Zakres i wzór ewidencji skupu zwierzyny żywej, tusz zwierzyny i ich części.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 12 lipca 1996 r.
w sprawie zakresu i wzoru ewidencji skupu zwierzyny żywej, tusz zwierzyny i ich części.

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (Dz. U. Nr 147 poz. 713) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ewidencja obejmuje ilościowy i gatunkowy skup zwierzyny żywej, pozyskanej w drodze odłowów, oraz skup tusz zwierzyny i ich części, pozyskanej w drodze odstrzałów lub w inny dozwolony sposób.
2.
Ewidencja skupu prowadzona jest odrębnie dla:
1)
zwierzyny żywej,
2)
tusz zwierzyny i ich części.
§  2.
Ewidencję skupu zwierzyny żywej prowadzi się w formie tabeli zawierającej następujące dane:
1)
liczbę porządkową,
2)
datę zakupu,
3)
nazwę i adres sprzedającego oraz imię i nazwisko przedstawiciela sprzedającego,
4)
nr obwodu łowieckiego oraz nazwę województwa, na którego terenie obwód jest położony, lub nazwę miejscowości i województwa, jeżeli pozyskanie zwierzyny nastąpiło poza obwodem łowieckim,
5)
gatunek i płeć w odniesieniu do łosi, jeleni, jeleni sika, danieli, sarn, muflonów i dzików; gatunek i ilość w odniesieniu do pozostałej zwierzyny,
6)
numer i datę dokumentu stwierdzającego zakup,
7)
cenę zakupu,
8)
uwagi.
§  3.
Ewidencję skupu tusz zwierzyny i ich części prowadzi się w formie tabeli zawierającej następujące dane:
1)
liczbę porządkową,
2)
datę zakupu,
3)
nazwę i adres sprzedającego oraz imię i nazwisko przedstawiciela sprzedającego,
4)
nr obwodu łowieckiego oraz nazwę województwa, na którego terenie obwód jest położony, lub nazwę miejscowości i województwa, jeżeli pozyskanie zwierzyny nastąpiło poza obwodem łowieckim,
5)
gatunek i płeć dostarczonej tuszy zwierzyny lub nazwę części tuszy w odniesieniu do łosi, jeleni, jeleni sika, danieli, sarn, muflonów i dzików,
6)
cechy oznakowania tuszy zwierzyny,
7)
gatunek i ilości tusz w odniesieniu do zwierzyny pozostałej,
8)
wagę w kg,
9)
numer i datę dokumentu stwierdzającego zakup,
10)
cenę zakupu,
11)
uwagi.
§  4.
Każdego łosia, jelenia, jelenia sika, daniela, sarnę, muflona i dzika oraz tuszę takiej zwierzyny albo jej część w ewidencji skupu wpisuje się odrębnie; zwierzyna pozostała jest wykazywana zbiorczo przez podanie ilości każdego gatunku.
§  5.
1.
Ewidencję skupu prowadzi się w zeszytach (księgach) o ponumerowanych i przeszytych stronach, zakończonych stwierdzeniem ich liczby oraz opatrzonych datą otwarcia, z zastrzeżeniem ust. 6.
2.
Pierwszą stronę zeszytu (księgi) należy trwale oznaczyć pełną nazwą lub imieniem i nazwiskiem oraz adresem podmiotu dokonującego skupu, a także datą i numerem koncesji.
3.
Zapisów dokonuje się w sposób trwały, bez pozostawiania miejsc na późniejsze dopiski lub zmiany.
4.
Oznaczenie liczb porządkowych w zeszycie (księdze) prowadzi się dla kolejnych dwunastu miesięcy, rozpoczynając od dnia 1 kwietnia danego roku i kończąc w dniu 31 marca następnego roku kalendarzowego.
5.
Błędy w ewidencji skupu poprawia się przez skreślenie dotychczasowego tekstu i wpisanie tekstu poprawnego, z zachowaniem czytelności skreślonego zapisu, oraz podpisanie poprawki i umieszczenie daty; niedopuszczalne jest dokonywanie wymazywania i przeróbek oraz poprawianie pojedynczych liter lub cyfr.
6.
W razie prowadzenia ewidencji skupu za pomocą komputera, wydruki komputerowe powinny składać się z automatycznie numerowanych stron, z oznaczeniem pierwszej i ostatniej strony, z zachowaniem ciągłości liczb porządkowych, oraz powinny być oznaczone nazwą programu przetwarzania.
§  6.
Zeszyty (księgi), wydruki komputerowe stanowiące ewidencję skupu, o którym mowa w § 1, należy przechowywać przez okres pięciu lat, liczony od początku roku następującego po roku, za który była prowadzona.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.91.412

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres i wzór ewidencji skupu zwierzyny żywej, tusz zwierzyny i ich części.
Data aktu: 12/07/1996
Data ogłoszenia: 30/07/1996
Data wejścia w życie: 14/08/1996