Zasadnicza służba wojskowa i nadterminowa zasadnicza służba wojskowa oraz przeszkolenie wojskowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 22 czerwca 1992 r.
w sprawie zasadniczej służby wojskowej i nadterminowej zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego. *

Na podstawie art. 70 ust. 1 i 2, art. 73, art. 89 ust. 2, art. 90 ust. 1 i art. 93 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1. 1
Przepisy art. 44, 46, 56, 60-62, 70, 87, 91, 93 i 190 powołane w niniejszym rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają przepisy ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa bez bliższego określenia o "osobie", rozumie się przez to poborowego przeznaczonego do zasadniczej służby wojskowej, absolwenta szkoły wyższej przeznaczonego do odbycia przeszkolenia wojskowego oraz żołnierza przedterminowo zwolnionego z zasadniczej służby wojskowej i zwolnionego z tej służby przed jej odbyciem bez przeniesienia do rezerwy, uznanego za zdolnego do czynnej służby wojskowej.
§  2.
Czynności przewidziane w rozporządzeniu dla wojskowego komendanta uzupełnień wykonuje wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące osoby podlegającej obowiązkowi służby wojskowej, a dla dowódcy jednostki wojskowej - dowódca jednostki wojskowej,w której poborowy miał stawić się do odbycia czynnej służby wojskowej lub w której żołnierz odbywa tę służbę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
§  3.
Żołnierze odbywają czynną służbę wojskową w jednostkach wojskowych.

Rozdział  2

Powoływanie do czynnej służby wojskowej

Powoływanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej oraz przeznaczenie i powoływanie do odbycia przeszkolenia wojskowego

§  4.
1.
Poborowi uznani za zdolnych do czynnej służby wojskowej podlegają powołaniu do odbycia zasadniczej służby wojskowej do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym kończą dwadzieścia cztery lata życia.
2.
Powołaniu do odbycia zasadniczej służby wojskowej podlegają również poborowi określeni w art. 46 ust. 2 do dnia 30 grudnia roku kalendarzowego, w którym kończą dwadzieścia osiem lat życia.
3.
Oprócz osób wymienionych w art. 44 ust. 1 oraz przypadku określonego w art. 190 ust. 2 do odbycia zasadniczej służby wojskowej nie powołuje się również poborowych, którzy:
1)
korzystają z odroczenia czynnej służby wojskowej,
2)
są tymczasowo aresztowani lub odbywają karę pozbawienia wolności (aresztu), w tym zastępczą karę pozbawienia wolności (aresztu), albo jest wobec nich wykonywana kara pozbawienia praw publicznych.
4. 2
Do odbycia zasadniczej służby wojskowej - na wniosek poborowych - nie powołuje się poborowych, których ojciec lub brat w czasie odbywania czynnej służby wojskowej uległ wypadkowi, w którego wyniku poniósł śmierć albo doznał trwałego kalectwa i został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy oraz samodzielnej egzystencji.
§  5.
1.
Ochotnicy uznani za zdolnych do czynnej służby wojskowej podlegają powołaniu do odbycia zasadniczej służby wojskowej w terminie uzgodnionym z wojskowym komendantem uzupełnień.
2.
Ochotnikom przysługuje prawo wyboru miejsca odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz rodzaju wojska, jeżeli spełniają oni warunki wymagane do odbywania służby w wybranej przez nich jednostce wojskowej.
§  6.
1.
Do odbycia przeszkolenia wojskowego przeznacza absolwentów szkół wyższych, z wyjątkiem absolwentów wyższych szkół morskich, wojskowy komendant uzupełnień.
2.
Przeznaczenie polega na określeniu specjalności wojskowej, w której będzie szkolić się absolwent szkoły wyższej w czasie odbywania przeszkolenia wojskowego, oraz wskazaniu szkoły podchorążych rezerwy, w której będzie się on szkolić.
3.
Przeznaczenie jest uzależnione od kategorii zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej, do której została zaliczony absolwent szkoły wyższej, oraz posiadanych przez niego kwalifikacji zawodowych, a także potrzeb Sił Zbrojnych. Przy przeznaczeniu w miarę możności uwzględnia się życzenia absolwenta co do terminu rozpoczęcia odbywania przeszkolenia wojskowego.
4.
Fakt przeznaczenia wojskowy komendant uzupełnień stwierdza wpisem w książeczkach wojskowych absolwentów szkół wyższych.
5.
Przeznaczenie może być zmienione w przypadku zmiany okoliczności określonych w ust. 3.
§  7.
1.
Absolwenci szkół wyższych, uznani za zdolnych do czynnej służby wojskowej i przeznaczeni do odbycia przeszkolenia wojskowego, podlegają powołaniu na to przeszkolenie w terminie określonym w art. 93 ust. 2, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów nie zostali z niego zwolnieni.
2.
W sprawach powoływania do odbycia przeszkolenia wojskowego stosuje się odpowiednio przepisy § 4 ust. 3 i 4.
§  8.
1.
Kartę powołania, za pomocą której następuje powołanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego, doręcza się nie wcześniej niż na 90 dni i nie później niż na 14 dni przed terminem stawienia się do służby, określonym w tej karcie.
2.
Terminów określonych w ust. 1 nie stosuje się do osób, które bez uzasadnionej przyczyny:
1)
nie spełniły wojskowego obowiązku meldunkowego,
2)
nie stawiły się do rejestracji lub poboru w terminie określonym w odrębnych przepisach,
3)
nie zgłosiły się na wezwanie wojskowego komendanta uzupełnień w celu doręczenia karty powołania.
3.
W przypadkach, o których mowa w ust. 2, karta powołania może być doręczona w każdym terminie, nie później jednak niż w określonym w niej terminie stawienia się do służby wojskowej.
4.
Doręczenie karty powołania następuje w sposób określony w Kodeksie postępowania administracyjnego.
§  9.
1.
W przypadku gdy osoba, której doręczono kartę powołania, nie może z powodu obłożnej choroby stawić się do odbycia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego w terminie określonym w tej karcie, niezwłocznie zawiadamia o tym fakcie wojskowego komendanta uzupełnień. Po ustaniu choroby osoba, której doręczono kartę powołania, zgłasza się niezwłocznie do wojskowego komendanta uzupełnień, przedstawiając w tej sprawie zaświadczenie lekarskie.
2.
Niedotrzymanie terminu, o którym mowa w ust. 1, jest uzasadnione, jeżeli osoba ze względu na szczególne okoliczności nie mogła zawiadomić o niemożności stawienia się.
3.
Wojskowy komendant uzupełnień po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, informuje dowódcę jednostki wojskowej o przyczynie niestawienia się osoby do służby.
§  10.
1.
Jeżeli osoba nie stawiła się do odbycia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego w terminie i miejscu określonym w karcie powołania, dowódca jednostki wojskowej niezwłocznie zawiadamia o tym fakcie wojskowego komendanta uzupełnień.
2.
W przypadku otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, wojskowy komendant uzupełnień postępuje zgodnie z zasadami określonymi w art. 61 ust. 2.
3. 3
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, dowódca jednostki wojskowej, niezwłocznie zawiadamia również prokuratora wojskowego.
4. 4
(skreślony).
5.
Jeżeli osoba stawiła się do odbycia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego po upływie terminu określonego w karcie powołania i po dokonaniu przez dowódcę jednostki wojskowej zawiadomień, o których mowa w ust. 1 i 3, zawiadamia on o tym fakcie wojskowego komendanta uzupełnień i prokuratora wojskowego.
§  11.
1.
Jeżeli ochotnik nie stawił się do odbycia zasadniczej służby wojskowej w terminie i miejscu określonym w karcie powołania, dowódca jednostki wojskowej zawiadamia o tym fakcie wojskowego komendanta uzupełnień. Wojskowy komendant uzupełnień wydaje decyzję o uchyleniu decyzji o powołaniu do tej służby.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli ochotnik stawił się do odbycia zasadniczej służby wojskowej z opóźnieniem nie przekraczającym dwóch dni.
§  12.
Stawienie się osób do odbycia czynnej służby wojskowej następuje z chwilą ich zgłoszenia się w jednostce wojskowej. Stawienie się do służby dowódca jednostki wojskowej stwierdza w rozkazie dziennym.

