Upoważnienie organów administracji państwowej do ustalania niektórych cen urzędowych i marż handlowych urzędowych oraz określanie zasad ustalania cen regulowanych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 grudnia 1985 r.
w sprawie upoważnienia organów administracji państwowej do ustalania niektórych cen urzędowych i marż handlowych urzędowych oraz określania zasad ustalania cen regulowanych.

Na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. z 1985 r. Nr 49, poz. 261) zarządza się, co następuje:
§  1.
Upoważnia się:
1)
Ministra Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej do ustalania:
a)
cen map i innych materiałów geodezyjnych i kartograficznych sprzedawanych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
b)
marż handlowych urzędowych stosowanych w obrocie mapami i materiałami wymienionymi pod lit. a);
2)
Ministra Górnictwa i Energetyki do ustalania cen za czynności organów dozoru technicznego;
3)
Ministra Handlu Zagranicznego do ustalania:
a)
cen za przeprowadzanie obowiązkowych kontroli towarów w imporcie i eksporcie,
b)
marż handlowych urzędowych dla jednostek gospodarki uspołecznionej prowadzących działalność handlu zagranicznego;
4) 1
Ministra Kultury i Sztuki do ustalania cen za bilety wstępu do kin;
5)
Ministra Łączności do ustalania cen za pomiary i badania wykonywane przez Państwową Inspekcję Radiową;
6)
Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z Ministrem - Członkiem Rady Ministrów do ustalania cen na podręczniki akademickie;
7)
Ministra Oświaty i Wychowania w porozumieniu z Ministrem - Członkiem Rady Ministrów do ustalania cen:
a)
za świadczenia zakładów opiekuńczo-wychowawczych,
b)
za usługi noclegowe szkolnych schronisk młodzieżowych;
8)
Ministra Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej do ustalania:
a)
cen na prosięta i warchlaki ze skupu interwencyjnego,
b)
marż handlowych urzędowych stosowanych w obrocie:
-
zwierzętami gospodarskimi hodowlanymi (§ 2 ust. 1 pkt 1 lit. a),
- 2
materiałem siewnym zbóż, rzepaku i rzepiku, ziemniakami sadzeniakami oraz nasionami roślin strączkowych grubonasiennych (§ 2 ust. 1 pkt 1 lit. b) z wyjątkiem materiału siewnego sprzedawanego w opakowaniach 10 kg i mniejszych;
9)
Ministra - Kierownika Urzędu Gospodarki Morskiej do ustalania cen za przewozy osób w żegludze przybrzeżnej;
10)
Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej do ustalania cen za:
a)
świadczenia uspołecznionych zakładów pomocy społecznej, domów małych dzieci i żłobków,
b)
świadczenia zakładów społecznych służby zdrowia (szpitali, stacji sanitarno-epidemiologicznych i innych),
c)
osobiste świadczenia osób fizycznych na rzecz zakładów społecznych służby zdrowia (oddawanie krwi i inne),
d)
usługi wykonywane przez zakłady naprawcze sprzętu medycznego i zakłady techniki medycznej podporządkowane radom narodowym lub nadzorowane przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej;
11) 3
(skreślony).
§  2.
1.
Upoważnia się do określania zasad ustalania cen regulowanych:
1)
Ministra Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej na:
a)
zwierzęta gospodarskie hodowlane (buhaje, knury, tryki i ogiery do rozrodu, jałówki, loszki i owce maciorki hodowlane oraz cielęta do dalszego chowu),
b) 4
materiał siewny zbóż, rzepaku i rzepiku, ziemniaki sadzeniaki oraz nasiona roślin strączkowych grubonasiennych (groch, bobik, łubin, peluszka i soja) z wyjątkiem materiału siewnego sprzedawanego w opakowaniach 10 kg i mniejszych,
c) 5
usługi związane z produkcją zwierzęcą, usługi w zakresie oceny zasobności gleb, określania składu chemicznego materiału roślinnego, pasz i nawozów oraz podstawowe usługi związane z produkcją roślinną, objęte wykazem określonym przez Ministra Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej w porozumieniu z Ministrem Finansów;
2)
Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej - za usługi świadczone przez zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, bez względu na ich podporządkowanie organizacyjne;
3)
Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki:
a)
w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych - za wczasy pracownicze,
b)
w porozumieniu z Ministrem Oświaty i Wychowania oraz Ministrem - Członkiem Rady Ministrów - za obozy i kolonie dla młodzieży szkolnej,
c)
za usługi hotelarskie i kempingowe świadczone osobom zagranicznym;
4) 6
Ministra Komunikacji - za przewozy osób i ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi,
5) 7
Ministra Oświaty i Wychowania - za posiłki wydawane przez stołówki szkolne.
