Szczegółowy zakres i sposób przeprowadzania kontroli dewizowej w zakresie handlu zagranicznego i usług związanych z tym handlem oraz uprawnienia pracowników wykonujących kontrolę i obowiązki kontrolowanych jednostek.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO
z dnia 8 marca 1984 r.
w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu przeprowadzania kontroli dewizowej w zakresie handlu zagranicznego i usług związanych z tym handlem oraz uprawnień pracowników wykonujących kontrolę i obowiązków kontrolowanych jednostek.

Na podstawie art. 37 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Kontroli dewizowej Ministra Handlu Zagranicznego podlega obrót dewizowy dokonywany w zakresie handlu zagranicznego i usług związanych z tym handlem przez osoby krajowe i zagraniczne uprawnione do prowadzenia tej działalności, zwane dalej "jednostkami handlu zagranicznego".
2. 
Kontrola dewizowa, o której mowa w ust. 1, ma na celu sprawdzenie:
1)
zgodności dokonywanego obrotu dewizowego z obowiązującymi przepisami i z warunkami nadanej koncesji, a także ustalenie, czy obrót ten dokonywany był racjonalnie i oszczędnie,
2)
przebiegu i sposobu dokonywania przez kontrolowane jednostki rozliczeń i płatności wynikających z obrotu dewizowego.
§  2. 
Kontroli dewizowej podlega w szczególności obrót dewizowy dokonywany przez jednostki handlu zagranicznego w zakresie:
1)
importu i eksportu towarów, w tym osiągnięć naukowo-technicznych, doświadczeń produkcyjnych, nie wyłączając dostaw w ramach transakcji kredytowych, kompensacyjnych, wiązanych i leasingowych,
2)
reeksportu bezpośredniego i pośredniego,
3)
zaopatrzenia w paliwo, artykuły spożywcze i inne materiały:
a)
statków morskich, żeglugi śródlądowej i powietrznej państw obcych w portach polskich,
b)
krajowych statków morskich, żeglugi śródlądowej i powietrznej w portach obcych,
4)
importu i eksportu kompletnych obiektów przemysłowych i obiektów budowlanych oraz importu kompletacyjnego do eksportowanych przez Polskę kompletnych obiektów przemysłowych i obiektów budowlanych,
5)
nabycia, zbycia lub użytkowania wynalazków bądź wzorów przemysłowych (patentów i licencji),
6)
wspólnych przedsięwzięć w kraju i za granicą,
7)
importu i eksportu usług, w tym:
a)
spedycji lądowej, morskiej i lotniczej oraz składowania towarów,
b)
przewozu towarów,
c)
kontroli towarów: jakościowej, ilościowej i technicznej oraz ekspertyz,
d)
świadczonych przez rzeczoznawców, inżynierów, techników i monterów, związanych z dostawami towarów,
e)
pośrednictwa handlowego,
f)
innych związanych z obrotem towarowym z zagranicą.
§  3. 
Minister Handlu Zagranicznego wykonuje kontrolę dewizową jednostek handlu zagranicznego poprzez upoważnione komórki organizacyjne Ministerstwa Handlu Zagranicznego, zwane dalej "komórkami organizacyjnymi", niezależnie od kontroli wykonywanej przez głównych księgowych w jednostkach handlu zagranicznego w ramach kontroli wewnętrznej.
§  4. 
1. 
Pracownik komórki organizacyjnej wykonujący kontrolę na podstawie odpowiedniego upoważnienia, obejmującego szczegółowy zakres i przedmiot kontroli dewizowej, jest uprawniony do:
1)
wstępu i poruszania się na terenie kontrolowanej jednostki organizacyjnej na podstawie legitymacji służbowej i upoważnienia do wykonywania kontroli oraz nadzorowania czynności kontrolnych,
2)
żądania udostępnienia pełnej dokumentacji i ewidencji w zakresie gospodarki dewizowej obrotu materiałami, wyrobami i środkami trwałymi oraz ewidencji papierów wartościowych, depozytów, dokumentów rozliczeniowych, płatniczych i kasowych, a także innych dokumentów związanych z działalnością dewizową kontrolowanych jednostek,
3)
zbierania danych i informacji dotyczących działalności jednostki kontrolowanej w zakresie objętym kontrolą również w innych jednostkach organizacyjnych bez dodatkowego upoważnienia,
4)
zbierania informacji oraz zabezpieczenia dokumentów i innych dowodów w razie uzasadnionego podejrzenia, że zostało popełnione przestępstwo na szkodę państwa lub jednostki gospodarki uspołecznionej,
5)
żądania od jednostek kontrolowanych sporządzania niezbędnych dla kontroli odpisów oraz wyciągów z dokumentów, jak również zestawień obliczeń opartych na dokumentach.
2. 
Pracownik komórki organizacyjnej wykonujący kontrolę dewizową w związku z wykonywaniem swoich zadań nie podlega rewizji osobistej przewidzianej w wewnętrznych przepisach kontrolowanych jednostek.
§  5. 
1. 
Do wykonywania kontroli dewizowej przez komórki organizacyjne stosuje się odpowiednio przepisy § 8-35 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1982 r. w sprawie przeprowadzania kontroli finansowej oraz obowiązków kontrolowanych jednostek (Dz. U. z 1983 r. Nr 4, poz. 26), dotyczące czynności kontrolnych, dokonywania ustaleń kontroli i ich wykorzystania, sporządzania protokołów z kontroli i postępowania pokontrolnego.
2. 
Do kontroli dewizowej jednostek gospodarki nie uspołecznionej nie stosuje się przepisów § 32-35 rozporządzenia powołanego w ust. 1.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 marca 1984 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1984.15.72

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy zakres i sposób przeprowadzania kontroli dewizowej w zakresie handlu zagranicznego i usług związanych z tym handlem oraz uprawnienia pracowników wykonujących kontrolę i obowiązki kontrolowanych jednostek.
Data aktu: 08/03/1984
Data ogłoszenia: 17/03/1984
Data wejścia w życie: 31/03/1984