Szczegółowe zasady finansowania wydatków na zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 marca 1995 r.
w sprawie szczegółowych zasad finansowania wydatków na zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne.

Na podstawie art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych i pielęgnacyjnych (Dz. U. z 1995 r. Nr 4, poz. 17) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Finansowanie wydatków na zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne odbywa się na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014, z 1999 r. Nr 38, poz. 360, Nr 49, poz. 485, Nr 70, poz. 778 i Nr 110, poz. 1255, z 2000 r. Nr 6, poz. 69, Nr 12, poz. 136, Nr 48, poz. 550, Nr 95, poz. 1041, Nr 119, poz. 1251 i Nr 122, poz. 1315 oraz z 2001 r. Nr 45, poz 497 i Nr 46, poz. 499) oraz w przepisach wykonawczych określających zasady, tryb i terminy opracowywania materiałów do projektu budżetu państwa na dany rok, zasady i tryb wykonywania budżetu państwa oraz zasady i terminy sporządzania sprawozdawczości budżetowej, z uwzględnieniem przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  2. 2
 
1.
Środkami budżetowymi na zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne dysponują:
1)
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - w zakresie dotyczącym osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz osób pobierających emerytury lub renty wypłacane przez Kasę,
2)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych - w zakresie dotyczącym zarejestrowanych bezrobotnych, osób pobierających zasiłki przedemerytalne lub świadczenia przedemerytalne, osób podlegających ubezpieczeniom społecznym pracowników, innych osób podlegających ubezpieczeniom społecznym niebędących rolnikami, w tym żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, osób pobierających emerytury i renty wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz żołnierzy i funkcjonariuszy niewymienionych w pkt 3-8,
3)
Ministerstwo Obrony Narodowej - w zakresie dotyczącym żołnierzy zawodowych niepodlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz pozostałych żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową i osób odbywających służbę zastępczą w jednostkach budżetowych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz osób pobierających emerytury i renty wypłacane przez wojskowe organy emerytalne,
4) 3
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - w zakresie dotyczącym funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, osób odbywających służbę zastępczą w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 21, poz. 205, z późn. zm.3)) w jednostkach budżetowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, funkcjonariuszy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej i jednostek nadzorowanych przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej niepodlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz osób pobierających emerytury i renty wypłacane przez właściwy organ emerytalny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
5) 4
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - w zakresie dotyczącym funkcjonariuszy tej Agencji niepodlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym,
5a) 5
Agencja Wywiadu - w zakresie dotyczącym funkcjonariuszy tej Agencji niepodlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym,
6)
Ministerstwo Sprawiedliwości - w zakresie dotyczącym:
a)
funkcjonariuszy Służby Więziennej niepodlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz osób pobierających emerytury i renty, wypłacane przez właściwy dla tych funkcjonariuszy organ emerytalny,
b)
sędziów i prokuratorów oraz sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku pobierających uposażenie oraz członków ich rodzin pobierających uposażenia rodzinne, wypłacane przez właściwe jednostki organizacyjne Ministerstwa Sprawiedliwości,
7) 6
Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny, Trybunał Konstytucyjny, Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz sądy powszechne - w zakresie dotyczącym sędziów i prokuratorów oraz sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku pobierających uposażenie oraz członków ich rodzin pobierających uposażenia rodzinne, wypłacane przez właściwe jednostki organizacyjne Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego, Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz sądów powszechnych,
8) 7
wojewodowie - w zakresie dotyczącym funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej pełniących służbę w komendach wojewódzkich i powiatowych (miejskich) i ośrodkach szkolenia Państwowej Straży Pożarnej niepodlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz pozostałych osób uprawnionych do zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych, niewymienionych w pkt 1-7.
2.
Dysponenci, o których mowa w ust. 1 pkt 1-6, mogą ustanowić dysponentów drugiego i trzeciego stopnia spośród jednostek organizacyjnych im podległych.
§  21. 8
 