Przyjmowanie do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej

§  13.
1.
Do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej mogą zgłaszać się żołnierze odbywający zasadniczą służbę wojskową, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
1)
uzyskują pozytywne wyniki w szkoleniu,
2)
są zdyscyplinowani,
3)
w dniu rozpoczęcia pełnienia nadterminowej zasadniczej służby wojskowej nie przekroczą dwudziestu pięciu lat życia,
4)
posiadają wykształcenie co najmniej na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej,
5)
nie byli karani sądownie.
2.
Do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej mogą zgłaszać się również żołnierze, którzy nie spełniają warunku określonego w ust. 1 pkt 4, jeżeli posiadają kwalifikacje szczególnie przydatne do służby w danej jednostce wojskowej.
§  14. 5
 
1. 6
Nadterminowa zasadnicza służba wojskowa jest pełniona w pełnych latach, z zastrzeżeniem ust. 2, przez okres od jednego do siedmiu lat.
2.
Żołnierze, którzy pełnią służbę w misjach specjalnych organizacji międzynarodowych, mogą być przyjmowani do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej na okres ustalony wspólnie z dowódcą jednostki wojskowej, w której pełnią służbę.
§  15.
1.
Żołnierze, o których mowa w § 13, składają pisemne zgłoszenie do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej do dowódcy jednostki wojskowej, której ewidencją są oni objęci.
2.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, składa się nie później niż na miesiąc przed upływem ustalonego czasu trwania zasadniczej służby wojskowej.
3.
W przypadku gdy żołnierz wyraził zamiar pełnienia nadterminowej zasadniczej służby wojskowej w innej jednostce wojskowej niż jednostka, w której odbywa zasadniczą służbę wojskową, dowódca jednostki wojskowej opiniuje zgłoszenie i przesyła je do dowódcy jednostki wojskowej wskazanej przez żołnierza.
§  16.
1.
Zgłoszenie do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej rozpatruje dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz wyraził zamiar pełnienia tej służby.
2.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, podlega rozpatrzeniu nie później niż na 21 dni przed upływem ustalonego czasu trwania zasadniczej służby wojskowej.
3.
O sposobie rozpatrzenia zgłoszenia dowódca jednostki wojskowej niezwłocznie informuje na piśmie zainteresowanego żołnierza, a w przypadku wyrażenia zgody na przyjęcie go do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej - ustala ponadto dzień jej rozpoczęcia.
4.
W przypadku, o którym mowa w § 15 ust. 3, dowódca jednostki wojskowej, wyrażający zgodę na przyjęcie żołnierza do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej, informuje o tym dowódcę jednostki wojskowej, której ewidencją żołnierz ten jest objęty.
§  17.
Żołnierz, który ma pełnić nadterminową zasadniczą służbę wojskową w innej jednostce wojskowej niż ta, której ewidencją jest on objęty, podlega przeniesieniu do tej jednostki nie później niż na 5 dni przed dniem rozpoczęcia pełnienia nadterminowej zasadniczej służby wojskowej.
§  18.
1.
Rozpoczęcie przez żołnierza pełnienia nadterminowej zasadniczej służby wojskowej dowódca jednostki wojskowej ogłasza w rozkazie dziennym.
2.
Dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz rozpoczął pełnienie nadterminowej zasadniczej służby wojskowej, zawiadomienia o tym niezwłocznie wojskowego komendanta uzupełnień.

