Protokół dotyczący poprawki do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym. Rzym.1962.09.15.

PROTOKÓŁ
dotyczący poprawki do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym,
podpisany w Rzymie dnia 15 września 1962 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 15 września 1962 roku został podpisany w Rzymie Protokół dotyczący poprawki do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym.

Po zaznajomieniu się z powyższym protokołem Rada Państwa uznała go i uznaje za słuszny zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych; oświadcza, że wymieniony protokół jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 28 grudnia 1968 roku.

(Tekst protokołu jest zamieszczony w załączniku do niniejszego numeru)

ZAŁĄCZNIK

PROTOKÓŁ

dotyczący poprawki do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, podpisany w Rzymie dnia 15 września 1962 roku.

Zgromadzenie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego,

zebrawszy się w Rzymie dnia dwudziestego pierwszego sierpnia 1962 roku na swej czternastej sesji,

zważywszy, że powszechnym życzeniem Umawiających się Państw jest zwiększenie minimalnej liczby Umawiających się Państw, obecnie wynoszącej dziesięć, wymaganej do zwołania nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia,

uważając za celowe zwiększenie tej liczby do jednej piątej ogólnej liczby Umawiających się Państw

i uważając za niezbędne wprowadzenie w tym celu poprawki do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, sporządzonej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 roku,

przyjęło dnia piętnastego września tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego drugiego roku, zgodnie z postanowieniami artykułu 94 ustęp a) powyższej konwencji, następującą poprawkę do tej konwencji:

w artykule 48 ustęp a) konwencji drugie zdanie zastępuje się następującym zdaniem: "Zebrania nadzwyczajne Zgromadzenia mogą się odbywać w każdym czasie na wezwanie Rady lub na życzenie co najmniej jednej piątej Umawiających się Państw, skierowane do Sekretarza Generalnego.",

ustaliło, zgodnie z postanowieniami artykułu 94 ustęp a) konwencji, że do wejścia w życie powyższej poprawki wymagana jest ratyfikacja jej przez sześćdziesiąt sześć Umawiających się Państw, oraz

postanowiło polecić Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego sporządzenie protokołu dotyczącego wspomnianej poprawki, w językach angielskim, francuskim i hiszpańskim, przy czym wszystkie teksty będą jednakowo autentyczne.

W związku z tym, zgodnie z powyższą decyzją Zgromadzenia,

niniejszy protokół został sporządzony przez Sekretarza Generalnego Organizacji;

niniejszy protokół będzie otwarty do ratyfikacji przez każde państwo, które ratyfikowało Konwencję o międzynarodowym lotnictwie cywilnym lub do niej przystąpiło;

dokumenty ratyfikacyjne zostaną złożone w Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego;

niniejszy protokół wejdzie w życie w stosunku do państw, które go ratyfikowały, w dniu złożenia sześćdziesiątego szóstego dokumentu ratyfikacyjnego;

Sekretarz Generalny będzie natychmiast notyfikował wszystkim Umawiającym się Państwom o dacie złożenia każdego dokumentu ratyfikacyjnego niniejszego protokołu;

Sekretarz Generalny natychmiast notyfikuje datę wejścia w życie niniejszego protokołu wszystkim Państwom będącym stronami lub sygnatariuszami konwencji;

w stosunku do każdego Umawiającego się Państwa, które ratyfikuje niniejszy protokół po dacie wejścia jego w życie, wejdzie on w życie w dniu złożenia dokumentu ratyfikacyjnego w Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.

Na dowód czego Przewodniczący i Sekretarz Generalny czternastej sesji Zgromadzenia Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, upoważnieni do tego przez Zgromadzenie, podpisali niniejszy protokół.

Sporządzono w Rzymie dnia piętnastego września tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego drugiego roku w jednym egzemplarzu w językach angielskim, francuskim i hiszpańskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. Niniejszy protokół będzie złożony w archiwach Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, a jego uwierzytelnione odpisy zostaną przesłane przez Sekretarza Generalnego Organizacji wszystkim Państwom będącym stronami lub sygnatariuszami Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1976.39.227

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Protokół dotyczący poprawki do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym. Rzym.1962.09.15.
Data aktu: 15/09/1962
Data ogłoszenia: 23/12/1976
Data wejścia w życie: 11/09/1975