Uposażenie strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 23 czerwca 1992 r.
w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Na podstawie art. 88 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88 poz. 400 i z 1992 r. Nr 21, poz. 86) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
stawki miesięcznego uposażenia zasadniczego strażaków Państwowej Straży Pożarnej, zwanych dalej "strażakami" według grup uposażenia zasadniczego, zawarte w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia,
2)
zaszeregowanie stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków, zawarte w tabelach stanowiących załącznik nr 2 do rozporządzenia,
3) 1
dodatki za stopnie strażaków, zawarte w tabelach stanowiących załącznik nr 3 do rozporządzenia,
4)
szczegółowe zasady przyznawania strażakom dodatków do uposażenia:
a)
dodatku służbowego,
b)
dodatku za lata służby,
c)
dodatku za stopień,
d)
dodatku specjalnego,
e) 2
(skreślona),
f)
dodatku za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia,
g) 3
dodatku kontrolerskiego,
h) 4
jednorazowego dodatku z tytułu urodzenia dziecka.
§  2.
1.
Najniższym uposażeniem w rozumieniu rozporządzenia jest uposażenie przewidziane dla najniższego stanowiska służbowego strażaka, obejmujące minimalną stawkę przewidzianą dla najniższej grupy uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień strażaka.
2.
Dodatki do uposażenia, z wyjątkiem dodatku, o którym mowa w § 1 pkt 4 lit. d), są ustalane w stawkach miesięcznych.
§  3.
1. 5
Strażakowi przyznaje się, ustalany kwotowo dodatek służbowy w wysokości do 50% otrzymanego uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień.
2. 6
Wysokość dodatku służbowego powinna być uzależniona w szczególności od:
1)
dyspozycyjności związanej z zajmowanym stanowiskiem i stopnia odpowiedzialności za podejmowane decyzje służbowe,
2)
stopnia zdyscyplinowania przy realizacji zadań służbowych, gospodarności oraz dbałości o powierzony sprzęt i urządzenia,
3)
posiadanych kwalifikacji ogólnych i zawodowych, ze szczególnym uwzględnieniem kwalifikacji specjalistycznych (uprawnień, znajomości języków obcych), przydatnych na zajmowanym stanowisku,
4)
stopnia sprawności fizycznej, potwierdzonej wynikami sprawdzianów.
3.
O wysokości dodatku służbowego przyznawanego strażakowi decyduje przełożony uprawniony do mianowania lub powołania.
§  4.
1. 7
Strażakowi po 2 latach służby przysługuje dodatek za lata służby w wysokości 2% posiadanej stawki uposażenia zasadniczego przewidzianej w tabeli.
2. 8
Dodatek, o którym mowa w ust. 1, wzrasta o 1% za każdy następny rok służby, aż do wysokości 20% po 20 latach służby, oraz o 0,5% za każdy rok służby powyżej 20 lat, łącznie do wysokości 25% po 30 latach służby.
3.
Do okresu uprawniającego do dodatku wlicza się okresy służby w Państwowej Straży Pożarnej oraz okresy:
1) 9
służby w charakterze członka Korpusu Technicznego Pożarnictwa oraz funkcjonariusza pożarnictwa,
2)
służby w Milicji Obywatelskiej i Służbie Bezpieczeństwa,
3)
służby w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa i Straży Granicznej,
4)
służby w charakterze funkcjonariusza Służby Więziennej,
5)
służby w Wojsku Polskim oraz Ludowym Wojsku Polskim.
4. 10
Do okresu uprawniającego do dodatku, o którym mowa w ust. 1, nie wlicza się okresów służby zakończonych zwolnieniem ze służby z powodu jej porzucenia lub wydalenia ze służby wskutek orzeczenia kary dyscyplinarnej.
5.
Okresy służby wymienione w ust. 3 pkt 2-5 wlicza się stosując odpowiednio zasady przewidziane w przepisach dotyczących tych służb.
6. 11
Ustalenia lat służby dokonuje się na podstawie dokumentów potwierdzających okresy, o których mowa w ust. 3.
7. 12
Strażak jest obowiązany przedłożyć dokumenty, o których mowa w ust. 6, jeżeli w jego aktach brak jest takiej dokumentacji.
8. 13
Jeżeli zostanie udokumentowany okres służby, który powoduje zwiększenie dodatku za lata służby, to dodatek ten wypłaca się za okres nie dłuższy niż 3 lata poprzedzające miesiąc, w którym złożono dokument.
§  5.
1.
Strażak nabywa prawo do dodatku za stopień z dniem nadania mu określonego stopnia albo przywrócenia stopnia.
2.
W razie wymierzenia strażakowi kary dyscyplinarnej pozbawienia lub obniżenia stopnia, strażak odpowiednio traci prawo do otrzymywania dodatku za stopień lub dodatek ten zostaje stosownie obniżony z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o ukaraniu.
§  6. 14
 
