Określenie szczegółowych zasad i trybu postępowania oraz organów właściwych do uznawania stopni wojskowych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 15 maja 1992 r.
w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu postępowania oraz organów właściwych do uznawania stopni wojskowych.

Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 113, poz. 491) zarządza się, co następuje:
§  1.
Osoby, którym władze Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie nadały do dnia 22 grudnia 1990 r. stopnie wojskowe, mogą składać wnioski o uznanie tych stopni.
§  2.
1.
Wnioski o uznanie stopni wojskowych składa się do Ministra Obrony Narodowej.
2.
Osoby zamieszkałe w kraju mogą składać wnioski za pośrednictwem wojskowych komend uzupełnień właściwych ze względu na ich miejsce zamieszkania, a osoby zamieszkałe za granicą - za pośrednictwem konsulatów.
§  3.
1.
Wniosek powinien zawierać:
1)
nazwisko i imię osoby zainteresowanej,
2)
imię ojca, datę i miejsce urodzenia,
3)
datę nadania i nadany stopień wojskowy,
4)
określenie organu, który nadał stopień wojskowy,
5)
aktualne miejsce zamieszkania.
2.
Do wniosku należy dołączyć wszelkie posiadane dokumenty potwierdzające fakt nadania stopnia wojskowego (uwierzytelnione odpisy tych dokumentów).
3.
Jeżeli wniosek nie zawiera danych, o których mowa w ust. 1, lub nie dołączono do niego dokumentów wskazanych w ust. 2, osobę zainteresowaną wzywa się do uzupełnienia braków w terminie 3 miesięcy, pod rygorem zwrotu wniosku.
§  4.
1.
O uznaniu stopnia wojskowego postanawia, z zastrzeżeniem ust. 2, Minister Obrony Narodowej.
2.
Wnioski o uznanie stopni oficerskich podporucznika oraz generałów i admirałów, wraz z własną opinią, Minister Obrony Narodowej przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.
3.
W razie odmowy uznania stopnia wojskowego, postanowienie w tej sprawie wraz z uzasadnieniem doręcza się niezwłocznie osobie zainteresowanej.
§  5.
1.
Uznanie stopnia wojskowego przez właściwy organ stanowi podstawę do sporządzenia i wydania osobie zainteresowanej dokumentu stwierdzającego posiadanie stopnia.
2.
Dokument, o którym mowa w ust. 1 sporządza i wydaje Minister Obrony Narodowej.
3.
Dokument, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1)
określenie organu orzekającego o uznaniu stopnia wojskowego,
2)
nazwisko i imię ojca osoby, której stopień został uznany,
3)
posiadany stopień wojskowy,
4)
datę, podpis i pieczęć organu wydającego dokument.
4.
Dokument potwierdzający posiadanie stopnia wojskowego doręcza się niezwłocznie osobie zainteresowanej.
§  6.
Minister Obrony Narodowej prowadzi rejestr osób, którym wydano dokumenty potwierdzające posiadanie stopnia wojskowego.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024