Szczegółowe zasady kierowania i współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej biorących udział w działaniu ratowniczym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 11 czerwca 1992 r.
w sprawie szczegółowych zasad kierowania i współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej biorących udział w działaniu ratowniczym.

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 81, poz. 351) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przekazywanie jednostkom ochrony przeciwpożarowej, zwanych dalej "jednostkami", informacji operacyjnych o pożarach, klęskach żywiołowych i innych zagrożeniach oraz koordynację i organizację prowadzenia działań ratowniczych zapewniają:
1)
Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa - w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej,
2)
wojewódzkie stanowisko koordynacji ratownictwa - w komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej,
3)
rejonowe stanowisko kierowania - w komendach rejonowych Państwowej Straży Pożarnej,
4)
punkty alarmowania - w jednostkach ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej, a także w pozostałych nie wymienionych jednostkach.
2.
Organizację, wyposażenie i zasady działania Centrum i stanowisk wymienionych w ust. 1 pkt 1-3 określa Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, a punktów alarmowania - właściwy komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.
3.
Centrum, stanowiska i punkty alarmowania określone w ust. 1 są uprawnione do kierowania jednostek działających na określonym terenie do działań ratowniczych oraz organizowania współdziałania z innymi służbami.
§  2.
Kierowanie jednostek do działań ratowniczych odbywa się na podstawie zasad prowadzenia działań ratowniczych, opracowywanych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej, z uwzględnieniem wytycznych Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
§  3.
1.
Kierującym działaniem ratowniczym jest pierwszy przybyły na miejsce zdarzenia dowódca jednostki, do czasu przybycia dowódcy jednostki hierarchicznie wyższej.
2.
Kierowanie działaniem ratowniczym jest obowiązany przejąć dowódca według następującej hierarchii:
1)
naczelnik ochotniczej straży pożarnej,
2)
dowódca terenowej służby ratowniczej,
3)
dowódca zakładowej służby ratowniczej,
4)
dowódca zakładowej straży pożarnej,
5)
dowódca gminnej zawodowej straży pożarnej,
6)
dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej,

z zastrzeżeniem ust. 4.

3.
Kierowanie działaniem ratowniczym mogą przejąć:
1)
komendant rejonowy Państwowej Straży Pożarnej,
2)
komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej,
3)
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.
4.
Kierowanie działaniem ratowniczym na terenie zakładu pracy posiadającego zakładową straż pożarną lub zakładową służbę ratowniczą należy do dowódców tych jednostek.
§  4.
Kierujący działaniami ratowniczymi, o których mowa w § 3 ust. 2 i 3, przejmując kierowanie jest obowiązany zapoznać się z sytuacją, rozlokowaniem jednostek i wydanymi wcześniej rozkazami. Czas przejęcia kierowania powinien zostać zarejestrowany w dokumentacji operacyjnej.
§  5.
W razie braku możliwości kierowania działaniem ratowniczym przez osoby, o których mowa w § 3, kierującego tym działaniem wyznacza:
1)
dla działania o zasięgu ponadwojewódzkim - kierujący Krajowym Centrum Koordynacji Ratownictwa,
2)
dla pozostałych działań - kierujący wojewódzkim stanowiskiem koordynacji ratownictwa.
§  6.
1.
Kierujący działaniami ratowniczymi korzystają z uprawnień przewidzianych w odrębnych przepisach, a ponadto mają prawo:
1)
wydawać rozkazy i polecenia,
2)
podzielić teren akcji na odcinki bojowe i wyznaczyć ich dowódców,
3)
powołać sztaby akcji, składające się ze specjalistów i dowódców różnych dziedzin.
2.
Po zakończeniu działania ratowniczego kierujący działaniem ratowniczym przekazuje miejsce objęte tym działaniem właścicielowi, zarządcy, użytkownikowi obiektu lub przedstawicielowi Policji bądź organom samorządu terytorialnego.
§  7.
1.
Jednostki biorące udział w działaniu ratowniczym obowiązane są do wspólnego działania pod jednolitym kierownictwem.
2.
Współdziałanie polega na skoordynowanym działaniu i wzajemnej pomocy jednostek w celu zwalczania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia objętego takim działaniem.
3.
Współdziałanie, o którym mowa w ust. 1 i 2, organizuje kierujący działaniem ratowniczym.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.52.244

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady kierowania i współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej biorących udział w działaniu ratowniczym.
Data aktu: 11/06/1992
Data ogłoszenia: 08/07/1992
Data wejścia w życie: 23/07/1992