Szczegółowe warunki użycia środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej przez strażników Państwowej Straży Rybackiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 27 sierpnia 1985 r.
w sprawie szczegółowych warunków użycia środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej przez strażników Państwowej Straży Rybackiej.

Na podstawie art. 23 ust. 7 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. Nr 21, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
Strażnik Państwowej Straży Rybackiej, zwany dalej "strażnikiem", ma prawo stosować w niezbędnych granicach środki przymusu bezpośredniego określone w ustawie z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. Nr 21, poz. 91), zwanej dalej "ustawą", w razie naruszenia lub zagrożenia naruszenia przepisów ustawy oraz przepisów wydanych na jej podstawie, w celu zmuszenia do podporządkowania się poleceniom wydanym przez strażnika na podstawie tych przepisów.
§  2.
Użycie środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej przez strażnika może nastąpić tylko w wypadkach i z zachowaniem warunków określonych w ustawie.
§  3.
1.
Środki przymusu bezpośredniego mogą być stosowane po uprzednim wezwaniu do zachowania się zgodnego z prawem i po bezskutecznym uprzedzeniu o użyciu tych środków, chyba że wszelka zwłoka groziłaby niebezpieczeństwem dla życia ludzkiego albo mienia w znacznych rozmiarach.
2.
Użycie środka przymusu bezpośredniego nie może mieć na celu spowodowania dolegliwości ani uszczerbku na zdrowiu osób, w stosunku do których ma być użyty.
§  4.
1.
Strażnik może użyć siły fizycznej do obezwładnienia osoby, odparcia czynnej napaści albo zmuszenia do wykonania polecenia, o którym mowa w § 1.
2.
Przez użycie siły fizycznej rozumieć należy użycie siły mięśni w postaci chwytów rękami lub innych ruchów ciała.
3.
Używając siły fizycznej strażnik nie powinien zadawać uderzeń, chyba że działa w obronie koniecznej albo w celu odparcia zamachu na życie ludzkie lub mienie w znacznych rozmiarach.
§  5.
1.
Strażnik ma prawo użycia psa służbowego jako środka przymusu bezpośredniego w następujących wypadkach:
1)
odpierania czynnej napaści,
2)
zatrzymywania i obezwładniania osób,
3)
w innych wypadkach, w których strażnik jest uprawniony do użycia broni palnej.
2.
Pies służbowy używany jako środek przymusu powinien mieć nałożony kaganiec, z wyjątkiem wypadków, o których mowa w ust. 1 pkt 3.
§  6.
1.
Strażnik może użyć ręcznego miotacza gazu w wypadkach:
1)
odpierania czynnej napaści,
2)
pokonywania czynnego oporu.
2.
Przy stosowaniu ręcznego miotacza gazu strażnik powinien zachować ostrożność, uwzględniając właściwości chemicznych (aerozolowych) środków obezwładniających, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.
§  7.
Osobom, które w wyniku zastosowania środków przymusu bezpośredniego doznały uszkodzeń ciała, strażnik jest obowiązany udzielić pierwszej pomocy, a gdy zachodzi potrzeba - zapewnić opiekę lekarską.
§  8.
1.
Strażnik przed użyciem broni palnej jest obowiązany:
1)
wezwać do zaniechania zamachu, natychmiastowego porzucenia broni lub niebezpiecznego narzędzia albo zaniechania innej czynnej napaści,
2)
wezwać osobę do zatrzymania się wołając: "Stój - Państwowa Straż Rybacka", a w razie niezatrzymania się osoby zagrozić użyciem broni palnej wołając: "Stój - bo strzelam",
3)
dać strzał w górę, jeżeli wezwania, o którym mowa w pkt 1 i 2, okażą się bezskuteczne.
2.
Przepisów ust. 1 pkt 2 i 3 nie stosuje się, jeżeli wszelka zwłoka groziłaby niebezpieczeństwem dla życia ludzkiego.
§  9.
1.
W każdym wypadku użycia broni strażnik jest obowiązany:
1)
zabezpieczyć miejsce zdarzenia,
2)
w miarę możliwości ustalić świadków zdarzenia,
3)
niezwłocznie zawiadomić najbliższą jednostkę Milicji Obywatelskiej oraz komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Rybackiej, który bada, czy użycie broni nastąpiło zgodnie z przepisami prawa.
2.
Komendant wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić najbliższy urząd spraw wewnętrznych lub właściwego prokuratora o wypadku niezgodnego z przepisami prawa użycia broni przez strażnika.
3.
Jeżeli wskutek użycia broni palnej nastąpiło zranienie człowieka, strażnik jest obowiązany udzielić zranionemu pierwszej pomocy i zapewnić opiekę lekarską.
4.
O wypadku użycia broni, w którego wyniku nastąpiła śmierć lub uszkodzenie ciała człowieka, strażnik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego prokuratora.
§  10.
Komendant wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej jest obowiązany sprawdzać znajomość przez strażników przepisów regulujących warunki użycia broni palnej i środków przymusu bezpośredniego oraz sposób postępowania przy ich użyciu.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.46.229

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki użycia środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej przez strażników Państwowej Straży Rybackiej.
Data aktu: 27/08/1985
Data ogłoszenia: 15/10/1985
Data wejścia w życie: 15/10/1985