Przeprowadzenie w 1984 r. spisu ludności i mieszkań metodą reprezentacyjną.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 grudnia 1983 r.
w sprawie przeprowadzenia w 1984 r. spisu ludności i mieszkań metodą reprezentacyjną.

Na podstawie art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. Nr 7, poz. 58), art. 104 § 3 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141, z 1975 r. Nr 16, poz. 91, z 1981 r. Nr 6, poz. 23 i z 1982 r. Nr 31, poz. 214) oraz art. 43 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 1983 r. Nr 30, poz. 144) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Spis ludności i mieszkań, zwany dalej "spisem", zostanie przeprowadzony metodą reprezentacyjną, tj. w wylosowanych obwodach spisowych, w dniach od 6 do 12 grudnia 1984 r., według stanu o północy z dnia 5 na dzień 6 grudnia 1984 r.
2.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ustali zasady losowania i sposób podawania do wiadomości jednostek spisowych objętych spisem.
§  2.
1.
Spisem zostaną objęte:
1)
osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające,
2)
zamieszkane mieszkania i inne zamieszkane pomieszczenia.
2.
Spis nie obejmuje:
1)
szefów i członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz pozostających z nimi we wspólnocie domowej członków ich rodzin, a także innych osób z nimi zrównanych - korzystających z przywilejów i immunitetów na mocy umów, ustaw lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych, o ile nie są obywatelami polskimi,
2)
mieszkań zajętych na potrzeby przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz osób wymienionych w pkt 1.
3.
Szczegółowy zakres spisu określa załącznik do rozporządzenia.
§  3.
1.
Osoby podlegające spisowi są obowiązane do udzielania organom spisowym ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu spisowym.
2.
W razie nieobecności osób obowiązanych do udzielania odpowiedzi, odpowiedzi udzielają inni pełnoletni domownicy.
3.
W razie nieobecności osób obowiązanych do udzielania odpowiedzi, zamieszkałych w gospodarstwach zbiorowych - obowiązek, o którym mowa w ust. 1, ciąży na osobach zarządzających tymi gospodarstwami lub na ich zastępcach.
§  4.
1.
W dniach od 13 do 17 grudnia 1984 r. w niektórych obwodach spisowych zostanie przeprowadzony spis kontrolny. Obwody spisowe, szczegółowy zakres oraz tryb przeprowadzenia spisu kontrolnego ustali Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Osoby objęte spisem kontrolnym są obowiązane umożliwić - na żądanie osób przeprowadzających ten spis - sprawdzenie prawdziwości odpowiedzi udzielonych na pytania zawarte w odpowiednich formularzach oraz udostępnić posiadane w tym zakresie dokumenty.
§  5.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego może zarządzić powtórzenie spisu w tych obwodach, w których spis został przeprowadzony wadliwie. Termin powtórnego spisu należy podać do wiadomości ludności zamieszkałej w obwodach nim objętych.
§  6.
Pracami związanymi z przygotowaniem i przeprowadzeniem spisu kierują:
1)
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego - na terenie całego kraju jako Generalny Komisarz Spisowy; zastępcą Generalnego Komisarza Spisowego jest dyrektor Biura Spisów w Głównym Urzędzie Statystycznym,
2)
wojewodowie (prezydenci miast stopnia wojewódzkiego) lub wyznaczeni przez nich wicewojewodowie (wiceprezydenci) - na terenie województwa jako wojewódzcy komisarze spisowi; zastępcami wojewódzkich komisarzy spisowych są dyrektorzy wojewódzkich urzędów statystycznych,
3)
naczelnicy lub prezydenci miast, naczelnicy dzielnic oraz naczelnicy gmin (miast i gmin) - na terenie poszczególnych jednostek podziału administracyjnego stopnia podstawowego jako komisarze spisowi; zastępcami komisarzy spisowych w tych jednostkach są pracownicy urzędów terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego, wyznaczeni przez komisarzy spisowych.
§  7.
1.
Wojewódzcy komisarze spisowi oraz komisarze spisowi w jednostkach podziału administracyjnego stopnia podstawowego, na okres przygotowania i przeprowadzania spisu, powołują biura spisowe do wykonania prac związanych ze spisem.
2.
W skład biura spisowego wchodzą delegowani przez zakłady pracy do wykonywania tych prac:
1)
w województwach - pracownicy wojewódzkich urzędów statystycznych i urzędów terenowych organów administracji państwowej stopnia wojewódzkiego,
2)
w jednostkach podziału administracyjnego stopnia podstawowego - pracownicy urzędów terenowych organów administracji państwowej tego stopnia.
3.
Pracami biur spisowych kierują zastępcy komisarzy spisowych.
§  8.
Spis przeprowadzą rachmistrze spisowi powołani przez komisarzy spisowych w jednostkach podziału administracyjnego stopnia podstawowego.
§  9.
1.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego określi organizację oraz sposób i zasady przeprowadzenia spisu.
2.
Ministrowie: Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości oraz Gospodarki Materiałowej w porozumieniu z Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego określą sposób i zasady przeprowadzenia spisu na terenie obiektów zamkniętych, zarządzanych przez podległe im jednostki organizacyjne.
§  10.
1.
Terenowe organy administracji państwowej, jednostki i zakłady budżetowe zwalniają od pracy na wniosek komisarzy spisowych - z zachowaniem prawa do wynagrodzenia - na okres nie przekraczający 7 dni roboczych, pracowników powołanych na rachmistrzów spisowych.
2.
W razie wypadku przy pełnieniu obowiązków spisowych pracownikom, o których mowa w ust. 1, i członkom ich rodzin przysługują świadczenia przewidziane z tytułu wypadku przy pracy w jednostce, z którą pracownik pozostaje w stosunku pracy.
3.
Ministrowie Oświaty i Wychowania oraz Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki na wniosek Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego mogą zezwalać na skierowanie uczniów szkół średnich i policealnych, którzy ukończyli 18 lat, oraz studentów do przeprowadzenia czynności spisowych w charakterze rachmistrzów spisowych i na ten czas zwalniać ich od zajęć szkolnych.
4.
W razie wypadku przy pełnieniu obowiązków spisowych uczniom i studentem, o których mowa w ust. 3, oraz innym osobom nie będącym pracownikami, a także członkom ich rodzin przysługują świadczenia z tytułu wypadków przy pracy na zasadach określonych w § 5, 6, 8, 9 i 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 października 1975 r. w sprawie podstawy wymiaru renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, świadczeń dla pracowników, którzy ulegli wypadkom w szczególnych okolicznościach, oraz świadczeń dla osób nie będących pracownikami (Dz. U. z 1975 r. Nr 33, poz. 179 i z 1977 r. Nr 10, poz. 40).
§  11.
Terenowe organy administracji państwowej zapewnią aktualność nazewnictwa ulic i numeracji nieruchomości oraz udzielą niezbędnej pomocy wojewódzkim urzędom statystycznym w przeprowadzeniu spisu, a w szczególności w zakresie środków transportu oraz przygotowania dokumentacji potrzebnej do przeprowadzenia spisu.
§  12.
W okresie od dnia 2 stycznia do dnia 31 grudnia 1984 r. nie należy dokonywać zmian granic jednostek podziału administracyjnego Państwa, a w okresie od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia 1984 r. również zmian nazw miejscowości, ulic i placów oraz numerów nieruchomości.
§  13.
1.
Upoważnia się Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do przyznania ze środków przeznaczonych na pokrycie kosztów spisu nagród pieniężnych rachmistrzom spisowym oraz innym osobom za prace związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem spisu oraz opracowaniem i opublikowaniem jego wyników.
2.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych ustali szczegółowe zasady przyznawania nagród pieniężnych.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

