Zm.: rozporządzenie w sprawie zasad, warunków i trybu mianowania na stopnie wojskowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 21 czerwca 1995 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad, warunków i trybu mianowania na stopnie wojskowe.

Na podstawie art. 76 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254 oraz z 1994 r. Nr 43, poz. 165) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 lipca 1992 r. w sprawie zasad, warunków i trybu mianowania na stopnie wojskowe (Dz. U. Nr 59, poz. 300) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. W razie mianowania na wyższy stopień wojskowy za dokonanie czynu świadczącego o szczególnym męstwie lub za wyjątkowe zasługi, następuje ono niezależnie od istnienia warunków wymaganych do mianowania.";

2)
w § 30:
a)
dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1,
b)
dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Przepis ust. 1 pkt 2 stosuje się do żołnierzy oraz osób nie będących żołnierzami wyłącznie w razie ich powołania do zawodowej służby wojskowej.";

3)
w § 33 dodaje się pkt 4 w brzmieniu:

"4) na stopień młodszego chorążego - Minister Obrony Narodowej.";

4)
po § 33 dodaje się rozdział 7a w brzmieniu:

"Rozdział 7a. Mianowanie za dokonanie czynu świadczącego o szczególnym męstwie lub za wyjątkowe zasługi

§ 33a. Mianowanie żołnierza na kolejny wyższy stopień wojskowy za dokonanie czynu świadczącego o szczególnym męstwie lub za wyjątkowe zasługi może nastąpić tylko jeden raz; w wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych wypadkach mianowanie żołnierza może nastąpić po raz drugi.

§ 33b. 1. Z wnioskiem o mianowanie na kolejny wyższy stopień wojskowy występują:

1) wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące żołnierza rezerwy lub osoby nie będącej żołnierzem,

2) dowódca jednostki wojskowej, do której żołnierz posiada przydział mobilizacyjny,

3) władze naczelne organizacji kombatanckich, z uwzględnieniem trybu określonego w ust. 3,

4) attachés wojskowi polskich przedstawicielstw dyplomatycznych w stosunku do osób posiadających obywatelstwo polskie, stale zamieszkujących za granicą.

2. Wniosek o mianowanie przedstawia się drogą służbową organowi uprawnionemu do mianowania.

3. Władze naczelne organizacji kombatanckich wnioski na pierwszy stopień chorążego oraz na wszystkie stopnie oficerskie, w tym na stopnie oficerskie generałów, składają (przesyłają) do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który po ich opracowaniu przesyła je do Ministerstwa Obrony Narodowej. Na pozostałe stopnie chorążych i stopnie podoficerskie organizacje kombatanckie składają wnioski w wojskowej komendzie uzupełnień właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.";

5)
po § 35 dodaje się rozdział 8a w brzmieniu:

Rozdział 8a. Sporządzanie i wręczanie aktów mianowania

§ 35a. 1. Żołnierzom mianowanym na stopnie wojskowe wręcza się akt mianowania.

2. Akt mianowania sporządza organ, który mianował żołnierza, albo na jego polecenie (zgodnie z podległością służbową) szef wojewódzkiego sztabu wojskowego. W szczególnych sytuacjach akt mianowania sporządza Szef Departamentu Kar Ministerstwa Obrony Narodowej.

3. Akt mianowania wręcza żołnierzowi wojskowy komendant uzupełnień lub szef wojewódzkiego sztabu wojskowego albo żołnierz zawodowy upoważniony przez organ uprawniony do mianowania lub też attaché wojskowy, o którym mowa w § 33b ust. 1 pkt 4.

4. Wręczenia aktu mianowania na wyższy stopień wojskowy dokonuje się w sposób uroczysty w czasie obchodów święta Wojska Polskiego, świąt narodowych lub rocznic ważnych wydarzeń historycznych.

5. Uroczystości związane z wręczeniem aktów mianowania organizują wojskowi komendanci uzupełnień dla żołnierzy zamieszkałych w miejscowościach objętych terytorialnym zasięgiem działania wojskowych komend uzupełnień, w sposób określony w ceremoniale wojskowym, lub attachés wojskowi, o których mowa w § 33b ust. 1 pkt 4.

§ 35b. Na uroczyste wręczenie aktów mianowania zaprasza się w szczególności przedstawicieli organizacji kombatanckich, które wystąpiły z wnioskiem o mianowanie.

§ 35c. 1. Żołnierzy mianowanych na wyższe stopnie wojskowe, którzy nie mogli przybyć na uroczystość związaną z wręczeniem aktów mianowania, powiadamia się o innym terminie wręczenia aktów mianowania.

2. Żołnierzom, którzy nie mogą przybyć na uroczystość wręczenia aktów mianowania, zwłaszcza z powodu długotrwałej choroby, akt mianowania wręcza się w miejscu ich pobytu.

§ 35d. Akt mianowania zmarłego żołnierza wręcza się najbliższym członkom jego rodziny.";

6)
skreśla się § 36.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.78.394

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie zasad, warunków i trybu mianowania na stopnie wojskowe.
Data aktu: 21/06/1995
Data ogłoszenia: 07/07/1995
Data wejścia w życie: 22/07/1995