Zasady udzielania i sposób rozliczania dotacji dla spółdzielni mieszkaniowych w 1993 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA
z dnia 27 kwietnia 1993 r.
w sprawie zasad udzielania i sposobu rozliczania dotacji dla spółdzielni mieszkaniowych w 1993 r.

Na podstawie art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy budżetowej na rok 1993 z dnia 12 lutego 1993 r. (Dz. U. Nr 14, poz. 64) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o spółdzielni, rozumie się przez to spółdzielnię mieszkaniową prowadzącą gospodarkę zasobami mieszkaniowymi.
2.
Spółdzielni przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, dotacja z budżetu państwa na cele związane z utrzymaniem spółdzielczych zasobów mieszkaniowych, zwana dalej "dotacją", przeznaczona na:
1)
częściowe pokrycie kosztów dostarczania energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania i dostawy ciepłej wody do mieszkań spółdzielczych oraz do podłączonych do spółdzielczej sieci cieplnej domów jednorodzinnych i mieszkań w domach stanowiących własność prywatną,
2)
dofinansowanie kosztów remontów związanych z:
a)
usuwaniem wad technologicznych, o których mowa w uchwale nr 260 Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1981 r. w sprawie usuwania wad w spółdzielczych budynkach mieszkalnych oraz likwidacji zaległości w wykonywaniu elewacji (Monitor Polski Nr 32, poz. 290 i z 1982 r. Nr 17, poz. 137), w budynkach, których montaż został zakończony do dnia 31 grudnia 1981 r.,
b)
instalacją grzejnikowych zaworów termostatycznych w mieszkaniach budynków oddanych do użytku przed dniem 1 lipca 1991 r. oraz wodomierzy ciepłej i zimnej wody w mieszkaniach budynków oddanych do użytku przed dniem 1 stycznia 1992 r.,
c)
instalacją liczników ciepła, wraz z urządzeniami automatycznej regulacji w węzłach cieplnych budynków stanowiących własność spółdzielni.
3.
Dotacja, o której mowa w ust. 2 pkt 1, nie przysługuje, jeżeli opłaty od użytkowników lokali mieszkalnych za centralne ogrzewanie i dostawę ciepłej wody, pobierane, na podstawie odrębnych przepisów, według faktycznego kosztu tych usług, w pełni pokrywają koszty dostarczania energii cieplnej na potrzeby określone w ust. 2 pkt 1.
4.
Dotacja na cele określone w ust. 2 pkt 2 może być przyznana pod warunkiem pełnego sfinansowania potrzeb, o których mowa w ust. 2 pkt 1.
§  2.
Kwotę dotacji, o których mowa w § 1 ust. 2:
1) 1
w pkt 1 - ustala się w wysokości różnicy między ponoszonymi przez spółdzielnię kosztami zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych lub kosztami jej wytworzenia w urządzeniach własnych a opłatami wymierzonymi użytkownikom mieszkań według cen urzędowych, koszty zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych lub koszty jej wytworzenia w urządzeniach własnych mogą być powiększone o poniesione przez spółdzielnie w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca 1993 r. koszty konserwacji oraz bieżących napraw instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody w budynkach w zakresie umożliwiającym ich prawidłowe funkcjonowanie,
2)
w pkt 2 - ustalają, z zastrzeżeniem § 1 ust. 3, wojewodowie w granicach kwot określonych przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w stosunku do nakładów poniesionych przez spółdzielnie, z tym że w odniesieniu do zadań rozpoczynanych w 1993 r. wysokość dotacji na cele określone pod lit. a) nie może przekroczyć 80%, a pod lit. b) i c) - 50% nakładów poniesionych przez spółdzielnię.
§  3.
1.
Minister Finansów, na wniosek Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa uzgodniony z Ministrem-Szefem Urzędu Rady Ministrów, dokonuje przeniesienia wydatków do budżetów wojewodów.
2.
Wojewodowie przekazują dotacje spółdzielniom i ustalają terminy rozliczeń dotacji przez spółdzielnie.
3.
Nadpłaty dotacji na cele określone w § 1 ust. 2 pkt 1 w rozliczeniach kwartalnych mogą być zaliczane przez spółdzielnię na poczet dotacji należnej na następny kwartał.
4.
W rozliczeniu rocznym oraz w rozliczeniu za kwartał, w którym nastąpiło zrównanie poziomu opłat wymierzonych użytkownikom lokali mieszkalnych według cen urzędowych z kosztami zakupu energii ze źródeł zewnętrznych lub kosztami jej wytworzenia w urządzeniach własnych, nadpłaty dotacji podlegają zwrotowi przez spółdzielnię na rachunek właściwego urzędu wojewódzkiego.
5.
Do nadpłat dotacji w rozliczeniu rocznym w skali województwa mają zastosowanie przepisy w sprawie szczegółowych zasad i trybu wykonywania budżetu państwa.
§  4.
1.
Kwartalne rozliczenia z wykorzystania dotacji, według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia, wojewodowie przedstawiają Ministrowi Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w terminie 20 dni po zakończeniu kwartału.
2.
Rozliczenie dotacji za 1993 r. wojewodowie przedstawiają Ministrowi Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w terminie do dnia 15 lutego 1994 r.
3.
Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa przedstawia Ministrowi Finansów zbiorcze rozliczenia dotacji w ciągu 15 dni po terminie wyznaczonym dla wojewodów.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1993 r.

