Zm.: rozporządzenie w sprawie rejestracji, ewidencji i oznaczania pojazdów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 10 października 1997 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji, ewidencji i oznaczania pojazdów.

Na podstawie art. 63 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 1992 r. Nr 11, poz. 41 i Nr 26, poz. 114 oraz z 1995 r. Nr 104, poz. 515) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 14 kwietnia 1993 r. w sprawie rejestracji, ewidencji i oznaczania pojazdów (Dz. U. Nr 37, poz. 164, z 1995 r. Nr 68, poz. 350, Nr 122, poz. 593 oraz z 1996 r. Nr 104, poz. 482) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. 1. Przy składaniu wniosku o zarejestrowanie pojazdu jego właściciel, z zastrzeżeniem ust. 2-4 i 6, jest obowiązany przedstawić:

1) oryginał dowodu własności pojazdu,

2) ostatni dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd był już zarejestrowany.

Wzór wniosku określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

2. W przypadku zgłoszenia do rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy, jego właściciel, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, jest obowiązany:

1) przedstawić:

a) oryginał dowodu własności pojazdu,

b) oryginał dowodu odprawy celnej przywozowej tego pojazdu, a w przypadku zagubienia, kradzieży dowodu odprawy celnej - uwierzytelnioną przez urząd celny kopię dowodu odprawy celnej,

c) dowód rejestracyjny albo dokument o wyrejestrowaniu pojazdu, jeżeli pojazd był zarejestrowany za granicą,

2) oddać tablice rejestracyjne.

3. W przypadku zgłoszenia do rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, właściciel pojazdu jest obowiązany:

1) przedstawić:

a) oryginał dowodu własności z adnotacją o dacie i numerze dowodu odprawy celnej,

b) dowód rejestracyjny albo dokument o wyrejestrowaniu pojazdu, jeżeli pojazd był zarejestrowany za granicą,

2) oddać tablice rejestracyjne.

4. W przypadku powierzenia pojazdu przez zagraniczną osobę prawną lub fizyczną podmiotowi polskiemu, podmiot ten przy zgłoszeniu do rejestracji tego pojazdu jest obowiązany:

1) przestawić:

a) oryginał egzemplarza umowy, na której podstawie nastąpiło wydanie pojazdu,

b) oryginał dowodu odprawy celnej,

c) dowód rejestracyjny albo dokument o wyrejestrowaniu pojazdu, jeżeli pojazd był zarejestrowany za granicą,

2) oddać tablice rejestracyjne.

5. W przypadku gdy dowód własności pojazdu jest niezgodny z ostatnim dowodem rejestracyjnym, o którym mowa w ust. 1, w zakresie danych dotyczących poprzedniego właściciela, właściciel pojazdu jest obowiązany przedstawić również inny dokument (dokumenty) pozwalający ustalić prawo własności pojazdu.

6. W przypadku gdy dowodem własności jest prawomocne orzeczenie sądu ustalające prawo własności pojazdu oraz pojazd ma autentyczne numery nadwozia (podwozia) i silnika, właściciel nie ma obowiązku przedstawienia ostatniego dowodu rejestracyjnego, o którym mowa w ust. 1. W takim przypadku nie stosuje się ust. 2 i 5.

7. W przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji nowego pojazdu zakupionego na terenie Polski, właściciel pojazdu jest obowiązany przedstawić wyciąg ze świadectwa homologacji, wydany przez producenta lub importera, albo kopię decyzji zwalniającej dany typ pojazdu z homologacji, uwierzytelnioną przez producenta albo importera. Wymóg ten nie dotyczy pojazdów wyprodukowanych lub sprowadzanych w ilości 1 sztuki danego typu pojazdu w ciągu roku kalendarzowego.

8. Jeżeli jest wymagane badanie stanu technicznego pojazdu, właściciel jest obowiązany przedstawić dowód badania stanu technicznego pojazdu.