SZCZEGÓŁOWY ZAKRES SPISU LUDNOŚCI I MIESZKAŃ METODĄ REPREZENTACYJNĄ

A. Spis osób stale zamieszkałych i czasowo przebywających obejmie informacje dotyczące:

1) charakteru przebywania (zamieszkiwania) - zamieszkujący stale (obecni, mieszkający stale - nieobecni), przebywający czasowo;

2) przyczyny i łącznego czasu trwania nieobecności osób stale zamieszkałych, lecz nieobecnych oraz przyczyny i łącznego czasu przebywania osób czasowo przebywających w danym mieszkaniu,

3) płci, roku urodzenia, stanu cywilnego oraz roku zawarcia małżeństwa,

4) wykształcenia (poziom, fakt aktualnego uczęszczania do szkoły),

5) ewentualnej ograniczonej zdolności (całkowitej, częściowej) do wykonywania czynności podstawowych dla danego wieku (zabawy, nauki, pracy zawodowej, prowadzenia gospodarstwa domowego), czasu trwania ograniczenia zdolności, a także informację o aktualnym uznaniu przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia za inwalidę z podaniem grupy inwalidztwa,

6) nazwy zakładu pracy, charakteru zatrudnienia i zajmowanego stanowiska (dotyczy wszystkich osób zatrudnionych),

7) nazwy zakładu pracy i charakteru zatrudnienia w dodatkowym miejscu pracy (dotyczy osób zatrudnionych w więcej niż w jednym zakładzie pracy),

8) niezarobkowego źródła utrzymania i jego rodzaju, np.: emerytury pracowniczej, renty inwalidzkiej, emerytury (renty) za przekazane gospodarstwo rolne (państwu lub następcy), renty rodzinnej oraz z tytułu jakiej pracy uzyskano niezarobkowe źródło utrzymania (poza rolnictwem, w rolnictwie indywidualnym, w rolnictwie pozostałym),

