Traktat o przyjaźni i współpracy. Ateny.1996.06.12.

TRAKTAT
o przyjaźni i współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Grecką
sporządzony w Atenach dnia 12 czerwca 1996 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 12 czerwca 1996 r. został sporządzony w Atenach Traktat o przyjaźni i współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Grecką w następującym brzmieniu:

Traktat o przyjaźni i współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Grecką

Rzeczpospolita Polska i Republika Grecka, zwane dalej Stronami:

- pragnąc podkreślić przyjaźń i szacunek, które tradycyjnie łączą oba kraje i narody, oraz umocnić dwustronne więzi w dziedzinie polityki, gospodarki, kultury i nauki,

- w nawiązaniu do istniejących od dawna stosunków przyjaźni między nimi, czego świadectwem jest poprzednio zawarty Traktat przyjaźni między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Grecką z dnia 4 stycznia 1932 r.,

- potwierdzając, że poszanowanie demokracji, praworządności i sprawiedliwości oraz ochrona praw człowieka, jak również podstawowych wolności, stanowią zasadniczy czynnik pokoju i bezpieczeństwa,

- zdecydowane umacniać pokój, bezpieczeństwo i współpracę w Europie,

- świadome znaczącej roli, jaką odgrywają w Europie na polu bezpieczeństwa Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego i Unia Zachodnioeuropejska,

- świadome znaczenia członkostwa Republiki Greckiej w Unii Europejskiej i faktu stowarzyszenia Rzeczypospolitej Polskiej z Unią Europejską,

- szanując normy prawa międzynarodowego, a w szczególności zobowiązania wynikające z Karty Narodów Zjednoczonych,

- potwierdzając swoje pełne poszanowanie dla zobowiązań wynikających z Karty Narodów Zjednoczonych, a także potwierdzając ponownie zobowiązania podjęte w ramach Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, a zwłaszcza w Akcie końcowym z Helsinek, Paryskiej Karcie Nowej Europy, dokumencie helsińskim "Wyzwania czasu przemian" oraz innych dokumentach KBWE, i zdecydowane rozwijać wzajemne stosunki w duchu współpracy i wzajemnego poszanowania na podstawie wyżej wymienionych zobowiązań,

postanowiły zawrzeć niniejszy traktat i uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1
1.
Strony wyrażają wolę umacniania i pogłębiania wzajemnej przyjaźni i współpracy, poszerzając przez to istniejące między nimi zaufanie i zrozumienie.
2.
Zgodnie z zobowiązaniami wynikającymi z Karty Narodów Zjednoczonych, Strony powstrzymają się w swoich wzajemnych stosunkach od groźby użycia siły przeciw integralności terytorialnej lub niepodległości politycznej drugiej Strony, a także od postępowania w jakikolwiek inny sposób niezgodny z zasadami Aktu końcowego z Helsinek, a w szczególności z zasadą nienaruszalności granic, pokojowego rozstrzygania sporów, nieingerencji w sprawy wewnętrzne i poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności.
Artykuł  2
1.
Strony dążyć będą do umacniania stabilizacji, bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej, zwłaszcza w Europie; będą przyczyniać się do skutecznego działania powiązanych ze sobą instytucji europejskich i transatlantyckich oraz mechanizmów bezpieczeństwa i budowy zaufania. Strony będą także współdziałać na rzecz wypracowania dalszych środków współpracy na płaszczyźnie dwustronnej i regionalnej.
2.
Strony będą współdziałać, na ile to możliwe, w celu osiągnięcia jak najniższego poziomu sił zbrojnych i uzbrojenia w Europie w celu eliminacji potencjału dla agresji zbrojnej, przy zachowaniu prawomocnych wymogów obronnych i bezpieczeństwa państw zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych.
3.
Strony będą działać na rzecz umacniania międzynarodowych mechanizmów, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu oraz wyeliminowanie wszelkich broni masowej zagłady, a także na rzecz propagowania powszechnego przestrzegania i pełnego zastosowania tych mechanizmów.
Artykuł  3

Republika Grecka udziela Rzeczypospolitej Polskiej poparcia w jej staraniach o zbliżenie z zachodnioeuropejskimi i transatlantyckimi strukturami bezpieczeństwa.

Artykuł  4

Strony zintensyfikują swoją współpracę w ramach organizacji i struktur międzynarodowych i będą udzielać sobie nawzajem pomocy w celu ułatwienia współpracy z tymi organizacjami i strukturami międzynarodowymi, do których należy tylko jedna ze Stron, w przypadku gdy druga Strona wyrazi takie życzenie.