1.
Strażakowi przyznaje się dodatek specjalny za:
1)
wykonywanie obowiązków służbowych poza obszarem działania macierzystej jednostki co najmniej przez jedną dobę, polegających na organizowaniu i prowadzeniu akcji ratowniczych lub wykonywaniu czynności ratowniczych,
2)
prowadzenie i organizowanie długotrwałych akcji ratowniczych lub wykonywanie czynności ratowniczych trwających ponad jedną dobę na terenie obszaru działania macierzystej jednostki w okresie podwyższonego stanu gotowości operacyjnej,
3)
czas skoszarowania w okresie podwyższonej gotowości operacyjnej jednostki Państwowej Straży Pożarnej.
2.
Dodatek specjalny ustala się w wysokości 1/30 miesięcznego uposażenia strażaka za każdą pełną dobę wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1.
3.
Od czasu skoszarowania, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, odejmuje się doby, w których strażak pełniący służbę w systemie zmianowym pełni służbę zgodnie z harmonogramem. Strażakowi pełniącemu służbę w systemie codziennym za doby, w których zgodnie z rozkładem czasu służby strażak pełni służbę, dodatek specjalny pomniejsza się o jedną trzecią.
4.
Strażakowi wykonującemu zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 1, otrzymującemu dodatek specjalny, nie przysługują za ten czas diety na zasadach obowiązujących pracowników będących w podróży służbowej.
5.
Dodatek specjalny wypłaca się do dnia 10 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, na podstawie wykazu dodatkowych należności, określającego liczbę dób, w których strażak znajdował się w sytuacjach uprawniających do dodatku, zatwierdzonego przez przełożonego, o którym mowa w § 3 ust. 3.
§  7. 15
(skreślony).
§  8.
1.
Strażakowi pełniącemu służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia może być przyznany dodatek za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia w następującej wysokości miesięcznej:
Stopień szkodliwości % najniższego uposażenia
I 2
II 4
III 6
IV 9
2.
Warunki służby, które uzasadniają przyznanie dodatku za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, z podaniem stopnia szkodliwości, ustala Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.
3.
Dodatek, o którym mowa w ust. 1, może być przyznany strażakowi pełniącemu służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia przez co najmniej połowę obowiązującego czasu służby.
4.
Dodatek za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia przyznaje się, jeżeli stężenie lub natężenie czynników szkodliwych dla zdrowia, stwierdzone w wyniku badań środowiskowych, przeprowadzonych przez placówkę uprawnioną do tego rodzaju badań, przekracza najwyższą dopuszczalną normę.
5.
Stanowiska służbowe, na których może być przyznany dodatek za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, z podaniem stopnia szkodliwości, ustala:
1)
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej - w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej,
2) 16
komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej - w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej na terenie województwa, z wyjątkiem jednostek, o których mowa w pkt 3, 4 i 5,
3)
komendant szkoły Państwowej Straży Pożarnej - w szkole Państwowej Straży Pożarnej,
4)
dyrektor jednostki badawczo-rozwojowej Państwowej Straży Pożarnej - w jednostce badawczo-rozwojowej Państwowej Straży Pożarnej,
5) 17
komendant ośrodka szkolenia Państwowej Straży Pożarnej - w ośrodku szkolenia Państwowej Straży Pożarnej,

- biorąc pod uwagę dokonywane pomiary oraz opinię powołanej w tym celu komisji.