Rozdział  3

Odbywanie przeszkolenia wojskowego

§  19.
Przeszkolenie wojskowe odbywa się jako:
1)
długotrwała przeszkolenie wojskowe, trwające sześć miesięcy,
2)
krótkotrwałe przeszkolenie wojskowe, trwające dwa miesiące.
§  20.
1.
Długotrwałe przeszkolenie wojskowe polega na:
1)
szkoleniu przez okres 3 miesięcy w jednostkach wojskowych, w których funkcjonują szkoły podchorążych rezerwy,
2)
praktyce, po ukończeniu szkoły podchorążych rezerwy, w innej jednostce wojskowej na stanowisku przewidzianym dla oficerów lub chorążych zawodowych, przez następne 3 miesiące, z zastrzeżeniem § 24.
2.
Szkolenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, kończy się złożeniem egzaminu i wydaniem świadectwa ukończenia szkoły podchorążych rezerwy.
3.
Na zakończenie długotrwałego przeszkolenia wojskowego żołnierze składają egzamin na oficera przed komisją powołaną przez dowódcę jednostki wojskowej, w której odbywają praktykę.
§  21.
Krótkotrwałe przeszkolenie wojskowe polega na szkoleniu w szkołach podchorążych rezerwy i kończy się złożeniem egzaminu na oficera oraz wydaniem świadectwa ukończenia szkoły podchorążych rezerwy.
§  22.
Krótkotrwałe przeszkolenie wojskowe odbywają absolwenci akademii medycznych. Absolwenci pozostałych szkół wyższych, z wyjątkiem wyższych szkół morskich, odbywają długotrwałe przeszkolenie wojskowe.
§  23.
1.
Żołnierzy odbywających szkolenie, o którym mowa w § 20 ust. 1 pkt 1, przenosi się z urzędu z jednostki wojskowej, w której funkcjonuje szkoła podchorążych rezerwy, przed jej ukończeniem do innej jednostki wojskowej w razie:
1) 7
(skreślony),
2) 8
popełnienia przewinienia dyscyplinarnego o dużym stopniu społecznej szkodliwości, za które została wymierzona kara dyscyplinarna,
3)
zaniedbywania nauki lub innych obowiązków służbowych.
2.
Decyzję o przeniesieniu, o którym mowa w ust. 1, wydaje dowódca jednostki wojskowej, w której funkcjonuje szkoła podchorążych rezerwy, na wniosek komendanta tej szkoły. Od decyzji tej przysługuje żołnierzowi odwołanie do bezpośredniego przełożonego dowódcy jednostki wojskowej, którego decyzja jest ostateczna.
§  24.
Żołnierzy, którzy nie zdali egzaminu określonego w § 20 ust. 2, oraz żołnierzy, o których mowa w § 23 ust. 1, przenosi się z urzędu do odbycia pozostałego okresu długotrwałego przeszkolenia wojskowego w innej jednostce wojskowej na stanowisku przewidzianym dla żołnierzy zasadniczej służby wojskowej. Do żołnierzy tych nie stosuje się przepisu § 20 ust. 3.
§  25.
Żołnierzy odbywających szkolenie, o którym mowa w § 20 ust. 1 pkt 1, którzy ukończyli szkołę podchorążych rezerwy, przenosi się z urzędu do innej jednostki wojskowej w celu odbycia praktyki.
§  26.
1.
Żołnierze odbywający szkolenie, o którym mowa w § 20 ust. 1 pkt 2, w jednostce wojskowej, w której nie funkcjonuje szkoła podchorążych rezerwy, mogą być przenoszeni do innej jednostki wojskowej.
2.
Przeniesienie żołnierza do innej jednostki wojskowej może nastąpić z urzędu lub na jego wniosek.
§  27.
1.
Przeniesienie żołnierza z urzędu do innej jednostki wojskowej może nastąpić:
1)
ze względów szkoleniowych,
2)
w celu uzupełnienia potrzeb kadrowych innych jednostek wojskowych,
3)
w razie rozformowania jednostki wojskowej,
4)
w razie zmniejszenia stanu etatowego jednostki wojskowej,
5)
w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach.
2.
Przeniesienie żołnierza na jego wniosek może nastąpić, jeżeli względy służbowe na to pozwalają.
§  28.
Wniosek o przeniesienie do innej jednostki wojskowej żołnierz wnosi drogą służbową do dowódcy jednostki wojskowej, której ewidencją żołnierz tej jest objęty.
§  29. 9
(uchylony).
§  30.
Właściwość organów wojskowych oraz szczegółowy tryb postępowania w sprawach przenoszenia żołnierzy określają odrębne przepisy.

Rozdział  4

Urlopy

§  31.
1. 10
Żołnierzom odbywającym zasadniczą służbę wojskową w jednym nieprzerwanym okresie udziela się raz w czasie jej odbywania urlopu wypoczynkowego w wymiarze:
1)
szeregowym - dwunastu dni,
2)
podoficera - pietnastu dni.
2.
Na wniosek żołnierza dowódca jednostki wojskowej udziela urlopu wypoczynkowego w dwóch częściach.
3.
Żołnierzowi mianowanemu na stopień kaprala, który wykorzystał już urlop wypoczynkowy w całości lub w części w wymiarze dla szeregowych, udziela się uzupełniającego urlopu wypoczynkowego do wymiaru urlopu przysługującego podoficerowi.
4. 11
Żołnierzom odbywającym zasadniczą służbę wojskową w kilku okresach udziela się urlopu wypoczynkowego w każdym z tych okresów, w wymiarze proporcjonalnym do czasu trwania służby w danym okresie.
5. 12
Urlop wypoczynkowy udziela się po odbyciu co najmniej czterech miesięcy zasadniczej służby wojskowej.
§  32.
1.
Plan urlopów wypoczynkowych dla żołnierzy opracowuje się na szczeblu pododdziału, uwzględniając w miarę możliwości ich wnioski. Plan urlopów podaje się do wiadomości żołnierzy.
2.
W przypadkach uzasadnionych potrzebami służbowymi lub na wniosek żołnierza, urlopu wypoczynkowego można udzielić w innym terminie niż określony w planie urlopów.
§  33.
1.
Żołnierzowi, który w czasie przebywania na urlopie wypoczynkowym nie mógł korzystać z tego urlopu z powodu choroby trwającej co najmniej trzy dni, dowódca jednostki wojskowej udziela ponownie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po powrocie do jednostki lub w okresie późniejszym na czas równy liczbie dni, w czasie których żołnierz pozostawał chory.
2.
Podstawą ponownego udzielenia urlopu wypoczynkowego żołnierzowi jest zaświadczenie lekarskie.
§  34.
Żołnierzom odbywającym zasadniczą służbę wojskową mogą być udzielane urlopy:
1)
w drodze wyróżnienia,
2)
z tytułu honorowego krwiodawstwa,
3)
okolicznościowy,
4)
zdrowotny,
5)
w celu odwiedzenia rodziny,
6) 13
(skreślony).
§  35. 14
Urlopu w drodze wyróżnienia udziela się żołnierzowi na zasadach i w trybie określonym w przepisach o dyscyplinie wojskowej.
§  36.
1.
Urlopu z tytułu honorowego krwiodawstwa udziela się żołnierzowi w wymiarze jednego dnia kalendarzowego za każde oddane 200 ml krwi.
2.
Urlopu określonego w ust. 1 można udzielić żołnierzowi łącznie z innym urlopem.
§  37. 15
 
