Szczegółowe warunki użycia środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej przez strażników Państwowej Straży Rybackiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 27 sierpnia 1985 r.
w sprawie szczegółowych warunków użycia środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej przez strażników Państwowej Straży Rybackiej.

Na podstawie art. 23 ust. 7 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. Nr 21, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
Strażnik Państwowej Straży Rybackiej, zwany dalej "strażnikiem", ma prawo stosować w niezbędnych granicach środki przymusu bezpośredniego określone w ustawie z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. Nr 21, poz. 91), zwanej dalej "ustawą", w razie naruszenia lub zagrożenia naruszenia przepisów ustawy oraz przepisów wydanych na jej podstawie, w celu zmuszenia do podporządkowania się poleceniom wydanym przez strażnika na podstawie tych przepisów.
§  2.
Użycie środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej przez strażnika może nastąpić tylko w wypadkach i z zachowaniem warunków określonych w ustawie.
§  3.
1.
Środki przymusu bezpośredniego mogą być stosowane po uprzednim wezwaniu do zachowania się zgodnego z prawem i po bezskutecznym uprzedzeniu o użyciu tych środków, chyba że wszelka zwłoka groziłaby niebezpieczeństwem dla życia ludzkiego albo mienia w znacznych rozmiarach.
2.
Użycie środka przymusu bezpośredniego nie może mieć na celu spowodowania dolegliwości ani uszczerbku na zdrowiu osób, w stosunku do których ma być użyty.
§  4.
1.
Strażnik może użyć siły fizycznej do obezwładnienia osoby, odparcia czynnej napaści albo zmuszenia do wykonania polecenia, o którym mowa w § 1.
2.
Przez użycie siły fizycznej rozumieć należy użycie siły mięśni w postaci chwytów rękami lub innych ruchów ciała.
3.
Używając siły fizycznej strażnik nie powinien zadawać uderzeń, chyba że działa w obronie koniecznej albo w celu odparcia zamachu na życie ludzkie lub mienie w znacznych rozmiarach.
§  5.
1.
Strażnik ma prawo użycia psa służbowego jako środka przymusu bezpośredniego w następujących wypadkach:
1)
odpierania czynnej napaści,
2)
zatrzymywania i obezwładniania osób,
3)
w innych wypadkach, w których strażnik jest uprawniony do użycia broni palnej.
2.
Pies służbowy używany jako środek przymusu powinien mieć nałożony kaganiec, z wyjątkiem wypadków, o których mowa w ust. 1 pkt 3.
§  6.
1.
Strażnik może użyć ręcznego miotacza gazu w wypadkach:
1)
odpierania czynnej napaści,
2)
pokonywania czynnego oporu.
2.
Przy stosowaniu ręcznego miotacza gazu strażnik powinien zachować ostrożność, uwzględniając właściwości chemicznych (aerozolowych) środków obezwładniających, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.
§  7.
Osobom, które w wyniku zastosowania środków przymusu bezpośredniego doznały uszkodzeń ciała, strażnik jest obowiązany udzielić pierwszej pomocy, a gdy zachodzi potrzeba - zapewnić opiekę lekarską.
§  8.
1.
Strażnik przed użyciem broni palnej jest obowiązany:
1)
wezwać do zaniechania zamachu, natychmiastowego porzucenia broni lub niebezpiecznego narzędzia albo zaniechania innej czynnej napaści,
2)
wezwać osobę do zatrzymania się wołając: "Stój - Państwowa Straż Rybacka", a w razie niezatrzymania się osoby zagrozić użyciem broni palnej wołając: "Stój - bo strzelam",
3)
dać strzał w górę, jeżeli wezwania, o którym mowa w pkt 1 i 2, okażą się bezskuteczne.
2.
Przepisów ust. 1 pkt 2 i 3 nie stosuje się, jeżeli wszelka zwłoka groziłaby niebezpieczeństwem dla życia ludzkiego.
§  9.
1.
W każdym wypadku użycia broni strażnik jest obowiązany:
1)
zabezpieczyć miejsce zdarzenia,
2)
w miarę możliwości ustalić świadków zdarzenia,
3)
niezwłocznie zawiadomić najbliższą jednostkę Milicji Obywatelskiej oraz komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Rybackiej, który bada, czy użycie broni nastąpiło zgodnie z przepisami prawa.
2.
Komendant wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić najbliższy urząd spraw wewnętrznych lub właściwego prokuratora o wypadku niezgodnego z przepisami prawa użycia broni przez strażnika.
3.
Jeżeli wskutek użycia broni palnej nastąpiło zranienie człowieka, strażnik jest obowiązany udzielić zranionemu pierwszej pomocy i zapewnić opiekę lekarską.
4.
O wypadku użycia broni, w którego wyniku nastąpiła śmierć lub uszkodzenie ciała człowieka, strażnik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego prokuratora.
§  10.
Komendant wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej jest obowiązany sprawdzać znajomość przez strażników przepisów regulujących warunki użycia broni palnej i środków przymusu bezpośredniego oraz sposób postępowania przy ich użyciu.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.46.229

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki użycia środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej przez strażników Państwowej Straży Rybackiej.
Data aktu: 27/08/1985
Data ogłoszenia: 15/10/1985
Data wejścia w życie: 15/10/1985