Powszechny spis rolny 1996 roku.

USTAWA
z dnia 2 lutego 1996 r.
o powszechnym spisie rolnym 1996 r.

Rozdział  1

Termin i zakres spisu

Art.  1.

Powszechny spis rolny 1996 roku, zwany dalej "spisem", będzie przeprowadzony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w dniach od 13 do 25 czerwca 1996 r., według stanu w dniu 12 czerwca 1996 r. o godz. 2400.

Art.  2.

Spis będzie przeprowadzony:

1)
w indywidualnych gospodarstwach rolnych,
2)
u osób fizycznych użytkujących działki rolne,
3)
u właścicieli zwierząt gospodarskich nie posiadających użytków rolnych lub posiadających użytki rolne o powierzchni mniejszej niż 0,1 ha,
4)
u osób prawnych i w jednostkach organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, których podstawowym rodzajem działalności jest prowadzenie upraw rolnych, warzywnictwa i ogrodnictwa, chów i hodowla zwierząt, działalność usługowa związana z uprawami rolnymi oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem działalności weterynaryjnej, gospodarka łowiecka, hodowla i pozyskiwanie zwierząt łownych łącznie z pokrewną działalnością usługową,
5)
u osób prawnych i w jednostkach organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, które niezależnie od rodzaju działalności podstawowej są użytkownikami użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha.
Art.  3.

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1)
gospodarstwie rolnym - oznacza to grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami i obowiązkami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego,
2)
indywidualnym gospodarstwie rolnym - oznacza to gospodarstwo rolne o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 1 ha, będące własnością lub znajdujące się w użytkowaniu osoby fizycznej lub grupy osób,
3)
działce rolnej - oznacza to gospodarstwo rolne o powierzchni użytków rolnych od 0,1 ha do 1 ha włącznie,
4)
właścicielu zwierząt gospodarskich - oznacza to osobę fizyczną nie posiadającą użytków rolnych lub posiadającą użytki rolne o powierzchni mniejszej niż 0,1 ha, posiadającą zwierzęta gospodarskie: bydło, trzodę chlewną, konie, owce, kozy, drób, króliki, zwierzęta futerkowe oraz pnie pszczele,
5)
użytkowniku indywidualnego gospodarstwa rolnego lub użytkującym działkę rolną - oznacza to osobę fizyczną lub grupę osób mających w faktycznym użytkowaniu grunty, niezależnie od tego, czy są właścicielami, dzierżawcami czy użytkują je z innego tytułu, i niezależnie od tego, czy grunty te są zlokalizowane w jednej lub w kilku gminach,
6)
użytkowaniu gruntów - oznacza to ich uprawę i zbiór plonów na własny rachunek,
7)
gospodarstwie domowym - oznacza to zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie.
Art.  4.
1.
W ramach spisu w indywidualnych gospodarstwach rolnych będą zebrane następujące informacje:
1)
dane o osobach będących właścicielami i użytkownikami indywidualnych gospodarstw rolnych oraz o osobach w ich gospodarstwie domowym:
a)
nazwisko i imiona właściciela, nazwisko i imiona użytkownika indywidualnego gospodarstwa rolnego,
b)
wykształcenie,
c)
rok urodzenia, płeć,
d)
wkład pracy w gospodarstwo rolne - przeciętna liczba miesięcy pracy w ostatnim roku oraz przeciętna dzienna liczba godzin pracy w sezonie: wiosennym, letnim, jesiennym i zimowym,
e)
główne i dodatkowe źródła utrzymania,
f)
czy prowadzą pozarolniczą działalność na własny rachunek,
g)
czy w ciągu ostatnich 6 lat straciły pracę i w ostatnich 3 miesiącach aktywnie poszukiwały pracy poza swoim gospodarstwem rolnym,
h)
czy są zarejestrowane jako bezrobotni,
i)
czy mogłyby zająć się pracą poza gospodarstwem rolnym,
2)
o źródłach utrzymania gospodarstwa domowego,
3)
o liczbie pracowników najemnych zatrudnionych w gospodarstwie rolnym,
4)
o użytkowaniu gruntów, a w szczególności:
a)
powierzchnia gruntów ogółem, w tym użytków rolnych (gruntów ornych, sadów, łąk i pastwisk trwałych), lasów, pozostałych gruntów i nieużytków,
b)
zmiany w powierzchni użytków rolnych w okresie od dnia 1 lipca 1990 r. do dnia 12 czerwca 1996 r. według przyczyn,
c)
powierzchnia zasiewów głównych upraw,
5)
o pogłowiu zwierząt gospodarskich według gatunków i grup wiekowo-użytkowych oraz liczbie pni pszczelich,
6)
o budynkach, infrastrukturze i wyposażeniu technicznym, w tym:
a)
rodzaje budynków, budowli i ich powierzchnia oraz wiek,
b)
liczba i rok produkcji ciągników rolniczych i innych środków transportowych oraz maszyn rolniczych,
c)
źródła zaopatrzenia w wodę, sposoby odprowadzania ścieków i usuwania śmieci,
d)
wyposażenie w sieć elektryczną, gaz i telefon,
e)
rodzaje urządzeń melioracyjnych (istniejących i pożądanych),
7)
o zadłużeniu gospodarstw rolnych,
8)
o działalności gospodarczej prowadzonej przez użytkownika gospodarstwa rolnego lub osobę pozostającą w gospodarstwie domowym,
9)
o ważniejszych wydatkach poniesionych w okresie od dnia 1 lipca 1995 r. do dnia 12 czerwca 1996 r. i planowanych do 2000 r., w tym na:
a)
zakup gruntów,
b)
budowę lub modernizację budynków,
c)
powiększenie stada podstawowego,
d)
zakup ciągników rolniczych i innych środków transportowych oraz maszyn rolniczych,
10)
o przewidywaniach dotyczących zmian w funkcjonowaniu gospodarstwa rolnego do 2000 r.
2.
W ramach spisu u osób fizycznych użytkujących działki rolne zbiera się informacje określone w ust. 1, z wyłączeniem informacji, o których mowa w pkt 9.
3.
W ramach spisu u właścicieli zwierząt gospodarskich zbiera się informacje określone w ust. 1 pkt 1, 4 i 5.
4.
W ramach spisu u osób prawnych i w jednostkach organizacyjnych nie mających osobowości prawnej zbiera się informacje określone w ust. 1, z wyłączeniem informacji, o których mowa w pkt 1, 2 i 10.
5.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego określi, w drodze zarządzenia, wzory kwestionariuszy spisowych. Zarządzenie podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Rozdział  2