1.
Urlopu okolicznościowego udziela się żołnierzowi na jego udokumentowany wniosek w razie:
1)
zgonu i pogrzebu lub ciężkiej choroby żony, dziecka, ojca, matki, opiekuna, siostry, brata, teściowej, teścia, babki lub dziadka żołnierza,
2)
ślubu żołnierza,
3)
urodzenia się dziecka żołnierza.
2.
Urlopu okolicznościowego można udzielić żołnierzowi, na jego wniosek, również w przypadkach uzasadnionych szczególnie ważnymi względami:
1)
rodzinnymi,
2)
osobistymi,
3)
związanymi z pracami sezonowymi w prowadzonym osobiście lub wraz ze współmałżonkiem gospodarstwie rolnym.
3.
Urlopu okolicznościowego udziela się, z zastrzeżeniem ust. 4, w wymiarze od dwóch do pięciu dni kalendarzowych.
4.
Urlopu okolicznościowego udziela się:
1)
w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 - w wymiarze nie mniejszym niż trzy dni kalendarzowe,
2)
w przypadku określonym w ust. 2 pkt 3 - w łącznym wymiarze do czternastu dni kalendarzowych w czasie odbywania zasadniczej służby wojskowej.
5.
Urlopu okolicznościowego udziela się żołnierzowi, na jego wniosek, również w przypadku określonym w art. 70 ust. 3.
6.
Żołnierzom odbywającym zasadniczą służbę wojskową w kilku okresach urlop, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, nie przysługuje.
§  38.
Urlopu zdrowotnego udziela się żołnierzom na zasadach i w trybie określonych w przepisach o zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej.
§  39.
1.
Urlopu w celu odwiedzenia rodziny udziela się żołnierzom żonatym w wymiarze trzech dni kalendarzowych w każdych dwóch miesiącach odbywania zasadniczej służby wojskowej.
2.
Urlop określony w ust. 1 nie przysługuje za okres, w którym żołnierz przebywał na innym urlopie, z wyjątkiem urlopów wymienionych w § 34 pkt 1 i 2.
§  40. 16
(skreślony).
§  41.
1.
Żołnierzowi odbywającemu zasadniczą służbę wojskową, przebywającemu na urlopie, urlop ten może być przedłużony w razie:
1)
zachorowania żołnierza,
2)
zgonu i pogrzebu lub ciężkiej choroby osoby wymienionej w § 37 ust. 1 pkt 1,
3)
klęski żywiołowej, która dotknęła jego rodzinę,
4)
powstania innych przyczyn uniemożliwiających powrót.
2.
O przedłużeniu urlopu w sytuacjach określonych w ust. 1 decyduje dowódca garnizonu, a w garnizonach, w których są etatowi komendanci garnizonu - komendant garnizonu, w którym żołnierz przebywa na urlopie.
3.
Dowódca (komendant) garnizonu, o którym mowa w ust. 2, zawiadamia niezwłocznie dowódcę jednostki wojskowej o przedłużeniu urlopu żołnierzowi.
§  42. 17
 
1.
Urlopów wymienionych w § 31 ust. 1 i 3 udziela dowódca jednostki wojskowej, której ewidencją żołnierz jest objęty.
2.
Urlopów wymienionych w § 34 udziela dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz odbywa zasadniczą służbę wojskową.
§  43.
1.
Żołnierzom pełniącym nadterminową zasadniczą służbę wojskową, oprócz przysługującego urlopu wypoczynkowego, mogą być udzielane inne urlopy w wymiarze oraz na zasadach i w trybie przewidzianych dla żołnierzy pełniących zawodową służbę wojskową jako służbę stałą. Urlop wypoczynkowy w wymiarze 30 dni kalendarzowych, w tym nie więcej niż cztery dni ustawowo wolne od pracy, przysługuje w każdym roku pełnienia nadterminowej zasadniczej służby wojskowej.
2.
Przepis § 37 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
§  44.
1. 18
W sprawach udzielania urlopów żołnierzom odbywającym przeszkolenie wojskowe stosuje się odpowiednio przepisy § 34, § 35, § 36, § 37 ust. 1, ust. 2 pkt 1 i 2, ust. 3 oraz ust. 4 pkt 1, § 38, § 39, § 41 i § 42.
2.
Sprawy urlopów wypoczynkowych przysługujących żołnierzom odbywającym okresową służbę wojskową regulują odrębne przepisy.