6. 18
W skład komisji, o której mowa w ust. 5, powinien wchodzić zastępca komendanta, lekarz, osoba zajmująca się sprawami bezpieczeństwa i higieny służby oraz przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej, a w jednostce organizacyjnej, w której nie działa związek zawodowy - przedstawiciel pracowników.
7.
W razie zbiegu uprawnień do dodatku za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia z dwóch lub więcej tytułów, strażakowi przysługuje tylko jeden, wyższy dodatek.
§  8a. 19
 
1. 20
Strażakom pełniącym służbę w etatowych jednostkach (komórkach, na stanowiskach) kontroli może być przyznany dodatek kontrolerski w wysokości do 300 zł.
2.
Wysokość przyznanego dodatku kontrolerskiego powinna być uzależniona od wyników i stażu służby na stanowisku uprawniającym do tego dodatku, posiadanych kwalifikacji zawodowych, zakresu obowiązków służbowych oraz liczby dni wykonywania czynności kontrolnych poza macierzystą jednostką.
§  9. 21
 
1. 22
W razie urodzenia dziecka przez kobietę-strażaka lub przez nie zatrudnioną żonę strażaka albo przyjęcia przez strażaka na wychowanie dziecka w wieku do jednego roku i wystąpienia do sądu opiekuńczego z wnioskiem o jego przysposobienie - strażak otrzymuje jednorazowy dodatek w wysokości zasiłku porodowego ustalonego w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
2.
W razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie (przysposobienia jednocześnie więcej niż jednego dziecka), jednorazowy dodatek przysługuje na każde urodzone (przysposobione) dziecko.
3.
Jednorazowy dodatek wypłaca jednostka organizacyjna, w której strażak otrzymuje uposażenie, niezwłocznie po zaistnieniu okoliczności uzasadniających wypłatę tego dodatku - na podstawie odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka opatrzonego adnotacją urzędu stanu cywilnego "służy do wypłaty zasiłku". W razie ubiegania się o wypłatę jednorazowego dodatku z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie, zamiast skróconego aktu urodzenia należy przedstawić zaświadczenie sądu stwierdzające fakt wystąpienia o przysposobienie dziecka oraz datę urodzenia dziecka.
§  10. 23
Do kobiety-strażaka korzystającej z urlopu wychowawczego stosuje się odpowiednio przepisy § 9.
§  11. 24
 
1. 25
Strażak przeniesiony na stanowisko, na którym pobierane dotychczas dodatki do uposażenia nie przysługują lub przysługują w niższej stawce, zachowuje przez okres 12 miesięcy prawo do tych dodatków według stawek obowiązujących przed przeniesieniem w pełnej wysokości, jeżeli przeniesienie nastąpiło wskutek:
1)
utraty zdolności do służby na danym stanowisku, spowodowanej wypadkiem pozostającym w związku z pełnieniem służby lub chorobą powstałą w związku ze szczególnymi warunkami tej służby,
2)
orzeczenia całkowitej niezdolności do pełnienia służby na zajmowanym stanowisku przez komisję lekarską, jeżeli nie ma możliwości przeniesienia na stanowisko równorzędne,
3)
likwidacji zajmowanego stanowiska, jeżeli nie ma możliwości przeniesienia na stanowisko równorzędne.
§  12. 26
Kwoty dodatków do uposażenia określonych w rozporządzeniu w wysokości procentowej zaokrągla się do dziesięciu groszy w górę.
§  13. 27
Przepisy rozporządzenia nie mają zastosowania do strażaków w służbie kandydackiej, których należności pieniężne określają odrębne przepisy.
§  14. 28
 
1.
Do dnia utworzenia Państwowej Straży Pożarnej, nie później jednak niż do dnia 30 czerwca 1992 r. strażak, o którym mowa w art. 129 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, otrzymuje wynagrodzenie należne z tytułu zajmowania stanowiska w jednostkach organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 126 tej ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Wobec strażaków powołanych lub mianowanych na stanowiska służbowe przed dniem 30 czerwca 1992 r. przepis ust. 1 ma zastosowanie wyłącznie do dnia powołania lub mianowania.
§  15. 29
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1992 r., z tym że przepis § 22 ust. 2 ma zastosowanie począwszy od dnia, w którym strażak został powołany lub mianowany na stanowisko służbowe.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  30 TABELA STAWEK MIESIĘCZNEGO UPOSAŻENIA ZASADNICZEGO STRAŻAKÓW PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ WEDŁUG GRUP UPOSAŻENIA ZASADNICZEGO

Grupa uposażenia Miesięczna stawka uposażenia zasadniczego w złotych
0 3.200
00 2.900
01 1.840
02 1.680
03 1.530
04 1.390
05 1.270
06 1.050
07 1.000
08 940
09 890
10 830
11 790
12 740
13 700
14 670
15 640
16 610
17 580
18 540
19 510
20 480
21 460
22 400
23 370