Artykuł  5
1.
W przypadku gdyby jedna ze Stron uznała, że pewna sytuacja międzynarodowa może stanowić zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa bądź jej własnych interesów, może zwrócić się do drugiej Strony o konsultacje w celu zmniejszenia panującego napięcia lub ułatwienia rozwiązania zaistniałej sytuacji.
2.
Jeśli Strony zdecydują się na podjęcie działań tego rodzaju, to zastosują przede wszystkim rozwiązania i procedury ustanowione w ramach KBWE dla wczesnego ostrzegania, zapobiegania konfliktom, postępowania w sytuacjach kryzysowych i pokojowego rozwiązywania sporów. Będą także współdziałać w tym celu w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Artykuł  6
1.
Podpisanie Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Rzecząpospolitą Polską z jednej strony a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi z drugiej strony - stworzyło warunki polityczne i gospodarcze dla integracji Rzeczypospolitej Polskiej z Unią Europejską. Republika Grecka będzie wspierać Rzeczpospolitą Polską w jej staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej.
2.
Republika Grecka będzie, na ile to możliwe, wspierać Rzeczpospolitą Polską w przystosowaniu jej ustawodawstwa do ustawodawstwa Unii Europejskiej.
Artykuł  7
1.
Strony będą przeprowadzać regularne konsultacje na tematy interesujące obie Strony w celu umocnienia kontaktów dwustronnych i koordynacji poglądów na sprawy międzynarodowe.
2.
W przypadkach gdy zostanie to uznane za niezbędne, mogą być ustalane polityczne spotkania na szczycie.
3.
Parlamentarzyści obu Stron utrzymywać będą regularne kontakty w celu wspierania stosunków dwustronnych i współpracy międzynarodowej obu Parlamentów.
Artykuł  8

Strony rozszerzą wymianę w dziedzinie wojskowości, w tym kontakty i okresowe konsultacje między organami wojskowymi. Ustalenia te zostaną określone w osobnych porozumieniach.

Artykuł  9
1.
Strony będą przywiązywać pierwszorzędną wagę do rozszerzania i umacniania współpracy w dziedzinie gospodarki, finansów, przemysłu, nauki i techniki.
2.
Strony będą w szczególności wspierać rozwój kontaktów między firmami polskimi i greckimi w dziedzinie inwestycji, w tym inwestycji kapitałowych, w przemyśle i rolnictwie. Strony będą przywiązywać szczególną wagę do współpracy między małymi i średnimi przedsiębiorstwami.
3.
Strony będą wspierać zakładanie wspólnych przedsiębiorstw. Każda ze Stron dopilnuje, aby na jej terytorium stworzono warunki niezbędne dla nieskrępowanej działalności inwestycyjnej.
4.
Strony będą udzielać sobie nawzajem wsparcia w międzynarodowych organizacjach finansowych. Republika Grecka wspierać będzie tworzenie dla Rzeczypospolitej Polskiej możliwości korzystania ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego i funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.
Artykuł  10
1.
Strony będą współpracować oraz wspierać połączone działania w celu rozwiązywania problemów technicznych w dziedzinie energetyki, transportu i łączności. Strony będą wspierać współpracę między organizacjami i firmami z obu krajów w wyżej wymienionych dziedzinach.
2.
Republika Grecka będzie wspierać, w ramach struktur Unii Europejskiej, starania Rzeczypospolitej Polskiej o poprawę istniejącej infrastruktury, w tym sieci drogowej.
Artykuł  11
1.
Strony będą popierać wymianę informacji naukowo-technicznej, a także ułatwiać sobie nawzajem dostęp do archiwów, bibliotek i tym podobnych instytucji, w zakresie określonym przez ustawodawstwo obu krajów.
2.
Strony będą popierać kontakty między szkołami wyższego i niższego szczebla oraz innymi instytucjami oświatowymi.
3.
Strony rozważą powołanie w jak najkrótszym czasie Polsko-Greckiej Komisji do Spraw Współpracy Naukowo-Technicznej, której głównym celem byłoby ułatwianie i wspieranie wspólnych programów i przedsięwzięć naukowo-technicznych.
4.
Strony będą wspierać współpracę między instytucjami wyspecjalizowanymi w dziedzinach wymienionych w ustępach 1 i 2 oraz inicjowanie wspólnych programów naukowych, skoordynowanych z odpowiednimi programami Unii Europejskiej.
Artykuł  12
1.
Nawiązując do wielowiekowego procesu wzbogacania kultury europejskiej przez dorobek kulturalny obu narodów i przywiązując wagę do zachowania i ochrony swego dziedzictwa kulturalnego, Strony dołożą wszelkich starań w celu rozwijania współpracy kulturalnej.
2.
Strony będą sprzyjać kształtowaniu europejskiej przestrzeni kulturalnej w taki sposób, aby była ona otwarta dla wszystkich krajów naszego kontynentu, wspierając kontakty między ich instytucjami i obywatelami na polu kultury i informacji.
3.
Strony położą szczególny nacisk na popularyzowanie w swoich krajach dziedzictwa narodowego drugiej Strony w dziedzinie kultury i sztuki.
4.
Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę między środowiskami naukowymi, kulturalnymi i artystycznymi obu krajów oraz między organizacjami działającymi na tym polu.
5.
Strony będą udzielać sobie wzajemnej pomocy w zakresie ochrony i waloryzacji zasobów kulturalnych i artystycznych oraz wspierać współpracę między instytucjami zajmującymi się ochroną i konserwacją zabytków, muzeami oraz innymi wyspecjalizowanymi instytucjami tego rodzaju.
6.
Strony uzgadniają, że dzieła sztuki przemycone lub wwiezione nielegalnie na terytorium jednej ze Stron z terytorium drugiej Strony zostaną zwrócone drugiej Stronie.
7.
Strony, kierując się pragnieniem propagowania wiedzy z dziedziny kultury, rozważą powołanie instytutów kultury odpowiednio w Polsce i w Grecji.
Artykuł  13
1.
Każda ze Stron zapewni obywatelom drugiej Strony, przebywającym i zatrudnionym legalnie na jej terytorium, ochronę prawa do opieki socjalnej zgodnie ze swoim systemem prawnym oraz porozumieniami międzynarodowymi w tej dziedzinie.
2.
Strony będą wspierać stowarzyszenia kulturalne i oświatowe zakładane przez obywateli, o których mowa w ustępie 1 niniejszego artykułu.
Artykuł  14
1.
Przywiązując wielką wagę do ochrony środowiska naturalnego w Europie i aby zapewnić dobrobyt swoim narodom, Strony podejmą wszelkie niezbędne starania na rzecz zachowania dziedzictwa naturalnego dla dobra przyszłych pokoleń.
2.
W oparciu o swoje pozytywne doświadczenia Strony rozwiną współpracę w zakresie przewidywania klęsk żywiołowych i zapobiegania im oraz ograniczania ich skutków.
Artykuł  15