1.
Środki budżetowe na zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne obejmują:
1)
środki na wypłatę zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych,
2)
środki na pokrycie kosztów ustalania uprawnień, wypłaty oraz dochodzenia nienależnie pobranych zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych ponoszonych przez dysponentów wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1 i 2.
§  22. 9
Wojewodowie są dysponentami środków na pokrycie kosztów ustalania uprawnień, wypłaty oraz dochodzenia nienależnie pobranych zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych ponoszonych przez jednostki organizacyjne gmin - ośrodki pomocy społecznej - w ramach środków na realizację zadań zleconych gminom, wykonywanych przez te ośrodki.
§  3.
1. 10
Minister właściwy do spraw finansów publicznych przekazuje dysponentom głównym środki budżetowe na zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne w terminach zapewniających bieżącą wypłatę zasiłków.
2. 11
Zakład Ubezpieczeń Społecznych - w przypadku zasiłków wypłacanych z zaliczeniem na poczet należnych składek na ubezpieczenie społeczne - otrzymuje środki, o których mowa w ust.1, w miesiącu, w którym następuje rozliczenie składek.
§  4. 12
Wojewodowie przekazują gminom i powiatom środki wymienione w § 21 pkt 1 - w formie dotacji celowej na zadania zlecone z zakresu administracji rządowej - w terminach zapewniających bieżącą wypłatę zasiłków.
§  5.
1.
Gmina składa wojewodzie raz na kwartał, w terminie do 15 dnia miesiąca poprzedzającego dany kwartał, informację o planowanej na okres tego kwartału liczbie zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych, sporządzoną według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia, z zastrzeżeniem § 7.
2.
Na podstawie informacji, o której mowa w ust. 1, wojewoda - w ramach planowanej dotacji - ustala i przekazuje środki na realizację zleconego gminie zadania z uwzględnieniem zmian wysokości zasiłków w wyniku ich waloryzacji oraz zmian liczby zasiłków.
3.
Gmina prowadzi bieżącą ewidencję wypłacanych zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych.
§  6.
1.
Gmina przedstawia wojewodzie kwartalną informację o wykorzystaniu dotacji, w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po upływie danego kwartału, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. 13
Różnicę między łączną sumą wydatków na wypłacone zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne a otrzymaną dotacją wojewodowie uwzględniają przy przekazywaniu gminom środków na następny kwartał danego roku budżetowego.
21. 14
Gminy i powiaty rozliczają i zwracają niewykorzystaną w roku budżetowym dotację na wypłatę zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych w terminie określonym w § 20 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania budżetu państwa i szczegółowych zasad obsługi rachunków bankowych budżetu państwa oraz zakresu i terminów sporządzania przez Narodowy Bank Polski informacji i sprawozdań z wykonania budżetu państwa w ramach obsługi bankowej budżetu państwa (Dz. U. Nr 122, poz. 1335).
3. 15
Wojewoda przekazuje ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego zbiorczą informację o wykorzystaniu dotacji, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po upływie danego kwartału.
4. 16
Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego przekazuje ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych zbiorcze zestawienie informacji o wykorzystaniu dotacji według województw, w terminie do 10 dnia drugiego miesiąca następującego po upływie danego kwartału.
§  61. 17
 
1. 18
Kierownicy powiatowych służb, inspekcji i straży, realizujący wypłaty zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, przekazują do zarządu powiatu kwartalną informację o liczbie i kwotach wypłaconych zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych, w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po upływie danego kwartału, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2.
Zarząd powiatu przekazuje wojewodzie zbiorczą informację według wzoru, o którym mowa w ust. 1, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po upływie danego kwartału.
3. 19
Wojewoda przekazuje ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych zbiorczą informację o liczbie i kwotach wypłaconych zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 8, w terminie do 10. dnia drugiego miesiąca następującego po upływie danego kwartału.
4.
Kwartalną informację, według wzoru, o którym mowa w ust. 1, sporządzają i przekazują ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych, w terminie, o którym mowa w ust. 3, pozostali dysponenci wymienieni w § 2 ust. 1 pkt 1-7.
§  7.
W 1995 r.:
1)
gminy przedkładają wojewodom informacje o planowanej na dany miesiąc liczbie zasiłków, w terminie do 15 dnia poprzedniego miesiąca,
2)
wojewodowie - na podstawie informacji, o której mowa w pkt 1, ustalają i przekazują gminom środki na realizację zleconego zadania.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, przy czym § 1-4 i 6 mają zastosowanie od dnia 1 marca 1995 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 20

INFORMACJA

o planowanej liczbie zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych na okres .................

1. Przeciętna miesięczna liczba zasiłków rodzinnych ...................

2. Przeciętna miesięczna liczba zasiłków pielęgnacyjnych ...................

3. Przeciętna miesięczna liczba rodzin otrzymujących

zasiłki rodzinne ...................

4. Kwota dotacji na wypłatę zasiłków rodzinnych

i pielęgnacyjnych (w zł) ..................

Sporządził:

.......................

(imię i nazwisko)

.......... dnia .......... ........................

