Stosowanie ulg podatkowych z tytułu inwestycji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 grudnia 1984 r.
w sprawie stosowania ulg podatkowych z tytułu inwestycji.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 19 grudnia 1975 r. o ulgach podatkowych z tytułu inwestycji (Dz. U. Nr 45, poz. 230) oraz art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 19 grudnia 1975 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 45, poz. 226) zarządza się, co następuje:
§  1.
Maszynami i urządzeniami w rozumieniu art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 19 grudnia 1975 r. o ulgach podatkowych z tytułu inwestycji (Dz. U. Nr 45, poz. 230), zwanej dalej "ustawą", są:
1)
w zakładach wytwórczych i usługowych, z wyjątkiem wymienionych w pkt 2, maszyny i urządzenia techniczne, które w okresie użytkowania biorą udział w powtarzających się procesach gospodarczych lub im służą i których okres użytkowania przy zwykłej eksploatacji przekracza pięć lat,
2)
w zakładach przemysłu gastronomicznego, usług hotelarskich i kempingowych oraz w zakładach handlowych - przedmioty majątkowe przeznaczone do bezpośredniej działalności tych zakładów, których okres użytkowania przy zwykłej eksploatacji przekracza jeden rok.
§  2.
1.
Ulgi z tytułu inwestycji określonych w art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy przysługują w razie zakupu nowych maszyn lub urządzeń. Na równi z nowymi maszynami i urządzeniami traktuje się używane maszyny i urządzenia nabyte przez podatnika od jednostki gospodarki uspołecznionej oraz maszyny i urządzenia złożone z części nabytych w tym celu przez podatnika od jednostek gospodarki uspołecznionej.
2.
Zakup nowych maszyn i urządzeń powinien być stwierdzony dowodem zakupu od przedsiębiorstwa trudniącego się produkcją, montażem lub sprzedażą nowych maszyn i urządzeń, a zakup używanych maszyn i urządzeń albo części używanych maszyn i urządzeń - dowodem zakupu od jednostki gospodarki uspołecznionej.
3.
Zakup maszyny lub urządzenia na licytacji przeprowadzonej w trybie przepisów o egzekucji administracyjnej lub sądowej traktuje się na równi z zakupem od jednostki gospodarki uspołecznionej.
4.
Zakup używanych maszyn i urządzeń za pośrednictwem spółdzielni rzemieślniczej lub innych jednostek trudniących się pośrednictwem w sprzedaży uprawnia do korzystania z ulg, jeżeli poprzednim ich właścicielem była jednostka gospodarki uspołecznionej.
5.
Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio do samochodów ciężarowych, samochodów dostawczych, ciągników i przyczep towarowych, łodzi i kutrów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 8 i ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 1984 r. w sprawie ulg podatkowych z tytułu inwestycji (Dz. U. Nr 60, poz. 307), zwanego dalej "rozporządzeniem Rady Ministrów".
6.
Nakłady inwestycyjne na zakup maszyn i urządzeń mogą być ponoszone także sukcesywnie w okresie nie przekraczającym jednego roku podatkowego. W tym wypadku ulgi stosuje się poczynając od miesiąca następującego po miesiącu, w którym suma nakładów osiągnie kwotę uprawniającą do zastosowania ulg.
§  3.
1.
Podatnicy ubiegający się o ulgi podatkowe z tytułu inwestycji są obowiązani:
1)
w terminie dwutygodniowym od daty rozpoczęcia budowy albo rozpoczęcia remontu zawiadomić o tym właściwy urząd skarbowy; do zawiadomienia o rozpoczęciu budowy należy dołączyć kopię pozwolenia na budowę,
2)
w terminie dwumiesięcznym od zakończenia inwestycji, o których mowa w pkt 1, albo od zakupu maszyny (samochodu, ciągnika, przyczepy, łodzi, kutra) lub urządzenia złożyć wniosek o przyznanie ulg do właściwego urzędu skarbowego; jeżeli maszyna lub urządzenie zostaną zainstalowane w terminie późniejszym - termin dwumiesięczny liczy się od dnia zainstalowania; złożenie wniosku obowiązuje również w wypadku określonym w § 2 ust. 6, z tym że termin dwumiesięczny liczy się od dnia, w którym suma nakładów osiągnie kwotę uprawniającą do zastosowania ulg.
