Organizacja, zasady i tryb działania rad nadzorczych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 sierpnia 1985 r.
w sprawie organizacji, zasad i trybu działania rad nadzorczych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Na podstawie art. 112 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o zmianach właściwości w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, rent, zaopatrzeń i opieki społecznej (Dz. U. Nr 20, poz. 119, z 1972 r. Nr 11, poz. 81, z 1974 r. Nr 39, poz. 231 i Nr 47, poz. 280 oraz z 1985 r. Nr 20, poz. 85) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Zasady działania rad nadzorczych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

§  1.
Rady nadzorcze Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwane dalej "radami", realizując swe uprawnienia w zakresie nadzoru i kontroli nad działalnością Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej "Zakładem", i jego oddziałami, czuwają nad sprawnym zaspokajaniem potrzeb osób ubezpieczonych oraz nad finansową i organizacyjną działalnością Zakładu.
§  2.
Działanie rady Zakładu obejmuje:
1)
badanie i ocenę bieżących czynności Zakładu oraz przedstawianie Prezesowi Zakładu uwag i wniosków co do wykonywania zadań przez Zakład,
2)
opiniowanie projektów planów finansowych Zakładu i sprawozdań z wykonania tych planów,
3)
rozpatrywanie okresowych sprawozdań z czynności i wykonanych zadań Zakładu,
4)
nadawanie kierunku postępowania i koordynację czynności rad oddziałów, ze szczególnym uwzględnieniem zadań ich zespołów opiniujących odwołania do sądu od decyzji oddziałów Zakładu,
5)
przedstawianie Prezesowi Zakładu uwag i wniosków co do wykonywania zadań przez Zakład i jego oddziały, a także zadań w zakresie ubezpieczeń społecznych wykonywanych przez zakłady pracy, organizacje społeczne i społeczno-zawodowe oraz terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego,
6)
przedstawianie Ministrowi Pracy, Płac i Spraw Socjalnych opinii do projektów przepisów w zakresie ubezpieczenia społecznego oraz wniosków w sprawie doskonalenia takich przepisów,
7)
przedstawianie Ministrowi Pracy, Płac i Spraw Socjalnych okresowych sprawozdań z działalności rady.
§  3.
Działanie rady oddziału Zakładu obejmuje:
1)
badanie i ocenę bieżących czynności oddziału Zakładu oraz przedstawianie dyrektorowi oddziału uwag i wniosków co do wykonywania zadań przez oddział oraz wniosków zmierzających do usprawnień organizacyjnych,
2)
badanie zasadności odwołań do sądu od decyzji oddziału Zakładu,
3)
ocenę wykonywania zadań z zakresu ubezpieczenia społecznego przez zakłady pracy, organizacje społeczne i społeczno-zawodowe oraz terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego,
4)
opiniowanie projektów planów finansowych opracowywanych przez oddział oraz sprawozdań z wykonywania tych planów,
5)
rozpatrywanie sprawozdań z działalności oddziału,
6)
przedstawianie radzie Zakładu wniosków w sprawie doskonalenia przepisów o ubezpieczeniu społecznym oraz o funkcjonowaniu Zakładu,
7)
przedstawianie radzie Zakładu okresowych sprawozdań z działalności rady.

Rozdział  2

Organizacja rady Zakładu i rad jego oddziałów.

§  4.
1.
Rady powołuje się na okres czteroletni.
2.
Poza przewodniczącym w skład rady Zakładu wchodzi 30 członków.
3.
W skład rady oddziału obejmującego swoją działalnością do 300.000 ubezpieczonych wchodzi przewodniczący i 30 członków, a w skład rady oddziału obejmującego powyżej 300.000 ubezpieczonych - przewodniczący i 40 członków.
4.
Na wniosek przewodniczącego rada może wybrać spośród członków rady zastępców przewodniczącego rady.
§  5.
1.
Mandat członka rady Zakładu lub rady oddziału wygasa z upływem kadencji rady, w razie zrzeczenia się funkcji członka rady oraz w razie odwołania w trybie przewidzianym dla powołania.
2.
Uzupełnienie składu rady w czasie trwania kadencji następuje - na okres do końca kadencji - w trybie przewidzianym dla powołania.
§  6.
1.
Rada podejmuje uchwały na zebraniach plenarnych.
2.
Uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków rady.
3.
Przewodniczący zwołuje zebrania z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej 1/3 członków rady.
§  7.
Rady mogą powoływać stałe komisje do spraw problemowych.

Rozdział  3

Tryb postępowania rad oddziałów Zakładu w sprawach odwołań od decyzji tych oddziałów.