Obowiązki spisowe i ochrona danych

Art.  5.
1.
Użytkownicy indywidualnych gospodarstw rolnych i użytkujący działki rolne oraz właściciele zwierząt gospodarskich są obowiązani do udzielenia możliwie ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu spisowym.
2.
W razie nieobecności osób, o których mowa w ust. 1, odpowiedzi udzielają inne pełnoletnie osoby w gospodarstwie domowym.
3.
Dane osoby udzielającej odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu spisowym zapisuje się na kwestionariuszu spisowym.
4.
Osoby działające w imieniu osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej są obowiązane do udzielenia ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu spisowym, podania imienia i nazwiska oraz podpisania kwestionariusza spisowego.
5.
Udzielenie odpowiedzi niezgodnych ze stanem faktycznym oraz odmowa udzielania odpowiedzi pociągają za sobą skutki prawne przewidziane w przepisach art. 56 i 57 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439).
Art.  6.

Zbierane i gromadzone w spisie dane osobowe i dane indywidualne są poufne i podlegają ochronie na zasadach określonych w art. 10 ustawy, o której mowa w art. 5 ust. 5.

Art.  7.

Osoby wykonujące prace związane z przygotowaniem, przeprowadzeniem i opracowaniem wyników spisu są obowiązane do bezwzględnego przestrzegania tajemnicy statystycznej i mogą być dopuszczone do wykonywania tych prac po złożeniu pisemnego przyrzeczenia o treści określonej w art. 12 ustawy, o której mowa w art. 5 ust. 5.