Rozdział  5

Zwalnianie z czynnej służby wojskowej

Zwalnianie z zasadniczej służby wojskowej

§  45.
1. 19
Żołnierze odbywający zasadniczą służbę wojskową w jednym nieprzerwanym okresie mogą zostać zwolnieni z tej służby przedterminowo z pozostawieniem w dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej, jeżeli okres odbytej przez nich służby wynosi co najmniej dziewięć miesięcy.
2.
Zwolnienia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje z urzędu dowódca jednostki wojskowej.
3. 20
Przedterminowemu zwolnieniu nie podlegają żołnierze spełniający warunek określony w ust. 1, którzy stawili się do służby z opóźnieniem nie usprawiedliwionym lub samowolnie opuścili jednostkę wojskową, w której odbywają zasadniczą służbę wojskową, albo wyznaczone miejsce przebywania lub samowolnie poza nimi pozostawali.
§  46. 21
Jednostki wojskowe, z których żołnierze mogą być przedterminowo zwolnieni z zasadniczej służby wojskowej z pozostawieniem w dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej, liczbę żołnierzy podlegających takiemu zwolnieniu oraz terminy zwolnień określają odrębne przepisy.
§  47.
1. 22
Żołnierzy przedterminowo zwolnionych z zasadniczej służby wojskowej dowódca jednostki wojskowej może w każdym czasie pozostawania w dyspozycji wezwać do stawienia się w jednostce wojskowej w celu dalszego odbywania tej służby. Wezwanie doręcza się na piśmie. Wzór wezwania określa załącznik do rozporządzenia.
2.
Żołnierz wezwany do dalszego odbywania zasadniczej służby wojskowej stawia się jednostce wojskowej w terminie określonym w wezwaniu.
2a. 23
Liczbę żołnierzy podlegających wezwaniu do dalszego odbywania zasadniczej służby wojskowej, czas, na jaki mają zostać powołani, oraz jednostki wojskowe, których dowódcy obowiązani są dokonać wezwania, określają odrębne przepisy.
3. 24
Przepis § 8 ust. 4 i § 10 stosuje się odpowiednio.
§  47a. 25
Żołnierze przedterminowo zwolnieni z zasadniczej służby wojskowej z pozostawieniem w dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej mają obowiązek uzyskania zezwolenia tego dowódcy na wyjazd i pobyt za granicą, na zasadach i w trybie określonym w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 listopada 1992 r. w sprawie zasad i trybu uzyskiwania przez żołnierzy w czynnej służbie wojskowej zezwoleń na wyjazd i pobyt za granicą oraz właściwości organów wojskowych w tych sprawach (Dz. U. Nr 89, poz. 444 oraz z 1995 r. Nr 50, poz. 272).
§  48.
Zwolnienie żołnierzy z zasadniczej służby wojskowej przed jej objęciem następuje na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach.
§  49.
1.
Żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową zwalnia się z tej służby po jej odbyciu, w ostatnim dniu ustalonego czasu trwania tej służby, z zastrzeżeniem przepisu ust. 2 i § 51.
2. 26
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do żołnierzy, którzy stawili się do odbycia zasadniczej służby wojskowej z opóźnieniem i nie zostało ono im usprawiedliwione.
3.
Żołnierzy, o których mowa w ust. 2, zwalnia się w dniu upływu ustawowego czasu trwania zasadniczej służby wojskowej.
4.
Dowódca jednostki wojskowej, w przypadku niezwolnienia żołnierza z przyczyn określonych w ust. 2, zawiadamia niezwłocznie o tym fakcie najbliższą rodzinę tego żołnierza.
§  50.
1.
Zwolnienie żołnierza z zasadniczej służby wojskowej dowódca jednostki wojskowej stwierdza w rozkazie dziennym oraz w książeczce wojskowej.
2.
Dowódca jednostki wojskowej zawiadamia o zwolnieniu żołnierza z zasadniczej służby wojskowej w przypadku:
1)
przebywania w zakładzie opieki zdrowotnej - kierownika tego zakładu oraz żołnierza,
2)
tymczasowego aresztowania - właściwy sąd lub prokuratora wojskowego.
§  51.
Żołnierzy, którzy zostali przyjęci do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej, zwalnia się z zasadniczej służby wojskowej w dniu poprzedzającym ostatni dzień ustalonego czasu trwania zasadniczej służby wojskowej.

Zwalnianie z przeszkolenia wojskowego

§  52.
1.
Żołnierzy odbywających przeszkolenie wojskowe zwalnia się z tego przeszkolenia po jego odbyciu, w ostatnim dni ustalonego czasu trwania tego przeszkolenia, z zastrzeżeniem przepisu ust. 2.
2. 27
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do żołnierzy, którzy stawili się do odbycia przeszkolenia wojskowego z opóźnieniem i nie zostało ono im usprawiedliwione.
3.
Żołnierzy, o których mowa w ust. 2, zwalnia się, w zależności od rodzaju odbywanego przeszkolenia wojskowego, w dniu upływu odpowiednio sześciu lub dwóch miesięcy trwania tego przeszkolenia.
4.
Dowódca jednostki wojskowej, w przypadku niezwolnienia żołnierza z przyczyn określonych w ust. 2, zawiadamia niezwłocznie o tym fakcie najbliższą rodzinę tego żołnierza.
5.
W sprawach zwalniania żołnierzy z przeszkolenia wojskowego stosuje się odpowiednio przepisy § 48 i 50.

Zwalnianie z nadterminowej zasadniczej służby wojskowej

§  53.
1.
Żołnierzy pełniących nadterminową zasadniczą służbę wojskową zwalnia się z tej służby w ostatnim dniu okresu, przez który byli obowiązani ją pełnić.
2. 28
Przed upływem okresu pełnienia nadterminowej zasadniczej służby wojskowej żołnierza zwalnia się w razie:
1)
powołania do zawodowej służby wojskowej - z dniem powołania do tej służby,
2)
przyjęcia do służby wojskowej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego - z dniem stawienia się do tej służby,
3)
uznania za trwale lub czasowo niezdolnego do tej służby w czasie pokoju - z dniem uprawomocnienia się orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej,
4)
skazania żołnierza przez sąd na karę pozbawienia wolności (aresztu wojskowego) - z dniem uprawomocnienia się wyroku
5) 29
(uchylony),
6)
wymierzenia żołnierzowi co najmniej dwukrotnie kary dyscyplinarnej za rażące naruszenie dyscypliny wojskowej - z dniem uprawomocnienia się decyzji o wymierzeniu drugiej kary dyscyplinarnej,
7)
niewyrażenia przez żołnierza zgody na pełnienie służby w innej jednostce wojskowej, w przypadku rozformowania jednostki wojskowej, której ewidencją żołnierz jest objęty - z dniem rozformowania jednostki
8)
niewyrażenia przez żołnierza zgody na zmianę stanowiska służbowego, w przypadku wydania prawomocnego orzeczenia przez wojskową komisję lekarską o niezdolności do pełnienia służby wojskowej na dotychczas zajmowanym stanowisku - po upływie trzydziestu dni od dnia niewyrażenia przez żołnierza zgody.
3. 30
Zwolnienie żołnierza z nadterminowej zasadniczej służby wojskowej przed upływem okresu, na który żołnierz zgłosił się do tej służby, może nastąpić:
1)
w razie ukarania karą dyscyplinarną ostrzeżenia o niepełnej przydatności na zajmowanym stanowisku służbowym (od stanowiska dowódcy drużyny lub równorzędnego wzwyż), jeżeli w okresie trzech miesięcy od dnia jej wymierzenia nie została ona skreślona z ewidencji,
2)
w okresie warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności (aresztu wojskowego), wymierzonej żołnierzowi przez sąd, jeżeli rażąco nie wywiązuje się on z obowiązków służbowych,
3)
w wyjątkowych wypadkach, na prośbę żołnierza, uzasadnioną szczególnie ważnymi względami rodzinnymi lub osobistymi.
4. 31
Zwolnienia żołnierzy, w przypadkach określonych w ust. 1, ust. 2 pkt 1 i 3 - 8 oraz w ust. 3, dokonują dowódcy jednostek wojskowych, których ewidencją żołnierze są objęci, a żołnierzy wymienionych w ust. 2 pkt 2 - komendanci szkół wojskowych. Przepisy § 50 stosuje się odpowiednio.
§  53a. 32
W czasie uchylenia prawomocnego wyroku sądu skazującego żołnierza na karę pozbawienia wolności (aresztu wojskowego), na wniosek żołnierza, następuje przywrócenie do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej, o ile żołnierz spełnia wymogi przyjęcia do tej służby.
§  53b. 33
Żołnierzowi zwolnionemu z nadterminowej zasadniczej służby wojskowej z przyczyn określonych w § 53 ust. 2 pkt 1 i 4 - 7 oraz w ust. 3 nie udziela się urlopu wypoczynkowego nie wykorzystanego w roku służby, w którym następuje zwolnienie.