(kierownik jednostki sporządzającej

informację)

ZAŁĄCZNIK Nr  2 21

INFORMACJA

sporządzającej informację

o wykorzystaniu dotacji celowej na sfinansowanie wypłaty zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych

za okres od początku roku do końca ......... kwartału 199... r.

Lp. Wyszczególnienie Wykonanie*)
1 2 3
1 Suma wypłaconych zasiłków rodzinnych (w zł)
2 Suma wypłaconych zasiłków pielęgnacyjnych (w zł)
3 Łączna suma wydatków [1+2] (w zł)
4 Dotacja otrzymana na wypłatę zasiłków (w zł)
5 Różnica [4-3] (w zł)
6 Przeciętna miesięczna liczba wypłaconych zasiłków rodzinnych
7 Przeciętna miesięczna liczba wypłaconych zasiłków pielęgnacyjnych
8 Przeciętna miesięczna liczba rodzin otrzymujących zasiłki rodzinne

*) Z dokładnością do dwóch znaków po przecinku

Sporządził:

.................... ..................................

(imię i nazwisko) (kierownik jednostki sporządzającej informację)

.................. dnia ........

ZAŁĄCZNIK Nr  3 22

INFORMACJA

sporządzającej informację

O LICZBIE I KWOTACH WYPŁACONYCH ZASIŁKÓW RODZINNYCH I PIELĘGNACYJNYCH

za okres od początku 200.. r. do końca ..... kwartału 200.. r.

Lp. Wyszczególnienie Jednostka miary Wykonanie
1 2 3 4
1 Suma wypłaconych zasiłków rodzinnych
2 Suma wypłaconych zasiłków pielęgnacyjnych
3 Łączna suma wydatków (1+2)
4 Przeciętna miesięczna liczba wypłaconych zasiłków rodzinnych osoby
5 Przeciętna miesięczna liczba wypłaconych zasiłków pielęgnacyjnych osoby
6 Przeciętna miesięczna liczba rodzin otrzymujących zasiłki rodzinne osoby

Sporządził

................... .......................

(imię i nazwisko) (pieczątka i podpis

kierownika jednostki

organizacyjnej

sporządzającej

informację)

........... dnia ............

1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 maja 2001 r. (Dz.U.01.52.545) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 czerwca 2001 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 maja 2001 r. (Dz.U.01.52.545) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 czerwca 2001 r.
3 § 2 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 czerwca 2003 r. (Dz.U.03.115.1080) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lipca 2003 r.
4 § 2 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 czerwca 2003 r. (Dz.U.03.115.1080) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lipca 2003 r.
5 § 2 ust. 1 pkt 5a dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 17 czerwca 2003 r. (Dz.U.03.115.1080) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lipca 2003 r.
6 § 2 ust. 1 pkt 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 17 czerwca 2003 r. (Dz.U.03.115.1080) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lipca 2003 r.
7 § 2 ust. 1 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 17 czerwca 2003 r. (Dz.U.03.115.1080) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lipca 2003 r.
8 § 21 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.149.728) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
9 § 22 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.149.728) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
10 § 3 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.149.728) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 11 maja 2001 r. (Dz.U.01.52.545) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 czerwca 2001 r.

11 § 3 ust. 2:

- według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.149.728) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 1997 r. (Dz.U.97.73.458) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lipca 1997 r.

12 § 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.149.728) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 11 maja 2001 r. (Dz.U.01.52.545) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 czerwca 2001 r.

13 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.149.728) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
14 § 6 ust. 21:

- dodany przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.149.728) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r., ale z zastosowaniem do rozliczenia dotacji za rok 1995 (zob. § 2 ww. rozporządzenia).

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 11 maja 2001 r. (Dz.U.01.52.545) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 czerwca 2001 r.

15 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 11 maja 2001 r. (Dz.U.01.52.545) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 czerwca 2001 r.
16 § 6 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 11 maja 2001 r. (Dz.U.01.52.545) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 czerwca 2001 r.
17 § 61 dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 11 maja 2001 r. (Dz.U.01.52.545) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 czerwca 2001 r.
18 § 61 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 czerwca 2003 r. (Dz.U.03.115.1080) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lipca 2003 r.
19 § 61 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 17 czerwca 2003 r. (Dz.U.03.115.1080) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lipca 2003 r.
20 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.149.728) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
21 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.149.728) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
22 Załącznik nr 3 dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 11 maja 2001 r. (Dz.U.01.52.545) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 czerwca 2001 r.

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024