Zasady, tryb i termin zwrotu cła pobranego od towarów przywiezionych z zagranicy i zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych w handlowym obrocie towarowym z zagranicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO
z dnia 10 kwietnia 1985 r.
w sprawie zasad, trybu i terminu zwrotu cła pobranego od towarów przywiezionych z zagranicy i zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych w handlowym obrocie towarowym z zagranicą. *

Na podstawie art. 51 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 26 marca 1975 r. - Prawo celne (Dz. U. z 1984 r. Nr 57, poz. 290) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie reguluje zasady, tryb i termin zwrotu cła pobranego od towarów przywiezionych z zagranicy i zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych w handlowym obrocie towarowym z zagranicą.
2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do zwrotu cła tym jednostkom, które otrzymują zwrot cła na zasadach ustalonych odrębnymi przepisami.
§  2.
Jednostce produkującej towary na eksport, zwanej dalej "jednostką", zwraca się cło pobrane od surowców, materiałów, półfabrykatów lub elementów kooperacyjnych przywiezionych z zagranicy, zużytych w poszczególnych fazach produkcji towarów wywiezionych w handlowym obrocie towarowym z zagranicą.
§  3.
1.
Zwrot cła następuje po ustaleniu stawki zwrotu cła na wniosek jednostki.
2.
Wniosek o ustalenie stawki zwrotu cła jednostka sporządza według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia i składa w urzędzie celnym, na którego obszarze właściwości miejscowej położona jest siedziba jednostki, zwanym dalej "urzędem celnym".
§  4.
1.
Urząd celny wydaje decyzję o ustaleniu stawki zwrotu cła, stosując:
1)
stawki kwotowe - w odniesieniu do eksportowanych towarów występujących jednostkowo albo wykonanych na specjalne zamówienie importera,
2)
stawki procentowe - w odniesieniu do eksportowanych towarów innych niż określone w pkt 1.
2.
Jednostka, której ustalono stawkę zwrotu cła, obowiązana jest złożyć wniosek o zmianę ustalonej stawki, jeżeli stawka wymaga obniżenia o więcej niż 10%. Wniosek o zmianę ustalonej stawki sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Jeżeli w następstwie niezłożenia wniosku o zmianę ustalonej stawki dokonano nienależnego zwrotu cła, jednostka, której zwrócono cło, obowiązana jest do jego zwrotu.
§  5.
Urząd celny prowadzi rejestr wydanych decyzji w sprawie ustalenia stawek zwrotu cła.
§  6.
1.
Jednostka składa, w celu otrzymania zwrotu cła, do urzędu celnego wniosek o zwrot cła według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2.
Do wniosku powinny być dołączone: dowód odprawy celnej ostatecznej przywozowej, jeżeli cło będące przedmiotem zwrotu zostało pobrane w niehandlowym obrocie towarowym z zagranicą, dowód odprawy celnej ostatecznej przywozowej lub faktura handlowa wystawiona na odbiorcę krajowego, jeżeli cło będące przedmiotem zwrotu zostało pobrane w handlowym obrocie towarowym z zagranicą, oraz dokument stwierdzający dokonanie odprawy celnej ostatecznej towarów wywożonych za granicę.
3.
Jednostka może składać wniosek o zwrot cła nie częściej niż raz w miesiącu.
§  7.
1.
Urząd celny wydaje decyzje w sprawie zwrotu cła; zwrot cła następuje według ustalonej stawki zwrotu cła.
2.
Wypłata kwoty stanowiącej równowartość zwracanego cła następuje z właściwego rachunku bankowego urzędu celnego w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
§  8.
Decyzja o zwrocie cła nie może być wydana, jeżeli od dnia jego zapłaty upłynęły 3 lata lub jeżeli wniosek o zwrot cła złożono po upływie 2 lat od dnia dokonania odprawy celnej wywozowej.
§  9.
1.
W razie zwrotu z zagranicy towarów, jednostka obowiązana jest zwrócić urzędowi celnemu, w terminie 30 dni od dnia zwrotu towarów, należność, o której mowa w § 7 ust. 2.
2.
Roszczenie o zwrot należności, o której mowa w ust. 1, przedawnia się z upływem 2 lat od dnia zwrotu towarów z zagranicy.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK1)

O USTALENIE STAWKI ZWROTU CŁA

(O ZMIANĘ STAWKI USTALONEJ DECYZJĄ URZĘDU CELNEGO NR Z DNIA ............ 2)

1. Nazwa wywiezionego za granicę towaru lub grupy towarów, w

odniesieniu do których występuje się z wnioskiem o ustalenie

stawki zwrotu cła .............................................

...............................................................

2. Cena transakcyjna lub wartość eksportu w cenach

transakcyjnych towaru lub grupy towarów .......................

...............................................................

