Określenie obowiązków najemcy w zakresie wykonywania drobnych napraw i odnawiania lokalu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI, GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 23 lutego 1983 r.
w sprawie określenia obowiązków najemcy w zakresie wykonywania drobnych napraw i odnawiania lokalu.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1983 r. Nr 11, poz. 55) zarządza się, co następuje:
§  1.
Najemca lokalu mieszkalnego lub użytkowego jest obowiązany utrzymywać zajmowany lokal i przynależne do niego pomieszczenia we właściwym stanie sanitarnym i technicznym poprzez wykonywanie drobnych napraw i odnawianie.
§  2.
Drobnymi naprawami obciążającymi najemcę są:
1)
naprawa podłóg, posadzek i wykładzin polegająca na uzupełnieniu bądź usunięciu niewielkich uszkodzeń,
2)
naprawa powierzchni ściennych wykładanych płytkami ceramicznymi (np. glazurą) w kuchni i pomieszczeniach sanitarnych,
3)
dopasowanie i naprawa stolarki okiennej i drzwiowej bez konieczności wymiany elementu,
4)
naprawa i wymiana okuć oraz zamków okiennych i drzwiowych,
5)
wymiana uszkodzonego oszklenia okien, świetlików i drzwi,
6)
naprawa i wymiana mebli wbudowanych, antresol itp.,
7)
naprawa odbiorczych urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych w lokalu, polegająca na usuwaniu uszkodzeń bądź wymianie zużytych elementów (np. wymianie kranów, baterii, pływaków, pociągaczy, desek sedesowych itp.),
8)
usuwanie zatkania przewodów odpływowych od urządzeń sanitarnych lokalu (np. zlewów, wanien, umywalek, mis klozetowych itp.) do pionów zbiorczych oraz udrożnienie tych pionów w razie stwierdzenia ich zatkania z winy najemcy,
9)
naprawa i wymiana osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej lokalu (np. przełączników, wyłączników, gniazdek, bezpieczników itp.) bez wymiany przewodów,
10)
naprawa pieców węglowych, akumulacyjnych (stałych i przenośnych) oraz trzonów kuchennych i podgrzewaczy, polegająca na usuwaniu uszkodzeń bądź wymianie zużytych części,
11)
konserwacja i naprawa kuchni gazowych i elektrycznych oraz wymiana ich elementów (np. kurków, dysz, spiral, palników itp.).
§  3.
Poza naprawami wymienionymi w § 2 najemca lokalu jest obowiązany do likwidacji skutków zniszczeń powstałych z jego winy oraz w związku z niewykonywaniem lub nienależytym wykonywaniem ciążących na nim obowiązków.
§  4.
Do napraw, o których mowa w § 2, nie zalicza się napraw polegających na usuwaniu usterek wynikłych z wykonawstwa budowlanego lub wad urządzeń i materiałów budowlanych.
§  5.
1.
Obowiązki najemcy w zakresie odnawiania lokalu i przynależnych do niego pomieszczeń polegają na:
1)
malowaniu sufitów, malowaniu (tapetowaniu) ścian wraz z usuwaniem drobnych uszkodzeń tynków,
2)
malowaniu olejnym drzwi i okien od strony wewnętrznej, mebli wbudowanych, lamperii w kuchni i pomieszczeniach sanitarnych, grzejników, zlewów, zlewozmywaków, płuczek, wanien, rur, a także innych urządzeń malowanych farbą olejną w celu zabezpieczenia przed korozją,
3)
cyklinowaniu lub szlifowaniu posadzek z parkietu mozaikowego lub deszczułek.
2.
Obowiązki określone w ust. 1 powinny być wykonywane w okresach gwarantujących stałe utrzymywanie lokalu i przynależnych pomieszczeń w należytej czystości i we właściwym stanie technicznym.
§  6.
1.
Przed opuszczeniem lokalu, a nie później niż w terminie 30 dni od daty jego zwolnienia, najemca jest obowiązany do wykonania robót, o których mowa w § 2 i 5, oraz usunięcia uszkodzeń, o których mowa w § 3.
2.
Zwalniającemu lokal przysługuje prawo wyboru sposobu wykonania obowiązku, o którym mowa w ust. 1, to jest wykonania go we własnym zakresie bądź przez wynajmującego na koszt najemcy.
3.
W razie niewykonania przez najemcę obowiązku, o którym mowa w ust. 1, w sposób określony w ust. 2 w terminie 30 dni od daty zwolnienia lokalu wynajmujący dokonuje naprawy we własnym zakresie i dochodzi roszczeń z tego tytułu od byłego najemcy lokalu.
§  7.
W lokalach stanowiących własność Państwa, w których po śmierci najemcy nie pozostają osoby bliskie wstępujące w stosunek najmu, obowiązek, o którym mowa w § 6 ust. 1, obciąża wynajmującego.
§  8.
Drobne naprawy i odnawianie lokalu w domu wpisanym do rejestru zabytków mogą być wykonywane po uzyskaniu zezwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. Z wnioskiem o uzyskanie zezwolenia należy wystąpić na 30 dni przed terminem rozpoczęcia tych prac.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 1983 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.11.56

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie obowiązków najemcy w zakresie wykonywania drobnych napraw i odnawiania lokalu.
Data aktu: 23/02/1983
Data ogłoszenia: 28/02/1983
Data wejścia w życie: 01/03/1983