Warunki użycia broni palnej przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 6 stycznia 1984 r.
w sprawie warunków użycia broni palnej przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej.

Na podstawie art. 9 ust. 4 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o urzędzie Ministra Spraw Wewnętrznych i zakresie działania podległych mu organów (Dz. U. Nr 38, poz. 172) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki i sposób postępowania przy użyciu broni palnej przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej oraz zasady użycia broni palnej przez oddziały i pododdziały zwarte Milicji Obywatelskiej.
§  2.
Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej, zwani dalej "funkcjonariuszami", mają prawo użycia broni palnej w przypadkach określonych w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o urzędzie Ministra Spraw Wewnętrznych i zakresie działania podległych mu organów (Dz. U. Nr 38, poz. 172), zwanej dalej "ustawą".
§  3.
1.
Funkcjonariusze przed użyciem broni palnej są obowiązani:
1)
wezwać osobę do zachowania się zgodnego z prawem, a zwłaszcza do natychmiastowego porzucenia broni lub niebezpiecznego narzędzia, zaniechania zamachu, przemocy, ucieczki,
2)
wezwać osobę do zatrzymania się wołając: "Stój – Milicja (Służba Bezpieczeństwa)", a w razie niezatrzymania się osoby zagrozić użyciem broni palnej wzywając: "Stój – bo strzelam",
3)
dać strzał ostrzegawczy w górę, jeżeli wezwania wymienione w pkt 1 i 2 okażą się bezskuteczne,
4)
osobę konwojowaną przed rozpoczęciem konwoju uprzedzić, że w razie podjęcia próby ucieczki użyta zostanie broń palna.
2.
Przepisów ust. 1 pkt 2 i 3 nie stosuje się, gdy wszelka zwłoka groziłaby bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia ludzkiego bądź mienia o znacznej wartości albo uniemożliwiałaby ujęcie niebezpiecznego przestępcy.
3.
Broni palnej nie używa się względem kobiet o widocznej ciąży, starców, dzieci do lat 13 i osób ułomnych o widocznym kalectwie.
4.
Użycie broni palnej powinno następować w sposób wyrządzający możliwie najmniejszą szkodę osobie, przeciwko której użyto broni, i nie może zmierzać do pozbawienia jej życia, a także narażać na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia innych osób.
§  4.
W razie wykonywania czynności służbowych przez dwóch lub więcej funkcjonariuszy, decyzję o użyciu broni palnej podejmuje funkcjonariusz, któremu zlecono dowodzenie lub kierowanie daną czynnością. Jeżeli nie ma on możliwości wydania rozkazu, decyzję o użyciu broni palnej podejmuje funkcjonariusz wykonujący czynność.
§  5.
1.
Użycie broni palnej przez oddziały i pododdziały zwarte Milicji Obywatelskiej następuje na rozkaz dowódcy, w przypadkach określonych w art. 9 ust. 1 i art. 10 ust. 1 ustawy oraz zgodnie z zasadami określonymi w § 3.
2.
Dowódca oddziału lub pododdziału zwartego Milicji Obywatelskiej wykonuje czynności, o których mowa w § 3 ust. 1 oraz w § 6 ust. 1.
§  6.
1.
W każdym przypadku użycia broni palnej funkcjonariusze są obowiązani:
1)
zabezpieczyć miejsce zdarzenia,
2)
w miarę możliwości ustalić świadków zdarzenia,
3)
natychmiast zameldować przełożonemu o użyciu broni palnej i sporządzić w tej sprawie pisemny raport.
2.
Jeżeli wskutek użycia broni palnej nastąpiło zranienie człowieka, funkcjonariusz obowiązany jest udzielić pierwszej pomocy i zapewnić opiekę lekarską.
3.
Jeżeli zdarzenie miało miejsce poza rejonem macierzystej jednostki, w której funkcjonariusz pełni służbę, powiadamia on również terytorialnie właściwego szefa rejonowego (miejskiego, dzielnicowego) urzędu spraw wewnętrznych lub dyżurnego tego urzędu.
4.
Szefowie i dyżurni wymienieni w ust. 3 obowiązani są spowodować zabezpieczenie wszelkich śladów i dowodów związanych z użyciem broni palnej.
§  7.
Przełożony obowiązany jest:
1)
zbadać, czy użycie broni palnej nastąpiło zgodnie z obowiązującymi przepisami,
2)
zawiadomić niezwłocznie o każdym przypadku użycia broni palnej wyższego przełożonego, a jeżeli w wyniku jej użycia nastąpiła śmierć lub zranienie człowieka – również prokuratora.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024