Zezwolenia na zmianę miejsca pobytu w czasie obowiązywania stanu wojennego oraz zasady i tryb postępowania w tych sprawach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 12 grudnia 1981 r.
w sprawie zezwoleń na zmianę miejsca pobytu w czasie obowiązywania stanu wojennego oraz zasad i trybu postępowania w tych sprawach.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i 3, art. 11 ust. 3 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154) oraz w związku z art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. Nr 14, poz. 85) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Na czas obowiązywania stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa, stosownie do postanowień uchwały Rady Państwa w sprawie wprowadzenia stanu wojennego na całym terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej albo w granicach jednostek podziału administracyjnego państwa, w których został wprowadzony ten stan, wprowadza się obowiązek:
1)
uprzedniego uzyskania zezwolenia na zmianę miejsca pobytu stałego i pobytu czasowego polegającego na przeniesieniu się do innej miejscowości,
2)
zameldowania się przed upływem 12 godzin od chwili przybycia do określonej miejscowości.
2.
Obowiązki, o których mowa w ust. 1, dotyczą obywateli polskich i cudzoziemców przebywających na obszarze lub przybywających na obszar, na którym został wprowadzony stan wojenny.
§  2.
1.
Zezwolenie na zmianę miejsca pobytu, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, zwane dalej "zezwoleniem", wydaje się w formie decyzji, której wzór określa załącznik do rozporządzenia, terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego właściwy ze względu na dotychczasowe miejsce pobytu stałego albo pobytu czasowego osoby zamierzającej zmienić miejsce pobytu.
2.
Osoby udające się do strefy nadgranicznej są obowiązane ponadto uzyskać przed opuszczeniem dotychczasowego miejsca pobytu lub niezwłocznie po przybyciu do tej strefy zezwolenie:
1)
na pobyt stały - wydane przez terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego,
2)
na pobyt czasowy - wydane przez kierownika jednostki rejonowej Milicji Obywatelskiej,

- właściwych ze względu na zamierzone miejsce pobytu.

3.
Decyzje, o których mowa w ust. 1 i 2, wydaje się bez uzasadnienia; od decyzji odwołanie nie przysługuje.
§  3.
1.
Zezwolenie wydaje się na pisemny, umotywowany wniosek osoby zainteresowanej.
2.
Osoby zatrudnione w uspołecznionych zakładach pracy, zamierzające zmienić miejsce pobytu, są obowiązane uzyskać zgodę kierownika tego zakładu wyrażoną na wniosku, o którym mowa w ust. 1.
§  4.
Od obowiązku uzyskiwania zezwoleń na zmianę miejsca pobytu, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, oraz na pobyt w strefie nadgranicznej - zwalnia się:
1)
posłów do Sejmu PRL i radnych rad narodowych stopnia wojewódzkiego,
2)
członków naczelnych i wojewódzkich władz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego oraz Stronnictwa Demokratycznego,
3)
członków Rady Ministrów i podsekretarzy stanu,
4)
pracowników Najwyższej Izby Kontroli wykonujących lub nadzorujących czynności kontrolne,
5)
kierowników centralnych urzędów i instytucji państwowych oraz ich zastępców,
6)
wojewodów i wicewojewodów (równorzędnych),
7)
sędziów i prokuratorów,
8)
żołnierzy w czynnej służbie wojskowej,
9)
funkcjonariuszy resortu spraw wewnętrznych,
10)
funkcjonariuszy służby więziennej,
11)
osób dojeżdżających do miejsca pracy, posiadających ważną legitymację służbową lub zaświadczenie wydane przez kierownika zakładu pracy,
12)
pracowników udających się w podróż służbową na podstawie polecenia wyjazdu służbowego wystawionego przez kierownika uspołecznionego zakładu pracy,
13)
osoby powracające do miejsca pobytu stałego lub pobytu czasowego w ciągu 24 godzin od dnia wydania rozporządzenia.
§  5.
Obowiązku meldunkowego, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, dokonuje się w urzędzie terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego, w zakładzie hotelarskim albo w zakładzie udzielającym pomieszczenia w związku z pracą, nauką, leczeniem lub opieką społeczną, właściwym ze względu na miejsce pobytu.
§  6.
1.
Przy zameldowaniu na pobyt stały lub pobyt czasowy należy przedstawić:
1)
dokument stwierdzający tożsamość,
2)
zezwolenie na zmianę miejsca pobytu stałego lub pobytu czasowego,
3)
dokument stwierdzający zajmowanie stanowiska lub wykonywanie funkcji, pełnienie służby albo polecenie wyjazdu służbowego w odniesieniu do osób, o których mowa w § 4,
4)
potwierdzenie wymeldowania z poprzedniego miejsca pobytu stałego w razie zameldowania na pobyt stały.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach można dokonać zameldowania na pobyt stały bez przedstawienia potwierdzenia wymeldowania z poprzedniego miejsca pobytu stałego.
3.
Zgłoszenie danych wymaganych do zameldowania i wymeldowania następuje przez wypełnienie i podpisanie dotychczas stosowanych formularzy.
§  7.
1.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, dokonując zameldowania lub wymeldowania z miejsca pobytu stałego, potwierdza ten fakt w dokumencie stwierdzającym tożsamość.
2.
Osobom dokonującym zameldowania na pobyt czasowy wydaje się potwierdzenie zameldowania na dotychczas stosowanym formularzu.
§  8.
1.
Rozporządzenie nie narusza przepisów rozporządzenia Ministrów Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych z dnia 11 lutego 1980 r. w sprawie wojskowego obowiązku meldunkowego oraz zezwoleń na pobyt czasowy za granicą i zezwoleń na zmianę miejsca pobytu przez osoby podlegające obowiązkowi służby wojskowej (Dz. U. Nr 6, poz. 14).
2.
W sprawach nie uregulowanych w rozporządzeniu stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. Nr 14, poz. 85) oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 20 września 1974 r. w sprawie wykonywania obowiązku meldunkowego i prowadzenia ewidencji ludności (Dz. U. Nr 33, poz. 196), a w sprawach pobytu w strefie nadgranicznej - przepisy dekretu z dnia 23 marca 1956 r. o ochronie granic państwowych (Dz. U. Nr 9, poz. 51 z późniejszymi zmianami) oraz uchwały nr 544 Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 1956 r. w sprawie znaków granicznych, utrzymywania przejść granicznych oraz zamieszkania i pobytu w strefie nadgranicznej (Monitor Polski Nr 71, poz. 861 z późniejszymi zmianami).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia wprowadzenia stanu wojennego.

ZAŁĄCZNIK

DECYZJA

.............................

Nazwa i adres organu

Na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych

z dnia 12 grudnia 1981 r. w sprawie zezwoleń na zmianę miejsca

pobytu w czasie obowiązywania stanu wojennego oraz zasad i

trybu postępowania w tych sprawach (Dz. U. Nr 29, poz. 164)

- zezwalam - odmawiam udzielenia zezwolenia

...........................................................

(wymienić komu)

na zmianę miejsca pobytu z m. .............................

do m. ....... w czasie od ............. do ................

Decyzja niniejsza jest ostateczna.

...............................

(podpis z podaniem imienia,

nazwiska i stanowiska

służbowego)

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1981.29.164

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zezwolenia na zmianę miejsca pobytu w czasie obowiązywania stanu wojennego oraz zasady i tryb postępowania w tych sprawach.
Data aktu: 12/12/1981
Data ogłoszenia: 14/12/1981
Data wejścia w życie: 14/12/1981, 13/12/1981