Strony będą wspierać wszechstronną współpracę w dziedzinie ochrony zdrowia i zapobiegania chorobom.

Artykuł  16
1.
Strony będą popierać bezpośrednie kontakty między wspólnotami religijnymi, stowarzyszeniami, organizacjami gospodarczymi i związkami zawodowymi.
2.
Strony będą popierać współpracę między regionalnymi organami swojej administracji publicznej i zachęcać do tworzenia związków miast bliźniaczych.
3.
Strony podejmą działania w celu stworzenia warunków dla swobodnego przemieszczania się ich obywateli, a także będą przyczyniać się do rozwoju ruchu turystycznego między oboma krajami.
Artykuł  17
1.
Strony będą współdziałać w zwalczaniu międzynarodowego terroryzmu, zorganizowanej przestępczości, przemytu broni, narkotyków oraz przedmiotów stanowiących część dziedzictwa narodowego, zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem wewnętrznym każdej ze Stron.
2.
W tym celu Strony będą sprzyjać rozwojowi kontaktów między organami sądownictwa, policją, strażą graniczną i służbami celnymi obu krajów. Nawiążą również współpracę w ramach odpowiednich organizacji międzynarodowych i zapewnią wymianę informacji.
Artykuł  18

Postanowienia niniejszego traktatu nie naruszają zobowiązań międzynarodowych obu państw i nie są skierowane przeciwko innym państwom.

Artykuł  19

Wszelkie spory między Stronami, dotyczące interpretacji lub stosowania niniejszego traktatu, które nie zostaną rozstrzygnięte w drodze negocjacji lub drogą dyplomatyczną, będą rozstrzygane zgodnie z Konwencją o koncyliacji i arbitrażu w ramach Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, podpisaną w Sztokholmie dnia 15 grudnia 1992 r., po jej wejściu w życie dla obu państw.

Artykuł  20
1.
Niniejszy traktat wejdzie w życie po wymianie dokumentów notyfikujących zakończenie odpowiedniego postępowania, wymaganego, zgodnie z krajowym ustawodawstwem, do jego wejścia w życie w każdym z państw.
2.
Niniejszy traktat zawarty jest na okres dziesięciu lat. Ulega on automatycznemu przedłużaniu na dalsze pięcioletnie okresy, jeśli żadna ze Stron nie wypowie go w drodze notyfikacji skierowanej na piśmie do drugiej Strony co najmniej na rok przed upływem danego okresu jego obowiązywania.

Sporządzono w Atenach dnia 12 czerwca 1996 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, greckim i angielskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc prawną; w razie rozbieżności przy ich interpretacji, tekst angielski uważany będzie za rozstrzygający.

Po zaznajomieniu się z powyższym traktatem w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

-
został on uznany za słuszny zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych,
-
jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony,
-
będzie niezmiennie zachowywany,

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 12 marca 1997 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.129.852

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Grecja-Polska. Traktat o przyjaźni i współpracy. Ateny.1996.06.12.
Data aktu: 12/06/1996
Data ogłoszenia: 23/10/1998
Data wejścia w życie: 03/07/1998