Płatne urlopy dodatkowe dla pracowników zatrudnionych w kontakcie z pyłem azbestu.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 lipca 1985 r.
w sprawie płatnych urlopów dodatkowych dla pracowników zatrudnionych w kontakcie z pyłem azbestu.

Na podstawie art. 160 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141, z 1975 r. Nr 16, poz. 91, z 1981 r. Nr 6, poz. 23, z 1982 r. Nr 31, poz. 214 oraz z 1985 r. Nr 20, poz. 85 i Nr 35, poz. 162) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pracownikom zatrudnionym w warunkach szkodliwych, w których występuje pył azbestu stwarzający zagrożenie dla zdrowia, przy pracach wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia, przysługuje płatny urlop dodatkowy, zwany dalej "urlopem dodatkowym", w wymiarze sześciu, dziewięciu lub dwunastu dni roboczych w każdym roku kalendarzowym w zależności od stopnia narażenia na pyły azbestu, przyznawany na zasadach określonych w rozporządzeniu.
2.
Kryteria oceny warunków pracy, o których mowa w ust. 1, określi Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  2.
1.
Zakłady pracy z udziałem zakładowych organizacji związkowych ustalają zakładowe programy przedsięwzięć organizacyjno-technicznych, których wprowadzenie zapewni, że urlopy dodatkowe nie spowodują obniżenia wielkości produkcji, a zarazem będą wpływać na poprawę warunków pracy.
2.
Właściwi ministrowie, kierownicy urzędów centralnych oraz centralne związki spółdzielcze mogą wydać ramowe programy przedsięwzięć organizacyjno-technicznych stanowiących podstawę do opracowania programów, o których mowa w ust. 1.
§  3.
Kierownik zakładu pracy:
1)
po pozytywnym zaopiniowaniu przez organ założycielski programu wymienionego w § 2 ust. 1 i po zasięgnięciu opinii zakładowej organizacji związkowej oraz lekarza zakładowego określa wymiar urlopu dodatkowego na podstawie kryteriów, o których mowa w § 1 ust. 2,
2)
po upływie każdego kwartału przeprowadza analizę skutków wprowadzenia urlopów dodatkowych i w razie stwierdzenia powstania z tego powodu zagrożenia niewykonania zadań produkcyjnych podejmuje - w porozumieniu z samorządem pracowniczym - działania, które nie dopuszczą do takich następstw.
§  4.
Niedopuszczalny jest wzrost liczby godzin nadliczbowych dla pracowników objętych urlopami dodatkowymi w stosunku do roku poprzedzającego przyznanie uprawnień. Nie dotyczy to pracy w dodatkowe dni wolne od pracy.
§  5.
1.
Pracownicy zatrudnieni nieprzerwanie przy pracach wymienionych w załączniku do rozporządzenia nabywają prawo do pierwszego urlopu dodatkowego:
1)
w 1985 r. - po przepracowaniu 10 lat,
2)
w 1986 r. - po przepracowaniu 5 lat,
3)
w 1987 r. i w latach następnych - po przepracowaniu roku.
2.
Pracownicy zatrudnieni w zakładach pracy, w których uprawnienia do urlopów dodatkowych były stosowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, nabywają prawo do pierwszego urlopu dodatkowego po przepracowaniu roku przy pracach wymienionych w załączniku do rozporządzenia.
3.
Prawo do urlopu dodatkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu co najmniej w połowie wymiaru czasu przy pracach wymienionych w załączniku do rozporządzenia.
4.
Urlop dodatkowy powinien być wykorzystany w tym roku, w którym pracownik nabył do niego prawo, przede wszystkim na cele leczenia uzdrowiskowego, i nie może być dzielony na części. W razie leczenia sanatoryjnego termin przyznania urlopu dodatkowego należy dostosować do terminu przypadającego leczenia.
§  6.
1.
Dla stanowisk pracy, na których zatrudnieni pracownicy korzystają z urlopów dodatkowych, zakłady pracy prowadzą stale pomiary i ewidencję występujących zagrożeń zawodowych.
2.
Urlop dodatkowy przysługuje pracownikowi do czasu wyeliminowania warunków, które stanowiły podstawę do przyznania urlopu.
3.
W razie wprowadzenia takich zmian w warunkach pracy, które ograniczą lub usuną ze środowiska pracy pył azbestu - kierownik zakładu pracy, po zasięgnięciu opinii zakładowej organizacji związkowej oraz lekarza zakładowego, ogranicza lub cofa uprawnienia do urlopów dodatkowych w roku następnym.
§  7.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 14 września 1981 r. w sprawie płatnych urlopów dodatkowych dla pracowników zatrudnionych w niektórych zakładach pracy podległych Ministrowi Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego (Dz. U. Nr 24, poz. 130) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 w ust. 1 skreśla się wyrazy: "bezpośrednio w przetwórstwie azbestu oraz" i wyrazy: "pyłem azbestowym i",
2)
w § 2 w ust. 1 skreśla się wyraz "azbestu",
3)
w załączniku do rozporządzenia skreśla się ust. 9 i 10.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1985 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ PRODUKCJI I RODZAJÓW PRAC, PRZY KTÓRYCH WYKONYWANIU WYSTĘPUJE PYŁ AZBESTU STWARZAJĄCY ZAGROŻENIE DLA ZDROWIA

