Zasady sprawowania nadzoru pedagogicznego, szczegółowy wykaz stanowisk oraz zakres obowiązków i uprawnień nauczycieli sprawujących nadzór pedagogiczny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY I WYCHOWANIA
z dnia 25 listopada 1982 r.
w sprawie zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, szczegółowego wykazu stanowisk oraz zakresu obowiązków i uprawnień nauczycieli sprawujących nadzór pedagogiczny.

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 3, poz. 19 i Nr 25, poz. 187) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Nadzór pedagogiczny sprawują nauczyciele mianowani zajmujący stanowiska wymienione w § 2.
2.
Nadzór pedagogiczny sprawują również gminni dyrektorzy szkół oraz dyrektorzy szkół i inni nauczyciele pełniący funkcje kierownicze w szkołach.
§  2.
1.
W urzędach organów administracji państwowej oraz w jednostkach organizacyjnych innych organów nadzorujących szkoły ustala się następujący wykaz stanowisk, których zajmowanie wymaga kwalifikacji pedagogicznych:
Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje
wykształcenie staż pracy pedagogicznej
ogółem w tym bezpośrednio przed objęciem stanowiska
w urzędach organów administracji państwowej lub jednostkach organizacyjnych innych organów nadzorujących szkoły na stanowiskach wymagających kwalifikacji pedagogicznych pełnienie funkcji kierowniczej w szkole
1 2 3 4 5 6
1 I. W urzędach naczelnych (centralnych) organów administracji państwowej lub w

jednostkach organizacyjnych innych naczelnych (centralnych) organów

nadzorujących szkoły

Dyrektor departamentu (równorzędnej komórki organizacyjnej), który wykonuje zadania statutowe i regulaminowe w zakresie nadzoru pedagogicznego wyższe 14 4 -
2 Wicedyrektor departamentu (równorzędnej komórki organizacyjnej), który wykonuje zadania statutowe i regulaminowe w zakresie nadzoru pedagogicznego wyższe 12 3 -
3 Główny wizytator wyższe 12 3 -
4 Starszy wizytator wyższe 10 2 -
5 Wizytator wyższe 10 2 albo 4
II. W urzędach terenowych organów administracji państwowej stopnia

wojewódzkiego lub w równorzędnych jednostkach organizacyjnych innych

organów nadzorujących szkoły

1 Kurator oświaty i wychowania wyższe 10 3 albo 4
2 Wicekurator oświaty i wychowania wyższe 10 3 albo 4
3 Starszy wizytator kierujący działem, oddziałem szkolnym (równorzędną komórką organizacyjną) wyższe 10 3 albo 4
4 Starszy wizytator wyższe 8 2 albo 3
5 Wizytator wyższe 8 2 albo 3
III. W urzędach terenowych organów administracji państwowej stopnia

podstawowego

1 Inspektor oświaty i wychowania wyższe 8 2 albo 3
2 Zastępca inspektora oświaty i wychowania wyższe 8 2 albo 3
3 Starszy wizytator wyższe 6 1 albo 2
4 Wizytator wyższe 6 - 1
2.
Stanowiska wymienione w ust. 1 mogą zajmować tylko nauczyciele mianowani wykonujący zadania związane z:
1)
organizacją procesu dydaktycznego i wychowawczo-opiekuńczego,
2)
organizacją i koordynacją nadzoru pedagogicznego.
§  3.
Do zakresu działania nauczycieli sprawujących nadzór pedagogiczny należy:
1)
ocena działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz związanej z nimi działalności organizacyjnej szkół i jednostek nadzorujących szkoły, a w szczególności:
a)
instruowanie, wydawanie zaleceń i poleceń w zakresie realizacji programów nauczania i wychowania oraz obowiązujących przepisów dotyczących organizacji pracy szkół,
b)
zgłaszanie wniosków zmierzających do usprawniania organizacji oraz funkcjonowania tych szkół i jednostek,
c)
występowanie z inicjatywą w zakresie wyróżnień, nagród, awansów, odznaczeń oraz odpowiedzialności służbowej nauczycieli zatrudnionych w tych szkołach i jednostkach,
d)
udzielanie pomocy nadzorowanym szkołom i jednostkom nadzorującym szkoły w tworzeniu warunków umożliwiających pełną realizację ich zadań.
2)
dokonywanie analiz i ocen oraz zgłaszanie wniosków i informacji w zakresie badanych problemów.
§  4.
Formami nadzoru pedagogicznego są:
1)
wizytacje,
2)
hospitacje.
§  5.
1.
Wizytację organizuje się w celu:
1)
udzielania pomocy nauczycielom w realizacji celów i zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, a szczególnie nauczycielom, którym powierzono funkcje kierownicze w szkołach,
2)
udzielania pomocy jednostkom nadzorującym szkoły w zakresie realizacji głównych kierunków polityki oświatowej i organizacji pracy szkół,
3)
oceny realizacji celów i zadań szkół oraz jednostek nadzorujących szkoły.
2.
Wizytacja obejmuje:
1)
badanie działalności szkół lub jednostek nadzorujących szkoły w ustalonym zakresie,
2)
dokonywanie ocen poziomu i efektywności działania wizytowanych szkół lub jednostek nadzorujących szkoły.
3.
Tematykę i termin wizytacji należy uzgodnić z wizytowaną jednostką.
§  6.
Celem hospitacji jest udzielanie nauczycielowi pomocy oraz badanie procesu dydaktyczno-wychowawczego i opiekuńczego, w szczególności realizacji obowiązków określonych w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, obowiązującego programu nauczania i zasad socjalistycznego wychowania.
§  7.
Wizytacje przeprowadzają nauczyciele, o których mowa w § 2, oraz gminni dyrektorzy szkół. Hospitacje przeprowadzają nauczyciele, którym powierzono funkcje kierownicze w szkole.
§  8.
Szczegółową organizację wizytacji i hospitacji określają wytyczne wydane odrębnie.
§  9.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 października 1968 r. w sprawie hospitacji zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych (Dz. Urz. MOiSzW Nr B-14, poz. 118),
2)
zarządzenie Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 października 1968 r. w sprawie prowadzenia arkuszy spostrzeżeń o pracy zawodowej nauczycieli i wychowawców zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych (Dz. Urz. MOiSzW Nr B-14, poz. 119),
3)
zarządzenie Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego z dnia 31 maja 1971 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz. Urz. MOiSzW Nr B-8, poz. 51).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1982.37.248

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady sprawowania nadzoru pedagogicznego, szczegółowy wykaz stanowisk oraz zakres obowiązków i uprawnień nauczycieli sprawujących nadzór pedagogiczny.
Data aktu: 25/11/1982
Data ogłoszenia: 08/12/1982
Data wejścia w życie: 08/12/1982