ZAŁĄCZNIK

Pieczęć jednostki

sporządzającej rozliczenie

ROZLICZENIE DOTACJI NA CZĘŚCIOWE POKRYCIE KOSZTÓW UTRZYMANIA SPÓŁDZIELCZYCH ZASOBÓW MIESZKANIOWYCH ZA OKRES ..... 1993 R.

A.

Dotacja do centralnego ogrzewania i ciepłej wody

Lp. Wyszczególnienie Jednostka

miary

Centralne

ogrzewanie

Ciepła

woda

Razem
1 2 3 4 5 6
1 Powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych ogrzewanych centralnie tys. m2 x x
1.1 w tym: objętych rozliczeniem według wskazań urządzeń pomiarowych " x x
2 Przeciętna liczba osób zamieszkałych w lokalach objętych dostawą ciepłej wody osoby x x
2.1 w tym: objętych rozliczeniem według wskazań urządzeń pomiarowych " x x
3 Koszt zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych*) mln zł
4 Koszt wytworzenia energii cieplnej w urządzeniach własnych*) "
5 Łączne koszty dostarczania energii cieplnej *) (3+4) "
6 Opłaty ustalone w formie stawek ryczałtowych "
7 Opłaty według wskazań urządzeń pomiarowych "
8 Opłaty ogółem (6+7) "
9 Dotacja za okres sprawozdawczy (5-8) "
10 Niedobór dotacji na dzień 1 stycznia 1993 r. " x x
11 Nadpłata dotacji na dzień 1 stycznia 1993 r. " x x
12 Odsetki za nieterminowe regulowanie faktur " x x
13 Dotacja należna (9+10+12) " x x
14 Dotacja otrzymana " x x
15 Nadpłata (+) Niedobór (-) (14-13) " x x
*) W wierszach oznaczonych lp. 3-5 należy podawać wyłącznie koszty dotyczące lokali mieszkalnych.

B.

Dotacja do kosztów remontów

Lp. Rodzaj prac Jednostka

miary

Koszty poniesione

przez spółdzielnie

Przyznana

dotacja

1 Usuwanie wad technologicznych mln zł
2 Instalacja grzejnikowych zaworów termostatycznych i wodomierzy "
3 Instalacja liczników ciepła w węzłach cieplnych "
Razem
Opracował:

.............................. .....................

(imię i nazwisko, nr telefonu) (dyrektor/kierownik)

..........dnia .......

1 § 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.129.604) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 1993 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.47.215

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady udzielania i sposób rozliczania dotacji dla spółdzielni mieszkaniowych w 1993 r.
Data aktu: 27/04/1993
Data ogłoszenia: 08/06/1993
Data wejścia w życie: 08/06/1993, 01/01/1993