2.
W wypadkach, o których mowa w § 4 rozporządzenia Rady Ministrów, wniosek o przyznanie ulg podatkowych składa się w terminie dwumiesięcznym po rozpoczęciu działalności.
§  4.
1.
Do wniosku o przyznanie ulg podatkowych z tytułu inwestycji budowlanych oraz remontu maszyny lub urządzenia należy dołączyć zestawienie wydatków poniesionych w związku z inwestycją oraz oryginalne dowody (rachunki) stwierdzające ich wysokość, chyba że podatnik zgłosił wniosek o ustalenie wysokości kwot wydatkowanych na inwestycje budowlane na podstawie przedstawionej przez niego opinii rzeczoznawcy. Do wniosku o przyznanie ulg z tytułu inwestycji budowlanych należy ponadto dołączyć kopię zawiadomienia o oddaniu budynku (innego obiektu budowlanego) do użytkowania, a w wypadkach określonych w art. 42 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38, poz. 229, z 1981 r. Nr 12, poz. 57, z 1983 r. Nr 44, poz. 200 i 201 i z 1984 r. Nr 35, poz. 185 i 186) - kopię pozwolenia na użytkowanie.
2.
Do wniosku o przyznanie ulg podatkowych z tytułu zakupu maszyn (samochodów, ciągników, przyczep, łodzi, kutrów) lub urządzeń należy dołączyć dowód zakupu zawierający imię i nazwisko (firmę) i adres sprzedawcy i nabywcy, rodzaj sprzedanego przedmiotu, datę sprzedaży, cenę sprzedaży i datę całkowitego uiszczenia ceny kupna. Jeżeli transakcja została dokonana z jednostką gospodarki nie uspołecznionej, należy również dołączyć oświadczenie sprzedawcy, że sprzedany przedmiot jest nowy.
3.
We wniosku o przyznanie ulg podatnik powinien oświadczyć, czy sam lub wspólnie z nim gospodarujący członek rodziny, którego dochody podlegają łącznemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym, korzystał z kredytu udzielonego przez bank na sfinansowanie tych inwestycji. W razie otrzymania kredytu, do wniosku należy dołączyć zaświadczenie banku stwierdzające jego wysokość.
§  5.
Przepis § 4 stosuje się odpowiednio do wniosku o odroczenie poboru podatków (opłaty skarbowej), o którym mowa w § 11 rozporządzenia Rady Ministrów.
§  6.
Jeżeli ustalona na podstawie oryginalnych dowodów wartość materiałów zużytych do budowy lub remontu nie odpowiada zużyciu materiałów w danym rodzaju robót albo wysokość nakładów na robociznę nie odpowiada warunkom miejscowym, urząd skarbowy zasięga opinii rzeczoznawców, o których mowa w § 9 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów.
§  7.
Oryginalne dowody (rachunki), o których mowa w § 4 ust. 1 i 2, dołącza się do akt podatnika. Jeżeli podatnik dołączył również odpisy tych dowodów (rachunków), urząd skarbowy - na wniosek podatnika - poświadcza zgodność tych odpisów i zwraca odpisy podatnikom z adnotacją, że dowody zostały wykorzystane przy rozpatrywaniu wniosku o ulgi. Poświadczenia te zwalnia się od opłaty skarbowej.
§  8.
Przepisy § 3 i 4 stosuje się odpowiednio w wypadkach określonych w § 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów, z tym że do wniosku o przyznanie ulg podatnik jest obowiązany dołączyć sporządzone przez organizację samorządu społeczno-zawodowego zestawienie wydatków na budowę pawilonów, odpisy dowodów stwierdzających wysokość tych wydatków oraz zaświadczenie tej organizacji stwierdzające wysokość udziału podatnika w ogólnej sumie nakładów na budowę pawilonów.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 1975 r. w sprawie stosowania ulg podatkowych z tytułu inwestycji (Dz. U. Nr 46, poz. 257, z 1978 r. Nr 11, poz. 50 i z 1982 r. Nr 12, poz. 97).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1984.61.324

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Stosowanie ulg podatkowych z tytułu inwestycji.
Data aktu: 29/12/1984
Data ogłoszenia: 31/12/1984
Data wejścia w życie: 31/12/1984