Szczegółowe zasady oprocentowania odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości oraz warunki przedterminowej jego wypłaty.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 grudnia 1985 r.
w sprawie szczegółowych zasad oprocentowania odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości oraz warunków przedterminowej jego wypłaty.

Na podstawie art. 58 ust. 4 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 22, poz. 99) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) 1
organie orzekającym - rozumie się przez to terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego właściwy w sprawach geodezji i gospodarki gruntami, wydający decyzję o wywłaszczeniu,
2)
oddziale banku - rozumie się przez to Narodowy Bank Polski - powszechną kasę oszczędności lub bank spółdzielczy właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość,
3) 2
Funduszu - rozumie się przez to Fundusz Gospodarki Gruntami, określony w art. 11 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 22, poz. 99), zwanej dalej "ustawą",
4)
osobie uprawnionej - rozumie się przez to właściciela lub użytkownika wieczystego wywłaszczonej nieruchomości, któremu przysługują odszkodowania z tytułu wywłaszczenia, lub osobę wskazaną przez uprawnionego, stale z nim mieszkającą.
§  2.
1.
Jeżeli wypłata odszkodowania została ustalona w ratach, organ orzekający przesyła decyzję o wywłaszczeniu do oddziału banku w celu otwarcia rachunku dla osoby uprawnionej.
2.
Dysponent Funduszu przekazuje jednorazowo odszkodowanie na rachunek bankowy otwarty dla osoby uprawnionej, a w braku wystarczających środków na rachunku Funduszu - w ratach obejmujących kolejne dwie raty. Wpłata podlega pomniejszeniu o sumy określone w art. 68 ust. 1 ustawy oraz zwiększeniu o oprocentowanie należne osobie uprawnionej za okres od dnia, w którym decyzja o odszkodowaniu stała się ostateczna, do dnia poprzedzającego wpłatę na rachunek.
§  3.
1.
Odszkodowanie wypłacone w ratach podlega oprocentowaniu w wysokości 6% w stosunku rocznym, licząc od dnia, w którym decyzja o odszkodowaniu stała się ostateczna.
2.
Oprocentowanie wypłaca się jednocześnie z wypłatą raty odszkodowania.
§  4.
1.
Decyzję o przedterminowej wypłacie odszkodowania wydaje dyrektor oddziału banku na pisemny wniosek osoby uprawnionej.
2.
Jeżeli przedterminowa wypłata przekracza część odszkodowania przekazaną przez dysponenta Funduszu na rachunek osoby uprawnionej, dysponent jest obowiązany uzupełnić brakujące środki w terminie 14 dni od wydania decyzji o przedterminowej wypłacie.
3.
Przedterminowa wypłata rat odszkodowania powinna nastąpić w ciągu 30 dni licząc od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
4.
Przedterminowa wypłata kwoty odszkodowania następuje z rat ostatnich.
5.
Od decyzji, o której mowa w ust. 1, przysługuje osobie uprawnionej odwołanie w trybie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego odpowiednio do dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Banku Polskiego albo do dyrektora oddziału wojewódzkiego Banku Gospodarki Żywnościowej.
§  5.
1.
Wniosek o przedterminową wypłatę rat odszkodowania uwzględnia się, jeżeli przedterminowa wypłata jest przeznaczona na:
1)
wniesienie wkładu do spółdzielni mieszkaniowej lub na spłatę kredytu bankowego przyznanego na budowę mieszkania spółdzielczego,
2)
remont domu jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego, budynku przeznaczonego do wykonywania w nim rzemiosła, budynku gospodarczego i usługowego,
3)
nabycie lokalu w domu wielomieszkaniowym,
4)
dokonanie inwestycji w gospodarstwie rolnym, ogrodniczym (warzywnym) i hodowlanym,
5)
nabycie lub uruchomienie warsztatu rzemieślniczego albo na dokonanie w nim inwestycji,
6)
spłatę zobowiązań wobec jednostki gospodarki uspołecznionej lub zobowiązań o charakterze alimentacyjnym, jeżeli zobowiązanie to jest wymagalne,
7)
nabycie w Państwowym Zakładzie Ubezpieczeń prawa do renty.
2.
Kwotę wypłaconego przedterminowo odszkodowania przekazuje się:
1)
na rachunek właściwej spółdzielni mieszkaniowej - w wypadku określonym w ust. 1 pkt 1,
2)
osobie uprawnionej - w wypadkach określonych w ust. 1 pkt 2, 4 i 5,
3)
na rachunek Funduszu właściwego dla miejsca położenia nieruchomości albo na rachunek zakładowego funduszu mieszkaniowego - w wypadku określonym w ust. 1 pkt 3,
4)
bezpośrednio wierzycielom - w wypadku określonym w ust. 1 pkt 6,
5)
na rachunek właściwej jednostki organizacyjnej Państwowego Zakładu Ubezpieczeń - w wypadku określonym w ust. 1 pkt 7.
3.
Wniosek o przedterminową wypłatę rat odszkodowania może być uwzględniony, jeżeli środki pochodzące z tej wypłaty są przeznaczone na bieżące utrzymanie osoby uprawnionej lub na pokrycie innych wydatków wynikających z wypadków losowych. Wypłata na rzecz osoby uprawnionej może nastąpić jednorazowo lub w ratach kwartalnych.
§  6.
Pozostające do wypłaty w ratach odszkodowanie, ustalone na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, jest wypłacane na zasadach określonych w rozporządzeniu.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.33.247) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 września 1988 r.
2 § 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.33.247) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 września 1988 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.59.300

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady oprocentowania odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości oraz warunki przedterminowej jego wypłaty.
Data aktu: 19/12/1985
Data ogłoszenia: 27/12/1985
Data wejścia w życie: 27/12/1985