Lp. Rodzaj produkcji lub czynności Rodzaje prac
1 2 3
1 produkcja wyrobów włókienniczych zawierających azbest 1) produkcja przędzy

2) produkcja tkanin

3) produkcja włókna

4) produkcja taśm i sznurów

5) produkcja innych wyrobów włókienniczych zawierających azbest

2 produkcja wyrobów technicznych zawierających azbest 1) produkcja masy kauczukowo-azbestowej i wyrobów z tej masy

2) produkcja tłoczyw azbestowych i wyrobów z tych tłoczyw

3) produkcja tektury

4) produkcja uszczelek

5) produkcja elementów i regeneracja aparatury lub urządzeń z użyciem azbestu lub mas azbestowych

6) produkcja kitów azbestowych

7) produkcja innych wyrobów technicznych zawierających azbest

8) obróbka mechaniczna wyrobów azbestowych

3 produkcja wyrobów azbestowo-cementowych 1) przygotowywanie masy azbestowo-cementowej

2) formowanie wyrobów

3) obróbka wyrobów

4 konfekcjonowanie wyrobów 1) przygotowywanie tkanin azbestowych włókienniczych zawierających

2) konfekcjonowanie azbest

3) szycie

4) wykańczanie

5 produkcja inna niż wymieniona pod lp. 1-4, zlokalizowana w halach przemysłowych i innych obiektach zakładów przetwarzających azbest produkcja i prace, przy których pracownicy są narażeni na zapylenie azbestem
6 roboty izolacyjne i remontowe 1) wyrób mas azbestowych i azbestowo-cementowych

2) stosowanie mas azbestowych i azbestowo-cementowych

7 magazynowanie oraz załadunek i wyładunek azbestu i pylących wyrobów azbestowych 1) załadunek i wyładunek azbestu

2) załadunek i wyładunek wyrobów azbestowych

3) roboty magazynowe

8 bieżąca konserwacja agregatów i urządzeń na oddziałach przetwarzających azbest, wymienionych pod lp. 1-4 stała praca przy konserwacji i naprawach remontowych
9 dozór inżynieryjno-techniczny na oddziałach przetwarzających azbest, wymienionych pod lp. 1-4, oraz inne prace pomocnicze 1) bezpośredni dozór

2) bieżący nadzór i kontrola stanowisk pracy, maszyn, aparatów i urządzeń

3) inne prace w narażeniu na pyły azbestu

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.37.176

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Płatne urlopy dodatkowe dla pracowników zatrudnionych w kontakcie z pyłem azbestu.
Data aktu: 19/07/1985
Data ogłoszenia: 21/08/1985
Data wejścia w życie: 21/08/1985, 01/07/1985