Szczegółowe zasady sprawowania nadzoru pedagogicznego nad szkołami i placówkami artystycznymi oraz wykaz stanowisk i kwalifikacji niezbędnych do ich zajmowania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 6 grudnia 1993 r.
w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego nad szkołami i placówkami artystycznymi oraz wykazu stanowisk i kwalifikacji niezbędnych do ich zajmowania.

Na podstawie art. 35 ust. 6 w związku z ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje.
§  1.
Nadzór pedagogiczny sprawowany jest poprzez nauczycieli zatrudnionych w Ministerstwie Kultury i Sztuki i w Centrum Edukacji Artystycznej, utworzonym rozporządzeniem Ministra Kultury i Sztuki z dnia 26 maja 1992 r. (Dz. U. Nr 47, poz. 210), na stanowiskach określonych w § 5 ust. 1.
§  2.
1.
Nadzór pedagogiczny ma na celu określanie warunków sprzyjających realizacji przyjętych założeń polityki oświatowej w zakresie kształcenia artystycznego poprzez:
1)
gromadzenie informacji o stanie kształcenia artystycznego,
2)
inspirowanie nauczycieli do samodzielnej, twórczej pracy oraz innowacji pedagogicznych, metodycznych i organizacyjnych, a także tworzenie warunków wymiany doświadczeń w tym zakresie,
3)
analizowanie i ocenianie wyników oraz poziomu pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej nauczycieli oraz szkół i placówek,
4)
udzielanie pomocy szkołom i placówkom w rozwiązywaniu bieżących problemów dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz informowanie o aktualnych problemach oświatowych i obowiązujących przepisach prawnych,
5)
inicjowanie, koordynowanie i organizowanie współpracy między nauczycielami, nauczycielami i nauczycielami akademickimi, szkołami, między szkołami i szkołami wyższymi, z organami gmin oraz stowarzyszeniami i organizacjami, o których mowa w art. 56 ust. 1 ustawy o systemie oświaty.
2.
Realizacja nadzoru pedagogicznego następuje w toku stałej i systematycznej współpracy z nauczycielami oraz szkołami i placówkami poprzez:
1)
dokonywanie bieżących przeglądów, hospitacji i wizytacji pracy nauczycieli oraz szkół i placówek,
2)
badanie wyników nauczania, którymi obejmuje się w cyklu kształcenia przedmioty ustalone w planach nauczania, w tym także ocenianie efektywności kształcenia w poszczególnych zawodach i specjalizacjach,
3)
analizowanie dokumentacji szkolnej dotyczącej nauczania i wychowania.
§  3.
1.
Przedmiotem hospitacji są wszystkie formy zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych organizowanych przez szkołę lub placówkę i prowadzonych przez nauczycieli.
2.
Każdy nauczyciel powinien być hospitowany co najmniej dwukrotnie w ciągu roku szkolnego.
3.
Hospitacją należy obejmować całą jednostkę lekcyjną (zajęć). Hospitujący nie może wprowadzać zmian dotyczących tematu zajęć i przyjętego przez nauczyciela metodycznego toku postępowania.
4.
Wnioski i spostrzeżenia w hospitacji należy omówić z nauczycielem bezpośrednio po hospitacji, a w szczególnych przypadkach najpóźniej w ciągu trzech dni po jej przeprowadzeniu.
5.
Do przeprowadzenia hospitacji zajęć realizowanych przez nauczycieli upoważnieni są dyrektorzy szkół i placówek oraz inni nauczyciele pełniący funkcje kierownicze, a także pracownicy zajmujący stanowiska wymienione w § 5 ust. 1 - w stosunku do zajęć realizowanych przez dyrektorów szkół lub placówek.
§  4.
1.
Wizytacja jest końcowym etapem ustalania okresowej diagnozy i oceny poziomu pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki. Wizytacja powinna być przeprowadzona nie rzadziej niż raz na 5 lat.
2.
Prowadzący wizytację, przed jej rozpoczęciem, przedstawia radzie pedagogicznej i radzie szkoły lub placówki program wizytacji, a po zakończeniu czynności wizytacyjnych dokonuje podsumowania wyników wizytacji, które wraz z propozycjami wniosków i zaleceń przedstawia radzie pedagogicznej i radzie szkoły lub placówki.
3.
Po zakończeniu wizytacji prowadzący wizytację przekazuje dyrektorowi wizytowanej szkoły lub placówki zalecenia powizytacyjne oraz określa termin ich realizacji. Kopię zaleceń przekazuje się organowi prowadzącemu szkołę lub placówkę.
4.
Do przeprowadzenia wizytacji upoważnieni są pracownicy zajmujący stanowiska wymienione w § 5 ust. 1.
5.
Wizytację szkoły lub placówki prowadzonej przez organ inny niż Minister Kultury i Sztuki przeprowadza się po wcześniejszym powiadomieniu tego organu.
§  5.
1.
Ustala się następujący wykaz stanowisk, których zajmowanie wymaga kwalifikacji pedagogicznych:
1)
w Ministerstwie Kultury i Sztuki:
a)
dyrektor i wicedyrektor departamentu realizującego statutowe i regulaminowe zadania w zakresie nadzoru pedagogicznego,
b)
główni wizytatorzy, starsi wizytatorzy i wizytatorzy,
2)
w Centrum Edukacji Artystycznej:
a)
dyrektor i wicedyrektor wykonujący zadania Centrum w zakresie nadzoru pedagogicznego,
b)
starsi wizytatorzy i wizytatorzy.
2.
Na stanowiskach wymienionych w ust. 1 można zatrudniać nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w przepisach o szczegółowych kwalifikacjach wymaganych od nauczycieli i co najmniej pięcioletni staż pracy pedagogicznej oraz nauczycieli akademickich posiadających co najmniej pięcioletni staż pracy.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.123.558

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady sprawowania nadzoru pedagogicznego nad szkołami i placówkami artystycznymi oraz wykaz stanowisk i kwalifikacji niezbędnych do ich zajmowania.
Data aktu: 06/12/1993
Data ogłoszenia: 17/12/1993
Data wejścia w życie: 01/01/1994