Rozdział  6

Powołanie do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej

§  54.
1. 34
Żołnierze zwolnieni z zasadniczej służby wojskowej przed jej odbyciem podlegają powołaniu do odbycia pozostałego jej okresu, jeżeli okres odbytej przez nich służby był krótszy niż dziewięć miesięcy i nie korzystają z odroczenia tej służby.
2. 35
Powołaniu podlegają żołnierze, o których mowa w ust. 1, do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym kończą dwadzieścia cztery lata życia.
3.
Przepisy § 4 ust. 3 pkt 2 i ust. 4 stosuje się odpowiednio.
§  55. 36
(skreślony).
§  55a. 37
(skreślony).
§  56. 38
W przypadkach, o których mowa w art. 102 ust. 3 i art. 103 ust. 4 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 10, poz. 55, Nr 28, poz. 153, Nr 106, poz. 678, Nr 107, poz. 688, Nr 117, poz. 753, Nr 121, poz. 770 i Nr 141, poz. 944, z 1998 r. Nr 162, poz. 1117, z 1999 r. Nr 1, poz. 7, z 2001 r. Nr 85, poz. 925 i Nr 154, poz. 1800 i 1801 oraz z 2002 r. Nr 141, poz. 1184 i Nr 200, poz. 1687), powołanie następuje w zależności od przyczyn zwolnienia (wydalenia) ze służby kandydackiej, na zasadach określonych w § 54.
§  57.
Do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej podlegają powołaniu również poborowi zwolnieni ze służby pełnionej w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład Sił Zbrojnych, o której mowa w art. 56 ust. 1, jeżeli pełnili oni służbę w tych formacjach przez okres krótszy niż dwanaście miesięcy.
§  58.
Żołnierze zwolnieni z przeszkolenia wojskowego przed jego odbyciem nie podlegają powołaniu do odbycia pozostałego okresu trwania tego przeszkolenia.
§  59.
W sprawach powoływania żołnierzy zwolnionych z zasadniczej służby wojskowej przed jej odbyciem oraz poborowych, o których mowa w § 57, do odbycia pozostałego okresu tej służby stosuje się odpowiednio przepisy § 8-10 i 12.

Rozdział  7

Przenoszenie do rezerwy

§  60.
Żołnierzy zwolnionych z czynnej służby wojskowej po jej odbyciu przenosi się do rezerwy z dniem zwolnienia z tej służby.
§  61. 39
Żołnierzy zwolnionych z zasadniczej służby wojskowej przed jej odbyciem:
1)
z przyczyn, o których mowa w art. 87 ust. 2 pkt 3 i 6, albo z powodu uznania ich za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej - przenosi się do rezerwy z dniem zwolnienia z zasadniczej służby wojskowej, jeżeli odbyli nie mniej niż dziewięć miesięcy tej służby lub zwolnienie nastąpiło po dniu 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym ukończyli dwadzieścia cztery lata życia,
2)
z przyczyn określonych w art. 87 ust. 2 pkt 7 przenosi się do rezerwy:
a)
z dniem zwolnienia z zasadniczej służby wojskowej, jeżeli odbyli nie mniej niż dziewięć miesięcy tej służby,
b)
z dniem 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym ukończyli dwadzieścia osiem lat życia, jeżeli do dnia zwolnienia z zasadniczej służby wojskowej odbyli mniej niż dziewięć miesięcy tej służby.
§  62. 40
Żołnierzy zwolnionych z zasadniczej służby wojskowej przed jej odbyciem, którzy odbywali ją w kilku okresach, przenosi się do rezerwy z dniem zwolnienia z tej służby, jeżeli łącznie odbyli nie mniej niż dziewięć miesięcy zasadniczej służby wojskowej albo zwolnienie z kolejnego okresu tej służby nastąpiło po dniu 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym ukończyli dwadzieścia cztery lata życia.
§  63. 41
 