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  31 TABELE ZASZEREGOWANIA STANOWISK SŁUŻBOWYCH DO GRUP UPOSAŻENIA STRAŻAKÓW

Tabela 1

zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej (PSP)

Lp. Stanowisko Grupa uposażenia
1 2 3
1 Komendant Główny PSP 0
2 Zastępca Komendanta Głównego PSP 00
3 Dyrektor biura 02
4 Dowódca centralnego odwodu operacyjnego 02
5 Dowódca pułku centralnego odwodu operacyjnego 04
6 Szef sztabu centralnego odwodu operacyjnego 04
7 Doradca komendanta 04
8 Zastępca dyrektora biura 04
9 Główny księgowy 04
10 Główny specjalista 05
11 Radca prawny 05
12 Zastępca dowódcy pułku centralnego odwodu operacyjnego 06
13 Naczelnik wydziału 06
14 Zastępca naczelnika wydziału 07
15 Kierownik samodzielnej sekcji 07
16 Dyżurny operacyjny kraju 07
17 Starszy oficer 08
18 Zastępca dyżurnego operacyjnego kraju 08
19 Oficer 10
20 Pomocnik dyżurnego operacyjnego kraju 13
21 Starszy inspektor 14
22 Inspektor 15
23 Starszy technik 17
24 Starszy ratownik-kierowca 17
25 Technik 18
26 Ratownik-kierowca 18
27 Młodszy technik 19
28 Starszy referent 20
29 Referent 21
30 Młodszy referent 22
31 Stażysta 23

Tabela 2

zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków w komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej

Lp. Stanowisko Grupa uposażenia
kat. I* kat. II* kat. III*
1 Komendant wojewódzki 01 02 03
2 Zastępca komendanta wojewódzkiego 03 04 05
3 Główny księgowy 07 08 08
4 Radca prawny 07 08 08
5 Naczelnik wydziału 07 08 08
6 Zastępca naczelnika wydziału 08 09 09
7 Kierownik samodzielnej sekcji 08 09 09
8 Dyżurny operacyjny 10 11 12
9 Starszy oficer 10 10 10
10 Oficer 12 12 12
11 Starszy inspektor 14 14 14
12 Inspektor 15 15 15
13 Pomocnik dyżurnego operacyjnego 16 16 16
14 Starszy technik 17 17 17
15 Starszy ratownik-kierowca 17 17 17
16 Technik 18 18 18
17 Ratownik-kierowca 18 18 18
18 Młodszy technik 19 19 19
19 Starszy referent 20 20 20
20 Referent 21 21 21
21 Młodszy referent 22 22 22
22 Stażysta 23 23 23

*) Kategorie komend wojewódzkich określają odrębne przepisy.

Tabela 3

zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków w komendach rejonowych Państwowej Straży Pożarnej

Lp. Stanowisko Grupa uposażenia
kat. I* kat. II* kat. III*
1 2 3 4 5
1 Komendant rejonowy 05 06 07
2 Zastępca komendanta rejonowego 07 08 09
3 Naczelnik wydziału 09 - -
4 Starszy oficer 10 - -
5 Zastępca naczelnika wydziału 10 - -
6 Kierownik samodzielnej sekcji 10 10 10
7 Dyżurny operacyjny 12 13 14
8 Oficer 12 12 12
9 Młodszy oficer 13 13 13
10 Starszy inspektor 14 14 14
11 Inspektor 15 15 15
12 Pomocnik dyżurnego operacyjnego 16 16 16
13 Młodszy inspektor 16 16 16
14 Starszy ratownik-kierowca 17 17 17
15 Starszy technik 17 17 17
16 Ratownik-kierowca 18 18 18
17 Technik 19 18 18
18 Młodszy technik 19 19 19
19 Starszy referent 20 20 20
20 referent 21 21 21
21 Młodszy referent 22 22 22
22 Stażysta 23 23 23

* Kategorie komend rejonowych określają odrębne przepisy.

