Wysokość i zasady przyznawania pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe osobom uprawnionym do osobnej kwatery stałej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 marca 1984 r.
w sprawie wysokości i zasad przyznawania pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe osobom uprawnionym do osobnej kwatery stałej.

Na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 20 maja 1976 r. o zakwaterowaniu sił zbrojnych (Dz. U. z 1976 r. Nr 19, poz. 121 i z 1983 r. Nr 16, poz. 78) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pomoc finansowa osobie uprawnionej do osobnej kwatery stałej, zwanej dalej "osobą uprawnioną", jest przyznawana na budownictwo mieszkaniowe z utworzonych na podstawie odrębnych przepisów funduszów mieszkaniowych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
2.
Środki funduszów mieszkaniowych mogą być użyte na:
1)
przyznawanie bezzwrotnej pomocy finansowej na:
a)
uzupełnienie wkładu mieszkaniowego lub budowlanego w spółdzielni mieszkaniowej, a także na spłatę należności na rzecz spółdzielni z tytułu uzyskania spółdzielczego lokalu mieszkalnego,
b)
spłatę należności na rzecz spółdzielni mieszkaniowej z tytułu opłat uzupełniających za dodatkowe wyposażenie i wykończenie spółdzielczego lokalu mieszkalnego, jeżeli takie wyposażenie lub wykończenie zostało wykonane przez spółdzielnię mieszkaniową,
c)
budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym stanowiącego odrębną nieruchomość, zwanego dalej "lokalem", albo na kapitalny remont (modernizację) domu jednorodzinnego (lokalu), a także na spłatę kredytu bankowego udzielonego na wymienione cele bądź na spłatę zaciągniętych od jednostek gospodarki uspołecznionej pożyczek na budownictwo mieszkaniowe,
d)
nabycie domu jednorodzinnego (lokalu) lub innego lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość oraz na spłatę zobowiązań obciążających przedmiot nabycia, z wyjątkiem nabycia od wstępnych osoby uprawnionej i jej małżonka,
2)
wpłatę wkładu mieszkaniowego na warunkach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego za osobę nieuprawnioną do kwatery, która zajmuje i zwolni kwaterę niezbędną na zakwaterowanie żołnierza zawodowego, jeżeli osoba ta nie jest obowiązana do zwolnienia tej kwatery z innego tytułu.
§  2.
1.
Pomoc finansową przyznaje się w wysokości do 40% wartości kwatery przysługującej osobie uprawnionej.
2.
Sposób ustalenia wartości kwatery oraz wysokości pomocy finansowej w zależności od celu, na który jest przeznaczona (§ 1 ust. 2 pkt 1), określą Ministrowie Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych, każdy w swoim zakresie działania, w porozumieniu z Ministrem Finansów.
3.
Osobie uprawnionej, zamieniającej na większy spółdzielczy lokal mieszkalny z powodu powiększenia się rodziny lub nabycia uprawnień do dodatkowej powierzchni mieszkalnej albo budującej lub nabywającej w tych przypadkach dom jednorodzinny (lokal), przysługuje uzupełniająca pomoc finansowa. Przy ustalaniu wysokości tej pomocy uwzględnia się tylko nowe uprawnienia uzasadniające uzupełnienie pomocy już przyznanej, według stawek obowiązujących w dniu uzyskania większego lokalu mieszkalnego (domu).
§  3.
1.
Pomoc z funduszu mieszkaniowego może być przyznana zaliczkowo przed opróżnieniem kwatery.
2.
Osoba, która skorzystała z pomocy finansowej, jest obowiązana opróżnić zajmowaną kwaterę najpóźniej w ciągu 2 miesięcy od dnia uzyskania lokalu mieszkalnego (domu).
3.
Żołnierz, który został zwolniony z zawodowej służby wojskowej bez zachowania prawa do kwatery, jest obowiązany do zwrotu pomocy finansowej uzyskanej zaliczkowo. Jeżeli jednak przed zwolnieniem opróżnił kwaterę i zamieszkał w uzyskanym lokalu mieszkalnym nie ma obowiązku zwrotu tej pomocy.
§  4.
Pomoc finansowa, o której mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, jest przyznawana - z zastrzeżeniem § 7 pkt 1 - pod warunkiem zgromadzenia przez osobę uprawnioną własnych środków co najmniej w wysokości:
1)
1/4 wkładu mieszkaniowego dla uzyskania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,
2)
1/3 zaliczki na wkład budowlany dla uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
3)
10% ceny sprzedaży domu jednorodzinnego (lokalu) lub innego lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość,
4)
warunkującej uzyskanie kredytu bankowego na budowę lub kapitalny remont (modernizację) domu (lokalu), określonej w przepisach w sprawie udzielania kredytu bankowego na cele mieszkaniowe.
§  5.
Osoba uprawniona budująca dom jednorodzinny (lokal) lub dokonująca kapitalnego remontu (modernizacji) posiadanego domu (lokalu), niezależnie od pomocy finansowej ze środków funduszu mieszkaniowego, może korzystać na zasadach ogólnie obowiązujących z kredytu bankowego udzielanego na cele mieszkaniowe.
§  6.
Decyzje w sprawie przyznania pomocy finansowej z funduszów mieszkaniowych wydają organy określone przez Ministrów Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych.
§  7.
Ministrowie Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych, każdy w swoim zakresie działania, określą:
1)
przypadki, w jakich osoby uprawnione mogą być zwolnione od obowiązku zgromadzenia własnych środków, o których mowa w § 4 pkt 1 i 2,
2)
właściwość organów oraz zasady i tryb postępowania w sprawach przyznawania pomocy finansowej, jak również warunki jej zwrotu.
§  8.
Traci moc uchwała nr 154 Rady Ministrów z dnia 6 lipca 1973 r. w sprawie pomocy Państwa dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej na budownictwo mieszkaniowe (Monitor Polski Nr 32, poz. 193) w części dotyczącej pomocy na budownictwo mieszkaniowe udzielanej osobom uprawnionym do osobnej kwatery stałej, określonym w art. 9, 11 i 12 ustawy z dnia 20 maja 1976 r. o zakwaterowaniu sił zbrojnych (Dz. U. z 1976 r. Nr 19, poz. 121 i z 1983 r. Nr 16, poz. 78).
§  9.
Do czasu wydania przepisów przewidzianych w rozporządzeniu zachowują moc przepisy dotychczasowe ze zmianami wynikającymi z rozporządzenia.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1984.17.80

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość i zasady przyznawania pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe osobom uprawnionym do osobnej kwatery stałej.
Data aktu: 07/03/1984
Data ogłoszenia: 28/03/1984
Data wejścia w życie: 28/03/1984