1. 42
Żołnierzy zwolnionych z zasadniczej służby wojskowej przed jej odbyciem z przyczyn określonych w art. 87 ust. 2 pkt 3 lub 6, którzy nie zostali przeniesieni do rezerwy na podstawie § 61 pkt 1, przenosi się do rezerwy z dniem 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą dwadzieścia pięć lat życia, chyba że przed tym dniem zostali powołani do odbycia pozostałego okresu tej służby.
2.
Żołnierzy zwolnionych z zasadniczej służby wojskowej przed jej odbyciem z powodu uznania ich za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej, którzy nie zostali przeniesieni do rezerwy na podstawie § 61 pkt 1 oraz nie zostali powołani do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym upłynął okres, na który orzeczono czasową niezdolność do czynnej służby wojskowej, przenosi się do rezerwy z dniem upływu tego terminu. Jeżeli okres, na który orzeczono czasową niezdolność do czynnej służby wojskowej, upływa w drugiej połowie roku kalendarzowego, w którym żołnierze ci kończą dwadzieścia cztery lata życia i do końca tego roku nie zostali oni powołani do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej, albo okres, na który orzeczono czasową niezdolność do czynnej służby wojskowej upływa po roku kalendarzowym, w którym kończą dwadzieścia cztery lata, żołnierzy tych przenosi się do rezerwy z dniem 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą dwadzieścia pięć lat życia.
§  64. 43
Żołnierzy zwolnionych z zasadniczej służby wojskowej przedterminowo z pozostawieniem w dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej, przenosi się do rezerwy z dniem upływu ustawowego czasu trwania zasadniczej służby wojskowej.
§  64a. 44
Żołnierzy zwolnionych z zasadniczej służby wojskowej przed jej odbyciem z powodu uznania ich za niezdolnych do służby w czasie pokoju, a także żołnierzy zwolnionych z zasadniczej służby wojskowej przed jej odbyciem z innych powodów i uznanych następnie za niezdolnych do służby w czasie pokoju przenosi się do rezerwy.
§  65.
Żołnierzy zwolnionych z zasadniczej służby wojskowej przed jej odbyciem z powodu uznania ich za trwale niezdolnych do czynnej służby wojskowej, a także żołnierzy zwolnionych z zasadniczej służby wojskowej przed jej odbyciem z innych powodów i uznanych następnie za trwale niezdolnych do czynnej służby wojskowej nie przenosi się do rezerwy.
§  66.
1.
Żołnierzy zwolnionych z przeszkolenia wojskowego przed jego odbyciem przenosi się do rezerwy z dniem zwolnienia z tego przeszkolenia.
2. 45
Przepis § 65 stosuje się odpowiednio.
§  67.
1.
Żołnierzy zwolnionych z nadterminowej zasadniczej służby wojskowej przed upływem okresu, na który zostali przyjęci do służby, przenosi się do rezerwy z dniem zwolnienia z tej służby.
2.
Przepis § 65 stosuje się odpowiednio.
§  68. 46
Przeniesienia do rezerwy dokonuje:
1) 47
w przypadkach określonych w § 60, § 61 pkt 1, § 62, § 66 ust. 1 i § 67 ust. 1 - dowódca jednostki wojskowej,
2) 48
w przypadkach określonych w § 61 pkt 2, § 63 i § 66 ust. 2 - wojskowy komendant uzupełnień,
3) 49
w wypadku określonym w § 64:
a)
żołnierzy nie wezwanych do dalszego odbywania zasadniczej służby wojskowej lub wezwanych do odbycia tej służby, a następnie zwolnionych przed upływem ustawowego czasu jej trwania - wojskowy komendant uzupełnień,
b)
żołnierzy wezwanych do dalszego odbywania zasadniczej służby wojskowej, którzy odbywali tę służbę do ustawowego czasu jej trwania - dowódca jednostki wojskowej,
4) 50
w przypadku, o którym mowa w § 64a:
a)
żołnierzy zwolnionych z zasadniczej służby wojskowej przed jej odbyciem z powodu uznania ich za niezdolnych do służby w czasie pokoju - dowódca jednostki wojskowej,
b)
żołnierzy zwolnionych z zasadniczej służby wojskowej przed jej odbyciem z innych powodów i uznanych następnie za niezdolnych do służby w czasie pokoju - wojskowy komendant uzupełnień.

Rozdział  8

Przepisy przejściowe i końcowe

§  69. 51
(skreślony).
§  70.
Żołnierze odbywający przeszkolenie wojskowe w dniu wejścia w życie rozporządzenia odbywają to przeszkolenie na zasadach i w wymiarze dotychczas obowiązujących.
§  71.
Do żołnierzy pełniących w dniu wejścia w życie rozporządzenia nadterminową zasadniczą służbę wojskową w sprawach dotyczących przedłużenia tej służby na kolejny okres stosuje się dotychczasowe terminy.
§  72.
Tracą moc:
1)
zarządzenia nr 58 Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 grudnia 1987 r. w sprawie odbywania zasadniczej służby wojskowej (Dz. Rozk. Ministerstwa Obrony Narodowej z 1990 r. poz. 107 i z 1991 r. poz. 47),
2)
zarządzenie nr 71 Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 października 1989 r. w sprawie służby wojskowej oraz szkolenia obronnego studentów i absolwentów szkół wyższych (Dz. Rozk. Ministerstwa Obrony Narodowej poz. 77 i z 1991 r. poz. 47),
3)
zarządzenie nr 73 Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 sierpnia 1990 r. w sprawie przebiegu zasadniczej służby wojskowej pełnionej nadterminowo (Dz. Rozk. Ministerstwa Obrony Narodowej poz. 77 i 112 oraz z 1991 r. poz. 15 i 59).
§  73.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  52

(pominięty)

*  Z dniem 2 lipca 2000 r. rozporządzenie traci częściowo podstawę prawną na skutek zmiany art. 73 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony, przez art. 1 pkt 11 i w związku z art. 6 ustawy z dnia 7 maja 1999 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o uposażeniu żołnierzy (Dz.U.99.50.500).

Z dniem 1 stycznia 2004 r. nin. rozporządzenie traci częściowo podstawę prawną na skutek uchylenia art. 93 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.02.21.205) przez art. 1 pkt 5 lit. b) ustawy z dnia 13 września 2002 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o uposażeniu żołnierzy (Dz.U.02.166.1363).

Z dniem 1 lipca 2004 r. § 5 i 11 nin. rozporządzenia tracą moc w związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 3 czerwca 2004 r. w sprawie trybu postępowania dotyczącego ochotniczego zgłaszania się do odbycia zasadniczej służby wojskowej (Dz.U.04.142.1506) - zob. art. 17 ustawy z dnia 29 października 2003 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.03.210.2036).

Z dniem 5 lipca 2004 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie:

- rozdziałów 5, 6 i 7 w związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 2004 r. w sprawie zwalniania żołnierzy z zasadniczej służby wojskowej przed jej odbyciem i żołnierzy nadterminowej zasadniczej służby wojskowej przed upływem okresu, na który zgłosili się do tej służby (Dz.U.04.153.1613),

- uregulowanym w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 2004 r. w sprawie odbywania zasadniczej służby wojskowej (Dz.U.04.153.1614),

- uregulowanym w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 października 2004 r. w sprawie trybu przyjmowania oraz sposobu odbywania nadterminowej zasadniczej służby wojskowej (Dz.U.04.238.2396),

zob. art. 17 ustawy z dnia 29 października 2003 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.03.210.2036).