Rozdział  3

Organizacja spisu

Art.  8.
1.
Przygotowanie, zorganizowanie i przeprowadzenie spisu oraz opracowanie, udostępnienie i rozpowszechnienie wynikowych informacji statystycznych należy do Głównego Urzędu Statystycznego i urzędów statystycznych.
2.
Pracami związanymi ze spisem kierują:
1)
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego - całością prac,
2)
dyrektor urzędu statystycznego - na terenie województwa,
3)
wójt, burmistrz, prezydent miasta - na terenie gminy.
Art.  9.
1.
Zadania gmin, w ramach prac związanych ze spisem, obejmują:
1)
przygotowanie wykazów właścicieli zwierząt gospodarskich nie posiadających użytków rolnych,
2)
rozliczenie powierzchni gruntów użytkowanych w gminie,
3)
zorganizowanie przeprowadzenia spisu na terenie gminy, we współdziałaniu z urzędem statystycznym, w tym:
a)
delegowanie pracowników urzędu gminy do prac spisowych i na szkolenia organizowane przez urząd statystyczny,
b)
nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych,
c)
przeprowadzenie szkolenia rachmistrzów spisowych,
d)
rozdział druków spisowych,
e)
nadzorowanie czynności spisowych,
f)
kontrola kompletności kwestionariuszy spisowych w obwodach spisowych oraz kontrola kompletności zapisów na kwestionariuszach spisowych,
g)
sporządzenie zestawień wstępnych,
h)
uporządkowanie i przekazanie całości materiałów spisowych do urzędu statystycznego.
2.
Nadzór merytoryczny nad realizacją zadań, o których mowa w ust. 1, sprawuje dyrektor urzędu statystycznego województwa, na którego terenie znajduje się gmina.
3.
Zadania, o których mowa w ust. 1, gminy realizują jako zadania zlecone z zakresu administracji rządowej.
4.
Środki na wykonanie zadań zostaną przekazane gminom przez Główny Urząd Statystyczny za pośrednictwem urzędów statystycznych - w terminach wyprzedzających o 30 dni prace, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2 - po zakończeniu prac, o których mowa w ust. 1 pkt 3; ostateczne rozliczenie nastąpi w terminie do dnia 30 września 1996 r.
Art.  10.

Terenowe organy administracji rządowej udzielą pomocy w przeprowadzeniu spisu, a w szczególności przekażą nieodpłatnie gminom, na potrzeby spisu, dokumentację geodezyjną w zakresie ewidencji gruntów.

Art.  11.

Prace związane ze spisem są finansowane z budżetu państwa.

Art.  12.
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2, spis przeprowadzą rachmistrze spisowi powołani przez dyrektora urzędu statystycznego na wniosek wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
2.
Podmioty prowadzące gospodarstwo rolne, działające w formie państwowych jednostek organizacyjnych, przedsiębiorstw państwowych, spółdzielni oraz spółek z udziałem Skarbu Państwa, wypełnią we własnym zakresie kwestionariusz spisowy i przekażą go do urzędu statystycznego województwa, na terenie którego położona jest siedziba gospodarstwa rolnego.
Art.  13.
1.
Osoby wykonujące prace związane ze spisem otrzymują wynagrodzenie w ramach zawieranych na wykonanie określonych czynności umów zlecenia lub umów o dzieło, według kryteriów ustalonych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Pracownicy służb statystyki publicznej mogą za dodatkowy wkład pracy wniesiony w prace spisowe otrzymać nagrody. Regulamin przyznawania nagród ustali Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
Art.  14.
1.
W razie wypadku powstałego przy pełnieniu obowiązków spisowych, rachmistrzom spisowym i innym osobom wykonującym czynności na rzecz spisu oraz członkom ich rodzin przysługują świadczenia z tytułu wypadku na zasadach przewidzianych w przepisach określających podstawę wymiaru renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, świadczeń dla pracowników, którzy ulegli wypadkom w szczególnych okolicznościach, oraz świadczeń dla osób nie będących pracownikami.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się do osób, które nie mają prawa do świadczeń z tytułu wypadku na podstawie odrębnych przepisów.
3.
Roszczenia w sytuacjach, o których mowa w ust. 1 i 2, zgłasza się do organów statystyki publicznej, które sporządzają dokumentację w trybie określonym ustawą z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 1983 r. Nr 30, poz. 144, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1990 r. Nr 36, poz. 206, z 1991 r. Nr 94, poz. 422, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i z 1996 r. Nr 24, poz. 110) oraz przekazują je terenowemu oddziałowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Art.  15.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego określi, w drodze zarządzenia, metodologię spisu oraz sposób i tryb jego przeprowadzenia oraz szczegółowe zadania służb statystyki publicznej. Zarządzenie podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Rozdział  4

Spis kontrolny

Art.  16.
1.
Od dnia 26 czerwca do dnia 2 lipca 1996 r. w wylosowanych obwodach spisowych zostanie przeprowadzony spis kontrolny.
2.
Spis kontrolny polega na sprawdzeniu kompletności przeprowadzonego spisu oraz prawdziwości i poprawności zapisów w kwestionariuszach spisowych.
3.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego określi, w drodze zarządzenia, szczegółowy zakres oraz tryb przeprowadzenia spisu kontrolnego. Zarządzenie podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
Art.  17.

Do spisu kontrolnego stosuje się odpowiednio przepisy art. 2-15.

Rozdział  5

Przepis końcowy

Art.  18.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.34.147

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Powszechny spis rolny 1996 roku.
Data aktu: 02/02/1996
Data ogłoszenia: 21/03/1996
Data wejścia w życie: 05/04/1996