Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania egzaminów eksternistycznych w szkołach artystycznych oraz zasady odpłatności za ich przeprowadzanie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 18 sierpnia 1993 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania egzaminów eksternistycznych w szkołach artystycznych oraz zasad odpłatności za ich przeprowadzanie.

Na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425, z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Egzamin eksternistyczny umożliwia uzyskanie dyplomu ukończenia szkoły artystycznej II stopnia, szkoły bibliotekarskiej i animatorów kultury, zwanych dalej "szkołą", osobie, która opanowała poza szkołą program nauczania przedmiotów artystycznych i zawodowych obowiązujący w tych szkołach.
2.
Egzamin eksternistyczny obejmuje:
1)
egzaminy z przedmiotów artystycznych i zawodowych objętych programem nauczania szkoły,
2)
egzamin dyplomowy.
§  2.
1.
Podanie o dopuszczenie do egzaminu eksternistycznego należy składać w wybranej szkole do dnia 30 września.
2.
Do podania należy dołączyć:
1)
świadectwo ukończenia szkoły średniej lub świadectwo dojrzałości, stanowiące podstawę dopuszczenia do egzaminu eksternistycznego w szkole artystycznej II stopnia prowadzącej kształcenie ogólne, w artystycznej szkole policealnej oraz w szkole bibliotekarskiej i animatorów kultury,
2)
świadectwo lub inny dokument, stanowiące podstawę zwolnienia z całości lub części programu poszczególnych przedmiotów artystycznych i zawodowych objętych programem nauczania szkoły,
3)
informacje o dotychczasowej działalności artystycznej w określonej dziedzinie sztuki, zgodnej z kierunkiem kształcenia szkoły.
§  3.
1.
Dla przeprowadzenia egzaminów z przedmiotów artystycznych i zawodowych objętych programem nauczania dyrektor szkoły powołuje państwową komisję egzaminacyjną, zwaną dalej "komisją", i wyznacza jej przewodniczącego.
2.
Przewodniczący komisji powołuje spośród członków komisji zespoły egzaminacyjne.
3.
W skład zespołu egzaminacyjnego wchodzą: egzaminator, którym jest nauczyciel danego przedmiotu, oraz 1-2 nauczycieli tych samych lub pokrewnych przedmiotów.
§  4.
1.
O dopuszczeniu do egzaminów z przedmiotów artystycznych i zawodowych objętych programem nauczania szkoły oraz o zwolnieniu z całości lub części programu poszczególnych przedmiotów rozstrzyga komisja w oparciu o dokumenty, o których mowa w § 2 ust. 2.
2.
Rozstrzygnięcia komisji w sprawach, o których mowa w ust. 1, zostają wpisane do protokołu egzaminacyjnego oraz indeksu osoby zdającej.
§  5.
1.
Osoba dopuszczona do egzaminów z przedmiotów artystycznych i zawodowych objętych programem nauczania szkoły zostaje poinformowana o rozstrzygnięciu komisji, a także o obowiązującym ją programie nauczania oraz podręcznikach i innych materiałach służących do nauki.
2.
Przewodniczący komisji ustala z osobą dopuszczoną do egzaminów, o których mowa w ust. 1, daty i kolejność zdawania egzaminów z poszczególnych przedmiotów. Osoba zdająca może przystąpić do egzaminów:
1)
z jednego lub kilku przedmiotów występujących w planie nauczania danej klasy lub szkoły,
2)
ze wszystkich przedmiotów występujących w planie nauczania danej klasy lub szkoły.
§  6.
1.
Egzaminy z przedmiotów artystycznych i zawodowych objętych programem nauczania szkoły przeprowadzane są w formie: pisemnej, ustnej i praktycznej. Formę egzaminu dla poszczególnych przedmiotów określa zespół egzaminacyjny.
2.
Tematy egzaminów opracowuje egzaminator, a zatwierdza przewodniczący komisji.
3.
Tematy egzaminów pisemnych i ustnych objęte są zasadą ochrony tajemnicy służbowej.
4.
Przed rozpoczęciem egzaminu egzaminator zobowiązany jest do sprawdzenia tożsamości osoby zdającej.
5.
Ocenę z egzaminu przeprowadzanego w formie pisemnej (według obowiązującej skali ocen) proponuje egzaminator, a zatwierdza przewodniczący komisji. Egzaminator opatruje każdą pracę recenzją, która jest uzasadnieniem proponowanej oceny.