Z dniem 3 sierpnia 2004 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie uregulowanym w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 lipca 2004 r. w sprawie urlopów żołnierzy niezawodowych (Dz.U.04.162.1700) - zob. art. 17 ustawy z dnia 29 października 2003 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.03.210.2036).

1 § 1 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 maja 1998 r. (Dz.U.98.67.438) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 25 października 1999 r. (Dz.U.99.92.1055) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1999 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2002 r. (Dz.U.02.208.1771) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 2002 r.

2 § 4 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 maja 1998 r. (Dz.U.98.67.438) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2002 r. (Dz.U.02.208.1771) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 2002 r.

3 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 25 października 1999 r. (Dz.U.99.92.1055) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1999 r.
4 § 10 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 25 października 1999 r. (Dz.U.99.92.1055) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1999 r.
5 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 25 października 1999 r. (Dz.U.99.92.1055) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1999 r.
6 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2002 r. (Dz.U.02.208.1771) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 2002 r.
7 § 23 ust. 1 pkt 1 skreślony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 25 października 1999 r. (Dz.U.99.92.1055) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1999 r.
8 § 23 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 25 października 1999 r. (Dz.U.99.92.1055) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1999 r.
9 § 29 uchylony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2002 r. (Dz.U.02.208.1771) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 2002 r.
10 § 31 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) i b) rozporządzenia z dnia 25 października 1999 r. (Dz.U.99.92.1055) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1999 r.
11 § 32 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. c) rozporządzenia z dnia 25 października 1999 r. (Dz.U.99.92.1055) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1999 r.
12 § 31 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 maja 1998 r. (Dz.U.98.67.438) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 1998 r.
13 § 34 pkt 6 skreślony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 26 maja 1998 r. (Dz.U.98.67.438) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 1998 r.
14 § 35 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2002 r. (Dz.U.02.208.1771) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 2002 r.
15 § 37 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2002 r. (Dz.U.02.208.1771) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 2002 r.
16 § 40 skreślony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 26 maja 1998 r. (Dz.U.98.67.438) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 1998 r.
17 § 42 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 26 maja 1998 r. (Dz.U.98.67.438) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 1998 r.
18 § 44 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 26 maja 1998 r. (Dz.U.98.67.438) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2002 r. (Dz.U.02.208.1771) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 2002 r.

19 § 45 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 7 kwietnia 1995 r. (Dz.U.95.42.218) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 maja 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 25 października 1999 r. (Dz.U.99.92.1055) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1999 r.

20 § 45 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 7 kwietnia 1995 r. (Dz.U.95.42.218) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 maja 1995 r.
21 § 46 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 7 kwietnia 1995 r. (Dz.U.95.42.218) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 maja 1995 r.
22 § 47 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 7 kwietnia 1995 r. (Dz.U.95.42.218) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 maja 1995 r.
23 § 47 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 7 kwietnia 1995 r. (Dz.U.95.42.218) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 maja 1995 r.
24 § 47 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 7 kwietnia 1995 r. (Dz.U.95.42.218) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 maja 1995 r.
25 § 47a:

- dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 7 kwietnia 1995 r. (Dz.U.95.42.218) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 maja 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2002 r. (Dz.U.02.208.1771) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 2002 r.

26 § 49 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 25 października 1999 r. (Dz.U.99.92.1055) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1999 r.
27 § 52 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 25 października 1999 r. (Dz.U.99.92.1055) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1999 r.
28 § 53 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.U.94.9.34) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 1994 r.
29 § 53 ust. 2 pkt 5 uchylony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2002 r. (Dz.U.02.208.1771) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 2002 r.
30 § 53 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.U.94.9.34) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 1994 r.
31 § 53 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.U.94.9.34) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 1994 r.
32 § 53a:

- dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.U.94.9.34) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2002 r. (Dz.U.02.208.1771) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 2002 r.

33 § 53b dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.U.94.9.34) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 1994 r.
34 § 54 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 26 maja 1998 r. (Dz.U.98.67.438) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 1998 r.
35 § 54 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 25 października 1999 r. (Dz.U.99.92.1055) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1999 r.
36 § 55 skreślony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 25 października 1999 r. (Dz.U.99.92.1055) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1999 r.
37 § 55a:

- dodany przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 26 maja 1998 r. (Dz.U.98.67.438) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 1998 r.

- skreślony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 25 października 1999 r. (Dz.U.99.92.1055) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1999 r.

38 § 56:

- zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 25 października 1999 r. (Dz.U.99.92.1055) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1999 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2002 r. (Dz.U.02.208.1771) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 2002 r.

39 § 61:

- zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 26 maja 1998 r. (Dz.U.98.67.438) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 25 października 1999 r. (Dz.U.99.92.1055) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1999 r.

40 § 62 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 26 maja 1998 r. (Dz.U.98.67.438) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 1998 r.
41 § 63 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 26 maja 1998 r. (Dz.U.98.67.438) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 1998 r.
42 § 63 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 25 października 1999 r. (Dz.U.99.92.1055) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1999 r.
43 § 64 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 1995 r. (Dz.U.95.100.499) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 września 1995 r.
44 § 64a dodany przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 25 października 1999 r. (Dz.U.99.92.1055) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1999 r.
45 § 66 ust. 2 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.U.94.9.34) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 1994 r.
46 § 68 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 7 kwietnia 1995 r. (Dz.U.95.42.218) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 maja 1995 r.
47 § 68 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 1995 r. (Dz.U.95.100.499) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 września 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 maja 1998 r. (Dz.U.98.67.438) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 1998 r.

48 § 68 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 maja 1998 r. (Dz.U.98.67.438) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 1998 r.
49 § 68 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 1995 r. (Dz.U.95.100.499) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 września 1995 r.
50 § 68 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 25 października 1999 r. (Dz.U.99.92.1055) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1999 r.
51 § 69 skreślony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 26 maja 1998 r. (Dz.U.98.67.438) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 1998 r.
52 Załącznik dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 7 kwietnia 1995 r. (Dz.U.95.42.218) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 maja 1995 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.56.277

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasadnicza służba wojskowa i nadterminowa zasadnicza służba wojskowa oraz przeszkolenie wojskowe.
Data aktu: 22/06/1992
Data ogłoszenia: 25/07/1992
Data wejścia w życie: 09/08/1992