Tabela 4

zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków w jednostkach ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej i w jednostkach ratowniczo-gaśniczych Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej

Lp. Grupa uposażenia
Stanowisko A* B* C* D* E*
1 2 3 4 5 6 7
1 Dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej 07 07 08 08 08
2 Zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej 08 08 09 09 09
3 Lekarz 08 08 09 09 09
4 Dowódca zmiany 12 12 12 13 13
5 Starszy specjalista 13 13 14 14 14
6 Specjalista 14 14 14 14 14
7 Dowódca sekcji 14 14 14 - -
8 Dowódca zastępu 15 15 15 15 15
9 Starszy operator sprzętu specjalnego 15 15 15 15 15
10 Specjalista ratownik 16 16 16 16 16
11 Operator sprzętu specjalnego 16 16 16 16 16
12 Starszy dyspozytor 16 16 16 16 16
13 Dyspozytor 17 17 17 17 17
14 Starszy ratownik, starszy ratownik-kierowca 17 17 17 17 17
15 Starszy technik 17 17 17 17 17
16 Technik 18 18 18 18 18
17 Ratownik-kierowca 18 18 18 18 18
18 Ratownik 19 19 19 19 19
19 Szef sprzętowni 19 19 19 19 19
20 Młodszy ratownik 21 21 21 21 21
21 Stażysta 23 23 23 23 23

* Użyte w tabeli oznaczenia A, B, C, D i E oznaczają kategorie jednostek ratowniczo-gaśniczych, określone odrębnymi przepisami.

Tabela 5

zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków w Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej Państwowej Straży Pożarnej

Lp. Stanowisko Grupa uposażenia
1 2 3
1 Dyrektor 02
2 Zastępca dyrektora 04
3 Profesor (zwyczajny, nadzwyczajny) 05
4 Kierownik zakładu 06
5 Główny księgowy 07
6 Adiunkt 08
7 Kierownik pracowni 09
8 Starszy oficer 10
9 Kierownik działu 10
10 Oficer 12
11 Asystent 12
12 Młodszy oficer 13
13 Starszy inspektor 14
14 Inspektor 15
15 Operator sprzętu specjalnego 16
16 Starszy technik 17
17 Starszy ratownik-kierowca 17
18 Technik 18
19 Ratownik-kierowca 18
20 Młodszy technik 19
21 Starszy referent 20
22 Referent 21
23 Młodszy referent 22
24 Stażysta 23

Tabela 6

zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków w Szkole Głównej Służby Pożarnej (SGSP)

Lp. Stanowisko Grupa uposażenia
1 2 3
1 Komendant SGSP 01
2 Zastępca komendanta SGSP 03
3 Szef katedry 04
4 Profesor (zwyczajny, nadzwyczajny) 05
5 Kierownik zakładu 06
6 Główny księgowy 07
7 Naczelnik wydziału 07
8 Radca prawny 07
9 Dowódca pododdziałów szkolnych 07
10 Kierownik studium 07
11 Zastępca naczelnika wydziału 08
12 Adiunkt 08
13 Kierownik pracowni 09
14 Starszy wykładowca 09
15 Kierownik działu 10
16 Starszy oficer 10
17 Dowódca kompanii szkolnej 10
18 Wykładowca 11
19 Lektor 12
20 Oficer 12
21 Asystent 12
22 Starszy specjalista 12
23 Dowódca zmiany 12
24 Młodszy oficer 13
25 Starszy instruktor 13
26 Specjalista 14
27 Dowódca sekcji 14
28 Instruktor 14
29 Starszy inspektor 14
30 Inspektor 15
31 Dowódca zastępu 15
32 Starszy operator sprzętu specjalnego 15
33 Specjalista ratownik 16
34 Operator sprzętu specjalnego 16
35 Starszy dyspozytor 16
36 Dyspozytor 17
37 Starszy technik 17
38 Starszy ratownik, starszy ratownik-kierowca 17
39 Technik 18
40 Ratownik-kierowca 18
41 Młodszy technik 19
42 Ratownik 19
43 Szef sprzętowni 19
44 Młodszy ratownik 20
45 Starszy referent 20
46 Referent 21
47 Młodszy referent 22
48 Stażysta 23

Tabela 7

zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków w Centralnej Szkole i szkołach aspirantów Państwowej Straży Pożarnej

