Zasady gromadzenia danych dotyczących środków wychowawczych i poprawczych stosowanych wobec nieletnich oraz sposób udzielania informacji sądom i prokuraturom o tych środkach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 22 sierpnia 1996 r.
w sprawie zasad gromadzenia danych dotyczących środków wychowawczych i poprawczych stosowanych wobec nieletnich oraz sposobu udzielania informacji sądom i prokuraturom o tych środkach.

Na podstawie art. 84 § 4 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228, z 1992 r. Nr 24, poz. 101 i z 1995 r. Nr 89, poz. 443), zwanej dalej "ustawą", zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dane dotyczące środków wychowawczych i poprawczych stosowanych wobec nieletnich są gromadzone przez Centralny Rejestr Nieletnich, zwany dalej "rejestrem nieletnich", stanowiący komórkę organizacyjną Centralnego Rejestru Skazanych.
2.
Rejestr nieletnich udziela informacji o środkach, o których mowa w ust. 1.
§  2.
Informacje objęte rejestrem nieletnich pochodzą z kart rejestracyjnych nieletnich i zawiadomień sporządzanych przez sądy.
§  3.
1.
Rejestracji podlegają prawomocne orzeczenia środka wychowawczego lub leczniczo-wychowawczego, orzeczenia umieszczenia w zakładzie poprawczym i kary orzeczone w miejsce zakładu poprawczego na podstawie art. 13 i art. 94 ustawy.
2.
Rejestracja orzeczeń następuje na podstawie karty rejestracyjnej nieletniego, którą sporządza sąd wydający orzeczenie.
3.
Karta rejestracyjna nieletniego zawiera:
1)
nazwisko, imiona, datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców, nazwisko panieńskie matki, nazwisko przybrane i miejsce zamieszkania,
2)
nazwę sądu i sygnaturę akt oraz datę wydania i datę uprawomocnienia się orzeczenia,
3)
informację o kwalifikacji prawnej czynu karalnego, stwierdzonych przejawach demoralizacji oraz orzeczonych środkach wychowawczych lub poprawczych i karach oraz inne dane dotyczące orzeczenia.
4.
Kartę rejestracyjną nieletniego sąd sporządza niezwłocznie po uprawomocnieniu się orzeczenia i przesyła do rejestru nieletnich.
§  4.
1.
Poza danymi, o których mowa w § 3 ust. 1, rejestracji podlegają informacje o:
1)
zarządzeniu wykonania warunkowo zawieszonego umieszczenia w zakładzie poprawczym lub kary orzeczonej w miejsce zakładu poprawczego na podstawie art. 13 i art. 94 ustawy,
2)
warunkowym zwolnieniu i odwołaniu takiego zwolnienia,
3)
warunkowym odstąpieniu od wykonania orzeczenia o umieszczeniu w zakładzie poprawczym,
4)
zmianie lub uchyleniu środka wychowawczego,
5)
przerwaniu lub odwołaniu wykonywania środków wychowawczych lub poprawczych,
6)
odstąpieniu od stosowania orzeczonego środka wychowawczego,
7)
powołaniu nieletniego do zasadniczej lub zastępczej służby wojskowej.
2.
Dane, o których mowa w ust. 1, rejestruje się w karcie rejestracyjnej nieletniego na podstawie zawiadomień nadsyłanych przez sądy.
§  5.
Karty rejestracyjne nieletniego usuwa się z rejestru nieletnich:
1)
po ukończeniu 18 roku życia przez nieletniego, wobec którego wykonane były środki wychowawcze, z wyjątkiem wypadków, gdy:
a)
środek wychowawczy został zastosowany w okresie warunkowego zawieszenia wykonania umieszczenia w zakładzie poprawczym,
b)
wykonanie środka wychowawczego ustaje z mocy prawa po ukończeniu przez nieletniego 21 roku życia albo z chwilą powołania nieletniego do zasadniczej lub zastępczej służby wojskowej,
2)
w terminach określonych w art. 11 § 4, art. 87 § 4, art. 88 § 4 i art. 89 ustawy,
3)
po ukończeniu przez sprawcę 23 roku życia, gdy w miejsce zakładu poprawczego wymierzona została kara na podstawie art. 13 i art. 94 ustawy.
§  6.
Informacji z rejestru nieletnich udziela się na zapytania sądów i prokuratur.
§  7.
1.
Zapytanie o nieletniego kierowane do rejestru nieletnich powinno zawierać jego nazwisko, imiona, datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców, nazwisko panieńskie matki, nazwisko przybrane i miejsce zamieszkania.
2.
Dane osobowe ustala się na podstawie dokumentów dotyczących nieletniego lub informacji zebranych o nim w toku postępowania.
3.
Zapytanie o nieletniego sporządza się dla każdego nieletniego na oddzielnym formularzu "Zapytanie o nieletniego".
4.
Informacji z rejestru nieletnich udziela się wyłącznie na formularzu, o którym mowa w ust. 3, który powinien być podpisany imieniem i nazwiskiem osoby udzielającej tej informacji.
§  8.
Karty rejestracyjne nieletniego, zawiadomienia oraz zapytania o nieletniego należy sporządzać na formularzach wykonanych według ustalonych wzorów.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.107.509

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady gromadzenia danych dotyczących środków wychowawczych i poprawczych stosowanych wobec nieletnich oraz sposób udzielania informacji sądom i prokuraturom o tych środkach.
Data aktu: 22/08/1996
Data ogłoszenia: 06/09/1996
Data wejścia w życie: 21/09/1996