...............................................................

3. Zestawienie surowców, materiałów, półfabrykatów i

elementów kooperacyjnych przywiezionych z zagranicy, zużytych

do produkcji towarów określonych w ust. 1, w których cenie

zakupu zawarte jest cło:

Nazwa taryfowa towarów przywiezionych z zagranicy Ilość zużywana Cena zakupu

w zł

Wartość zużywanych towarów

w zł

Kraj pochodzenia Wartość celna zużywanych towarów

w zł

Stawka celna

w %

Kwota zapłaconego cła

w zł

Pozycja taryfy celnej
1 2 3 4 5 6 7 8 9
a)

b)

c)

...............

Razem x x x x x x

4. Stawka zwrotu cła objęta wnioskiem:

a) w kwocie .................. zł

b) w % ....................2)

........ dnia .......... ................................

(podpis kierownika jednostki lub

właściciela)

1) Wniosek należy sporządzić uwzględniając podane wyjaśnienia

2) Niepotrzebne skreślić

Wyjaśnienia do formularza wniosku

1. W ust. 2 należy podać cenę transakcyjną osiąganą w bieżących kontraktach eksportowych lub wartość eksportu w cenach transakcyjnych osiągniętych w poprzednim miesiącu.

2. W ust. 3 (w zestawieniu) należy:

1) w kolumnie 1 - wymienić przywiezione z zagranicy surowce, materiały, półfabrykaty i elementy kooperacyjne zużywane do produkcji towarów wymienionych w ust. 1, od których zapłacono cło (przy produktach chemicznych należy podać również nazwę chemiczną),

2) w kolumnie 2 - podać ilość zużywanych towarów określonych w kolumnie 1, według właściwej jednostki miary i zgodnie z normami technicznymi zużycia,

3) kolumnę 3 - wypełnić podając cenę zapłaconą w obrocie krajowym za surowce, materiały, półfabrykaty i elementy kooperacyjne zużyte do produkcji eksportowej,

4) kolumnę 4 - wypełnić mnożąc ilość zużywanych towarów (kolumna 2) przez ceną zakupu w zł (kolumna 3),

5) kolumny 5, 7 i 9 - wypełniać według dokumentów odprawy celnej lub faktury handlowej wystawionej na odbiorcę krajowego i taryfy celnej,

6) kolumnę 6 - wypełnić mnożąc ilość zużywanych towarów określonych w kolumnie 1 przez ich cenę transakcyjną,

7) kolumnę 8 - wypełnić w razie przywozu surowców, materiałów, półfabrykatów i elementów kooperacyjnych:

a) w handlowym obrocie towarowym z zagranicą - mnożąc stawkę cła przez wartość celną zużywanych towarów,

b) w niehandlowym obrocie towarowym z zagranicą - podając kwotę cła proporcjonalną do ilości zużywanych towarów.

3. W ust. 4 należy podać proponowaną stawkę zwrotu cła według stawki:

1) kwotowej, tzn. wyrażającej w złotych kwotę cła od surowców, materiałów, półfabrykatów lub elementów kooperacyjnych zużytych do produkcji towarów określonych w § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia,

2) procentowej, tzn. wyrażającej w procentach od ceny transakcyjnej (ust. 2 wniosku) kwotę cła od surowców, materiałów, półfabrykatów lub elementów kooperacyjnych zużytych do produkcji towarów określonych w § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia.

4. Kolumn 5, 6 i 7 zestawienia nie wypełnia się, jeżeli surowce, materiały, półfabrykaty i elementy kooperacyjne przywieziono z zagranicy w niehandlowym obrocie towarowym z zagranicą.

5. W kolumnie 9 zestawienia podaje się pozycję taryfy celnej dla handlowego lub niehandlowego obrotu towarowego z zagranicą.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WNIOSEK O ZWROT CŁA

Nazwa towaru eksportowanego Nr i data faktury handlowej wystawionej na odbiorcę zagranicznego Cena transakcyjna lub wartość eksportu w cenach transakcyjnych Ustalona stawka zwrotu cła Kwota cła podlegająca zwrotowi Decyzja urzędu celnego o ustaleniu stawki zwrotu cła
numer data
1 2 3 4 5 6 7
Ogółem x x x x x
................................

(podpis kierownika jednostki lub

właściciela)

* Z dniem 1 stycznia 1990 r. nin. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 28 grudnia 1989 r - Prawo celne (Dz.U.89.75.445). Zobacz art. 120 pkt 1 wymienionej ustawy.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.18.82

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady, tryb i termin zwrotu cła pobranego od towarów przywiezionych z zagranicy i zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych w handlowym obrocie towarowym z zagranicą.
Data aktu: 10/04/1985
Data ogłoszenia: 29/04/1985
Data wejścia w życie: 29/04/1985