Lp. Stanowisko Grupa uposażenia
1 2 3
1 Komendant 02
2 Zastępca komendanta 04
3 Główny księgowy 07
4 Naczelnik wydziału 07
5 Zastępca naczelnika wydziału 08
6 Dowódca pododdziałów szkolnych 08
7 Starszy wykładowca 09
8 Dowódca kompanii szkolnej 10
9 Starszy oficer 10
10 Kierownik działu 10
11 Wykładowca 11
12 Oficer 12
13 Starszy specjalista 12
14 Dowódca zmiany 12
15 Młodszy oficer 13
16 Lektor 13
17 Starszy instruktor 13
18 Instruktor 14
19 Specjalista 14
20 Dowódca sekcji 14
21 Starszy inspektor 14
22 Inspektor 15
23 Dowódca zastępu 15
24 Starszy operator sprzętu specjalnego 15
25 Specjalista ratownik 16
26 Operator sprzętu specjalnego 16
27 Starszy dyspozytor 16
28 Dyspozytor 17
29 Starszy technik 17
30 Starszy ratownik, starszy ratownik-kierowca 17
31 Technik 18
32 Ratownik-kierowca 18
33 Szef sprzętowni 19
34 Młodszy technik 19
35 Ratownik 19
36 Starszy referent 20
37 Młodszy ratownik 21
38 Referent 21
39 Młodszy referent 22
40 Stażysta 23

Tabela 8

zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków w szkołach podoficerskich i ośrodkach szkolenia Państwowej Straży Pożarnej

Lp. Stanowisko Grupa uposażenia
1 2 3
1 Komendant szkoły podoficerskiej 04
2 Zastępca komendanta szkoły podoficerskiej 06
3 Komendant ośrodka szkolenia 06
4 Zastępca komendanta ośrodka szkolenia 08
5 Główny księgowy szkoły podoficerskiej 08
6 Naczelnik wydziału 08
7 Zastępca naczelnika wydziału 09
8 Starszy wykładowca 09
9 Dowódca kompanii szkolnej 10
10 Kierownik działu 10
11 Starszy oficer 10
12 Wykładowca 11
13 Starszy specjalista 12
14 Oficer 12
15 Dowódca zmiany 12
16 Młodszy oficer 13
17 Starszy instruktor 13
18 Instruktor 14
19 Specjalista 14
20 Dowódca sekcji 14
21 Starszy inspektor 14
22 Inspektor 15
23 Dowódca zastępu 15
24 Starszy operator sprzętu specjalnego 15
25 Operator sprzętu specjalnego 16
26 Specjalista ratownik 16
27 Starszy dyspozytor 16
28 Starszy technik 17
29 Starszy ratownik, starszy ratownik-kierowca 17
30 Dyspozytor 17
31 Ratownik-kierowca 18
32 Technik 18
33 Młodszy technik 19
34 Ratownik 19
35 Starszy referent 20
36 Młodszy ratownik 21
37 Referent 21
38 Młodszy referent 22
39 Stażysta 23

Tabela 9

zaszeregowania stanowisk służbowych do grup uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej pełniących służbę w jednostkach Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej

Lp. Stanowisko i szczebel organizacyjny Grupa uposażenia
1 2 3
I. Inspektorat Wojskowej Ochrony

Przeciwpożarowej

1 Starszy oficer 07
2 Oficer 09
II. Okręgowy inspektorat Wojskowej Ochrony

Przeciwpożarowej

3 Starszy oficer 09
4 Oficer 11
III. Delegatura okręgowego inspektoratu

Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej

5 Starszy oficer 09
6 Oficer 11
IV. Jednostki wojskowe
7 Dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej (innej niż A-E) 12
8 Inspektor 15

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  32 TABELA 1

stawek dodatku za posiadany przez strażaka stopień służbowy, obowiązująca od dnia 1 stycznia 1997 r. do dnia 22 stycznia 1997 r.
Lp. Stanowisko Kwota dodatku miesięcznego w złotych
1 2 3
1 Nadbrygadier 620
2 Starszy brygadier 570
3 Brygadier 550
4 Młodszy brygadier 530
5 Starszy kapitan 510
6 Kapitan 490
7 Młodszy kapitan 470
8 Starszy aspirant 420
9 Aspirant 400
10 Młodszy aspirant 380
11 Starszy ogniomistrz 350
12 Ogniomistrz 330
13 Młodszy ogniomistrz 310
14 Starszy sekcyjny 290
15 Sekcyjny 270
16 Starszy strażak 250
17 Strażak 240

TABELA 2

stawek dodatku za posiadany przez strażaka stopień służbowy, obowiązująca od dnia 23 stycznia 1997 r.