§  8.
1.
Zasadność każdego odwołania do sądu od decyzji oddziału Zakładu podlega zbadaniu przez radę oddziału.
2.
Oddział Zakładu przekazuje radzie odwołania wraz z aktami sprawy i stanowiskiem co do zarzutów podniesionych w odwołaniu.
3.
Przy badaniu zasadności odwołania rada oddziału nie dokonuje oceny ustaleń komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia oraz ustaleń organów administracji, instytucji lub organizacji, które z mocy szczególnych przepisów są wiążące dla oddziału Zakładu.
§  9.
1.
Rada oddziału zajmuje stanowisko w sprawie odwołania na podstawie otrzymanych akt sprawy.
2.
Rada oddziału Zakładu jest obowiązana zająć stanowisko oraz przekazać je oddziałowi wraz z aktami sprawy w terminie 14 dni od dnia otrzymania odwołania.
§  10.
1.
Stanowisko rady oddziału uznające odwołanie w całości za słuszne powinno zawierać uzasadnienie.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w sprawach, w których rada oddziału uzna odwołanie za słuszne w części, oraz w sprawach, w których jest niezbędne postępowanie uzupełniające.
§  11.
1.
Jeżeli stanowisko rady oddziału uznające odwołanie w całości za słuszne zostanie przez oddział Zakładu:
1)
uwzględnione - oddział wydaje ponowną decyzję, zawiadamiając o tym zainteresowanego,
2)
nie uwzględnione - oddział przekazuje sprawę do sądu wraz ze stanowiskiem rady oddziału oraz z uzasadnieniem nieuwzględnienia odwołania.
2.
Przepis ust. 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio w wypadkach, gdy odwołanie zostało uznane przez radę oddziału za niesłuszne w całości lub w części.
§  12.
1.
W celu badania odwołań, o których mowa w § 8-11, rady oddziałów Zakładu powołują zespoły opiniujące w składzie: przewodniczący zespołu i dwaj członkowie.
2.
Pracą zespołu opiniującego kieruje jego przewodniczący.
3.
Zespół opiniujący zajmuje stanowisko w sprawie odwołania większością głosów. Informację o zajętym przez zespół stanowisku podpisuje jego przewodniczący.
4.
Zespół zajmuje stanowisko kierując się przepisami prawa.

Rozdział  4

Wynagrodzenie, diety i koszty podróży.

§  13.
1.
Za udział w posiedzeniach rady, komisji problemowych oraz zespołów opiniujących, odbywanych poza godzinami pracy, członkom rad przysługuje wynagrodzenie w wysokości określonej w przepisach w sprawie wynagrodzeń za udział w posiedzeniach komisji resortowych.
2.
Do diet i innych należności za czas podróży zamiejscowych członków rad oraz członków rad oddziałów wezwanych przez radę Zakładu mają zastosowanie zasady określone w przepisach w sprawie diet i innych należności za czas podróży służbowych na terenie kraju.
§  14.
1.
Przewodniczący rad oddziałów Zakładu, zatrudnieni stale na tych stanowiskach, otrzymują wynagrodzenie według stawek wynagrodzenia przewidzianych dla dyrektorów oddziałów Zakładu.
2.
Przewodniczący rad oddziałów Zakładu, pełniący tę funkcję obok innej pracy zawodowej, otrzymują wynagrodzenie na zasadach określonych w ust. 1, w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy.
3.
Zastępcy przewodniczących rad oddziałów na czas zastępowania przewodniczących przekraczający 2 tygodnie otrzymują wynagrodzenie w myśl ust. 1 i 2, z uwzględnieniem okresu zastępstwa.
4.
Przewodniczący rady Zakładu po zasięgnięciu opinii Prezesa Zakładu ustala, czy przewodniczący rady oddziału Zakładu powinien być stale zatrudniony, czy też może pełnić tę funkcję obok innej pracy zawodowej.
§  15.
Wypłata należności, o których mowa w § 13 i 14, następuje ze środków Zakładu.
§  16.
1.
Zakład i jego oddziały zapewniają radom odpowiednie pomieszczenia, obsługę biurową, niezbędne urządzenia biurowe i kancelaryjne oraz inne materiały konieczne do pracy rad.
2.
Wydatki związane z działalnością rad są pokrywane ze środków Zakładu.

Rozdział  5

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  17.
1.
Traci moc rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1974 r. w sprawie organizacji i zakresu działania rad nadzorczych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz trybu postępowania przed radami nadzorczymi (Dz. U. Nr 49, poz. 302).
2.
Postępowania odwoławcze wszczęte przed dniem 1 lipca 1985 r. w radach nadzorczych oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych toczą się przed tymi radami według przepisów dotychczasowych.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.43.203

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja, zasady i tryb działania rad nadzorczych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Data aktu: 09/08/1985
Data ogłoszenia: 16/09/1985
Data wejścia w życie: 16/09/1985