Rządowy program pomocy finansowej w związku ze wzrostem wydatków na leczenie oraz szczegółowe zasady, warunki i tryb przyznawania tej pomocy.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 kwietnia 1992 r.
w sprawie rządowego programu pomocy finansowej w związku ze wzrostem wydatków na leczenie oraz szczegółowych zasad, warunków i trybu przyznawania tej pomocy.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 27 września 1991 r. o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne (Dz. U. Nr 94, poz. 422) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się rządowy program pomocy finansowej dla osób uprawnionych do bezpłatnej pomocy leczniczej, których sytuacja bytowa uległa znacznemu pogorszeniu w związku ze wzrostem wydatków na leczenie w następstwie wejścia w życie ustawy z dnia 27 września 1991 r. o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne (Dz. U. Nr 94, poz. 422), zwanej dalej "ustawą".
2.
Pomoc finansowa jest udzielana ze środków budżetu państwa w ramach zadań administracji rządowej, przekazywanych na podstawie porozumień z gminami, w myśl art. 8 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. Nr 16, poz. 95, Nr 32, poz. 191, Nr 34, poz. 199, Nr 43, poz. 253 i Nr 89, poz. 518 oraz z 1991 r. Nr 4, poz. 18 i Nr 110, poz. 473).
§  2.
Zasiłek na zmniejszenie wydatków na leki i artykuły sanitarne, zwany dalej "zasiłkiem na leki", przyznaje organ właściwy w zakresie zadań zleconych gminie w sprawach pomocy społecznej, zwany dalej "właściwym organem".
§  3.
Przez wydatki na leki i artykuły rozumie się opłaty ryczałtowe i częściową odpłatność za:
1)
leki podstawowe i leki uzupełniające,
2)
leki zapisane zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy,
3)
artykuły sanitarne zapisane zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy.
§  4.
Zasiłek na leki przysługuje osobom i rodzinom, których dochód na osobę w rodzinie w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, o którym mowa w § 8, nie przekracza 150% najniższej emerytury brutto, a wydatki na leki i artykuły sanitarne przekroczyły wysokość 5% dochodu brutto rodziny.
§  5.
1.
Osobom i rodzinom utrzymującym się z indywidualnego gospodarstwa rolnego przysługuje zasiłek na leki, jeżeli roczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza dochodu z 2 ha przeliczeniowych, a wydatki na leki i artykuły sanitarne na osobę przekroczyły wysokość dochodu miesięcznego z 0,3 ha przeliczeniowego.
2.
Osobom i rodzinom utrzymującym się z indywidualnego gospodarstwa rolnego i uzyskującym jednocześnie dochody spoza gospodarstwa rolnego zasiłek na leki przysługuje na zasadach określonych w § 4.
§  6.
1.
Dochód na osobę w rodzinie oblicza się uwzględniając łącznie dochody brutto wszystkich osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, odejmując kwotę w wysokości alimentów świadczonych na rzecz osób spoza danego gospodarstwa, a następnie dzieląc przez liczbę osób pozostających w tym gospodarstwie. Przez dochód należy rozumieć wszystkie uzyskiwane dochody brutto i świadczenia, niezależnie od źródeł pochodzenia, z wyjątkiem alimentów, o których mowa w zdaniu pierwszym.
2.
Przez rodzinę rozumie się osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym.
§  7.
Kwotę zasiłku na leki ustala się w wysokości różnicy między wydatkami na leki i artykuły sanitarne poniesionymi przez rodzinę a wydatkami, które powinny być sfinansowane ze środków własnych rodziny, obliczonymi według zasad określonych w § 4 i § 5 ust. 1.
§  8.
1.
Zasiłek na leki jest przyznawany na pisemny wniosek osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela, złożony w ośrodku pomocy społecznej, na druku według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia.
2.
Wysokość poniesionych wydatków na leki i artykuły sanitarne należy udokumentować przez okazanie w ośrodku pomocy społecznej dokumentu zawierającego informacje dotyczące nazwiska, imienia oraz adresu osoby, która otrzymała leki lub artykuł sanitarny, datę zlecenia leku lub artykułu sanitarnego oraz ich nazwy, podpis i pieczęć lekarza, pieczęć apteki wydającej lek lub artykuł sanitarny oraz koszt leku lub artykułu sanitarnego.
3.
Wzór dokumentu, o którym mowa w ust. 2, ustali Minister Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  9.
W każdym uzasadnionym przypadku właściwy organ powinien zarządzić przeprowadzenie wywiadu środowiskowego.
§  10.
Rozliczenia z tytułu przyznawanych zasiłków na leki dokonuje się raz w miesiącu.
§  11.
Właściwy organ może uwzględnić wniosek o przyznanie zasiłku na leki za okres dwóch miesięcy wstecz.
§  12.
1.
Zasiłek na leki przysługuje niezależnie od świadczeń przyznawanych na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 87, poz. 506), z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Zasiłek na leki nie może być przyznany, jeżeli został przyznany zasiłek celowy na pokrycie kosztów leków na podstawie art. 32 ustawy o pomocy społecznej.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WNIOSEK O UDZIELENIE POMOCY NA ZMNIEJSZENIE WYDATKÓW NA LEKI I ARTYKUŁY SANITARNE

(pominięty)

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.34.148

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rządowy program pomocy finansowej w związku ze wzrostem wydatków na leczenie oraz szczegółowe zasady, warunki i tryb przyznawania tej pomocy.
Data aktu: 07/04/1992
Data ogłoszenia: 17/04/1992
Data wejścia w życie: 17/04/1992