Lp. Stanowisko Kwota dodatku miesięcznego w złotych
1 2 3
1 Generał brygadier 650
2 Nadbrygadier 620
3 Starszy brygadier 570
4 Brygadier 550
5 Młodszy brygadier 530
6 Starszy kapitan 510
7 Kapitan 490
8 Młodszy kapitan 470
9 Aspirant sztabowy 440
10 Starszy aspirant 420
11 Aspirant 400
12 Młodszy aspirant 380
13 Starszy ogniomistrz 350
14 Ogniomistrz 330
15 Młodszy ogniomistrz 310
16 Starszy sekcyjny 290
17 Sekcyjny 270
18 Starszy strażak 250
19 Strażak 240
1 § 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1997 r. (Dz.U.97.46.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 1997 r.
2 § 1 pkt 4 lit. e) skreślona przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1997 r. (Dz.U.97.46.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 1997 r.
3 § 1 pkt 4 lit. g) dodana przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 maja 1994 r. (Dz.U.94.62.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1994 r.
4 § 1 pkt 4 lit. h):

- według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 maja 1994 r. (Dz.U.94.62.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.68.348) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1995 r.

5 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 maja 1994 r. (Dz.U.94.62.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1994 r.
6 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1997 r. (Dz.U.97.46.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 1997 r.
7 § 1 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 sierpnia 1993 r. (Dz.U.93.74.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 3 lutego 1995 r. (Dz.U.95.19.100) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

8 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 3 lutego 1995 r. (Dz.U.95.19.100) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.
9 § 4 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 września 1993 r. (Dz.U.93.93.430) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1993 r.
10 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 września 1993 r. (Dz.U.93.93.430) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1993 r.
11 § 4 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 27 września 1993 r. (Dz.U.93.93.430) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1993 r.
12 § 4 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 27 września 1993 r. (Dz.U.93.93.430) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1993 r.
13 § 4 ust. 8 dodany przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 27 września 1993 r. (Dz.U.93.93.430) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1993 r.
14 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 września 1993 r. (Dz.U.93.93.430) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1993 r.
15 § 7 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1997 r. (Dz.U.97.46.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 1997 r.
16 § 8 ust. 5 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1997 r. (Dz.U.97.46.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 1997 r.
17 § 8 ust. 5 pkt 5 dodany przez § 1 pkt 4 lit. a) tiret drugie rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1997 r. (Dz.U.97.46.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 1997 r.
18 § 8 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1997 r. (Dz.U.97.46.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 1997 r.
19 § 8a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 maja 1994 r. (Dz.U.94.62.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1994 r.
20 § 8a ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 października 1994 r. (Dz.U.94.119.583) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 lutego 1996 r. (Dz.U.96.25.114) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1997 r. (Dz.U.97.46.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 1997 r.

21 § 9 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.68.348) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1995 r.
22 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.68.348) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1995 r.
23 § 10 według numeracji ustalonej i zmieniony przez § 1 pkt 4 i pkt 5 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.68.348) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1995 r.
24 § 11 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.68.348) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1995 r.
25 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1997 r. (Dz.U.97.46.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 1997 r.
26 § 20:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 października 1994 r. (Dz.U.94.119.583) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

- według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.68.348) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1995 r.

27 § 13 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.68.348) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1995 r.
28 § 14 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.68.348) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1995 r.
29 § 15 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.68.348) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1995 r.
30 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 sierpnia 1993 r. (Dz.U.93.74.352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 18 maja 1994 r. (Dz.U.94.62.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 21 października 1994 r. (Dz.U.94.119.583) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 20 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.81.414) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 21 lutego 1996 r. (Dz.U.96.25.114) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.

31 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 18 maja 1994 r. (Dz.U.94.62.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 21 lutego 1996 r. (Dz.U.96.25.114) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1997 r. (Dz.U.97.46.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 1997 r.

32 Załącznik nr 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 września 1993 r. (Dz.U.93.93.430) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1993 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 16 marca 1994 r. (Dz.U.94.39.147) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 21 października 1994 r. (Dz.U.94.119.583) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 lutego 1995 r. (Dz.U.95.19.100) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 6 listopada 1995 r. (Dz.U.95.131.638) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1997 r. (Dz.U.97.46.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 1997 r., z wyjątkiem tabeli 1 która obowiązuje od dnia 1 stycznia 1997 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.51.236

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uposażenie strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
Data aktu: 23/06/1992
Data ogłoszenia: 01/07/1992
Data wejścia w życie: 01/07/1992