9) przyczyny nieaktywności zawodowej (dotyczy osób niepracujących, urodzonych w latach 1920-1966),

10) rodzaju głównego źródła utrzymania (praca, niezarobkowe źródło, na utrzymaniu innej osoby),

11) liczby miesięcy pracy w gospodarstwie rolnym w ciągu roku (dotyczy wszystkich członków gospodarstwa domowego użytkownika gospodarstwa rolnego),

12) roku przybycia do danej miejscowości,

13) charakteru miejscowości poprzedniego miejsca zamieszkania (miasto wojewódzkie, miasto inne, wieś, za granicą) oraz rodzaju głównego źródła utrzymania w poprzednim miejscu zamieszkania (praca poza rolnictwem - w gospodarce uspołecznionej, praca poza rolnictwem - w gospodarce nie uspołecznionej, praca w rolnictwie indywidualnym, praca w rolnictwie pozostałym, emerytura lub renta, inny rodzaj niezarobkowego źródła utrzymania, na utrzymaniu: pracującego poza rolnictwem, pracującego w rolnictwie, posiadającego niezarobkowe źródło) - dotyczy osób przybyłych do danej miejscowości w latach 1979-1984,

14) stosunku do głowy gospodarstwa domowego (żona, mąż, syn, córka, siostra itd.) - informacja pozwalająca na podział spisanych osób na gospodarstwa domowe i rodziny,

15) powierzchni ogólnej gospodarstwa rolnego i powierzchni ogólnej użytków rolnych (dotyczy gospodarstw domowych z użytkownikiem indywidualnego gospodarstwa rolnego),

16) głównego źródła utrzymania gospodarstwa domowego.

B. Spis zamieszkanych mieszkań i innych zamieszkanych pomieszczeń obejmie informacje dotyczące:

1) rodzaju zamieszkanej jednostki mieszkalnej (mieszkanie, pomieszczenie prowizoryczne lub ruchome, gospodarstwo zbiorowego zamieszkania),

2) wielkości mieszkania - powierzchnia użytkowa, liczba izb w podziale na pokoje, kuchnie i inne izby,

3) wyposażenia techniczno-sanitarnego mieszkania - wodociąg, ustęp spłukiwany, zlew lub umywalka, ciepła woda bieżąca, gaz, centralne ogrzewanie, łazienka,

4) cech budynku, w którym znajduje się spisywane mieszkanie - forma własności, liczba mieszkań w budynku, okres wybudowania budynku,

5) tytułu zajmowania mieszkania przez gospodarstwo domowe (własność, spółdzielcze prawo do mieszkania lokatorskiego lub własnościowego, decyzja administracyjna o przydziale, przydział mieszkania funkcyjnego, najem lub podnajem, zamieszkiwanie przy rodzinie, zamieszkiwanie z innego tytułu),

6) gospodarstw domowych mieszkających wspólnie w mieszkaniu:

a) spokrewnienie osób wchodzących w skład gospodarstw domowych,

b) sposób korzystania z kuchni (samodzielnie, wspólnie, nie korzysta),

c) czy gospodarstwo domowe ma do swej wyłącznej dyspozycji przynajmniej jeden pokój,

7) starania się o mieszkanie:

a) dla siebie, czy dla rodziny (wskazać osoby, których staranie się ma dotyczyć),

b) formy starania się o mieszkanie:

- w powszechnej spółdzielni budownictwa mieszkaniowego (jest członkiem spółdzielni; nie jest członkiem, ale ma pełny wymagany wkład, nie jest członkiem i nie ma pełnego wkładu),

- w spółdzielczym zrzeszeniu budowy domów jednorodzinnych,

- w drodze decyzji terenowego organu administracji państwowej,

- przez zakład pracy,

- budowy domu indywidualnego (rozpoczęta lub nie rozpoczęta budowa),

- w drodze przystąpienia do tzw. zespołu budowlanego,

- w drodze zamiany mieszkania,

- w innej formie,

c) roku podjęcia starań o mieszkanie w określonej formie,

d) przyczyny starania się o mieszkanie (brak swojego mieszkania, niski standard mieszkania, rozbiórka domu, względy rodzinne itp.),

8) możliwości wybudowania (rozbudowania) domu jednorodzinnego przez gospodarstwo domowe:

a) posiadanie działki budowlanej lub budynku do rozbudowy na cele mieszkalne,

b) możliwości wykonania własnymi siłami prac przy budowie (rozbudowie) domu (samodzielnie lub pod kierunkiem fachowca),

c) możliwości uzyskania pomocy finansowej z zakładu pracy.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024