6.
Ocenę z egzaminu przeprowadzanego w formie ustnej i praktycznej (według obowiązującej skali ocen) proponuje i uzasadnia egzaminator, uzgadniając ją z pozostałymi członkami zespołu egzaminacyjnego.
7.
Oceny z egzaminów egzaminator wpisuje do protokołu egzaminacyjnego i indeksu osoby zdającej.
§  7.
Osoba zdająca, po złożeniu z wynikiem pozytywnym egzaminów ze wszystkich obowiązujących przedmiotów artystycznych i zawodowych objętych programem nauczania szkoły, składa indeks przewodniczącemu komisji.
§  8.
Osoba, która nie zgłosiła się na egzamin w wyznaczonym terminie lub od niego odstąpiła albo otrzymała ocenę negatywną, może przystąpić do egzaminu ponownie za zgodą komisji w terminie wyznaczonym przez komisję.
§  9.
W uzasadnionych przypadkach, w szczególności w razie zmiany miejsca zamieszkania osoby zdającej lub rozwiązania komisji, osoba zdająca ma prawo przystąpić do dalszej części egzaminów z przedmiotów artystycznych i zawodowych objętych programem nauczania szkoły przed inną komisją wybraną przez siebie lub wskazaną przez Ministra Kultury i Sztuki.
§  10.
Do egzaminu dyplomowego może przystąpić osoba, która złożyła z wynikiem pozytywnym egzaminy z przedmiotów artystycznych i zawodowych objętych programem nauczania szkoły, do których została zobowiązana przez komisję.
§  11.
1.
Egzamin dyplomowy przeprowadza się na zasadach określonych w zarządzeniu nr 3 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 20 stycznia 1993 r. w sprawie zasad przeprowadzania egzaminu dyplomowego w szkołach artystycznych (Dz. Urz. MKiS Nr 1, poz. 3).
2.
Osoba, która złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin dyplomowy, otrzymuje dyplom ukończenia szkoły z klauzulą "dla eksterna".
3.
Wzory dyplomów określają odrębne przepisy.
§  12.
Okres liczony od rozpoczęcia do zakończenia składania egzaminu eksternistycznego przez daną osobę nie powinien przekraczać 3 lat, a w przypadku szkół o dwuletnim cyklu nauczania - 1 roku.
§  13.
1.
Egzamin eksternistyczny jest odpłatny.
2.
Opłaty za egzamin w wysokości obliczonej procentowo od kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w poprzednim kwartale, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w celach waloryzacji emerytur i rent, zwanej dalej "podstawą naliczania", wynoszą:
Lp. Zakres egzaminu % od podstawy naliczania
1 Całość programu nauczania każdego przedmiotu występującego w planie nauczania danej klasy lub szkoły, z wyłączeniem głównego przedmiotu zawodowego 15
2 Główny przedmiot zawodowy 35
3 Egzamin dyplomowy 60
3.
Osoba przystępująca do egzaminu przekazuje opłatę za egzamin na wskazane konto przed rozpoczęciem egzaminu.
4.
Osoba, która z ważnych przyczyn losowych nie przystąpiła do egzaminu, może ubiegać się o zwrot wniesionej opłaty. Decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor szkoły.
§  14.
1.
Wydatki związane z działalnością państwowych komisji egzaminacyjnych pokrywane są przez szkołę, przy której powołano komisję.
2.
Wysokość wynagrodzenia członków komisji określa umowa zawarta pomiędzy dyrektorem szkoły a członkiem komisji.
§  15.
1.
Nadzór pedagogiczny nad egzaminem eksternistycznym sprawuje Minister Kultury i Sztuki.
2.
W przypadku stwierdzenia, że w czasie egzaminu eksternistycznego zostały naruszone przepisy i fakt ten mógł mieć wpływ na wynik egzaminu, Minister Kultury i Sztuki może unieważnić egzamin w całości lub w części i określić tryb dalszego postępowania.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.82.386

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania egzaminów eksternistycznych w szkołach artystycznych oraz zasady odpłatności za ich przeprowadzanie.
Data aktu: 18/08/1993
Data ogłoszenia: 04/09/1993
Data wejścia w życie: 19/09/1993