9. Dokumenty przedstawione przy wniosku o rejestrację, sporządzone w języku obcym, powinny być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.";

2)
w § 4 w ust. 1 pkt 6 otrzymuje brzmienie:

"6) rachunek lub faktura,";

3)
w § 5:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. W przypadku zgłoszenia do rejestracji pojazdu złożonego (zbudowanego) poza macierzystą wytwórnią, wnioskodawca jest obowiązany przedstawić, z zastrzeżeniem ust. 2, dowody własności następujących zespołów, pochodzących z różnych pojazdów:

1) nadwozia,

2) podwozia (ramy),

3) silnika,

a jeżeli zespoły te pochodzą z pojazdów zarejestrowanych - także kopie dowodów rejestracyjnych tych pojazdów uwierzytelnione przez organ rejestrujący, który je wydał. Wnioskodawca jest obowiązany złożyć oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, że jest właścicielem pozostałych zespołów i części służących do zbudowania tego pojazdu. Przepisy § 3 ust. 2, 3, 5 i 9 stosuje się odpowiednio.",

b)
dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. W przypadku zgłoszenia wymiany nadwozia (podwozia) lub silnika w pojeździe zarejestrowanym, wnioskodawca jest obowiązany przedstawić dowód własności wymienionego zespołu, a jeżeli zespół ten pochodzi z pojazdu zarejestrowanego - kopię dowodu rejestracyjnego pojazdu uwierzytelnioną przez organ rejestrujący, który go wydał. Przepisy § 3 ust. 2, 3, 5 i 9 stosuje się odpowiednio.";

4)
w § 6 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. W razie konieczności ustalenia prawa własności pojazdu na drodze postępowania sądowego, organ rejestrujący, na podstawie zaświadczenia wydanego przez sąd o doręczeniu stronie pozwanej odpisu pozwu w sprawie o ustalenie prawa własności, czasowo dopuszcza pojazd do ruchu, wydając jednocześnie tablice rejestracyjne zwyczajne i pozwolenie czasowe ważne na okres 1 roku. Przepis § 3 ust. 2 i 8 stosuje się odpowiednio.";

5)
w § 9:
a)
dotychczasowa treść § 9 zostaje oznaczona jako ust. 1,
b)
dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Jeżeli właściciel nie zgłosi pojazdu do zarejestrowania po upływie terminu, o którym mowa w § 8 ust. 3, organ rejestrujący wycofuje na stałe pojazd z ruchu po wezwaniu właściciela do zwrotu tablic rejestracyjnych.";

6)
w § 13 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Tablice tymczasowe przeznaczone są do oznaczania pojazdu czasowo dopuszczonego do ruchu na drogach, z zastrzeżeniem § 6 ust. 3, i służą do umożliwienia jego przejazdu z miejsca zakupu lub odbioru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do miejsca zamieszkania lub siedziby jego właściciela, do umożliwienia przejazdów związanych z koniecznością dokonania badania technicznego, badania homologacyjnego typu pojazdu oraz do umożliwienia wyjazdu lub wywozu tego pojazdu za granicę. Właściciel pojazdu jest obowiązany zwrócić te tablice organowi, który je wydał, w terminie określonym w dowodzie rejestracyjnym lub pozwoleniu czasowym; nie dotyczy to przypadku wyjazdu lub wywozu pojazdu za granicę. Tablice tymczasowe mogą być wydane na okres niezbędny do załatwienia sprawy, która była powodem ich wydania, jednak nie dłuższy niż 14 dni.";

7)
w § 20 poz. 1 rubryka 3 otrzymuje brzmienie:

"1. WA, WF, WG, WI, WM, WP, WS, WT, WU, WV, WX i WZ."

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.130.870

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie rejestracji, ewidencji i oznaczania pojazdów.
Data aktu: 10/10/1997
Data ogłoszenia: 24/10/1997
Data wejścia w życie: 08/11/1997