2. 8
Przepis ust. 1 dotyczy towarów i usług objętych wykazem towarów i usług, na które ustala się ceny regulowane zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. z 1985 r. Nr 49, poz. 261 i z 1986 r. Nr 47, poz. 226).
§  3.
1.
Upoważnia się Ministra Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej do:
1)
określania:
a)
zasad opracowywania kosztorysowych norm nakładów rzeczowych robót budowlanych i montażowych oraz remontów budowlanych,
b)
metod kosztorysowania robót budowlanych i montażowych oraz remontów budowlanych;
2)
dokonywania, w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami oraz kierownikami urzędów centralnych, podziału zadań w zakresie opracowywania i wydawania kosztorysowych norm nakładów rzeczowych oraz katalogów nakładów rzeczowych.
2.
Upoważnia się właściwych ministrów oraz kierowników urzędów centralnych do ustalania, w uzgodnieniu z Ministrem Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej, kosztorysowych norm nakładów rzeczowych oraz katalogów nakładów rzeczowych.
3.
Uzgodnień, o których mowa w ust. 2, nie wymagają normy nakładów rzeczowych i katalogi nakładów rzeczowych dotyczące robót remontowych nie wchodzących w zakres budownictwa ogólnego, robót związanych z konserwacją obiektów zabytkowych, robót montażowych maszyn i urządzeń górniczych oraz mechanicznej przeróbki węgla, robót górniczych podziemnych wraz z robotami elektrycznymi, teletechnicznymi oraz rurociągami technologicznymi i robotami transportowymi, robót wiertniczych mrożeniowych i cementacyjnych, robót montażowych górnictwa ropy naftowej i gazu wraz z urządzeniami.
§  4.
Organy administracji państwowej wymienione w rozporządzeniu kierują się:
1)
przy ustalaniu cen (§ 1) - przepisami art. 4 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach, z tym że ustalanie cen wymagających dotacji z budżetu państwa następuje w uzgodnieniu z Ministrem Finansów,
2)
przy określaniu zasad ustalania cen regulowanych (§ 2) - przepisami art. 5 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt 1.
§  5.
Organy administracji państwowej, upoważnione na podstawie przepisów § 1 pkt 1-10, § 2 ust. 1 i § 3 do ustalania cen urzędowych i marż handlowych urzędowych, określania zasad ustalania cen regulowanych oraz określania norm i metod kosztorysowania, współdziałają z Ministrem Finansów przy wykonywaniu tych uprawnień.
§  6.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1983 r. w sprawie upoważnienia organów administracji państwowej do ustalania niektórych cen urzędowych i marż handlowych urzędowych oraz określania zasad ustalania cen regulowanych (Dz. U. Nr 75, poz. 340 i z 1984 r. Nr 61, poz. 322).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1986 r.
1 § 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1986 r. (Dz.U.86.47.233) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1987 r.
2 § 1 pkt 8 lit. b) tiret drugie zmienione przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1986 r. (Dz.U.86.47.233) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1987 r.
3 § 1 pkt 11 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1986 r. (Dz.U.86.47.233) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1987 r.
4 § 2 ust. 1 pkt 1 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 2 lit. a) tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1986 r. (Dz.U.86.47.233) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1987 r.
5 § 2 ust. 1 pkt 1 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt 2 lit. a) tiret drugie rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1986 r. (Dz.U.86.47.233) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1987 r.
6 § 2 ust. 1 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1986 r. (Dz.U.86.47.233) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1987 r.
7 § 2 ust. 1 pkt 5 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1986 r. (Dz.U.86.47.233) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1987 r.
8 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1986 r. (Dz.U.86.47.233) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1987 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.61.319

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Upoważnienie organów administracji państwowej do ustalania niektórych cen urzędowych i marż handlowych urzędowych oraz określanie zasad ustalania cen regulowanych.
Data aktu: 28/12/1985
Data ogłoszenia: 29/12/1985
Data wejścia w życie: 01/01/1986