Szkolenie osób kierujących tramwajami.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI I GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ
z dnia 21 lutego 1985 r.
w sprawie szkolenia osób kierujących tramwajami.

Na podstawie art. 79 ust. 3 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35) zarządza się, co następuje:
§  1.
Szkolenie osób kierujących tramwajami, zwanych dalej "motorniczymi", odbywa się w ośrodkach kursowego szkolenia komunalnych przedsiębiorstw komunikacji miejskiej, według programu nauczania ustalonego przez Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej w porozumieniu z Ministrami: Komunikacji, Spraw Wewnętrznych oraz Oświaty i Wychowania; program określa także okres trwania szkolenia oraz tryb egzaminowania.
§  2.
Używane do nauki jazdy tramwaje powinny być tak przystosowane technicznie, aby zapewniały bezpieczne nauczanie prowadzenia, a w szczególności powinny być wyposażone w dodatkowe urządzenia uruchamiania hamulca, dostępne dla instruktora.
§  3.
1.
Do prowadzenia ośrodka kursowego szkolenia motorniczych wymagane jest uzyskanie zezwolenia terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw gospodarki komunalnej stopnia wojewódzkiego, właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej.
2.
Zezwolenie na prowadzenie ośrodka kursowego szkolenia motorniczych wydawane jest na czas nieokreślony przedsiębiorstwu komunikacji miejskiej, które ma odpowiednie warunki do prowadzenia szkolenia, dysponuje odpowiednimi pomieszczeniami i sprzętem oraz jest w stanie zatrudnić fachowców z odpowiednimi kwalifikacjami.
3.
Zezwolenie może być cofnięte w razie stwierdzenia, że:
1)
szkolenie nie jest prowadzone według obowiązujących programów nauczania,
2)
nie są przestrzegane warunki szkolenia,
3)
ośrodek kursowego szkolenia nie rozpoczął działalności szkoleniowej w ciągu sześciu miesięcy od daty uzyskania zezwolenia.
§  4.
1.
Szkolenie w ośrodkach kursowego szkolenia motorniczych prowadzą wykładowcy lub instruktorzy.
2.
Wykładowcą lub instruktorem może być osoba, która:
1)
ukończyła 22 lata,
2)
korzysta w pełni z praw publicznych,
3)
nie była skazana za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu lądowym,
4)
ma co najmniej wykształcenie średnie i 2 lata praktyki zawodowej w komunikacji miejskiej lub transporcie drogowym, a instruktor nauki jazdy - ponadto 4 lata praktyki w prowadzeniu tramwajów,
5)
ma prawo jazdy co najmniej kategorii B, a instruktor nauki jazdy - ponadto pozwolenie na prowadzenie tramwajów,
6)
daje rękojmię należytego wykonywania swoich obowiązków,
7)
ukończyła specjalistyczny kurs metodyczno-dydaktyczny według obowiązującego programu albo ma kwalifikacje pedagogiczne do nauczania kandydatów na kierowców w szkołach.
3.
Wykładowcą może być również osoba, której cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdami samochodowymi ze względu na stan zdrowia.
4.
Wykładowcy i instruktorzy nauki jazdy mogą być okresowo poddawani sprawdzeniu kwalifikacji pedagogicznych i fachowych.
§  5.
Pozwolenie na prowadzenie tramwajów może uzyskać osoba, która:
1)
spełnia warunki ustalone dla osób ubiegających się o uzyskanie pozwolenia, określone w art. 74 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35),
2)
ukończyła kurs według programu wymienionego w § 1,
3)
złożyła egzamin w zakresie znajomości obowiązującego programu nauczania.
§  6.
Pozwolenie na prowadzenie tramwajów wydaje terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw gospodarki komunalnej, właściwy dla obszaru działania przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, zwany dalej "właściwym organem". Wzór pozwolenia określa załącznik do rozporządzenia.
§  7.
1.
W razie zniszczenia, kradzieży lub zagubienia pozwolenia na prowadzenie tramwajów, właściwy organ na wniosek osoby zainteresowanej wydaje wtórnik pozwolenia.
2.
W razie kradzieży lub zagubienia pozwolenia, należy do wniosku dołączyć zaświadczenie właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu spraw wewnętrznych, komisariatu lub posterunku Milicji Obywatelskiej, stwierdzające, że pozwolenie na prowadzenie tramwajów nie zostało zatrzymane, oraz dołączyć potwierdzenie przyjęcia przez wyżej wymienioną jednostkę zgłoszenia kradzieży lub potwierdzenie przyjęcia ogłoszenia w prasie o zagubieniu pozwolenia na prowadzenie tramwajów.
§  8.
1.
W sprawach związanych z zatrzymywaniem pozwoleń na prowadzenie tramwajów oraz cofaniem i przywracaniem uprawnień mają odpowiednio zastosowanie przepisy dotyczące zatrzymywania praw jazdy oraz cofania i przywracania uprawnień kierowcom pojazdów silnikowych.
2.
Decyzje w sprawach wymienionych w ust. 1 wydaje właściwy organ.
§  9.
1.
Osoba ubiegająca się o uzyskanie pozwolenia na prowadzenie tramwajów powinna złożyć właściwemu organowi podanie z załączeniem:
1)
jednej fotografii (bez nakrycia głowy) o wymiarach 3,5 x 4,5 cm,
2)
świadectwa lekarskiego wymaganej sprawności fizycznej i psychicznej oraz orzeczenia z badań psychologicznych,
3)
zaświadczenia o złożeniu z wynikiem pomyślnym egzaminu.
2.
Pozwolenia na prowadzenie tramwajów, wydane przed wejściem w życie rozporządzenia, zachowują swą ważność.
§  10.
1.
Osoby wykonujące czynności wykładowcy lub instruktora w ośrodku szkolenia motorniczych tramwajowych w dniu wejścia w życie rozporządzenia, które ukończyły 45 lat życia, uważa się za posiadające kwalifikacje wymagane niniejszym rozporządzeniem, chociażby nie spełniały warunków określonych w § 4 ust. 2 pkt 4. Instruktorzy nie mający wymaganego wykształcenia i ukończonych 45 lat życia mogą być w dalszym ciągu zatrudnieni na dotychczasowych stanowiskach, pod warunkiem uzupełnienia wykształcenia w terminie do dnia 31 grudnia 1987 r. Wszystkie osoby wykonujące czynności wykładowcy lub instruktora powinny jednak ukończyć kurs, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 7, w terminie do dnia 31 grudnia 1985 r.
2.
Zezwolenia na prowadzenie ośrodka kursowego szkolenia motorniczych tramwajowych, wydane przed wejściem w życie rozporządzenia, zachowują swą ważność.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR POZWOLENIA NA PROWADZENIE TRAMWAJÓW

Format A-7 dwustronnie
Pozwolenie nr ....

na prowadzenie tramwajów

Uprawnia do
(miejsce na

fotografię)

wydane przez ......

dnia ...... 19 .. r.

....................

(podpis posiadacza)

Nazwisko ...........................

Imiona .............................

Data i miejsce urodzenia ...........

....................................

Miejsce stałego zamieszkania........

....................................

Adnotacje urzędowe

(strona czołowa) (strona odwrotna)

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.15.63

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szkolenie osób kierujących tramwajami.
Data aktu: 21/02/1985
Data ogłoszenia: 17/04/1985
Data wejścia w życie: 17/04/1985