Sposób powoływania i zasady wynagradzania członków komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia oraz lekarzy działających w zakresie orzecznictwa inwalidzkiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 10 stycznia 1984 r.
w sprawie sposobu powoływania i zasad wynagradzania członków komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia oraz lekarzy działających w zakresie orzecznictwa inwalidzkiego. *

Na podstawie art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 267) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Członków obwodowych i wojewódzkich komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, zwanych dalej "komisjami lekarskimi", powołuje i odwołuje dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej "Zakładem", przy czym:
1)
lekarzy - na wniosek lekarza - wojewódzkiego inspektora inwalidzkiego,
2)
przedstawicieli Zakładu - na wniosek kierownika wydziału orzecznictwa, inwalidzkiego oddziału Zakładu,
3)
innych członków - na wniosek organów lub instytucji, których są przedstawicielami.
2.
Dyrektor oddziału Zakładu powołuje i odwołuje przewodniczącego obwodowej komisji lekarskiej na wniosek lekarza - wojewódzkiego inspektora orzecznictwa inwalidzkiego.
§  2.
1.
Przewodniczących wojewódzkich komisji lekarskich, lekarzy - wojewódzkich inspektorów orzecznictwa inwalidzkiego oraz lekarzy - inspektorów orzecznictwa inwalidzkiego powołuje i odwołuje prezes Zakładu na wniosek dyrektora oddziału Zakładu.
2.
Na stanowisko lekarza - wojewódzkiego inspektora orzecznictwa inwalidzkiego i lekarza - inspektora orzecznictwa inwalidzkiego może być powołany tylko specjalista II stopnia, mający doświadczenie w zakresie orzecznictwa inwalidzkiego.
3.
Stosunek pracy z lekarzami, o których mowa w § 1 i 2, nawiązuje się przez zawarcie umowy o pracę z oddziałem Zakładu.
§  3.
1. 1
(skreślony).
2.
Stosunek pracy z lekarzami, o których mowa w § 1 i 2,nawiązuje się przez zawarcie umowy o pracę z oddziałem Zakładu.
§  4.
1.
Członkowie obwodowych i wojewódzkich komisji lekarskich, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2 i 3, oraz lekarze zastępujący członków komisji lekarskich biorą udział w posiedzeniach komisji lekarskich na podstawie umowy zlecenia.
2.
Umowy zlecenia z osobami, o których mowa w ust. 1, zawiera dyrektor oddziału Zakładu.
§  5.
Członkowie komisji lekarskich oraz lekarze działający na podstawie umowy o pracę wynagradzani są na podstawie odrębnych przepisów.
§  6.
1. 2
Członkom komisji lekarskich nie będących lekarzami, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2 i 3, za każdą sprawę rozpatrzoną z ich udziałem przez komisję lekarską przysługuje wynagrodzenie w wysokości 1 gr.
2.
Lekarzom zastępującym członków komisji lekarskich, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, za każdą sprawę rozpatrzoną z ich udziałem przez komisję lekarską przysługuje wynagrodzenie w wysokości:
1)
od 1 do 2 gr. w obwodowej komisji lekarskiej,
2)
od 1 do 2 gr. w obwodowej specjalistycznej komisji lekarskiej lub wojewódzkiej komisji lekarskiej,
3.
Wynagrodzenie w wysokościach określonych w ust. 2 otrzymują również lekarze-członkowie komisji lekarskich, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3.
§  7.
1. 3
Lekarze specjaliści nie będący członkami komisji lekarskich, którym komisja lekarska zleci przeprowadzenie badań specjalistycznych lub którzy na zlecenie komisji biorą udział w jej posiedzeniu, a także lekarze specjaliści opracowujący pisemne opinie na potrzeby organów sprawujących nadzór nad działalnością komisji lekarskich otrzymują wynagrodzenie w wysokości od 3 do 6 gr. za jedno badanie lub za udział w rozpatrywaniu jednej sprawy albo za opracowanie jednej opinii.
2. 4
Lekarze specjaliści, nie będący członkami komisji lekarskich, mający tytuł naukowy profesora zwyczajnego lub nadzwyczajnego albo stopień naukowy doktora habilitowanego za wykonanie zlecenia, o którym mowa w ust. 1, otrzymują wynagrodzenie w wysokości od 4 do 8 gr. za jedno badanie lub udział w rozpatrywaniu jednej sprawy albo za opracowanie jednej opinii.
3. 5
Jeżeli charakter sprawy wymaga orzeczenia uzasadnionego naukowo, dyrektor oddziału Zakładu, na wniosek lekarza - wojewódzkiego inspektora sanitarnego orzecznictwa inwalidzkiego, może przyznać lekarzom, o których mowa w ust. 2, wynagrodzenie w wysokości do 15 gr. za jedno badanie lub za udział w rozpatrywaniu jednej sprawy albo opracowanie jednej opinii.
§  8. 6
Lekarzom przeprowadzającym na potrzeby komisji lekarskich badania chorych w domu przysługuje wynagrodzenie w wysokości od 3 do 10 gr. za jedno badanie.
§  9.
1.
Prezes Zakładu może w szczególnie uzasadnionych wypadkach przyznać wynagrodzenie wyższe od określonego w § 6 i 7 ust. 1 i 2 oraz w § 8, nie więcej jednak niż o 25%.
2.
Prezes Zakładu może w szczególnie uzasadnionych wypadkach przyznać wynagrodzenie wyższe od określonego w § 7 ust. 3, nie więcej jednak niż o 100% za wydanie naukowo uzasadnionej opinii o stanie zdrowia, poprzedzonej obserwacją szpitalną lub kliniczną.
§  10.
Lekarzom, którzy w związku z działalnością komisji lekarskich wykonują prace wymagające wyjazdu poza miejsce ich zamieszkania lub pracy zawodowej, przysługuje prawo do diet oraz zwrotu kosztów podróży i noclegu, zgodnie z przepisami w sprawie diet i innych należności za czas podróży służbowych na obszarze kraju.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 20 grudnia 1978 r. w sprawie zasad powoływania i wynagradzania członków komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia oraz lekarzy działających w zakresie orzecznictwa inwalidzkiego (Dz. U z 1979 r. Nr 1, poz.6).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Występujące w tekście wartości pieniężne zostały podane po ich przeliczeniu zgodnie z art. 4 ust. 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (Dz.U.94.84.386).
1 § 3 ust. 1 skreślony przez § 1 rozporządzenia z dnia 8 kwietnia 1989 r. (Dz.U.89.22.121) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 kwietnia 1989 r.
2 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 października 1987 r. (Dz.U.87.32.170) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 października 1987 r.
3 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 5 października 1987 r. (Dz.U.87.32.170) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 października 1987 r.
4 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 5 października 1987 r. (Dz.U.87.32.170) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 października 1987 r.
5 § 7 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 5 października 1987 r. (Dz.U.87.32.170) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 października 1987 r.
6 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 5 października 1987 r. (Dz.U.87.32.170) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 października 1987 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1984.3.18

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób powoływania i zasady wynagradzania członków komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia oraz lekarzy działających w zakresie orzecznictwa inwalidzkiego.
Data aktu: 10/01/1984
Data ogłoszenia: 30/01/1984
Data wejścia w życie: 30/01/1984